joseph19
12.05.08,08:01
Dobry den, poprosil by som o radu...
Moja manzelka vlastni byt spolu so svojou mamou. V tom byte byva mama (moja svokra) spolu s jej manzelom. Nedavno mama navrhla dcere, aby dcera podpisala dozivotne pravo uzivania pre jej manzela. Vzniknuta situacia nas dost zaskocila aj napriek tomu, ze vztahy su v rodine na relativne dobrej urovni. Spolu s manzelkou vidime v tomto kroku iba rizika, samozrejme len vtedy, ked svokra zomrie skor ako jej manzel. Pre moju manzelku je dost tazke povedat nie vlastnej mame, boji sa jej reakcie, pretoze mama ocakava, ze dcera ten suhlas napokon da. Neviete nam poradit riesenie z tejto situacie?
Manzel mojej svokry ma 53 rokov, pricom nema ziadne zdravotne problemy, zije z vysluhoveho dochodku a momentalne nepracuje.
Manzelka uz nema dalsich surodencov.
My zijeme s manzelkou v inom byte, ktory sme si pred par rokmi sami kupili.
Dakujem!
Zypsik
12.05.08,06:40
Ak som dobre pochopil, svokrin manzel nie je otcom tvojej manzelky. A navyse dotycny nema ziadne vlastnicke pravo k danemu bytu.

A je nejaky problem v tom, ze tam ten pan ostane byvat (kolko tam uz byva?)? Mate ho v plane po svokrinej smrti vyhodit pod most a byt vyhodne predat, nastahovat tam svoje deti,...?
duves
12.05.08,07:40
Urcite budu problemy, ak sa mama odoberie z tohto sveta skor ako jej sucasny partner. Neriskujte. Ak sa nejedna o otca, nie je dovod na to pristupit.
joseph19
12.05.08,08:29
Byva tam uz asi pat rokov a rozhodne nemame plany ho vyhodit pod most...Nakoniec, v pripade, ze by svokra zomrela skor ako on, bol by aj on jednym s dedicov, takze urcite by neobisiel naprazdno. Mame maleho 2 rocneho syna a mame obavy, ze ak by sme v horizonte 15 - 20 rokov potrebovali byt a manzel mojej svokry by tam mal dozivotne pravo, tak by sme s tym bytom ani nepohli...
Nie je problem v tom, ze tam bude byvat aj nadalej, proti tomu nemame nic. Ten pan, vsak chce investovat do toho bytu, trochu ho prerobit, ale kym nema ziadnu istotu, tak to nechce urobit. Co je pochopitelne, ale na druhej strane nikto od neho nechce, aby tam investoval, je to len jeho zamer.
Etela
12.05.08,08:47
No na toto je veľmi ťažká odpoveď a vy to máte na riešenie ešte ťažšie.Ale celkom nerozumiem, prečo by už teraz manželka mala vopred niečo podpisovať? Ten byt je na čie meno - svokrine ? Tak v tom prípade po jej smrti zdedí manžel a dcéra. Keďže predpokladám, že na bývanie táto kombinácia nebude vhodná, tak potom byt bude len jedného a toho druhého vyplatí. Tak načo doživotné právo bývania?
Ak ho svokra chce darovať svojej dcére s tým, že jej manžel by mal tam právo doživotného bývania. A teraz ad absurdum : ten človek sa potom ožení s nejakou mladou pipenkou, ešte bude mať aj nejaké dieťa ... čiže s tým bytom sa môžete rozlúčiť.
Pri takomto závažnom rozhodnutí zohľadňujte aj tie najkrajnejšie možnosti, pretože práve tie sa v konečnom dôsledku môžu vyskytnúť.
Ja by som teda v prvom rade riešila otázku, prečro svokra tak silou -mocou chce ma´t zabezpečeného manžela. Veď sú spolu 5 rokov a teda predpokladám, že dovtedy mal nejaké bývanie - o to prišiel / či už dobrovolne v prospech byvalej rodiny, alebo nasilu / a teraz chce mať zabezpečené bývanie.
Svokra je podla všeštkého zamilovaná a robí to, čo by chcel jej manžel. Preto vy budte opatrní, ba veľmi opatrní.
joseph19
12.05.08,10:25
Ten byt vlastni manzelka s mamou, pricom kazda ma svoju polovicu, ale to som uz spominal v mojom prvom prispevku.
Ta posledna veta je 100% pravdiva, svokra je totiz zamilovana a robi presne to, co chce jej manzel.
Dakujem vsetkym za prispevky, mozem povedat, ze ste ma utvrdili v nazore, ze musime byt opatrni a momentalne neexistuje ziadny dovod na to, aby manzelka nieco take podpisovala.
Chobot
12.05.08,13:32
Ten byt vlastni manzelka s mamou, pricom kazda ma svoju polovicu, ale to som uz spominal v mojom prvom prispevku.
Ta posledna veta je 100% pravdiva, svokra je totiz zamilovana a robi presne to, co chce jej manzel.
Dakujem vsetkym za prispevky, mozem povedat, ze ste ma utvrdili v nazore, ze musime byt opatrni a momentalne neexistuje ziadny dovod na to, aby manzelka nieco take podpisovala.

O zákon sa opierať nemôžeš, pretože z tvojho popisovaného ide o medziľudské (či viac rodinné) vzťahy, do ktorých my nevidíme. Ide najmä o vzťah tvojej svokry s manželom, čo priniesol jej manžel do ich vzťahu (materiálne), ako sa dohodli na vysporiadaní bývania a pod. Nie je ľahké rozhodnúť a niektorí sa môžu prikloniť na stranu jej manžela, iní na tvoju stranu. Jednoznačne by mal nárok na dedičstvo, AK sa nič neudeje - napr. môžu sa rozviesť, môže ho vydediť, ... Preto sa aj on chce nejako poistiť, že nebude z bytu vyhodený po tom, čo investuje peniaze do rekonštrukcie, takže plne ho chápem.

Asi by ste si mali sadnúť so svokrou a ujasniť si, prečo to chce urobiť a vysvetliť jej váš názor na vec.

Takže jednoznačná rada typu - "takto je to správne" na tento prípad neexistuje.