Janusa
12.05.08,09:32
Ahojte chcela by som sa opýtať takúto vec:
Zamestnanci mi chodia na zahr. pracovné cesty na Ukrajinu, kde je stanovené diety 49 USD, ale aj tak si ich tam musia meniť na hrivny. Výhodnejšie vychádza zmeniť tam Eurá, čo mne viac vyhovuje, lebo máme Euro účet a môžem z neho vyberať a nie nakupovať draho USD. Môžem vyplatiť diety namiesto USD v EUR, ak s tým zamestnanec súhlasí????
Janusa
12.05.08,19:13
Prosím neporadí mi niekto??? :mee:
Chobot
12.05.08,20:19
Ahojte chcela by som sa opýtať takúto vec:
Zamestnanci mi chodia na zahr. pracovné cesty na Ukrajinu, kde je stanovené diety 49 USD, ale aj tak si ich tam musia meniť na hrivny. Výhodnejšie vychádza zmeniť tam Eurá, čo mne viac vyhovuje, lebo máme Euro účet a môžem z neho vyberať a nie nakupovať draho USD. Môžem vyplatiť diety namiesto USD v EUR, ak s tým zamestnanec súhlasí????

Áno, môžeš. Je to § 36 ods :
"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."
Janusa
13.05.08,05:59
Ďakujem veľmi si mi pomohol ;)
beldine
13.05.08,10:08
chcela by som sa spýtať v akej výške majú byť cestovné náhrady ak zamestnanec chodí do maďarska.
Chobot
13.05.08,10:15
chcela by som sa spýtať v akej výške majú byť cestovné náhrady ak zamestnanec chodí do maďarska.

38,- EUR / deň + vreckové 5-40% zo stravného.
beldine
13.05.08,10:25
Dakujem, a nie je to na hodiny, ako napr. v čechách??
Pepa
13.05.08,10:28
Zo zákona o cestovných náhradách:
4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
beldine
13.05.08,10:33
ak to chápem dobre tzn. a) 89x25% je cestovná náhrada?
a to prepočítam na euro s kurzom NBS v deň kedy bola uskutočnená?
Tweety
13.05.08,10:34
ak to chápem dobre tzn. a) 89x25% je cestovná náhrada?
a to prepočítam na euro s kurzom NBS v deň kedy bola uskutočnená?
89.- je len na Slovensku, pre Maďarsko použiješ ZM, tak ako písali vyššie, PC prepočítaš kurzom dňa vyúčtovania.
Chobot
13.05.08,10:43
ak to chápem dobre tzn. a) 89x25% je cestovná náhrada?
a to prepočítam na euro s kurzom NBS v deň kedy bola uskutočnená?

Je to 25% (resp. 50%) z 38 EUR.
mirhu
07.07.08,08:24
Zo zákona o cestovných náhradách:
4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Poradite mi, kde by som nasla sumy stravneho pri služobnej ceste v zahranici, konkretne ČR? vdaka
endrju
07.07.08,08:37
Poradite mi, kde by som nasla sumy stravneho pri služobnej ceste v zahranici, konkretne ČR? vdaka
http://www.porada.sk/t38439-sadzby-stravneho-pri-zahranicnych-pracovnych-cestach-kde-hladat.html
mirhu
07.07.08,09:56
certik
04.09.08,08:47
Prosím Vás, nenašla som jednotný názor na to, akým kurzom prepočítavam cesťák pri zahr.prac.ceste ak ho budem vyplácať v SK. Dňom ukončenia cesty alebo v ten den, keď mi cesťák predloží zamestnanec na vyplatenie? Dakujem
Chobot
04.09.08,09:46
Prosím Vás, nenašla som jednotný názor na to, akým kurzom prepočítavam cesťák pri zahr.prac.ceste ak ho budem vyplácať v SK. Dňom ukončenia cesty alebo v ten den, keď mi cesťák predloží zamestnanec na vyplatenie? Dakujem

Pozri si tento príspevok:

http://www.porada.sk/306333-post15.html
certik
04.09.08,10:13
"Podľa mňa z účtovného hľadiska to bude deň, kedy sa náhrady zaúčtovali na príslušné účty. Ale tu sa môžem mýliť"
Rozumiem tomu takto, ak účtujem CP cez záväzky, tak učtujem dňom ukončenia zahr.pr.cesty. A týmto dňom prepočítam aj na Sk.