dagi31
12.05.08,10:26
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom možností čo je pre firmu efektívnejšie z hľadiska ekon.ukazovateľom keď ako spoločník firme budovu:
1. predám (príjem by bol oslobený lebo spĺňa podmienku vlastníctva)
2. vložím ako nepeňažný vklad
3. darujem

Potrebovala by som v kocke informáciu, čo je výhodné pre obidve strany a čo je menej administratívne náročne.Jedná sa o to, že firma potrebuje budovu zaradiť do majetku firmy kvôli projektu o dotáciu.

Vopred ďakujem.
maxima29
13.05.08,16:51
Ahoj, mňa táto téma tiež zaujíma, ale majiteľa budovy túto budovu ešte prenajímal ako súkromná osoba, a na DÚ povedali, že pri predaji budovy by príjem musel byť zdanený. Je to pravda?
betka
13.05.08,17:20
Ahoj, mňa táto téma tiež zaujíma, ale majiteľa budovy túto budovu ešte prenajímal ako súkromná osoba, a na DÚ povedali, že pri predaji budovy by príjem musel byť zdanený. Je to pravda?

Ak prenajímal ako súkromná osoba a mal nehnuteľnosť zaradenú do OM, evidenčne, potom príjem z predaja nie je od dane oslobodený.

Ak občan prenajímal nehnuteľnosť a nehnuteľnosť nebola zaradená v OM (čítajte par. 9/b....a to po uplynutí 5 rokov jej vyradenia z OM......) je príjem z predaja od dane oslobodený. Následne treba pozrieť par. 6/10-kt. mi hovorí o paušálnych výdavkoch, kt. ak si uplatňujem som povinná viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch v časovom slede, zásobách a pohľadávkach. Moja nehnuteľnosť nie je ani jedno vymenované v zákone a v tomto par. a preto nie som povinná viesť evidenciu o DHM-teda mojej nehnuteľnosti. Z toho mi vyplýva, že ak aj prenajímam nehnuteľnosť a nevediem evidenciu o DHM, je príjem od dane oslobodený

Príklad č. 18:
Daňovník predal v roku 2005 nehnuteľnosť za 1 800 000 Sk. Nehnuteľnosť nadobudol do vlastníctva v roku 1999. Od roku 2003 polovicu tejto nehnuteľnosti využíva na prenájom, z ktorého mu plynú príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona. Nehnuteľnosť eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona (t. j. má ju zahrnutú do obchodného majetku). Vzhľadom na to, že nehnuteľnosť je zahrnutá v obchodnom majetku a polovica nehnuteľnosti je využívaná na prenájom, príjem zodpovedajúci sume 900 000 Sk (polovica príjmu dosiahnutého z predaja nehnuteľnosti) nie je oslobodený od dane a daňovník je túto časť príjmu povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z ostatných príjmov podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona. Polovica nehnuteľnosti nebola využívaná na prenájom to znamená, že na účely oslobodenia príjmu z predaja tejto časti nehnuteľnosti je rozhodujúce, aká doba uplynula od nadobudnutia nehnuteľnosti do jej predaja. K predaju došlo po piatich rokoch od nadobudnutia nehnuteľnosti, t. j. príjem zodpovedajúci jednej polovici príjmov dosiahnutých z predaja nehnuteľnosti (900 000 Sk) je oslobodený od dane.
betka
15.05.08,09:36
To Maxima:

ZDP

2/m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11; obchodnýmmajetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,

1. Ak je nehnuteľnosť evidovaná podľa 6/11, je potrebné zdaniť príjem z predaja.

2. Ak Vám plynuli príjmy zo 6/3 a uplatňovali ste si paušálne výdavky odľa 6/10, (tu je jasne definované v nadvaznosti na par. 2/m, čo je OM) a tento odsek 10 mi hovorí .....Ak daňovník s príjmami podľa 6/3 nie je plaiteľom DPH alebo len časť ZO, neuplatní preukáz. výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40%. V sumách výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky...

Podľa môjho názoru príjem z predaja nehnuteľnosti v tomto prípade je od dane oslobodený (ak splňam podmienky pre oslobodenie podľa par. 9 - prečítať si), pretože nevediem evidenciu o tejto mojej nehnuteľnosti podľa par. 6/11, nehnuteľnosť nie je mojim obchodným majetkom podľa 2/m, a tu sa podľa môjho názoru DU mýli.