inngrid
12.05.08,07:12
Stale som neista ohladne uctovania 326 a 323. Co sa tyka obdobia cez rok napr. 2006-2007 mi to je jasne. Ak viem presnu sumu fa uctujem cez 326 ak iba odhadujem sumu nakladov idem cez 323 ale co cez rok

Ak uctujete spoločnost ktora si potrpi nato aby mala mesacne uctovane naklady v tom mesiaci kedy sa to tyka - 381 mi je jasna.

Ale ak Vam pride fa za april - v maji - uctovat fa cez 323 aelbo cez 326?
A ptoom ID do nakladov v aprili aby ste mali prislusny naklad v danom obdobi.
Ktory ucet by ste poucili 326-323?


A este otazka novy zakon o uctovnictve tusim hovori ze ak zmenim uctovanie v priebehu roka musim preuctovat vsetko od zaciatku roka, je to pravda?
napr. ak by som taketo naklad od 1*1*2008 uctovala cez 326 a teraz si poviem ze budem cez 323 musim spatne vsetky doklady od 1*1 zmenit z 326tky na 323?
Mariana42
12.05.08,05:20
A este otazka novy zakon o uctovnictve tusim hovori ze ak zmenim uctovanie v priebehu roka musim preuctovat vsetko od zaciatku roka, je to pravda?
napr. ak by som taketo naklad od 1*1*2008 uctovala cez 326 a teraz si poviem ze budem cez 323 musim spatne vsetky doklady od 1*1 zmenit z 326tky na 323?[/quote]

Je to pravda, hovovorí o tom § 7 ods 3) Účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady; ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné zásady a účtovné metódy v priebehu účtovného obdobia, nové účtovné zásady a účtovné metódy musí používať od prvého dňa tohto účtovného obdobia. O zmene účtovných zásad a účtovných metód je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.
Mariana
inngrid
12.05.08,05:38
Mariana ok - takze je to tak ako som pisala ak zacnem robit tieto naklady cez 323 musim vsetko preuctovat ty by si ako na mojom miesto davala tie fa a nasledne ID cez 323 alebo 326?
Mariana42
13.05.08,05:22
Použila by som tak isto, ako na konci obdobia: ak viem presnu sumu fa uctujem cez 326 ak iba odhadujem sumu nakladov tak cez 323 . Toto je ale len môj názor - nemám s tým skúsenosť- asi by som vypýtala k tomu vyjadrenie daň. poradcu , alebo auditora - aby som vedela podľa čoho sa mám držať /keďže u Vás to je až natoľko prísne/.
U nás sa však praktizuje toto: apríl je otvorený do 25. mája /kvôli vyčísleniu odpočtu DPH/. Keď 15. mája mi príde faktúra, ktorá má deň uskut. účt. prípadu 30.4. tak to zaraďujem do 4. mesiaca. Keď 15. mája mi príde fa. s dátumom dodania 1.5. tak túto
zaraďujem do 5. mesiaca.

Mariana
Gabi03
13.05.08,05:36
Použila by som tak isto, ako na konci obdobia: ak viem presnu sumu fa uctujem cez 326 ak iba odhadujem sumu nakladov tak cez 323 .

Súhlasím.
Ja to tak aj praktizujem.
inngrid
13.05.08,09:39
dakujem
Mariana my robime tak ze aj do dph-cky ked pride fa 1 dna v emsiaci aj ked je ZP predosly mesiac davam ju do dph ten datum kedy pride a v ten mesiac.
Ale toto sa mi napriklad paci len tie naklady cez mesiace to je ze uff.
azla
13.05.08,09:54
dakujem
Mariana my robime tak ze aj do dph-cky ked pride fa 1 dna v emsiaci aj ked je ZP predosly mesiac davam ju do dph ten datum kedy pride a v ten mesiac.
Ale toto sa mi napriklad paci len tie naklady cez mesiace to je ze uff.

Tento system by som možno prehodnotila.

Ak som to správne pochopila, tak keď obdržíte fa 1.5 a dátum dodania bol napr. 29.4. - nárok na odpočet si uplatňujete v mesiaci 5 ?

Je to možno jednochuché pre Vás, neviem posúdiť dôvod, prečo tak robíte, ale v každom prípade firma je znevýhodnená (oproti ŠR), lebo si posúvate nárok na odpočet dane do budúcich období. Podľa môjho názoru to nie je optimálne riešenie - z ponúkaných možných.
Gabi03
13.05.08,10:42
Tento system by som možno prehodnotila.

Ak som to správne pochopila, tak keď obdržíte fa 1.5 a dátum dodania bol napr. 29.4. - nárok na odpočet si uplatňujete v mesiaci 5 ?

Je to možno jednochuché pre Vás, neviem posúdiť dôvod, prečo tak robíte, ale v každom prípade firma je znevýhodnená (oproti ŠR), lebo si posúvate nárok na odpočet dane do budúcich období. Podľa môjho názoru to nie je optimálne riešenie - z ponúkaných možných.

Možno nie optimálne, no najjednoduchšie a určite v rámci zákona.
Ja mám mesačnú uzávierku 6. pracovný deň nasl. mesiaca. Takže mám v internej smernici určené, že čo mi príde do 6-teho nasl. mesiac, dávam do príslušného mesiaca a nákladov, a čo po tomto termíne, tak do nasl. mesiaca v príslušnom mesiaci tvorím 326 a častejšie 323. A hoci DP k DPH podávame až pred 25.tym, tieto faktúry aj tak nezahŕňam do príslušného mesiaca, ale podľa dátumu prijatia.

Bola som zrozumiteľná? :rolleyes::D
azla
13.05.08,10:59
Bola som zrozumiteľná? :rolleyes::D
Áno:).

Samozrejme, každý sa rozhoduje podľa svojich podmienok a volí si spôsob práce, ktorý mu najviac vyhovuje a zohľadňuje jeho potreby a možnosti.
V tom prípade je to namieste.

Poznám firmy (ktoré vyvážajú), vykazujú nadmerné odpočty a z tohto dôvodu podávajú DP za bežný mesiac už napr. 10-ého v mesiaci, aby sa skrátila doba čakania na vrátenie nadmerného odpočtu.
Mariana42
13.05.08,11:35
Ešte ma napadlo: neviem aký program používaš, ale možno že by bolo užitočné dať požiadavku na programátorov, aby ti vymysleli také niečo - aby si 1 krokom mohla z 323 a 326 preúčtovať všetky faktúry z predchádzajúceho mesiaca naraz začiatkom nového mesiaca. /ja ku každému internému dokladu prikladám prílohy - neviem si predstaviť , že by som 100 faktúr mesačne odfotila len kvôli tomu, že do účtovníctva sa dostanú o 5 dní. / My v našom programe máme napr. automatiku na nedokončenú výrobu - zbierame v prieb. urč. obdobia náklady, ktoré sa potom automatikou preúčtujú v istom čase na účet hotových výrobkov.
Mariana