Wotan
12.05.08,09:23
Mam takyto problem: mam moznost vykonavat obcasnu pracu predbezne 1-2 krat do mesiaca u SZCO. Je vyhodnejsie vykonavat tuto pracu na Dohodu o vykonani prace alebo na Dohodu o pracovnej cinnosti?

Jedna sa o programatorske prace. Za kazdy projekt by som mal dostat zaplatene od 1000-2000 Sk. Z tejto sumy musim odvadzad dan ja? Co za mna odvadza SZCO? Ako potom podam danove priznanie, ked mam popri tom aj hlavne zamestnanie?

Aky je vlastne rozdiel medzi tymito dohodami? Na co treba davat pozor?

Dakujem
Vlasta
12.05.08,07:49
Odporúčam radšej dohodu o pracovnej činnosti. Dá sa použiť na opakujúce sa činnosti s ohraničením max 10 hodín týždenne. Dohoda o vykonaní práce je viazaná na uskutočnenie nejakej činnosti - jednorázovej.
Wotan
12.05.08,08:24
Dakujem za odpoved. Vedel by mi niekto poradit aj ohladom ostatnych mojich otazok?
Jara
12.05.08,09:05
Ak myslíš ohľadom dane, tak príjem do 5 tis.mesačne, ak nemáš podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov, má zrážkovu daň a tá je vysporiadaná. Jedine keby sa ti oplatilo potom spočítať s hlavným prac. pomerom, t.j. preddavkovou daňou, tak si to môžeš dať do daň. priznania. Ak nie tak nič s tým nemusíš robiť.
Wotan
12.05.08,10:12
Dakujem Jara za odpoved, ale som totalne uctovnicke drevo. Takze by som ta poprosil o polopatisticke vysvetlenie :) Pochopil som to tak, ze ak mam prijem mes. do 5000 Sk z tejto cinnosti, nemam starosti s danami? Odvadza ich len ten, u koho som na dohode?

Ako je to potom s ostatnymi odvodmi? Diky.
katkaj
12.05.08,10:22
Dakujem Jara za odpoved, ale som totalne uctovnicke drevo. Takze by som ta poprosil o polopatisticke vysvetlenie :) Pochopil som to tak, ze ak mam prijem mes. do 5000 Sk z tejto cinnosti, nemam starosti s danami? Odvadza ich len ten, u koho som na dohode?

Ako je to potom s ostatnymi odvodmi? Diky.

Ak máš príjem na dohodu do 5000 a nepodpíšeš vyhlásenie na odpočet nezdaniteľnej časti tak daň sa považuje za vysporiadanú a nemusíš už s ňou nič robiť a nikde priznávať.
Zdravotné a sociálne poistenie sa z dohôd v tvojom prípade tiež neplatí.
Wotan
12.05.08,10:39
Fuha, tak teraz som z toho uz zmateny...:confused:

Zhrniem to:

1/ mam TPP, prijem cca.20000Sk.
2a/ budem pracovat popri tom na Dohodu o pracovnej cinnosti /dlhodobo uzavreta dohoda/ a prijem z tejto cinnosti nepresiahne 5000Sk mesacne. :cool:

- Z TPP plati zamestnavatel vsetko za mna
- z DoPC neplatim ani dan, ani odvody (ani SZCO za mna neplati???):eek:

2b/ budem popri tom pracovat len prilezitostne/ nepravidelne/ na jednorazove Dohody o vykonani prace

- plati tu to iste ako vyssie uvedene?

Zda sa mi cudne, ze z druheho prijmu nemusim platit dan, kym nepresiahne prijem 5000 Sk...Kto by potom chcel podpisat to vyhlasenie, ked takto nemusi platit dan?!

A ak by prijem nahodou presiahol 5000Sk, vtedy musim to vyhlasenie podpisat, alebo len normalne priznam rocne dan?
katkaj
12.05.08,10:45
Fuha, tak teraz som z toho uz zmateny...:confused:

Zhrniem to:

1/ mam TPP, prijem cca.20000Sk.
2a/ budem pracovat popri tom na Dohodu o pracovnej cinnosti /dlhodobo uzavreta dohoda/ a prijem z tejto cinnosti nepresiahne 5000Sk mesacne. :cool:

- Z TPP plati zamestnavatel vsetko za mna
- z DoPC neplatim ani dan, ani odvody (ani SZCO za mna neplati???):eek:

2b/ budem popri tom pracovat len prilezitostne/ nepravidelne/ na jednorazove Dohody o vykonani prace

- plati tu to iste ako vyssie uvedene?

Zda sa mi cudne, ze z druheho prijmu nemusim platit dan, kym nepresiahne prijem 5000 Sk...Kto by potom chcel podpisat to vyhlasenie, ked takto nemusi platit dan?!

A ak by prijem nahodou presiahol 5000Sk, vtedy musim to vyhlasenie podpisat, alebo len normalne priznam rocne dan?

zamestnávateľ teda tá szčo ktorá s tebou uzatvorí dohodu ti strhne 19% daň ktorá ale už bude vysporiadaná čiže to nemusíš už nikde v ročnom meradle daniť.

Daň sa zrazí vždy ide len o to že pokiaľ je to do 5000 a nie je podpísané vyhlásenie tak sa považuje za vysporiadanú. Inak je to preddavková daň ktorú musíš zahrnúť do daňového priznania.
Podpísané vyhlásenie máš predpokladám u svojho zamestnávateľa na TPP takže na dohodu už mať podpísané nemôžeš
Zoltán Kovács
12.05.08,10:59
Doplním, že zamestnávateľ, teda szčo sk torým budeš mať tú dohodu bude za teba ešte platiť úrazové a garančné poistenie do soc.poist.
Forest LK
25.06.08,21:22
Potrebujem poradiť,
zamestnávame od 1.4.2008-31.12.2008 ludí na Dohodu o vykonaní práce.
Radi by sme túto dohodu zmenili na Dohodu o pracovnej činnosti(vyhovuje viac z hladiska rozsahu).
Je potrebné aktuálnu DoVP ukončiť a tak uzatvoriť DoPČ? Alebo je možné uzatvoriť DoPČ od 1.7.2008 do 31.12.2008 popri bežiacej DoVP?
Je potrebné meniť RLFO?
Vranová
25.06.08,21:34
Potrebujem poradiť,
zamestnávame od 1.4.2008-31.12.2008 ludí na Dohodu o vykonaní práce.
Radi by sme túto dohodu zmenili na Dohodu o pracovnej činnosti(vyhovuje viac z hladiska rozsahu).
Je potrebné aktuálnu DoVP ukončiť a tak uzatvoriť DoPČ? Alebo je možné uzatvoriť DoPČ od 1.7.2008 do 31.12.2008 popri bežiacej DoVP?
Je potrebné meniť RLFO?
Takže ja by som odhlásila najprv z DoVP a potom prihlásila DoPČ a nie viesť obidve dohody a platiť 2x to isté a ešte viesť evidenciu o obidvoch dohodách!
Forest LK
26.06.08,07:07
Takže ja by som odhlásila najprv z DoVP a potom prihlásila DoPČ a nie viesť obidve dohody a platiť 2x to isté a ešte viesť evidenciu o obidvoch dohodách!
Viem, že by to bolo asi najlepšie, no mne sa jedná o cca o 100 pracovníkov.
Software mi neumožňuje hromadné odhlasovanie a prihlasovanie zamestnancov (RLFO). Chcela som sa teda tomuto vyhnúť.
Najlepšie by bolo,keby DoVP bežala ďalej, ale nič by sa cez ňu nevykazovalo. Práca by už bola vykonávaná na DoPČ.
Len potrebujem vedieť,či to nie je právne napadnuteľné, či môžu prebiehať súčasne obe dohody, pričom už bude práca vykazovaná len na DoPČ?

Možno som to zle chápala,no myslím,že v SP by nebola potrebná zmena, ak by sa na DoVP končilo 30.6.2008 a na DoPČ začínalo 1.7.2008?
Ak by teda táto zmena v SP nebola nutná, je môžné ukončiť DoVP hromadne, teda, že by bolo napísané, že z dôvodu zmeny druhu Dohody... a pripojili by sa všetky podpisy zamestnancov a zároveň by si každý podpísal novú DoPČ?
Vranová
26.06.08,08:09
Vieš čo, najlepšie bude ak sa na tvoju otázku spýtaš priamo na soc.poisťovni! Ale myslím si, že takéto niečo nie je možné!
Aj tak ich raz budeš musieť odhlásiť z DoVP a prihlásiť na DoPČ!!
Aj keď je to veľa práce , ale určite by som postupovala tak ako som písala!
Forest LK
26.06.08,08:18
Vieš čo, najlepšie bude ak sa na tvoju otázku spýtaš priamo na soc.poisťovni! Ale myslím si, že takéto niečo nie je možné!
Aj tak ich raz budeš musieť odhlásiť z DoVP a prihlásiť na DoPČ!!
Aj keď je to veľa práce , ale určite by som postupovala tak ako som písala!

Dobre ďakujem, skúsim sa opýtať v SP
macula
26.06.08,08:30
Ja som mala taký istý prípad a na SP mi povedali, že musím odhlásiť DoVP a prihlásiť DoPČ.
veronikasad
26.06.08,08:35
Ja som mala taký istý prípad a na SP mi povedali, že musím odhlásiť DoVP a prihlásiť DoPČ.
Súhlasím, z pohľadu zákona o nelegálnej práci ide o dve rôzne činnosti
Forest LK
26.06.08,11:54
Súhlasím, z pohľadu zákona o nelegálnej práci ide o dve rôzne činnosti
Ano, dnes som sa na to informovala, povedali ze by to bolo korektnejsie, ale ze im by to az taky problém nerobilo, ze to skor urad prace by to nemusel uznat.
Forest LK
26.06.08,11:57
Co sa týka zrušenia DoVP ktorá bola uzatvorená na dobu určitú do 31.12.2008, je možné urobiť hromadné ukončenie - jeden papier, ktorý mi tých 100 zamestnancov podpíše?
Alebo musím každému osobitne vydať ukončenie?
Jara
26.06.08,12:23
Myslím, že najčistejšie by bolo urobiť každému ukončenie a nové prihlásenie. Neviem si predstaviť, ako inak by ich SP odhlasovala keď tam nebudú údaje z RL. Neviem aký soft máš, ale predsa počítač ti tie RLFO vytlačí. Len budeš musieť prekopirovať mená a osobné údaje a dať nový prac. pomer. RLFO nové ti zase vytlačí počítač. Viem si to predstaviť celkom ľahko. Robím Money S3 a myslím, že by to šlo celkom rýchlo.
lepka
26.06.08,12:33
Keďže máš 100 DoVP tak máš určite elektronické prihlasovanie a tak podľa Rč.osoby si naviažeš odhlášku a vystavíš novú prihlášku.robila som to pre jednu firmu asi 2000 ľudí hotové to bolo za 4 dni nie je to také hrozné,ale určite je potrebné odhlášku a prihlášku.
Forest LK
26.06.08,13:15
Teraz som nemala na mysli SP ale ukončenie DoVP.
Novú DoPČ dám každému, to je jasné. No či to ukončenie DoVP môžem urobiť hromadne.

V SP to mám elektronicky, ale musim ich po jednom odhlasit a prihlasit lebo robim v Pohode a ta zatial nepodporuje hromadne odosielanie. Takze to bude trochu pracne.
erika_H
08.07.08,18:45
Dobrý večer prajem poraďáci.

Mám takúto otázočku:
zamestnávateľ prihlásil do SP 3 brigádnikov (2 na D o brig.práci študentov,1 na D o prac.činnosti).Prihlásil ich 25.6.08.
V júni však nevykonávali žiadnu činnosť.Tento zamestnávateľ v júni nezamestnával žiadnych iných zamestnancov.
Títo brigáDnici majú odpracované hodiny až v júli.
Má tento zamestnávateľ povinnosť podať mesačný výkaz na SP za jún?(predpokladám že áno,a uvedie 0 kal.dní a 0 zárobok..)
Nikde inde mesačný výkaz nemusí podávať,uvažujem správne?
Ďakujem pekne
Tweety
08.07.08,18:52
Dobrý večer prajem poraďáci.

Mám takúto otázočku:
zamestnávateľ prihlásil do SP 3 brigádnikov (2 na D o brig.práci študentov,1 na D o prac.činnosti).Prihlásil ich 25.6.08.
V júni však nevykonávali žiadnu činnosť.Tento zamestnávateľ v júni nezamestnával žiadnych iných zamestnancov.
Títo brigáDnici majú odpracované hodiny až v júli.
Má tento zamestnávateľ povinnosť podať mesačný výkaz na SP za jún?(predpokladám že áno,a uvedie 0 kal.dní a 0 zárobok..)
Nikde inde mesačný výkaz nemusí podávať,uvažujem správne?
Ďakujem pekne
Áno, správne.
erika_H
08.07.08,18:59
Ďakujem za odpoveď Tweety.
A ešte 1 otázka ma napadla-keďže tento zamestnávateľ nemá žiadnych zamestnancov na TPP,a študenti na D o brig.práci štud.môžu odpracovať max. 1/2 týžd.prac.času,koľko teda hodín týždenne max môžu odpracovať?
Môžem teoreticky ustanoviť týždenný prac.čas klasický,tzn. 8 hodín denne x 5 dní v týždni,tj 40 hod.týždenný prac.čas,tzn. študenti môžu odpracovať max 20 hod.týždenne.Musím im tento rozsah práce uviesť aj na dohodu o brig.práci št.?
Ďakujem pekne
Tweety
08.07.08,19:15
Ďakujem za odpoveď Tweety.
A ešte 1 otázka ma napadla-keďže tento zamestnávateľ nemá žiadnych zamestnancov na TPP,a študenti na D o brig.práci štud.môžu odpracovať max. 1/2 týžd.prac.času,koľko teda hodín týždenne max môžu odpracovať?
Môžem teoreticky ustanoviť týždenný prac.čas klasický,tzn. 8 hodín denne x 5 dní v týždni,tj 40 hod.týždenný prac.čas,tzn. študenti môžu odpracovať max 20 hod.týždenne.Musím im tento rozsah práce uviesť aj na dohodu o brig.práci št.?
Ďakujem pekne
Áno, tak, ak je pracovný týždeň 40 hod., tak 1/2 je 20 hod., a ten rozsah sa uvedie aj do DoBPŠ.
erika_H
08.07.08,19:43
Áno, tak, ak je pracovný týždeň 40 hod., tak 1/2 je 20 hod., a ten rozsah sa uvedie aj do DoBPŠ.
Ďakujem Ti pekne Tweety,si zlatá,že sa mi tak venuješ:)
Pekný večer prajem