Liptáčik
11.05.08,20:58
Likviduje sa s.r.o. Nemá zamestnancov. Konateľ dostáva dve odmeny:

1. za spostredkovanie predaja hnuteľností Táto sa zdaňuje až pri ročnom
zúčtovaní dane z príjmu? V aktuálnom čase sa z nej
nerobia odvody do ZP a SP?

2. Odmena za rok 2007. Z tejto platí v aktuálnom čase odvody do ZP.
Zdaňuje sa tiež v aktuálnom čase, alebo až pri
ročnom zúčtovaní dane z príjmu? Odvody do SP tiež
až po ročnom zúčtovaní dane?

:mad:
Denda
12.05.08,09:25
Likviduje sa s.r.o. Nemá zamestnancov. Konateľ dostáva dve odmeny:

1. za spostredkovanie predaja hnuteľností Táto sa zdaňuje až pri ročnom
zúčtovaní dane z príjmu? V aktuálnom čase sa z nej
nerobia odvody do ZP a SP?

Preddavkovo sa zdaňuje pri výplate a odvody sa z nej robia.



2. Odmena za rok 2007. Z tejto platí v aktuálnom čase odvody do ZP.
Zdaňuje sa tiež v aktuálnom čase, alebo až pri
ročnom zúčtovaní dane z príjmu? Odvody do SP tiež
až po ročnom zúčtovaní dane?
:mad:
Musíte špecifikovať o akú odmenu sa jedná.
Denda
12.05.08,09:45
Ešte otázka k predmetnému. Nemáte náhodou na mysli plnenie pre konateľa, ktorý bol menovaný likvidátorom spoločnosti a všetky tieto odmeny, na ktoré sa pýtate sa týkajú predmetnej činnosti likvidátora?
Je to dosť podstatné pre správne zodpovedanie otázky.
Liptáčik
12.05.08,14:33
Prvá odmena - 300 tis. za sprostredkovania predaja nehnuteľností

Druhá odmena 1 mil - je určená na úhradu nárokov konateľa spoločnosti vyplývajúcich z dohody o výkone funkdice a jedná sa o jednorázovú odmenu za rok 2007.

Obe odmeny boli vyplatené v apríli 2008


Za pomoc ďakujem.:confused:
Denda
13.05.08,05:48
Prvá odmena - 300 tis. za sprostredkovania predaja nehnuteľností

Druhá odmena 1 mil - je určená na úhradu nárokov konateľa spoločnosti vyplývajúcich z dohody o výkone funkdice a jedná sa o jednorázovú odmenu za rok 2007.

Obe odmeny boli vyplatené v apríli 2008


Za pomoc ďakujem.:confused:
Obidve odmeny vstupujú do VZ pre zdravotné poistenie - platí maximálny vymeriavaci základ. Z odmeny za výkon funkcie konateľa sa neodvádza do sociálneho poistenia. Pozor na spoločné zdanenie obidvoch odmien podľa § 35 Zákona o dani z príjmov, pretože sa jedná o príjmy zo závislej činnosti podľa §5.
Liptáčik
13.05.08,10:14
Ďakujem za odpoveď. Zdravotné poistenie - to som si myslela na 98%, odvody pre Soc. poisť som si nebola istá. Ale ak dobre rozumiem odpoveď, tak z celej odmeny je potrebné odviesť daň z príjmu ešte teraz v máji. Dobre tomu rozumiem? Zabudla som uviesť, že konateľ je zároveň aj spoločníkom fy. Takže som si myslela, že z tejto odmeny sa bude daň odvádzať maximálne v ročnom zúčtovaní, ale pozriem sa na uvedený §.
Denda
13.05.08,10:18
Ďakujem za odpoveď. Zdravotné poistenie - to som si myslela na 98%, odvody pre Soc. poisť som si nebola istá. Ale ak dobre rozumiem odpoveď, tak z celej odmeny je potrebné odviesť daň z príjmu ešte teraz v máji. Dobre tomu rozumiem? Pozriem sa na uvedený §.
Podľa §35 ods.6 máte odviesť preddavok do 5-tich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru.
Denda
13.05.08,10:22
Zabudla som uviesť, že konateľ je zároveň aj spoločníkom fy. Takže som si myslela, že z tejto odmeny sa bude daň odvádzať maximálne v ročnom zúčtovaní, ale pozriem sa na uvedený §.
Pri príjmoch podľa §5 je platiteľ povinný vyberať podľa §35 Zákona o dani z príjmov preddavok na daň.
Liptáčik
13.05.08,11:56
Pozrela som si uvedené paragrafy. Môžem využiť ods. 9 § 35 a zohľadniť celoročnú odpočítateľnú položku a celoročný bonus? Odmena je 1 mil.
Denda
13.05.08,12:16
Pozrela som si uvedené paragrafy. Môžem využiť ods. 9 § 35 a zohľadniť celoročnú odpočítateľnú položku a celoročný bonus? Odmena je 1 mil.
Nie nemôžete zohľadniť celoročnú odpočítateľnú položku ani celoročný daňový bonus. V prípade, že Vám preukázal nárok podľa §36 Zákona o dani z príjmov môžete uplatniť odpočítateľnú položku a daňový bonus vo výške 1/12.
Pri ročnom zúčtovaní však zrejme výšku dane zníženú o odpočítateľnú položku bude vracať, pretože pri jeho príjme sa jeho odpočítateľná položka bude rovnať nule.
Liptáčik
13.05.08,14:33
Tieto záležitosti riešim prvýkrát a poprosím ešte o trochu zhovievavosti. Firma vyplatila spoločníkovi i konateľovi odmnenu. Z nej je potrebné odviesť daň z príjmu i odvody do ZP. Tieto položky sa zúčtujú ako výdaj firmy, teda sú nákladom firmy. Je to vporiadku?
Jana Acsová
13.05.08,14:41
Firma vyplatila spoločníkovi i konateľovi odmnenu. Ujasnite si čo to bolo. Nepozerajte sa na osobu ako takú, t.j. je jedno, či je to konateľ alebo spoločník alebo riaditeľ.
Odmena z niečoho vychádza. Vzniká na ňu nárok:
- podľa pracovnej zmluvy,
- podľa mandátnej zmluvy, spoločenskej zmluvy, zakladateľskej listiny,
- rozhodnutia spoločníka v pôsobnosti valného zhromaždenia atď.

Tieto položky sa zúčtujú ako výdaj firmy, teda sú nákladom firmy. Je to vporiadku?
Áno, ak je na odmeny právny nárok ako vyššie uvádzam.
Liptáčik
13.05.08,17:41
Ďakujem za odpovede. Pomohli ste mi.:)