apo
11.05.08,12:35
Hľadal som v tejto porade pod priebežnými položkami príspevky týkajúce sa zmien v postupoch vedenia JÚ pri platbe kartou od roku 2008 a NENAŠIEL SOM ŽIADNY. Na ministerstve vymysleli podľa môjho názoru NEMOŽNÝ spôsob pre účtovanie týchto nákupov cez priebežné položky. Program POHODA už aj pripravil na tento postup nástroje.

Domnievam sa, že účtovníci, ktorí doklady o nákupe hradenom platobnou kartou zapisovali medzi záväzky aby sa mohla odpočítať DPH a odpísanie peňazí z BÚ zapísali do denníka ako výdavok postupovali korektne.

Nepoznám dôvodovú správu, čo viedlo ministerských úradníkov k úprave postupov na aplikáciu priebežných položiek pri platobných kartách.

Domnieva sa , že sa jedná o nákupy na prelome rokov, keď odpísanie z účtu faktycky prebehne v nasledujúcom daňovom období. Toto som nikdy neriešil, účtoval som výdavok v tom čase keď odišli peniaze.

Aby sa napravil tento nesúlad medzi rokom nákupu a rokom úhrady pri platbe kartou myslím postačí ošetrenie cez uzávierkové operácie v roku nákupu a nedaňovým výdavkom v roku úhrady.

Ja odmietam sa celoročne kolom dokola "VŔTAŤ" v priebežných položkách z dôvodu platby kartou. Mám dosť starostí priebežné položky udržať v rovnováhe pri finančných prevodoch a ošetrovaní vplyvu kurzov na tieto prevody. Napríklad prevod z Sk účtu na devízový účet. Všetky postupy na vedenie JÚ sú nanič, hrám sa s kurzom do tej doby kým sa príjem a výdaj nerovnajú nakoľko aj kurz uvedený pri prevode zo zaokrúhlenia urbí niekedy rozdiel pár halierov.

Je mi nanič z toho, že namiesto toho, aby sa JÚ zrušilo zaťahujú do neho MÓRESY, ktoré z JÚ robia paškvil.

Prosím o názory a návrhy ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky.

Pozdravujem.

apo
apo
11.05.08,12:31
Priatelia,

ďakujem za súhlasy, ale poraďte čo s tým. Pani audítorka Ing. Jana Acsová ako lektor na odborno-konzultačných seminároch podáva výklad nových postupov účtovania ÚJ v sústave JÚ, ktoré vstúpili do platnosti 1.1.2008.

Ja sa pýtam čo s tým. Doposiaľ som obišiel čo sa dalo, ale je možné obísť tento postup?

Pozdravujem.

apo
b.breza
12.05.08,13:07
Úplne súhlasím s uvedeným príspevkom § 4 ods. 3 znie že: "Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách."
Zrejme, kým autor prišiel po § 12 ods. 4 - platby kartou a priebežné položky, zabudol, čo písal v § 4 ods. 3.
Ani na prelom rokov nie je potrebné ustanovenie § 12 ods. 4.
Modroocko
12.05.08,13:35
Ja ťa nechcem k ničomu zlému nabádať, ale fakt je, že kedysi (keď som ešte nepoznala žiadne usmernenie DR SR) som tieto veci účtovala jednoducho tak, že bloček o úhrade kartou som prilepila zo zadnej strany bankového výpisu a účtovala som o type výdavku priamo cez výdajovú položku v banke. Jednoducho som sa so žiadnymi priebežnými položkami neobťažovala. Ale fakt je, že to bolo v čase, keď toto usmernenie predpisovalo na druhej strane účtovať aj výdaj z pokladne a následnej príjem z priebežnej položky. Súhlasím s tebou, že účtovať o jednej veci cez tri operácie je otrava, navyše, ak ide o taký nezmysel ako účtovanie cez pokladňu keď ku žiadnej hotovostnej operácii neprišlo.
Nedávno som mala daňovú kontrolu, kde mi kontrolovali aj spomínané moje vlastné účtovanie bez použitia priebežných položiek. Daňový základ som nenarušila, mohli mi maximálne tak vytknúť porušenie zákona o účtovníctve, ale pravdupovediac, ani k tomu nedošlo. Pani z DÚ mala na tento paškvil DR SR rovnaký názor ako ja. Našťastie, aj na daňových úradoch občas človek natrafí na normálnych ľudí :)
Na druhej strane, momentálne platné usmernenie (od 1.1.08) ale dodržujem. Použitie interného dokladu mi až tak veľmi neprekáža, i keď je to časovo náročnejšie, lebo musím účtovať tri operácie miesto jednej, ale človek nikdy nevie, kto mu nabudúce príde na kontrolu:rolleyes:
apo
12.05.08,15:49
Áno, modroočko. Presne z toho mám obavy, že raz začnú usmernenia brať vážne a bude problém.

Ja verím, že niekto nájde kľučku, ktorá umožní obísť priebežné položky za podmienky splnenia určitých predpokladov.

Pozdravujem.

apo
lubo.f
14.05.08,10:16
... je to časovo náročnejšie, lebo musím účtovať tri operácie miesto jednej ...

Môžem sa spýtať, aké tri účtovné operácie? Teraz to prvý krát pozerám (doteraz som robil cez priebežnú len prevod z banky na hotovosť).
1. Pri platbe kartou - výdaj z bankového účtu na priebežnú
2. ?
3. ?
sameika
14.05.08,10:39
Môžem sa spýtať, aké tri účtovné operácie? Teraz to prvý krát pozerám (doteraz som robil cez priebežnú len prevod z banky na hotovosť).
1. Pri platbe kartou - výdaj z bankového účtu na priebežnú
2. ?
3. ?


Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov...:rolleyes: , pravdaže cez ID
jess
14.05.08,10:45
Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov...:rolleyes: , pravdaže cez ID

Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná
Zoltán Kovács
14.05.08,10:46
Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov...:rolleyes: , pravdaže cez ID

V PÚ je to správne, ale horeuvedená problematika sa týka JÚ, a sme v sekcii JÚ. ;)
Zoltán Kovács
14.05.08,10:47
Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná


V PÚ je to jasné, a bezproblémové, ale teraz riešime JÚ. :D
sameika
14.05.08,10:47
Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná


Ta analytika 261 sa mi páči, vložím to aj ja do účtovnej osnovy.. Ďakujem za dobrý tip..:)
sameika
14.05.08,10:49
V PÚ je to správne, ale horeuvedená problematika sa týka JÚ, a sme v sekcii JÚ. ;)


Pardon, to som si nevšimla, hľadala som len temu učtovania PK.. ;) ale ďakujem za mile upozornenie..
cactus
14.05.08,10:51
Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov...:rolleyes: , pravdaže cez ID


Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná

v JÚ namiesto účtov 5... a 261, použijeme:
1. odúčtovanie z účtu - výdaj na priebežné položky
2. cez ID zaúčtujem príjem priebežné položky a oproti zaúčtujem VOZD, prípadne aj odpočet DPH
lubica2000
14.05.08,21:14
Chcem sa spýtať, ak platím kartou faktúru z metra, mám ju zaučtovať cez záväzky a potom uhrada fa cez priebežné položky ?
duficek
16.05.08,10:35
Môžem sa spýtať, aké tri účtovné operácie? Teraz to prvý krát pozerám (doteraz som robil cez priebežnú len prevod z banky na hotovosť).
1. Pri platbe kartou - výdaj z bankového účtu na priebežnú
2. ?
3. ?
predpokladam ze prva operacia bude vydaj z pokladne za blocek - vydaj rezia
druha prijem z PP - prijem do pokladne
tretia vydaj z PP- vydaj z BU
zle
lubo.f
16.05.08,10:41
predpokladam ze prva operacia bude vydaj z pokladne za blocek - vydaj rezia
druha prijem z PP - prijem do pokladne
tretia vydaj z PP- vydaj z BU


1. Výdaj z bank. účtu na priebežnú položku je jasný
2. Druhý krok nerozumiem. Príjem z priebežnej položky do akej pokladne? Však v hotovosti nebudem mať nič.
3. A tiež neviem, z čoho sa zaúčtuje výdaj z ...
duficek
16.05.08,11:00
ak vydas peniaze z Bankoveho Uctu BU na priebezne polozky, tak ich tam nechas iba tak visiet? musis ich prijat zase a vyprazdnit Priebezne Polozky PP, takze z PP prijmes peniaze do pokladne.

je to postavene na hlavu ked sa ma BEZHOTOVOSTNA platba kartou uctovat cez pokladnu
zle
helas
16.05.08,11:04
Keďže nemôžeš urobiť výdaj priamo z banky do réžie, tak to musíš urobiť cez priebežné položky.
Takže výdaj cez priebežnú položku napr. 300,-- Bankový výpis
Príjem cez priebežnú položku 300,-- pokladňa
Výdaj do réžie 300,-- pokladňa
lubo.f
16.05.08,11:31
Keďže nemôžeš urobiť výdaj priamo z banky do réžie, tak to musíš urobiť cez priebežné položky.
Takže výdaj cez priebežnú položku napr. 300,-- Bankový výpis
Príjem cez priebežnú položku 300,-- pokladňa
Výdaj do réžie 300,-- pokladňa

A treba vystaviť príjmový pokladničný blok na príjem do pokladne z priebžnej?
duficek
16.05.08,11:34
ano treba
zle
ekopo
16.05.08,11:38
Všetci, čo účtujete tento účtovný prípad aj cez "pokladňu" , účtujete nesprávne a aj toto bude časom dôvod na udelenie prípadnej pokuty za nedodržanie postupov účtovania.
duficek
16.05.08,12:03
kedze sme na porade, mohol by si teda poradit ako to zauctovat v JU, lebo PU sa tu uz vyriesilo...

ked dam vydaj z BU na priebezne polozky, tak kam poslem tie peniaze z priebeznych poloziek?
ekopo
16.05.08,12:09
kedze sme na porade, mohol by si teda poradit ako to zauctovat v JU, lebo PU sa tu uz vyriesilo...

ked dam vydaj z BU na priebezne polozky, tak kam poslem tie peniaze z priebeznych poloziek?
Už to bolo rozoberané.
Ale odpoviem Ti. Druhú časť účtujem cez ID ako VOZD+DPH so zápisom cez priebežné položky. Jednoduché, sú to celkom dva zápisy. Jeden na základe výpisu z banku a druhý na základe bločku.
apo
16.05.08,12:27
Už to bolo rozoberané.
Ale odpoviem Ti. Druhú časť účtujem cez ID ako VOZD+DPH so zápisom cez priebežné položky. Jednoduché, sú to celkom dva zápisy. Jeden na základe výpisu z banku a druhý na základe bločku.

Takto to má vyriešené soft Pohoda, ale ako to spraviť pri nedajbože ručne vedenom denníku si neviem predstaviť. Neviem ako by som to spravil v predchádzajúcom softe bez toho, aby sa do programu nedorobila nejaké nová funkcia.

Opatrenie nevychádza z požiadavky neúčtovať náklad ako výdavok z BÚ, ale myslím, že je záujem zachovať princíp nákladu v čase výdavku za nákup. V iných dokumentoch je platba kartou posudzovaná ako úhrada v hotovosti a tu dochádza k časovému posunu, ktorý je kritický práve na prelome rokov.

Vývoj v našej spoločnosti ide dopredu, ale jednoduché účtovníctvo svojou podstatou je stále pozadu a opatrenie s priebežnými položkami na byť SKOKOM, ktorý ma dobehnúť tento vývoj. Osobne si myslím, že ak by JÚ zrušili tak by urobili lepší skok dopredu, (ale to je iba môj osobný názor).

apo
ekopo
16.05.08,12:29
Robím to tak v inom softe. Pri ručnom vedení PD už vôbec nevidím problém.
betka
16.05.08,12:30
Súhlasím s Ekopom

V JU je to detto ako so zápočtami, kde mi nedochádza ani k tokom v pokladni, ani k tokom na BU, tieto operácie účtujeme v rámci uz. účt. operácií na konci roka............to je ale mimo).

Vzhľadom na postupy účtovania v JU, kt. mi hovoria, že v PD (par.4) sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti ...., príjmy na účtoch v bankách...., priebežné položky, uzávierkové účt. operácie.

Priebežné položky mi hovoria časovom nesúlade medzi bankami, pokladňou, pokladňou a bankou.

Takže, o týchto prípadoch by sme ani nemali účtovať v priebehu UO, iba pri uzávierkovom účtovaní, kde účtujem na základe ID. (ináč dobrá kravina:D)

My potrebujeme predsa vedieť, aké máme VOZD, POZD, ZD mesačne? Takže z toho vyplýva, že JU je úplne postavené na hlavu.
Modroocko
16.05.08,13:12
Všetci, čo účtujete tento účtovný prípad aj cez "pokladňu" , účtujete nesprávne a aj toto bude časom dôvod na udelenie prípadnej pokuty za nedodržanie postupov účtovania.

Treba snáď ešte dodať, že tento spôsob sa používal do 31. 12. 2007, od 1. 1. 2008 platia nové pravidlá a účtuje sa cez interné doklady.

A nestraš. Ja vravím, že ak daňováci udeľujú pokuty za takéto somariny, znamená to, že nič iné nenašli a zo zúfalstva sa utiekajú k dodržovaniu postupov účtovania. A to je len dobre, nie?
Vranová
16.05.08,13:44
Ďakujem všetkým za príspevok, aj mne to pomohlo....
Muška
16.05.08,13:51
...nechcela som sa pôvodne zapojiť, ale nedá mi:
http://www.porada.sk/88735-post32.html
apo
16.05.08,15:11
Súhlasím s Betkou v tom, že v JÚ to čo nie je platba Banku, ani Hotovosťou sa účtuje v uzávierkových operáciách na konci roka.

Niekde je doslova napísané, že aj zápočty sa majú účtovať v uzávierkových operáciách. NO TO BY SME MY ÚČTOVNÉ FIRMY asi ani nezvládli. Softvéry ako Pohoda aj iné to z interných dokladov "capnú" do denníka a je to vybavené. Ak by sme takto nepostupovali tak účtovné jednotky by sa nedostali ani k úverom nakoľko by bola ich časová štruktúra úhrad veľmi zlá.

Takže nové postupy o vedení účtovníctva vlastne zmenili princíp JÚ, všetci čo zápočty dávame do denníka priebežne tiež porušujeme Postupy pre vedenie JÚ.

Pre mňa z toho vychádza rozumné riešenie JÚ zakázať.

apo
abel
16.05.08,15:35
Pre mňa z toho vychádza rozumné riešenie JÚ zakázať.

apo
To nemyslíš vážne? A čo ja pôjdem, jarky kosiť? Aj keď tam by asi bolo za mnou vidieť väčší kus urobenej roboty. Skôr by som zrušila tých vymýšľačov zákonov a usmernení, ktoré v konečnom dôsledku k ničomu nevedú.
Už som sa začala obávať, že tento víkend budem musieť sedieť na slniečku a užívať si májový víkend. Potešila som sa, že niektoré usmernenia ešte nemám naštudované, takže zase sa len budem slepiť nad písmenkami.
apo
16.05.08,16:03
Pre Abel,

zrušenie JÚ by znamenalo pre nás účtovníkov viac klientov, lebo tí čo si sami robia JÚ nie všetci sa pustia do PÚ.

Ja sa netajím tým, že nemám rád JÚ. Je to z toho dôvodu, že mám klientov, ktorým vediem JÚ, ale ich obraty, úvery, množstvo zápočtov, denne realizované úhrady platobnou kartou si vyžadujú viesť PÚ.

apo
abel
16.05.08,16:42
mimotemy
Pre Abel,

zrušenie JÚ by znamenalo pre nás účtovníkov viac klientov, lebo tí čo si sami robia JÚ nie všetci sa pustia do PÚ.

Ja sa netajím tým, že nemám rád JÚ. Je to z toho dôvodu, že mám klientov, ktorým vediem JÚ, ale ich obraty, úvery, množstvo zápočtov, denne realizované úhrady platobnou kartou si vyžadujú viesť PÚ.

apo
Nechcem tu z toho robiť mrník, ale možno si sa nestretol s tým, že ti niekto v 30-ke povedal, že ako rodič troch detí nie si preňho v práci zaujímavý a hľadaj si prácu, kde chceš. Tak som skočila do vody a plávala, ako sa dalo. Na podvojné účto som si netrúfla ani ja, ale v jednoduchom sa cítim pomerne istá, aj keď nie dokonalá. A jeho zrušenie by pre mňa znamenalo dosť závažný problém, aj keď ja by som určite znovu skákala do vody a plávala a určite by som nešla na úrad práce.
Prepáč, len mi tá tvoja reakcia pripadá trochu ako zmýšlanie veľkých obchodných reťazcov: tie malé obchodíky by mohli pozatvárať, aby sme my mali viac zákazníkov.
apo
16.05.08,17:07
Pre Abel.

Ja som vysvetlil, prečo nemám rád JÚ, práve preto, aby to nevyznelo ako zlomyseľnosť z mojej strany.

Tak sa prosím nehnevaj na mňa.

apo
otázka
16.05.08,17:09
ekopo
16.05.08,18:40
http://www.porada.sk/t78644-alfa-platba-kartou.html
príspevok č.6
???
Neodpustím si poznámku.
To fakt Kros chce mať výhradne patent na rozum?
Muška
16.05.08,19:06
http://www.porada.sk/t78644-alfa-platba-kartou.html
príspevok č.6

...ja postupujem presne tak ako je v príspevku....a myslím si, že správne
Hotovosť sú pre mňa peniaze, šeky, poukážky, karty........

A ako som už niekde písala, ozaj sa mi nechce "vyrábať" ďalšie šanóny "interných dokladov" na platby kartou.

Ale samozrejme , každý z nás si to raz bude musieť obhájiť sám :):):)
tetrisss
16.05.08,19:40
Sice nezivim sa uctovnictvom, vediem si ho len pre moju prevadzku, ale uctovanie platby kartou cez priebezne polozky sa mi zda logicke a jednoduche, aspon pre moje potreby. Pre Abel, neboj sa naucime sa aj podvojne uctovnictvo, vsak vravia, ze je lahsie, prehladnejsie atd :o
apo
16.05.08,19:48
S Muškou súhlasím v tom zmysle, že budem robiť tak ako doteraz. Nákupy pôjdu do ostatných záväzkov a oproti predchádzajúcom obdobiu nákupy, ktorých úhrada sa uskutoční až v nasledujúcom roku dám do daňových výdavkov v uzávierkových operáciách.

Tento postup si budem obhajovať a myslím že je to obhájiteľné nakoľko je dosť veľký odpor proti používaniu priebežných položiek.

apo
evina
16.05.08,20:19
???
Neodpustím si poznámku.
To fakt Kros chce mať výhradne patent na rozum?

Určite nie, ale účtovné programy netvoria ľudia, ktorí nemajú nič spoločné s účtovníctvom .....
a momentálne nie je nič tak jednoznačne povedané, že to nemôže byť cez pokladňu a musí to byť cez ID alebo naopak. Ja účtujem platbu kartou v JÚ odjakživa cez priebežné položky, nakoľko kartu považujem za elektronické peniaze...
Určite ešte bude po čase daných niekoľko usmernení /vždy neskoro ako u všetkého nového.../, a osobne to nepovažujem za tak vážny účtovný problém, aby sme kvôli tomu pomaly zrušili karty a nútili ľudí platiť peniazmi v podobe mincí alebo bankoviek a dostávali pokuty za nesprávne vedené účtovníctvo. Chybou by bolo, ak by sme to od 1.1.2008 neúčtovali cez priebežné položky , ale priamo z výpisu .....
japis
16.05.08,20:31
Odhodlala som sa napísať svoj názor na diskutovaný problém. V PÚ som aj predtým preháňala platby kartou cez účet 261, tam nie je problém. Ale skomplikovalo mi to a sťažilo prácu v JÚ, lebo pred platnosťou par.12 v Postupoch... som si účtenky z nákupov platených kartou priliepala k bankovým výpisom a tržby z POS terminálu, ktorých máme neúrekom, mi prešli do sw Basic fi SOFTEC z Mikuláša automatizovane a ja som si do položiek platieb kartou iba dopĺňala odkaz na číslo a položku bankového výpisu. Takže tiež som riadne ofrfľaľa nové nariadenie našich zákonodarcov, keď som si ho prečítala.Z Porady som zistila, že tento problém zaregistrovali aj iní a tak som sa prispôsobila a účtujem všetky platby kartou cez priebežné položky ako zákon káže. Okrem práce naviac nemám ale z toho žiaden úžitok. Akurát, že na prechode mesiacov mám prehľad z priebežných položiek prehľad, ktoré platby kartou od zákazníkov mi ešte nestihlo zapísať na bankový účet, resp. ktoré naše výdavky kartou ešte neodpísalo z účtu. Snažím sa ale striktne dodržiavať zákony, aby som nemala problémy s daniarmi. Viem o čom hovorím, lebo len minulý mesiac mi skončila daňová kontrola v jednej firme za rok 2006 a našťastie bez nálezu. Dokonca aj zápočty účtujem cez uzávierkové operácie. Môj software mi umožňuje mať kedykoľvek aktuálne saldokonto, čo je dôležité pre šéfa a banky, a do PD zapisujem kompenzácie až na konci roka. Myslím si, že nás ešte čaká viac či menej nezmyselných usmernení, ktoré budeme musieť rešpektovať, aby si daniari nenašli dôvod na sankcie. A držim palce tým, ktorí sa nádejajú, že aj keď nerešpektujú niektoré nariadenie, že im to u nich prejde.
Ja by som bola taká odvážna, len keby išlo o moje vlastné účtovníctvo. Neviem, ako by som prípadné pokuty zdôvodňovala firmám, pre ktoré pracujem.
Pepa
17.05.08,13:14
???
Neodpustím si poznámku.
To fakt Kros chce mať výhradne patent na rozum?
:)
Ale veď už aj krosáci to upravili:
pozri sem: pod príspevkom 6 /účtovanie do 31.12.07/ je príspevok 10 /účtovanie od 1.1.08/
http://www.porada.sk/t78644-alfa-platba-kartou.html
Sophia28
19.03.09,11:53
prajem pekný dník!

takže v JU ak zaplatim kartou tovar, tak tiež cez prieb položky do pokladne a cez pokladnu výdaj za tovar?
apo
19.03.09,12:08
Tak nejako by sa to malo robiť. Ja som si povedal, že je to riadna komplikácia a po celý rok som robil tak ako doteraz, že som doklady o nákupe dával do ostatných záväzkov. Až v decembri nákupy, ktoré majú stiahnutú úhradu v januri by som dal cez priebežné položky, ale taký prípad v JÚ som nemal ani jeden.

Opatrenie bolo vymyslené aby sa cez priebežné položky riešil základ dane nákupmi v tom čase keď sa nákup uskutočnil. Tento princíp som neporušil a svoj postup si budem obhajovať keď bude potrebné.

Pozdravujem.

apo
mishelinka
27.05.09,17:04
ahojte,mohli by ste mi napisat presne clenenie v penaznom denniku pri tomto pripade?

nakup rebrika-platba kartou,uctovanie v alfe...
dakujem pekne,som zaciatocnik,a to uplny a kazda rada je dobra...dakujem pekne
a_je_to
27.05.09,21:06
Som udivený, z čoho všetkého sa dá vyrobiť problém na 5 strán porady a viesť namiesto porozumenia zbytočný virtuálny boj "o ničom." Je pravda, že popis § 12, ods. 4 a 5 PÚ-JÚ je ťažko zrozumiteľný. Ale volanie po zrušení JÚ iba z dôvodu, že v tomto postupe niekto vidí neprekonateľné metodické prekážky je fakt dosť desne vynervovaný záver problematiky. Za všetko hádam príklad k poslednej položenej otázke :
Metodika je logicky odvodená z toho, ako je povinný účtovať predajca rebríka. Keď blokuje predaj rebríka, ešte nemusí vedieť, že budeš platiť kartou. Nahodí tržbu a keď mu podáš kartu, dokončí a uzavrie operáciu ako tržbu cez terminál. Tržba je tým zaúčtovaná v ERP, vrátane DPH a musí ju ako daňový príjem aj jeho DPH účtovať do pokladne peňažného denníka. Tak je totiž zostavený doklad - denná uzávierka ERP o ktorom účtujem a nemôžem prenášať účtovanie o príjmoch a DPH do účtovania o príjme na bankovom výpise, ktorý údaje o základe a DPH prvotne neobsahuje a je navyše znížený o poplatok za tržbu cez terminál . Podobne ani o nejakom internom doklade, ale iba o doklade z ERP. Ak by rebrík stál povedzme 119 EUR, tak účtovníčka predajcu v JÚ teda účtuje :

tržbu do ERP ako Pokladňa - príjem 119 EUR, s rozpisom Celkom daňové príjmy 100 EUR, Predaj tovaru 100 EUR, DPH výstup 19 EUR.
Z dennej závierky ERP v tom istom doklade /ak program nedovolí v jednom doklade aj príjem, aj výdaj, tak v ďalšom/ tržbu cez terminál - akoby odvod hotovosti na BÚ, t.j. Pokladničný výdaj 119 EUR so zápisom do Priebežných položiek príjem 119 EUR /viď § 12, ods.4, prvá veta PÚ-JÚ/. Účtovný zostatok v pokladni potom zodpovedá skutočnému.
Keď tržba nabehne na bežný účet predávajúceho, tak Bankový príjem 119 EUR, Priebežný výdaj 119 EUR /viď § 12, ods. 4 druhá veta/ a Bankový výdaj - poplatok banke za tržbu cez terminál 0,25 EUR so zápisom do Celkových výdavkov 0,25 EUR, aj Réžie 0,25 EUR.

Analogicky nákup rebríka možno účtovať u Teba podľa rovnakých pravidiel, ale ako výdavok :


bloček z ERP za rebrík ako Pokladničný výdaj , t.j. Pokladňa - výdaj 119 Eur. Netráp sa s tým, že nedošlo k žiadnemu pokladničnému výdaju, lebo došlo k pokladničnému nákupu cez virtuálnu pokladňu, ktorá je v peňažnom denníku JÚ spoločná s fyzickou pokladňou a požaduje doplňujúci korigujúci priebežný zápis podľa postupov /§ 12, ods. 5, prvá veta PÚ-JÚ/.
Rozpis tohto výdaja do stĺpcov Daňové výdavky celkom 100 EUR, Materiál 100 EUR, DPH na vstupe 19 EUR
Ak Ti program umožní do jedného výdavkového dokladu zaúčtovať aj príjem, tak ďalší záznam toho istého dokladu daj Pokladňa príjem 119 EUR, Priebežné položky - výdaj 119 EUR /§ 12, ods. 5, prvá veta/. Ak nie tak to kľudne daj ako ďalší doklad. Tento kompenzačný zápis sa v súlade s predpísanou metodikou postará o to, že pokladňa sa vysporiada a konečný výdaj pokladne je nulový. Účtovný zostatok pokladne sa rovná skutočnému.
Ked Ti príde výpis z banky , kde bude táto suma odpísaná z účtu, tak Bankový výdaj 119 EUR a Priebežné položky príjem 119 EUR /§ 12, ods. 5 druhá veta/. Poplatky u odberateľa nezvyknú byť.
Po týchto zápisoch sú zodpovedajúco zaúčtované všetky účtovné prípady a stavy a netreba účtovať o žiadnych pomocných záväzkoch, ani .o interných dokladoch, do ktorých sa prepisuje to, čo sa dá účtovať aj priamo v pokladni.
leony
28.05.09,08:32
Ja som to doteraz robila cez ID, a nechce sa mi vsetko prerabat..mam pokracovat s ID alebo radsej to robit cez pokladnu?

a ste by som mala jednu otazku: ako to je ked platim PK ale v cechach, cize cudziu menu.. neviem ci tam treba uviest kurz a tiez cez pokladnu(alebo ID)..som z toho jelencek:mee:
Dakujem mooooc
Lianka
28.05.09,13:04
Ja som to doteraz robila cez ID, a nechce sa mi vsetko prerabat..mam pokracovat s ID alebo radsej to robit cez pokladnu?


Ja to tiez robim cez ID, nie cez pokladnu - lebo k fyzickemu pohybu penaznych prostriedkov v pokladni nedoslo. Tak som to nasla aj tu na Porade.
apo
28.05.09,17:08
Ja sa stýmto problémom stretávam iba ako zákazník. V JÚ cez priebežné položky zaúčtujem nákupy hradené kartou iba na prelome rokov.

Dátum 31. decembra je zlomový v tom, že dochádza ku skresleniu základu dane z príjmu ako aj vykázaniu správnej sumy rozdielu medzi majetkom a záväzkami v tom prípade ak doklad o nákupe zapíšem do ostatných záväzkov.

Na moje potešenie ku 31.12.2008 ani u jedeného klienta nedošlo kmsituácii, že záväzko nebol uhradený.

Som presvedčený, že tento postup si ako účtovník obhájim.

apo
Aldan
01.07.09,11:44
ako to robíte prosím v programe MRP? Tam sa nedajú vytlačiť interné doklady.? Aldan
Zlata
07.07.09,19:11
Ja to tiez robim cez ID, nie cez pokladnu - lebo k fyzickemu pohybu penaznych prostriedkov v pokladni nedoslo. Tak som to nasla aj tu na Porade.

Skús sa na to pozrieť z iného uhlu. Sú to peniaze, lenže v elektronickej podobe. Veď aj platobnú kartu nosíš v peňaženke. (App. : aj podpis nie je už len písaný , môže byť aj elektronický)
Zlata
07.07.09,19:18
ako to robíte prosím v programe MRP? Tam sa nedajú vytlačiť interné doklady.? Aldan

Prečítaj si príspevok č. 46. Ja to tobim v MRP týmto spôsobom. Je to v zmysle zákona. Zadaj si na priebežné položky analytiku.
Tento spôsob je správny, podľa postupov účtovania a je to aj prehľadné. Cez ID to nie je v súlade postupov a je to aj zbytočne pracné vyrábať ďalšie doklady.
Lianka
10.07.09,15:22
Skús sa na to pozrieť z iného uhlu. Sú to peniaze, lenže v elektronickej podobe. Veď aj platobnú kartu nosíš v peňaženke. (App. : aj podpis nie je už len písaný , môže byť aj elektronický)

Zlatka, neslo mi to uz v prispevku opravit, ale cez ID to nie je spravne - ma to ist cez "pokladnu".
ego.mc
11.07.09,05:53
Súhlasím s tým, že cez ID to nie je správne.
Ale tá pokladňa mi tiež nesedí. :D
Osobne som presvedčený, že platobná karta nie je elektronická peňaženka, pretože elektronická peňaženka funguje na inom princípe.
mimotemy A ešte si myslím, že onedlho (keď sa začnú používať elektronické peňaženky a platby mobilným telefónom), v tom bude ešte väčší chaos.
bv_alexandra
11.07.09,06:06
:eek:Teraz som zaskočená, že účtovanie platby kartou cez ID nie je správne. Prečo potom v programe kt. používam je návod takýto

Postupy účtovania pre JÚ platné od 1.1.2008 zmenili spôsob účtovania pri platbe/inkase platobnou kartou.
http://www.porada.sk/images/info.gif Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa druhu príjmu.
http://www.porada.sk/images/info.gif Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa druhu výdavku.

Na tento účel slúžia predkontácie, ktoré v názve a type obsahujú popis "peniaze na ceste". Tieto predkontácie sú určené výhradne pre agendu Interné doklady (http://www.porada.sk/agin_Interne_doklady01.htm).
Príklad účtovania:

Dňa 5.2.2008 sa čerpanie PHM v hodnote 1000,- (840,30 + 159,70 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)) uhradilo prostredníctvom platobnej karty. Banka uvedenú čiastku stiahla z účtu dňa 8.2.2008. Postup účtovania:

http://www.porada.sk/images/box.gif 5.2.2008 vytvoríte interný doklad v hodnote 1000,- (840,30 + 159,70 DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)), použijete predkontáciu C9Vrost - Ostatný režijný výdaj - peniaze na ceste.
V peňažnom denníku sa zaúčtuje priebežná položka na strane výdavku v sume 1000,- (stĺpec 6), daňový výdavok v sume 840,30 (stĺpec 16 a 11) a čiastka DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) 159,70 (stĺpec 24).

http://www.porada.sk/images/box.gif 8.2.2008 zaúčtujete v agende Banka výdavkový doklad v hodnote 1000,-, použijete predkontáciu 0Cvýdaj - Peniaze na ceste – výdaj.
V peňažnom denníku sa v sume 1000,- zaúčtuje priebežná položka na strane príjmu (stĺpec 5) a výdavok z bankového účtu (stĺpec 4).

http://www.porada.sk/images/info.gif Predkontácie "peniaze na ceste" sú vytvorené ku každému daňovo uznateľnému typu na strane príjmov aj výdavkov. ;):)
ego.mc
11.07.09,07:05
Nuž, to je skôr otázka pre tvorcov daného softvéru, prečo použili takú "barličku".:)
V každom prípade mám k platbe kartou dva externé doklady: bloček a výpis z BÚ.
apo
11.07.09,07:51
Pre bv_alexandra.

Tvoj softvér to robí správne. Ak sú v účtovníctve dva doklady (doklad o nákupe a výpis z BÚ) tak musia byť zapísané v dvoch agendách. V interných dokladoch bloček o nákupe ako daňový výdavok súvzťažne s priebežnými položkami a potom výber z BÚ opäť súvzťažne s priebežnými položkami.

Mne sa to nepáči ja stále používam namiesto interných dokladov agendu ostatných záväzkov a až na prelome rokov ak mi zostane neuhradený bloček o nákupe tento zaúčtujem v interných dokladoch cez priebežné položky.

Konzultoval som tento problém s daňovou poradkyňou, ktorá sa živí aj vedením účtovníctva a ona mi povedala, že aj v PODVOJNOM ÚČTOVNÍCTVE ešte pre rokom 2008 takéto nákupy účtuje cez pokladňu. Aj mi to vysvetľovala ako to robí, ale vôbec som nemal snahu si to zapamätať, lebo to považujem za absolútne scestné. Veď pokladňa je pokladňa v ktorej hrkajú drobné mince a šuchocú naozajstné bankovky.

apo
Zita5
11.07.09,11:25
Too: bv alexandra ...
Ja to účtujem nasledovne :

Nákup - platba platobnou kartou 100€

Peňažný denník

1/ID - 100 € podľa členenia napr.Prev.réžia
2/ID - 100 € Priebežná položka príjem

Ak príde bankový výpis

1/ BV - 100 € bankový účet výdaj - zvolíš priebežná položka výdaj

Týmto spôsobom sa PP vyrovnajú Takýto postup máme v ALFE podľa tvorcov programu . Vidím v tom rozdiel medzi Postupmi JU a hore uvedeným účtovaním .

Podľa postupov JU a zo znenia § 12 odst.5 mi to vychádza nasledovne .
Peňažný denník
1/ ID - výdavok na PP
2/ ID - výdavok podľa členenia napr. prev.réžia

Ak príde bankový výpis tak by sa malo účtovať :

1/ ID - príjem na PP
2/ BV - výdaj banka - VNZD iný


Postupy JU
§ 12
Krátkodobý finančný majetok
(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
apo
11.07.09,13:30
Áno Zita5,

tak sa to má urobiť a všetky softvéry si našli spôsob ako naplniť požiadavku postupov JÚ.

Ja pokračujem v používaní ostatných záväzkov. Svoj postup opieram o poznatok z rozhovoru s pani audítorkou, ktorá robila audit pre jedno PÚ. Z rozhovorov s pani audítorkou som si vybral to, že medzi hlavné výstupy z audítorskej správy je hodnotenie správnosti vykazovania stavu majetku.

No a práve z toho dôvodu, aby bol správne vykázaný stav majetku v JÚ dodržujem princíp priebežných položiek pri platbe kartou iba na prelome rokov.

Lebo dohľadávanie správneho salda priebežných položiek mi robí niekdy problém pri prevodoch peňazí medzi bankami a pokladňou, nie to ešte sledovať saldo priebežných položiek pri platbách kartou.

Takže úplne presne vykazovať stav majetku je ZDRAVÉ iba na prelome rokov, :rolleyes:SI MYSLÍM a nečakám, že nájdem všeobecnú podporu vo svojej tvrdohlavosti.

apo
Lianka
17.07.09,01:19
Mna presvedcil prispevok 46 - ziadne ID, ale pokladna. Je to aj v sulade v Postupmi uctovania v JU.
Rozalka
17.07.09,17:30
Mna presvedcil prispevok 46 - ziadne ID, ale pokladna. Je to aj v sulade v Postupmi uctovania v JU.


§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.


"Cez pokladňu" je to isto jednoduchšie, ale o pokladni sa v Postupoch ... nepíše.
Lianka
18.07.09,11:32
Zacala som teraz citat diskusiu od zaciatku. "Jednoznacne" stanoviska sa roznia: raz "jednoznacne" cez ID, inokedy "jednoznacne cez "pokladnu". Uz som to raz prerabala z ID na pokladnu. No neva... necham uz tak, cez pokladnu. Dakujem Rozalka, za tvoj nazor a za suhlasy ostatnym.
Rozalka
18.07.09,13:47
Ľahko sa mi "kibicuje" ... ;)
Našťastie mám len jedno JÚ (aj to hádam len zato, aby som celkom nevyšla z cviku :D) a softvér mi ID v peňažnom denníku vytlačí v uzávierkovom mesiaci, ale v rôznych prehľadom to mám v príslušnom období, tak si môžem priebežné položky odsúhlasiť priebežne.
Minna
22.07.09,13:09
Rozhodla som sa (na základe predchádzajúcich príspevkov to bolo tak 50:50 ID:pokladňa), že priebežné položky budem účtovať cez ID, nakoľko pokladňa sa naozaj v Postupoch nespomína (síce ani ID:confused:)
Chcela by som ale poprosiť skúsenejších, ako to mám konkrétne zaúčtovať v MRP JÚ (napr. platba 50,- EUR) - urobila som to nasledovne:
1. 16.07.2009 ID001 prevádzková réžia 50,- EUR
2. 16.07.2009 ID001 príjem z priebežných položiek 50,- EUR
3. 20.07.2009 BÚ07 výdaj na priebežné položky 50,- EUR

Podľa toho mi však vychádza, že interný doklad bude na sumu 100,- EUR???
A môže byť jeden ID rozpísaný v peň deníku na dvoch riadkoch?? (lebo keď som to dala do jedného zápisu tak ma program upozornil, že nemôže byť spolu príjmová a výdavková položka).
Ďakujem za radu.
Marína
22.07.09,14:32
Minna, platbu kartou v MRP JU pozri v priloženom súbore. Pri prvom obrázku si všimni Účet/pokladňa = Zav
Pozri aj tému http://www.porada.sk/t79553-p2-platba-kartou-v-mrp-v-ju.html
Minna
22.07.09,16:37
Účet/pokladňa = ZAV sú zavierkové účty, ja som tam dala NEPEN - môže to tak byť?? a keď to zaúčtujem jedným zápisom ako je v prílohe uvedené tak keď si potom tlačím zoznam DPH dokladov tak je tento výdavok uvedený ako typ DPH 0 a nie pri type 40. Ten výdaj z účtu mám účtovaný rovnako.
Marína
22.07.09,22:53
Účet/pokladňa = ZAV sú zavierkové účty, ja som tam dala NEPEN - môže to tak byť?? a keď to zaúčtujem jedným zápisom ako je v prílohe uvedené tak keď si potom tlačím zoznam DPH dokladov tak je tento výdavok uvedený ako typ DPH 0 a nie pri type 40. Ten výdaj z účtu mám účtovaný rovnako.
Hrubo vyznačené = záväzok
Vypisuje ti typ dph 0 kvôli tomu, že máš v jednom zápise pomiešaných viacero kódov typu dph(40 a 19)*. Do DPH ti to však vstupuje. Ak by predsa ešte len niečo k danej problematike, navrhujem aby sme sa z tejto témy presunuli do http://www.porada.sk/t79553-p2-platba-kartou-v-mrp-v-ju.html
* To nemám z vlastnej hlavy, to Lenka(lenkak) mi našepkala.;) Ešteže ju mám(e).:)
Marína
23.07.09,13:04
Minna, presunula som tvoj dotaz z minišuťáku do témy:

Marína, ďakujem ti veľmi pekne za dobré rady a ochotu mi odpovedať a dúfam, že sa nenahneváš, ale mala by som predsa len ešte otázky ohľadom účtovania toho interného dokladu pri platbe kartou v MRP: keď dám typ ZAV=záväzky prečo sa mi potom, keď dám v peň.denníku Výstupy - Súčty a obraty/všetko/ zobrazí tá zaúčtovaná suma medzi Zav /Závierkové/? A v ktorých prípadoch sa používa ten typ NEPEN? Je to chyba, ak by som ten ID zaúčtovala ako dva zápisy /dva samostatné riadky – kvôli tej DPH/?
A ten interný doklad si tlačíš priamo z MRP alebo máš nejaký vlastný?
Som začiatočníčka, rada by som mala všetko v poriadku, ale ešte sa mám toho veeeeľa čo učiť, preto ti ďakujem za trpezlivosť a prajem pekný deň.

Tie Zav si budem musieť overiť, prekonzultujem to aj s Lenkou ale až po DPH.
Nie, nie je to chyba ak zaúčtuješ ako dva samostatné zápisy.
Škoda, že si sa nepresťahovala do témy platba kartou v MRP v JU (http://www.porada.sk/t79553-p2-platba-kartou-v-mrp-v-ju.html)
lenkak
24.07.09,09:34
Minna , Evička

môže ísť o nepeňažnú operáciu aj cez dva riadky. Mne vyhovuje jeden riadok, ale podstatné sú zápisy. Pokiaľ obsahujú to čo majú, tak je všetko ok.

Ten zav - fakt to bude závierková operácia, Minna pekný postreh, iba v prehľade sa objaví názov závierkové. Ale myslím si, že by nemal byť problém aj keď sa účtovalo cez zav. operáciu.
Efekt je ten istý, ináč v mrp sa zav opeácie ani nepoužívajú, skôr tá nepeňažná operácia.
lenkak
24.07.09,09:36
našla som v helpe mrp
Číslo
Rozlišujúce označenie (tvorené textom resp. číslicami), ktoré musí začínať jedným z písmen:

U – Účet (bankový)

P – Pokladňa

N – Nepeňažná operácia

O – Odpisy

Z – Závierková operácia
Lenka1979
24.07.09,09:44
Prepáčte, že Vám do toho vstúpim, len by som chcela vedieť ako účtujete v PU platbu cez terminál. Napr. mne zaplatí zákazník zálohu za tovar cez terminál. čo mu dám do ruky ako doklad o úhrade? Len štítok z terminálu ? Alebo vypisujete aj PPD plus štítok z terminálu? Lebo napr. v obchode sa dáva blok z ERP plus blok z terminálu. a keď nemáme ERP?

Toto som ešte nikdy neúčtovala a som z toho :eek:. Potom si denné uzávierky dávate dokopy a účtujete každý deň alebo až na konci mesiaca?
Vďaka.
apo
24.07.09,10:40
Len tak volne do diskusie.

Čo sú uzávierkové operácie. Mali zmysel keď pre vedenie JÚ nebol softvér a živnostníci po večeroch sedeli nad denníkom kúpeným v papierníctve. Podľa metodík pre vedenie JÚ aj zápočty patria do uzávierkových operácií. Asi by ma trafilo ak by som všetky zápočty mal odložiť na obdobie februára, marca, aby som ich zaúčtoval ako uzávierkové operácie. Ešte že máme softy, ktoré denník pred tlačou usporiadajú ako treba, ale prečo sa máme táriť, že robíme uzávierkové operácie v strede roka.

Takže JÚ je archaizmus, ktorý bol na spadnutie. Neviem prečo pán Mikloš ako minister financií zrušil už schválené ustanovenie o zákaze viesť JÚ pre platiteľov DPH. Dnes by sme na tému priebežných položiek pri nákupe hradenom platobnou kartou nemuseli meditovať.

:cool:Takže čo už, keď aj zákon o účtovníctve podlieha politickým tlakom a nie racionálnym požiadavkám.

Pozdravujem poraďákov, a je mi trochu ľahšie na duši keď som si aspoň písomne mohol povzdychnúť.

apo
137Cs
24.07.09,11:08
Mna presvedcil prispevok 46 - ziadne ID, ale pokladna. Je to aj v sulade v Postupmi uctovania v JU.
Nie je to v súlade s Postupmi účtovania JU. V pokladni sa predsa účtuje len pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti (vrátane cenín) - § 4/1. Pri platbe alebo nákupe platobnou kartou k žiadnemu pohybu hotovosti ani u kupujúceho ani u predávajúceho nedochádza.
Postupy jednoznačne určujú , že pri úhradách platobnou kartou sa príjmy a výdavky účtujú len cez priebežné položky a bankový účet (§12/4,5). Akýkoľvek iný spôsob (cez pokladničné doklady, nejaké záväzky resp. účtovanie cez nepeňažné uzávierkové operácie) je v rozpore s účtovnými predpismi pre JÚ a jeho použitie prináša so sebou riziko prípadného postihu. Netreba hľadať rôzne zdôvodnenia prečo a ako to nerobiť podľa Postupov, ale žiadať od dodávateľov softvéru riešenie, ktoré je v súlade s predpismi.
Pokiaľ niekto účtuje ešte ručne, so zaúčtovaním platby kartou dvomi zápismi nie je žiadny problém - napr. nákup:
1. bloček o nákupe platobnou kartou (po pripojení náležitostí, aby spĺňal požiadavky na účtovný doklad v zmysle § 10/1 ZÚ) sa zaúčtuje ako priebežná položka - výdaj a zároveň sa rozpíše do príslušných kolóniek výdavkov (materiál, tovar...)
2. odúčtovanie platby sa zaúčtuje na základe výpisu z účtu ako priebežbá položka - príjem a zároveň ako úbytok peňažných prostriedkov v banke.
A presne tento istý postup by mali umožňovať aj účtovné programy. Pre účtovné doklady o platbe kartou by mal byť vytvorený číselný rad dokladov so samostatným číslovaním (podobne ako u pokladničných dokladov, výpisov či interných dokladov), pretože tieto doklady nie sú ani pokladničnými dokladmi, ani tzv. internými dokladmi pre nepeňažné uzávierkové operácie.
Lenka1979
24.07.09,11:08
mimotemy apo, nemáš chybu (v dobrom)... ;););)


Len tak volne do diskusie.

Čo sú uzávierkové operácie. Mali zmysel keď pre vedenie JÚ nebol softvér a živnostníci po večeroch sedeli nad denníkom kúpeným v papierníctve. Podľa metodík pre vedenie JÚ aj zápočty patria do uzávierkových operácií. Asi by ma trafilo ak by som všetky zápočty mal odložiť na obdobie februára, marca, aby som ich zaúčtoval ako uzávierkové operácie. Ešte že máme softy, ktoré denník pred tlačou usporiadajú ako treba, ale prečo sa máme táriť, že robíme uzávierkové operácie v strede roka.

Takže JÚ je archaizmus, ktorý bol na spadnutie. Neviem prečo pán Mikloš ako minister financií zrušil už schválené ustanovenie o zákaze viesť JÚ pre platiteľov DPH. Dnes by sme na tému priebežných položiek pri nákupe hradenom platobnou kartou nemuseli meditovať.

:cool:Takže čo už, keď aj zákon o účtovníctve podlieha politickým tlakom a nie racionálnym požiadavkám.

Pozdravujem poraďákov, a je mi trochu ľahšie na duši keď som si aspoň písomne mohol povzdychnúť.

apo
Lianka
24.07.09,12:46
Nie je to v súlade s Postupmi účtovania JU. V pokladni sa predsa účtuje len pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti (vrátane cenín) - § 4/1. Pri platbe alebo nákupe platobnou kartou k žiadnemu pohybu hotovosti ani u kupujúceho ani u predávajúceho nedochádza.
Postupy jednoznačne určujú , že pri úhradách platobnou kartou sa príjmy a výdavky účtujú len cez priebežné položky a bankový účet (§12/4,5). Akýkoľvek iný spôsob (cez pokladničné doklady, nejaké záväzky resp. účtovanie cez nepeňažné uzávierkové operácie) je v rozpore s účtovnými predpismi pre JÚ a jeho použitie prináša so sebou riziko prípadného postihu. Netreba hľadať rôzne zdôvodnenia prečo a ako to nerobiť podľa Postupov, ale žiadať od dodávateľov softvéru riešenie, ktoré je v súlade s predpismi.
Pokiaľ niekto účtuje ešte ručne, so zaúčtovaním platby kartou dvomi zápismi nie je žiadny problém - napr. nákup:
1. bloček o nákupe platobnou kartou (po pripojení náležitostí, aby spĺňal požiadavky na účtovný doklad v zmysle § 10/1 ZÚ) sa zaúčtuje ako priebežná položka - výdaj a zároveň sa rozpíše do príslušných kolóniek výdavkov (materiál, tovar...)
2. odúčtovanie platby sa zaúčtuje na základe výpisu z účtu ako priebežbá položka - príjem a zároveň ako úbytok peňažných prostriedkov v banke.
A presne tento istý postup by mali umožňovať aj účtovné programy. Pre účtovné doklady o platbe kartou by mal byť vytvorený číselný rad dokladov so samostatným číslovaním (podobne ako u pokladničných dokladov, výpisov či interných dokladov), pretože tieto doklady nie sú ani pokladničnými dokladmi, ani tzv. internými dokladmi pre nepeňažné uzávierkové operácie.

Uctujem v Alfe (urcite nie som sama, kto v tomto SW uctuje), a mozem si vybrat medzi uctovanim cez ID alebo pokladnu. Pravdaze uctujem cez priebezne polozky. Otazkou bolo, ci cez ID alebo pokladnu (ci "pokladnu"). Uctujem v sulade v tymto prispevkom a prilozenou prilohou: http://www.porada.sk/698489-post6.html. Zaroven to podla mna koresponduje s nazormi v prispevku c. 46 a c. 61 od Rozalky.

Nehladam zdovodnenia, hladala som spravny postup.

To zvyraznene je pre mna podnetne, v samostatnom ciselnom rade som tieto doklady neuctovala.
137Cs
24.07.09,15:18
Nehladam zdovodnenia, hladala som spravny postup.
Moja poznámka o hľadaní zdôvodnení sa vzťahovala predovšetkým k úvodnému príspevku tejto témy : "...prosím o názory a návrhy, ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky" :)


Uctujem v sulade v tymto prispevkom a prilozenou prilohou: http://www.porada.sk/698489-post6.html (http://www.porada.sk/698489-post6.html). Zaroven to podla mna koresponduje s nazormi v prispevku c. 46 a c. 61 od Rozalky.

Toto popisované riešenie nie je podľa mňa v súlade s Postupmi, aj keď je od firmy KROS. Stĺpec denníka "Pokladňa" pre účtovanie platieb kartou Postupy jednoducho nepripúšťajú. Viazanie účtovania priebežných položiek na pokladňu či "pokladňu" a barličky v podobe účtovnia fiktívnych pohybov hotovosti je len programátorská neschopnosť upraviť program tak, aby bol v súlade s Postupmi.
Popri tom úplne jednoduchým riešením z technického hľadiska je umožniť vytvorenie ďalšiej skupiny účtovných dokladov (doklady k platbe kartou) nezávisle od pokladničných a interných dokladov a platby kartou účtovať nezávisle od pokladne či uzávierkových operácií. Tieto riešenia však samozrejme musia hľadať programátori, nie účtovníci ;)
Minna
25.07.09,05:46
Pre účtovné doklady o platbe kartou by mal byť vytvorený číselný rad dokladov so samostatným číslovaním (podobne ako u pokladničných dokladov, výpisov či interných dokladov), pretože tieto doklady nie sú ani pokladničnými dokladmi, ani tzv. internými dokladmi pre nepeňažné uzávierkové operácie.

Takisto plne súhlasím s týmto názorom, a napadol ma tento postup, ako by sa to možno dalo účtovať v MRP:
1. vytvoriť si doklad len pre takéto platby, ktorý by mal názov napr. Zúčtovací doklad platieb platobnou kartou - skratka ZD, číslovanie by bolo samostané (ZD1, ZD2...) - nenadväzovalo by na ostatné ID doklady (a typ operácie Nepen)
2. používanie tohto dokladu by sa dalo odôvodniť v internej smernici, kde by bolo vysvetlené, aké slovné označenie a číslovanie sa použije na jednotlivé operácie v peň.denníku a čo sa na základe týchto dokladov účtuje (interné doklady len pre uzávierkove operácie, príjmové a výdavkové - pokladňa, zúčtovacie - platba kartou, a pod.)
Marianna01
25.07.09,08:28
no, tak som si celú túto tému prešla a prichádzam s prekvapením - účtujem v Money, mám veľa JU a v Money JU interné doklady sa vôbec neúčtujú. Mám možnosť vytvoriť ID, ale bez účtovania. Môžem ho použiť napr. na nepeňažnú úhradu už inde vytvoreného dokladu, ale ak mi to má ovplyvniť DzP, musím v uzávierkových operáciách pridať k 31.12. príslušnú položku.

Takže mne nezostáva nič iné, len vytvoriť záväzkový doklad. A tu môžem špekulovať - vytvorím si záväzok s priebežnou položkou, ktorý úhradím v banke s priebežnou položkou, následne vytvorím záväzok, ktorý mi bude ovplyvňovať DzP a DPH prípadne a tento zas uhradím interným dokladom, ktorý ešte musím zapísať do uzávierkových operácií... Takže u mňa prichádza k niekoľkonásobnému účtovaniu toho istého jednoduchého prípadu - a to pri množstve svojej práce nezvládam.
Riešim to ako apo - tvárim sa ako mŕtvy chrobák a budem sa biť a obhajovať, ako sa len dá. Priebežné položky v účtovaní nákupu kartou - možno majú svoje opodstatnenie, keď sa človek nad tým naozaj hlboko, ale veľnmi hlboko zamyslí a nájde tam nejaký ten zmysel, ale považujem to za absolútne šikanovanie účtovníkov a vytváranie zbytočnej byrokracie, ničenie lesov a umelo vytváraných nákladov - ak totižo niekomu vyúčtujem za vedenie účtovníctva podľa položiek a mám účtovať hore uvedeným systémom - z jedného zápisu (resp. 2) budem mať 6...
Lianka
25.07.09,09:24
Cim viac o tom citam, tym menej viem... :confused: A prave som zistila, ze Kros zmenil "nepatrne" svoje povodne "usmernenie" k uctovaniu uhrady platobnou kartou - zmenil "pokladnu" na "ID"... akoze mimochodom, nenapadne... :eek:
Rozalka
25.07.09,12:01
Cim viac o tom citam, tym menej viem... :confused: A prave som zistila, ze Kros zmenil "nepatrne" svoje povodne "usmernenie" k uctovaniu uhrady platobnou kartou - zmenil "pokladnu" na "ID"... akoze mimochodom, nenapadne... :eek:
Predpokladám, že si čumela takto: :eek::eek::eek::o:(:mad::mad:
Ociviste
25.07.09,13:38
Dobry den, chcem sa opytat,citala som vsetky prispevky a zistila som, ze asi zle uctujem. Ked sa zaplati napr. nakup kancelarskych potrieb cez platobnu kartu a na konci mesiaca uctujem na zaklade vypisu z BU, doteraz som to uctovala iba ako ku koncu mesiaca napr. k 30.06.2009 a dala som to do prevadzkovej rezie aj s DPH a dalej som nic neriesila. Toto asi nie je spravne podla toho, co citam. Mam to teda robit tak, ze urobim vydaj z pokladne - prevadzkova rezia, nasledne urobim pokladnica prijem - priebezna polozka a uplne posledna operacia je BU, kde to dam do vydavkou na priebeznu polozku? Ma to byt takto pri vsetkych platbach realizovanych platobnou kartou?
Dakujem za odpoved
apo
25.07.09,14:34
Nie je to v súlade s Postupmi účtovania JU. V pokladni sa predsa účtuje len pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti (vrátane cenín) - § 4/1. Pri platbe alebo nákupe platobnou kartou k žiadnemu pohybu hotovosti ani u kupujúceho ani u predávajúceho nedochádza.
Postupy jednoznačne určujú , že pri úhradách platobnou kartou sa príjmy a výdavky účtujú len cez priebežné položky a bankový účet (§12/4,5). Akýkoľvek iný spôsob (cez pokladničné doklady, nejaké záväzky resp. účtovanie cez nepeňažné uzávierkové operácie) je v rozpore s účtovnými predpismi pre JÚ a jeho použitie prináša so sebou riziko prípadného postihu. Netreba hľadať rôzne zdôvodnenia prečo a ako to nerobiť podľa Postupov, ale žiadať od dodávateľov softvéru riešenie, ktoré je v súlade s predpismi.
Pokiaľ niekto účtuje ešte ručne, so zaúčtovaním platby kartou dvomi zápismi nie je žiadny problém - napr. nákup:
1. bloček o nákupe platobnou kartou (po pripojení náležitostí, aby spĺňal požiadavky na účtovný doklad v zmysle § 10/1 ZÚ) sa zaúčtuje ako priebežná položka - výdaj a zároveň sa rozpíše do príslušných kolóniek výdavkov (materiál, tovar...)
2. odúčtovanie platby sa zaúčtuje na základe výpisu z účtu ako priebežbá položka - príjem a zároveň ako úbytok peňažných prostriedkov v banke.
A presne tento istý postup by mali umožňovať aj účtovné programy. Pre účtovné doklady o platbe kartou by mal byť vytvorený číselný rad dokladov so samostatným číslovaním (podobne ako u pokladničných dokladov, výpisov či interných dokladov), pretože tieto doklady nie sú ani pokladničnými dokladmi, ani tzv. internými dokladmi pre nepeňažné uzávierkové operácie.

Ahoj 137CS.

Úplne s Tebou súhlasím. Ak by som ja robil softvér riešil by som to tak ako uvádzaš. Vytvoril by som samostatnú agendu pre doklady uhradené platobnou kartou pričom každý zápis do tejto agendy ba sa premietol do denníka ako položka upravujúca základ dane.

Tvorcovia softvéru namiesto toho, aby takto postupovali tak to riešia cez pokladne, alebo interné doklady, lebo v týchto agendách majú každý zápis premietnutý do denníka.

Kompromisným riešením by mohlo byť napríklad v softe POHODA zaviesť v interných dokladoch samostatný číselný rad pre doklady uhrádzané platobnou kartou.

apo
Lianka
25.07.09,14:42
Dobry den, chcem sa opytat,citala som vsetky prispevky a zistila som, ze asi zle uctujem. Ked sa zaplati napr. nakup kancelarskych potrieb cez platobnu kartu a na konci mesiaca uctujem na zaklade vypisu z BU, doteraz som to uctovala iba ako ku koncu mesiaca napr. k 30.06.2009 a dala som to do prevadzkovej rezie aj s DPH a dalej som nic neriesila. Toto asi nie je spravne podla toho, co citam. Mam to teda robit tak, ze urobim vydaj z pokladne - prevadzkova rezia, nasledne urobim pokladnica prijem - priebezna polozka a uplne posledna operacia je BU, kde to dam do vydavkou na priebeznu polozku? Ma to byt takto pri vsetkych platbach realizovanych platobnou kartou?
Dakujem za odpoved

Ano, cez priebezne polozky, vid. § 12, ods. 4-5 Postupov uctovania v JU. Uctujem v den uskutocnenia pripadu, t. j. nielen 30.6., ale podla datumu na doklade ERP a na bankovom vypise.

Dilema, o ktorej sa tu diskutuje, spociva v tom, ci uctovat cez pokladnu, virtualnu "pokladnu" alebo ID. Zrejme dost zalezi aj od SW, v ktorom uctujes, co ti umoznuje.

Malo by ist o samostatny ciselny rad.
Ociviste
27.07.09,11:42
Dobry den, ospravedlnujem sa, ale vcera som uz nemala moznost dostat sa na internet a preto pisem az teraz. Takze co sa tyka tych priebeznych poloziek alebo ID to sa robi vzdy, ked sa tieco plati platobnou kartou z podnikatelskeho uctu. Teda napr. aj PHM, tovar atd. Mam pravdu? A je lepsie to teda robit cez ID alebo cez priebezne polozky. Mne Alfa umoznuje oboje ale Lianka pisala, ze by to mal byt samostatny ciselny rad. Toto sa mi asi nepodari,lebo priebezne polozky vyuzivam na vyber z bankomatou a na konci roka robim uzavierkove operacie a niekedy aj v priebehu roku zapocty a tak sa mi tu tiez nepodari udrzat si samostatny cisleny rad. Jedine si to asi odsledovat a vytvorit si samostatne cislovanie a nasledne ho len sledovat. Mam pravdu.
Dakujem za odpoved.
bv_alexandra
27.07.09,13:10
Zas a znovu som si prečítala celú tému.
A opäť vyskúšala v pohode.
Keď som si pozrela penažný denník tak som to mala podľa návodu v pohode, zaúčtovane podľa mňa presne podľa postupov účtovania JU a presne takto:

1. bloček o nákupe platobnou kartou (po pripojení náležitostí, aby spĺňal požiadavky na účtovný doklad v zmysle § 10/1 ZÚ) sa zaúčtuje ako priebežná položka - výdaj a zároveň sa rozpíše do príslušných kolóniek výdavkov (materiál, tovar...)
2. odúčtovanie platby sa zaúčtuje na základe výpisu z účtu ako priebežbá položka - príjem a zároveň ako úbytok peňažných prostriedkov v banke.
Apo a čislovanie ID si predsa v Pohode môžme zadať že má byť napr IDPP/ID priebežné položky/
Funguje to podľa mňa uplne podľa postupov JU - ak však použijeme v ID výhradne priebežné položky - peniaze na ceste - nákup materialu, priebežná položka- ost režijný výdaj. Vtedy nám nám túto položku krásne rozpíše aj do stlpcu priebežné položky aj do stlpcu /material, tovar, ..../
A v podstate ked si zadám samostatný číselný rad pre tieto ID tak si viem krásne urobiť aj kontrolu.

Nesmieme použiť všeobecnú predkontáciu - peniaze na ceste

Takže môj záver ostávam pri ID.
A pre pokoj v mojej duši som odoslala aj dopyt na Daňové riaditeľstvo, potom ho sem prilepím. :);)
mata.srnkova
29.07.09,09:04
ja pridávam,čo som našla o účtovaní platby kartou v ALFE, niekde v tejto diskusii bol priložený súbor o platení kartou cez PD, teraz zverejnili takýto postup
Marianna01
07.08.09,12:44
mimotemy

viete, čo mňa najviac mrzí pri debatách typu - v tomto programe sa to dá, keď sa preklikneš 13x, pridáš si nový (napr. číselný rad), upravíš toto, zmeníš tamto... ja si predsa platím nemalé peniaze za to, aby softvér bol aktuálny, úplne vyhovoval všetkým predpisom a legislatíve, tak prečo, doparoma, mám tráviť x hodín času s tým, aby som upravila to, čo som kúpila ako komplex už vyhovujúci všetkému!!! Neskutočne ma to rozčuluje - to ako keby som klientovi dala peňažný denník a povedala mu, že nech si do neho zapíše to, čo on pokladá za vhodné... Za čo teda platím? Za to, že si mám upraviť to, čo som kúpila? A prečo? :mad:
m.aj.a
24.01.10,20:23
Prosím Vás, poraďte, čo mám robiť, ak mám bloček o zaplatení PK, no idem si oči vyočiť, ale žiadny záznam vo výpise o tom nie je. Ešte som sa s tým nestretla, no jedna moja známa už to tiež mala, a odpísalo jej to v neviem ktorom ďalšom výpise. Pritom nejde o platbu na konci mesiaca, ale v strede, no horšie je, že v poslednom mesiaci v roku 2009. Nechápem, ako sa to môže banke stať, že sa jej "zatúlajú" platby. Myslím si, že ak to zaúčtujem cez priebežné položky, malo by to byť dobre, a ostane my vysieť prieb.položka, len čo ak to banka nezistí?????:eek:
Lianka
24.01.10,20:28
Ide urcite o platbu z podnikatelskeho uctu? Skus pozriet na cislo karty (na tom blociku o zaplateni kartou), ci je to ozaj platene kartou k tomu uctu, a nie z ineho, napr. sukromneho uctu. Este sa mi nestalo, ze by na vypise platba chybala, alebo bola zaevidovana neskoro.
Muška
24.01.10,20:29
Majka,
a je to určite platba kartou z toho účtu?.....nie je to karta k inému účtu?
Muška
24.01.10,20:29
Lianka, nepredbiehaj sa :D:D
m.aj.a
24.01.10,21:10
Je to platené presne tou istou kartou (č.karty som si overila a on ani inú nemá, účet si otvoril len v novembri), ako ostatné nákupy - platí ňou nákup PHM.
Muška
24.01.10,21:18
Majka,
tak ak si si istá, tak jasne zostane Ti to na PP - a uvedieš to aj vo výkazoch k DP.

P.S.
vo výkaze to budeš mať v r. 13 ako mínusovú položku
m.aj.a
24.01.10,22:52
Dobre, a pridám aj z 30.12., pretože to tiež už nebolo zaúčtované a odpísané z účtu. Vďaka za radu
jess
25.01.10,10:53
Nechcem zakladať nové vlákno v PU.....Mám rovnaký problém...odvody platené kartou 30.12.2009 a na výpise z účtu za december to nemám......čo s tým ????
Lianka
25.01.10,11:23
Nechcem zakladať nové vlákno v PU.....Mám rovnaký problém...odvody platené kartou 30.12.2009 a na výpise z účtu za december to nemám......čo s tým ????

Bude to na januarovom. Priebezna polozka - nebudes ju mat k 31.12. vyrovnanu, dorovna sa az v januari.
Rozalka
25.01.10,16:13
Prosím Vás, poraďte, čo mám robiť, ak mám bloček o zaplatení PK, no idem si oči vyočiť, ale žiadny záznam vo výpise o tom nie je. Ešte som sa s tým nestretla, no jedna moja známa už to tiež mala, a odpísalo jej to v neviem ktorom ďalšom výpise. Pritom nejde o platbu na konci mesiaca, ale v strede, no horšie je, že v poslednom mesiaci v roku 2009. Nechápem, ako sa to môže banke stať, že sa jej "zatúlajú" platby. Myslím si, že ak to zaúčtujem cez priebežné položky, malo by to byť dobre, a ostane my vysieť prieb.položka, len čo ak to banka nezistí?????:eek:
Mám podobný prípad: 17.10. v jeden deň nákup tou istou kartou v 3 obchodoch, s 2 nie je problém, prešli ešte v októbri, tretia platba ani do konca roka. Tak som zavolala do učtárne danej firmy, žiadnu pohľadávku neevidujú.
Klient povedal: vyhoďte to z účtovníctva, našťastie sa na DPH trasie za každý cent a je mesačný platiteľ, tak sa žiadne "vyhadzovanie" nebude robiť. Nechápem, ako je to možné, že tá platba nikomu nechýba.
Bude predmetom inventarizácie.
jess
25.01.10,17:00
Bude to na januarovom. Priebezna polozka - nebudes ju mat k 31.12. vyrovnanu, dorovna sa az v januari.
Ďakujem, tak budem čakať na výpis.
Zdenka175
27.02.10,18:07
Program na účtovanie mi štrajkuje a tak to vyzerá, že peňažný denník budem musieť robiť v exeli. :mad:Tak sa chcem spýtať či je dobre pri platbe PHM cez kartu z účtu.

ID 1 stĺpec Priebežné položky na strane výdavok
ID 2 stĺpec Výdavky celkom a stĺpec Nákup materiálu

na základe výpisu z BÚ - Banka výdaj a Priebežná položka na strane príjmu.

Tie ID musia mať iné čísla však? ďakujem vám
Rozalka
27.02.10,18:25
Ja sa radšej prikláňam účtovať to na tom istom doklade, ale ak ti sw neumožní pod jedným číslom ID, tak samozrejme iné čísla, iné ti neostáva.
krajčo
10.03.10,21:51
Ja mám len otázku, či priebežné položky musia súhlasiť dátumovo. Napr.Nakúpila som cez pod.účet kanc.potr. bločik mám 13.03., zaúčt. to v ten deň,výpis príde o mesiac so zaúčt. platby 16.3.Správne zadám ktorý dátum úhrada z banky?
A ešte otázka ak platím z pod. účtu v obchode nefiremné veci/osobná spotreba/ tiež to musím účtovať cez ID a priebežné položky?

Ďakujem
Zdenka175
11.03.10,08:11
Ja mám len otázku, či priebežné položky musia súhlasiť dátumovo. Napr.Nakúpila som cez pod.účet kanc.potr. bločik mám 13.03., zaúčt. to v ten deň,výpis príde o mesiac so zaúčt. platby 16.3.Správne zadám ktorý dátum úhrada z banky?
A ešte otázka ak platím z pod. účtu v obchode nefiremné veci/osobná spotreba/ tiež to musím účtovať cez ID a priebežné položky?

Ďakujem
Áno bude iný dátum na priebežnej položke, lebo z účtu to odúčtujú o deň neskôr A keď sa platí z pod. účtu na iný účel dala by som výdaj z banky a hneď VNZD. Netreba ID.
krajčo
12.03.10,15:38
ĎAkujem pekne
MINOLTA2
20.03.10,14:12
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať či je potrebné na konci účtovného obdobia si k bloku napr.nafta pripnúť aj interný doklad ak som platila platobnou kartou. Alebo ho stačí pripnúť len k výpisu účtu?
Ďakujem
devetak
05.05.10,19:13
Dobrý deň,
chcem sa informovať, či má niekto skúsenosť ako platbu kartou zaúčtovať v programe Money S3.
Na technickej podpore mi odpísali nasledovné: Pr. Nákup PHM 20 € -vytvoriť fiktívnu banku/pokladnicu v zozname bankových účtov a pokladníc. -vytvoriť záväzok vo výške 20 € (predkontácia P PRIEBPOL) -uhradiť záväzok vo výške 20 € vo fiktívnej pokladnici -výpis z účtu - vytvoriť riadny výdajový bankový doklad (s účtovaním výdaj na PHM) -vytvoriť príjmový pokl.doklad vo výške 20 € (predkontácia V PRIEBPOL).
Len neviem, ako to prakticky spracovať.
Ďakujem.
m.aj.a
21.01.11,21:23
Dobre, a pridám aj z 30.12., pretože to tiež už nebolo zaúčtované a odpísané z účtu. Vďaka za radu

Hľa, rok sa s rokom stretol a sme tu zas a problém pokračuje:
Obidve platby sa nakoniec našli a boli odúčtované z účtu v januári, kde bol aj uvedený príslušný dátum platby/realizácie. Všetko OK, až kým som si nekontrolovala PP na konci roka v PD v tlačovej zostave - nesedia. Kde je chyba? Hneď na začiatku je prevod PP z min.roka-dobre, avšak tie platby z BÚ nie. To preto, že platby boli realizované v decembri r.2009!, pritom v agende PD (nie v tlačovej) sa nachádzajú hneď ako prvé položky. Nechápem. Čo s tým, ako? Písala som aj na zákaz.centrum Pohoda, no zatiaľ nikto nereagoval. Prosím, určite to už niekto riešil, posuňte svoje skúsenosti ďalej.
A len taký detail, aj na konci tohto roka zostala PP :D:D:D
nikulik
08.02.11,21:32
Ahojte, precitala som si celu tuto temu, potrebujem zaučtovat platbu phm kartou z učtu. Kedze sa vase nazory lisia, mam sa sama rozhodnut ci to pôjde cez pokladnu alebo cez ID? ešte doplnim, ze robim r.2010 rucne, penazny dennik v exceli.
A ešte otazočka, podla toho co som citala dnes tu na porade tak aj v datume učtovania bankoveho vypisu sa lišia nazory. Ja by som sa priklanala k datumu kedy bola transakcia uskutočnena,ale učt.co robila r.2009 to robila s datumom 30.alebo 31. cely VzBU.
nikulik
09.02.11,21:02
neviete mi niekto poradit prosim?
apo
09.02.11,21:33
Ak to robíš v Exeli tak do výdavkov zapíš hodnotu PHM a zároveň aj do stĺpca výdaj v priebežných položkách. Keď budeš účtovať banku potom zapíš výdaj finančných prostriedkov a do stĺpca priebežných položiek zapíš príjem.

Poznámka.
Ak použiješ softvér, máš nástroj ktorý niekto tak navrhol, aby aj človek s minimálnymi znalosťami o účtovníctve dokázal na konci roka vytlačiť dokument z ktorého sa vypíše daňové priznanie a výkaz o majetku a záväzkoch. Ten čo to robí v Exeli musí dobre ovládať Exel, musí mať veľmi dobré všeobecné znalosti o tom čo to je účtovníctvo a ako sa urobí účtovná závierka a mať dosť času nato aby sa zabával robením účtovníctva v exeli.

Ak chýbajú takéto znalosti potom sa dá robiť efektívne účtovníctvo aj v exeli, ale podnikateľ sa musí vyhnúť platbám kartou, nedajbože aby si zobral niečo na lízing a podobne.

Toľko moje dobre mienené rady.

Pozdravujem.

apo
nikulik
10.02.11,20:06
Ďakujem velmi pekne za odpoved.
Ale preco by sa mal podnikatel vyhnut napr. platbe kartou, ak ma robene učtovnictvo ručne? Jasne, suhlasim, ze v dnesnej dobe je najlepši softwer ktory to uz robi vsetko automaticky sam, ale je vela zivnostnikov ktorí maju malo dokladov a staci im rucne robene učtovnictvo. Prepacte ale nesuhlasim s tymto nazorom.
apo
10.02.11,21:01
Platba kartou je len jeden z mnohých druhov účtovných prípadov keď zápis do denníka nie je rutinou, ale je nutné aplikovať opatrenia pre vedenie jednoduchého účtovníctva. Pričom aplikácia je VŽDY možná, ale treba vymyslieť ako to urobiť, aby sa správne vykázal základ dane a aby sa správne zostavil výkaz o majetku a záväzkoch.

Takže nie je problém to, že sa platilo kartou, ale to, že ručne vedený denník na to nemá štandardný postup. SZČO sa má starať o svoj biznis a nestrácať čas špekulovaním nad účtovnými rébusmi. Ale je to vec každého jedného živnostníka. Obvykle po prvej daňovej kontrole sa zistí, že bolo by efektívnejšie venovať čas svojmu biznisu a účtovné rébusy dať riešiť tým pre ktorých je to ich biznis.

apo
nikulik
10.02.11,21:11
A presne preto som pri svojej otazke doplnila ze nerobim učtovnictvo v softweri, a potrebujem vediet ako spravne zaučtovat platbu kartou.
nikulik
16.02.11,12:45
Ak to robíš v Exeli tak do výdavkov zapíš hodnotu PHM a zároveň aj do stĺpca výdaj v priebežných položkách. Keď budeš účtovať banku potom zapíš výdaj finančných prostriedkov a do stĺpca priebežných položiek zapíš príjem.

Ešte by som k tomu mala otazočku, zapisem tento postup do penazneho dennika, ale do stlpca prev.rezia to zaevidujem v tom prvom riadku? čiže ked zapisem vydavky v pokladni + vydaj v priebež.položkach + VOZD prev.rezia?
ked budem učtovať vypis z učtu už nezahrniem sumu phm do režie však?
apo
16.02.11,14:44
Text sa dostal 2x. príspevok 115 je aktuálny.
apo
apo
16.02.11,15:21
Tvoja otázka vyplýva z toho, že robíš účtovníctvo v exeli, ale nerozumieš príncípu jednoduchého účtovníctva.

Takže po lopate.

Účtovanie v roku 2010.

Peňažný denník
stĺpec prevádzková réžia a stĺpec priebežné položky výdaj

Výkaz o príjmoch a výdavkoch
riadok prevádzková réžia: suma nákupu PHM

Výkaz o majetku a záväzkoch
riadok priebežné položky : suma PHM mínusom


Účtovanie v roku 2011.

Peňažný denník
Peňažné prostriedky výdaj a stĺpec priebežné položky príjem

Výkaz o príjmoch a výdavkoch
riadok prevádzková réžia: nula

Výkaz o majetku a záväzkoch
riadok priebežné položky : suma PHM plusom
Účty v bankách: suma mínusom

asi takto

Ešte doplním.
Ak ten čo urobil peňažný denník v exeli mal snahu urobiť ho rozumne tak niektoré stĺpce sú počítané podľa vzorcov. Ak robil denník ešte rozumnejšie tak ti niektoré stĺpce budú hlásiť chybu, lebo nebudú splnené predpoklady ako sa denník vedie ručne. A ty opäť nebudeš vedieť čo s tým.

Ak je denník urobený bez vzorcov tak prosím, ale všetko ostáva na tebe a som presvedčený, že na konci peňažného denníka nedokážeš urobiť matematickú kontrolu správnosti všetkých účtovných zápisov, lebo denník sa nebude správať ako matica v ktorej platia nejaké pravidlá. Takto budeš riskovať pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. AK robíš denník týmto spôsobom potom je jednoduchšie nerobiť denník, čiže neriadiť sa zákonom o účtovníctve, ale viesť iba evidenciu príjmov a výdavkov a riadiť a iba zákonom o dani z príjmu. V takomto prípade nerobíš ani výkaz o príjmoch a výdavkoch ani výkaz o majetku a záväzkoch a neriskuješ pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Negatívnou stránkou takéhoto rozhodnutia je to, že keď pôjdeš do banky vybavovať úver nik sa s tebou nebude baviť, lebo okrem základu dane nevieš banke o sebe dať viac informácii. Banka potrebuje vidieť výkaz o majetku a záväzkoch. Toto rozhodnutie nikomu zvlášť neoznamuješ, iba na daňovom priznaní to napíšeš do oznámenia.


Dostali sme sa do celkom inej roviny ako je zaúčtovanie nákupu PHM plateného kartou 31.12.2010. Ale považujem za potrebné dať ti komplexnú informáciu, lebo sa domnievam, že nevieš všetky súvislosti a netušíš čo tieto súvislosti prinášajú v nasledujúcich obdobiach. Lebo nesprávne rozhodnutie ťa môže odstaviť aj na dva roky od možnosti dostať sa k peniazom v banke.



apo
nikulik
16.02.11,20:02
Dakujem za postup, ale ja som nikde nespominala, ze učtujem na prelome rokov. Ja učtujem v januari vypis z učtu.
apo
17.02.11,09:31
Dakujem za postup, ale ja som nikde nespominala, ze učtujem na prelome rokov. Ja učtujem v januari vypis z učtu.

Nie je začo, ale v príspevku č. 107 spomínaš rok 2009 a účtuješ rok 2010. Z toho som vychádzal. Táto téma je o účtovaní nákupov hradených platobnou kartou na priebežných položkách.

Ak chceš riešiť bežnú metodiku účtovných zápisov k tomu si vyhľadaj vhodnejšiu tému, ktorá nerieši špecifický problém "Platba kartou". Daj si vyhľadať témy s problematikou prevodu peňazí medzi bankou a pokladňou.

apo
margaretka71
20.02.11,18:15
Dobrý večer. Čítam túto temu, lebo aj ja potrebujem zaúčtovať nákupy platobnou kartou a v príspevku č. 86 je priložený súbor ako sa v Alfe tento prípad účtuje. Viete mi povedať, prečo pri ukončení ID sa soft pýta, "či uložiť doklad ako uzávierkový?" a Alfa radí, že treba klyknúť na "nie". Prečo? To nemá byť medzi uzávierkovými dokladmi?
Lesia13
20.02.11,18:42
Uzávierka roka sa robí pomocou ID k 31.12., takže preto sa ťa pýta, či ho chceš uložiť ako uzávierkový. Radí ti dobre.
margaretka71
20.02.11,18:44
Ale či ho označím ako uzávierkový alebo nie, výsledok vo výkaze je vlastne ten istý. Tak kde sa to ináč prejaví?
Lesia13
20.02.11,18:53
chceš nakup kartou uložiť ako uzávierkový doklad? v tom prípade áno, ale ako uzávierkové doklady sav nahadzujú odpisy a príjmy a výdaje nezaúčtované, ktoré sa zahrňujú do účto obdobia.
margaretka71
20.02.11,19:04
Čiže ak dobre rozumiem, tak všetky ID zaúčtované v priebehu roka sa neoznačujú ako uzávierkové. Iba na konci roka budú uzávierkové tie ako sú odpisy, paušálne výdaje PHM 80% atď? Ďakujem
Lesia13
20.02.11,19:14
presne tak, uzávierkové sú iba k 31.12. ako posledné účtovné zápisy
margaretka71
20.02.11,19:19
Ďakujem za odpoveď. Pekný večer prajem.
margaretka71
27.02.11,11:31
Dobrý deň, chcem sa opýtať či nákup na osobnú spotrebu platený kartou treba tiež účtovať cez ID a priebežné položky, alebo môžem rovno z výpisu zaúčtovať do VNZD? Ďakujem
beatam
27.02.11,11:46
Dobrý deň, chcem sa opýtať či nákup na osobnú spotrebu platený kartou treba tiež účtovať cez ID a priebežné položky, alebo môžem rovno z výpisu zaúčtovať do VNZD? Ďakujem

Ja dávam rovno VNZD.
margaretka71
27.02.11,12:09
Ďakujem veľmi pekne.
apo
27.02.11,12:53
Ja si myslím, že je to :cool:skoro jedno.

Z pohľadu zákona o dani z príjmu je to ozaj jedno.

ALE

z pohľadu správneho vykázania majetku by sa mal zachovať zhodný postup ako pri daňovom výdavku.

:DAj keď si pokyne požívať priebežné položky pri platbe kartou myslím svoje.

:)Dobrý preklep požívať myslím používať.

apo
lochneska
28.02.11,09:54
Pozdravujem všetkých poraďákov. Potrebovala by som vedieť ako zaúčtovať platbu kartou, ak mám bločky platené kartou s osobného účtu, nie podnikateľského. Mám ich zaúčtovať akoby boli platené v hotovosti?
Zároveň mám výpis z bankového účtu ako platba kartou, ale nemám žiaden bloček - mám dať na VNZP bez dokladu? Ako sa zaúčtuje záloha na drobný nákup? ďakujem za odpoveď.
apo
28.02.11,10:55
Ako v hotovosti a nedajte sa naplašiť informáciami, že nemáte potom nárok na odpočet DPH.

apo
alohamercy
06.03.11,17:11
ak mam vo vypise z banky z podnikatelskeho úctu uvedene vyber hotovosti resp. vybere kartou mam to do penazneho dennika zaznamenat ako úbytok na Bu a urobit PPD ak to ide na osobnu spotrebu?
apo
06.03.11,18:01
Robíme to tak, že príjmeme hotovosť do pokladne, ale uvažujeme nad tým, že je to zbytočné účtovanie v pokladni plus mínus tá istá suma. Ak je výber bankomatom urobený za účelom osobnej spotreby domnievam sa, že sa nič neporuší ak úbytok na BÚ zaúčtujeme priamo ako osobnú spotrebu.

Aby to bolo všetko O.K. je potrebné ku výpisu z banky priložíť potvrdenku z bankomatu o výbere a na tejto potvrdenke uviesť osobná spotreba. Táto komplikácia nás drží pritom, aby sme hotovosť prijali do pokladne, lebo je prirodzené, že o potvrdenke z bankomatu sa účtuje v pokladni pri príjme do pokladne.

No tak si vyber.

Ja hodnotím môj príspevok skôr ako návod na prijatie výberu bankomatom do pokladne.

apo