M3G
22.06.04,20:51
Ako mám urobiť zaúčtovanie nákupov, ktoré sú robené cez kartu(účet)?
Podľa nového zákona je nárok na odpočet v deň nákupu, ale keďže nákup bol 25.6. a na výpise z banky mi to zaúčtujú až 1.7., ako mám nahodiť 2 dátumy na jednu položku?
MURKA
23.06.04,04:28
Ja účtujem nákupy cez kartu ako normálny záväzok - 501/321 dátumom vystavenia,
343
aj si uplatňujem DPH a potom cez výpis účtujem len úhradu tohto záväzku - 321/221.


Mirka
M3G
23.06.04,04:48
Ďakujem, ale zabudol som povedať, že toto je Jednoduché účtovníctvo.

Tak jednoduché, že je to až zložité :)
Dada
23.06.04,05:09
DPH si uplatníš v 25.6. a v peňažnom denníku sa ti to objaví až toho 1.7.
sway
23.06.04,05:12
tak si to nahod do knihy zavazkov /ako doslu fakturu/ s datumom platby kartou - to ti ide do DPH napr.v 5/2004 a uhradu si sparuj potom ked mas banku hoci aj v 6/2004. Aj v JU ti ide do DPH aj neuhradena dosla faktura.- ja by som to riesila takto.
M3G
24.06.04,17:12
Vďaka sway, výborný nápad.
marika1
01.07.04,18:53
Dnes som účtovala platby cez karty v JÚ. Nemala som sa s kým poradiť, takže som to robila takto : cez knihu daň dokladov som to rozúčtovala do DPH, v peňažnom denníku som to dala do nákladov cez nepeňažné položky a keď mi išla platba cez banku tak som ju už iba zaúčtovala ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Pracujem v MRP DOS, tak pre tých čo to poznajú som to urobila takto : Bloček PHM - X25, platba cez banku U36.Ale porozmýšľam aj o predchádzajúcich príspevkoch.
elPi
01.07.04,19:04
V peňažnom denníku by sa mali účtovať len finančné pohyby (až na výnimky na konci roka), preto by som to neriešil účtovaním cez nepeňažné položky. Myslím, že by to bolo porušenie postupov účtovania a aj zákona o účtovníctve.

Za správne považujem účtovanie cez knihu záväzkov (aj keď v niektorých účtovných softwéroch tvorcovia za tie roky využívania platobných kariet neprišli na to, že účtovníci sa musia vysporiadať aj s týmto problémom) a v denníku účtovať len úhrady.
elPi
01.07.04,19:15
MURKE:

Vzhľadom k tomu, že platbu kartou uskutočnil buď zamestnanec, alebo väčšinou konateľ, tak v podvojnom to neúčtujem ako záväzok z obchodného styku (321) ale voči spoločníkovi (alebo zamestnancovi) - kým nemám istotu, že to naozaj odišlo z firemného účtu.
A keď nemám zdokladovanú platbu kartou na výpise, (nedoniesli načas doklad z ERP - najčastejší prípad), tak to účtujeme ako pohľadávku voči spoločníkovi (355) a keď predloží doklad, že platba bola na firemné účely, nie jeho súkromné tak sa to vyrovná.
Luckasari
01.07.04,20:16
ja v podvojnom uctovnictve cerpanie na kartu uctujem pri bankovom vypise na ucet 335, alebo u konatela 355, a potom cez interny doklad uctujem vyuctovanie do nakladov, a na 343, ak neodovzdaju doklad, ostava im visiet zaloha, ktoru musia vysporiadat

v jednoduchom uctovnictve zauctujem vydaj z banky, napr. tankovanie PHM do prevadzkovej rezie v plnej sume, ako to mam stiahnute na vypise, a datumom ako na vypise, a potom internym dokladom v den, kedy je doklad z ERP odminusujem z nakladov, cast tykajucu sa DPH, a preuctujem ju na DPH
Zuzka
01.07.04,20:35
V PU to účtujem tiež ako Luckasari, v JU som zatiaľ cez kartu neučtovala, nemám takého klienta. Ale ten spôsob sa mi páči.
elPi
02.07.04,05:18
Zuzka a Luckasari:

Ja tie doklady z ERP dávam cez Knihu záväzkov preto, lebo tam robím aj záznamy - evidenciu DPH (bývalých daňových dokladov) a v PÚ pritom to hneď zaúčtujem do nákladov, lebo tie hneď vznikli (5XX/3XX).
Samotný doklad z ERP mi hovorí o nejakej vykonanej hospodárskej operácii - účtovnom prípade, ktorým je nejaká spotreba (náklad) a nejaký záväzkový vzťah.
To účtovanie že najprv úhrada a následne cez interný doklad náklad sa mi preto nezdá, veď časový sled je vlastne opačný a nevidím tam ani väzbu práve na evidenciu dokladov pre DPH. Alebo to robíte nejako samostatne (ale potom duplicitne)?

A ako v JÚ vlastne dostanete tie doklady z ERP do záznamov DPH? :o
Luckasari
02.07.04,05:53
elPi
mne sa zas nevidi, ze nakup cez kreditku patri do zavazkov, nasi cerpaju na kreditku pre firmu, aj sukromne, preto to uctujem vzdy ako poskytnutu zalohu, a oni potom povedia - toto je sukromne, a vrati peniaze, nauctujem teda 211, 221/335, 355, toto je pre firmu, a da mi blocek, vyrovnam mu zalohu

co sa tyka JU, tak ked uctujem ten interny doklad, co som spominala, dam zapis do evidencie DPH, a mam ho tam
Gira
02.07.04,08:55
Ja taketo pripady v podvojnom uctovnictve uctujem cez ucet 261, tzn. interny doklad ako 5xx,355,.../261 a cez banku urobim zapis 261/221.
McMarti
02.07.04,09:02
Ja taketo pripady v podvojnom uctovnictve uctujem cez ucet 261, tzn. interny doklad ako 5xx,355,.../261 a cez banku urobim zapis 261/221.nemáš správne učtovanie cez 261 je peniaze na ceste to jest. pre výber a ak ma niekto platobnu kartu a nou platí tak má záväzok voči spoločnosti ktorý musí vydokladovať a malo by to byť analiticky podľa jednotlivých bankových kartiet ktoré maju zamestnanci alebo spoločnici pridelené.Však by mal mať podpísanú aj hmotnú zodpovednosť za tu kartu.Co ak ju stratí a ma priložený PIN kod pri nej (ako niektorí občania) tak urobí škodu spoločnosti. Preto súhlasim s učtovním ako to uviedla LUCKASARI.
janaGT
02.07.04,09:07
U nás prostredníctvom plat.karty kupuje len majiteľ a poväčšine len PHM . A účtujem nasledovne:
16.6. donesie doklad z ČS I.D. 501,343 / 261
17.6. výpis z účtu 261 / 221 003
McMarti
02.07.04,09:12
U nás prostredníctvom plat.karty kupuje len majiteľ a poväčšine len PHM . A účtujem nasledovne:
16.6. donesie doklad z ČS I.D. 501,343 / 261
17.6. výpis z účtu 261 / 221 003Jani je jedno či je to majitel.. je to záväzok, čo ak ti niekedy zabude dať doklad? čo urobíš potom? Prečítaj si jasne čo znamá učtovanie na 261.. a platba katrou predsa nieje prevod peňazí. Ak chceš dodržiavať postupy účtovania tak sa toho drž, ja by som ti to ako auditorka nechvalila,upozornila by som ťa na to.
janaGT
02.07.04,09:27
Jani je jedno či je to majitel.. je to záväzok, čo ak ti niekedy zabude dať doklad? čo urobíš potom? Prečítaj si jasne čo znamá učtovanie na 261.. a platba katrou predsa nieje prevod peňazí. Ak chceš dodržiavať postupy účtovania tak sa toho drž, ja by som ti to ako auditorka nechvalila,upozornila by som ťa na to.
Tak to sa mi ešte nestalo, aby mi nedal doklad. Ale pri výpise z účtu by som uvidela, že tankoval a doklad by som si vypýtala. V DÚPP 2/2004 v listárni otázka č. 12 je uvedené tiež takéto isté účtovanie ako účtujem ja, len tam je to že kupoval v ČR. Ale tam nevidím problém.
A napr. v Poradca 2004 číslo 2 na str. 256 je zasa uvedený takýto príklad, resp. citujem odpoveď : " Ak firma nakupuje PHL prostredníctvom platobnej karty, tak pri obdržaní dokladu pri nákupe PHL tento doklad priloží k bankovému výpisu, z ktorého je platba odpísaná a bude účtovať MD 501,343 D 221.
AlaNR
02.07.04,10:06
A čo takto účtovať výdavok rovno na účte? ja napríklad v JÚ aj v PÚ účtujem až položku na výpise na konkrétny účet, napr. za PHL v PÚ 501...,343.../221..., tak ako to napísala JanaGT.
Doklad, ktorý dostaneme pri kúpe toho konkrétneho tovaru, len priložím k výpisu.
Tento postup máme odsúhlasený aj s jednou účtovnou kanceláriou.
Načo by sme si komplikovali život?
S odovzdávaním bločkov tiež mie je problém, veď z výpisu sa dá podľa mena alebo čísla karty zistiť, kto tie peniaze spotreboval.
Julča
17.07.04,14:21
My nakupujeme PHM cez kartu len občas. Účtujem v JÚ. Doteraz som to robila tak, že pri nákupe PHM kartou mi majiteľ doniesol aj boloček z RP/ napr. 25.6./ ja som ho zaúčtovala do pokladne 25.6. / dostalo sa mi to aj do priznania DPH/. A keď mi príde výpis z Bú, tak ten výber zaúčtujem ako prevod hotovosti medzi Bú a pokladňou. Je to správne?
Ďakujem za odpoveď.
Beata
17.07.04,19:47
Julča, ak ti peniažky neodišli z pokladne, nemôžeš zaúčtovať výdaj z pokladne.
Doklad, ktorý bol uhradený bankokartou som zaúčtovala v JÚ cez priebežné položky (peniaze na ceste) a v členení výdavkov na príslušnú položku. Keď som dostala výpis BÚ, tak cez priebežné položky do výdaja v banke.
Čiže:
1) doklad ERP = výdaj priebežné položky = výdavok réžia (podľa toho kam dávaš PHM)
2) výpis BÚ = príjem priebežné položky = výdaj banka
Julča
19.07.04,08:01
Beata, ďakujem Ti veľmi pekne. Pomohla si mi. Ináč by som stále robila chybu. Ešte raz díky.

Julča