octavia
12.05.08,10:31
Dobrý deň,:)

Chcela by som Vás poprosiť o pomoc v takejto veci.
Som FO -živnostník, chcela by som si prenajať nehnuteľnosť - na výrobu, ktorá je majetkom cirkvi. Táto nehnuteľnosť sa nepoužíva min. 10 rokov, je tam prípojka na mestský vodovod, aj na plyn, ale nie je tam elektromer, plynomer ani vodomer, ďalej v tej budove nie je vykurovanie a celá budova by potrebovala veľkú rekonštrukciu!
Kedže mi bolo povedané, že cirkev to môže prenajať, len s tým, že tam nemôže investovať žiadne finančné prostriedky, súhlasila som, že tú nehnuteľnosť zrekonštruujem z vlastných fin. pr., ak sa uzatvorí zmluva o prenájme na min. 10 rokov a financie, ktoré tam investujem sa budú odrátavať z dohodnutého nájmu!
Zatiaľ to bolo OK, ale kedze o tom rozhodujú viacerí, teraz prišli s tým, že nájomné sa musí platit a to, že ja si to prerobím, to si ja viem dať do nákladov a to mi má stačiť.
Chcem sa spýtať, ak sa nájomná zmluva uzatvára s cirkvou, tak tak isto tam platí občianský zákonník, či nie?
Chobot
12.05.08,13:01
Dobrý deň,:)

Chcela by som Vás poprosiť o pomoc v takejto veci.
Som FO -živnostník, chcela by som si prenajať nehnuteľnosť - na výrobu, ktorá je majetkom cirkvi. Táto nehnuteľnosť sa nepoužíva min. 10 rokov, je tam prípojka na mestský vodovod, aj na plyn, ale nie je tam elektromer, plynomer ani vodomer, ďalej v tej budove nie je vykurovanie a celá budova by potrebovala veľkú rekonštrukciu!
Kedže mi bolo povedané, že cirkev to môže prenajať, len s tým, že tam nemôže investovať žiadne finančné prostriedky, súhlasila som, že tú nehnuteľnosť zrekonštruujem z vlastných fin. pr., ak sa uzatvorí zmluva o prenájme na min. 10 rokov a financie, ktoré tam investujem sa budú odrátavať z dohodnutého nájmu!
Zatiaľ to bolo OK, ale kedze o tom rozhodujú viacerí, teraz prišli s tým, že nájomné sa musí platit a to, že ja si to prerobím, to si ja viem dať do nákladov a to mi má stačiť.
Chcem sa spýtať, ak sa nájomná zmluva uzatvára s cirkvou, tak tak isto tam platí občianský zákonník, či nie?

Všetky náležitosti, ktoré popisuješ (investícia a následné odpočítanie od nájomného alebo alternatívne zaradenie do nákladov..) sú vecou dohody medzi prenajímateľom a nájomcom. To ti zákon neupravuje. Inak aj ja by som sa priklonil k názorom tých svätých (hoci som neveriaci). Oni prenajímajú priestory preto, aby mali z nich nájomné a nie preto, aby boli tie priestory upravené. Ty si to naozaj môžeš dať do nákladov. Treba sa len dohodnúť na dobe prenájmu, aby sa ti tie investície do priestorov vrátili. A ako sankciu, keby ťa vypovedali prečasne bez vážneho dôvodu, by som dal, aby ti uhradili časť vynaložených nákladov (trebárs za každý rok 10%).

Aj nájomná zmluva uzatvorená s cirkvou sa riadi obč. zákonníkom, neviem o tom, že by existovala nejaká cirkevná nájomná zmluva.

Jedine podľa Vatikánskeho zákona, kde je však nájomné pevne určené - buď "Pánboh zaplať" alebo "zdravas Mária". :D
Uľa
23.05.08,05:09
SZČO má v prenájme nebytové priestory, ktoré používal na podnikanie - mal v nich zriadenú prevádzku. Prevádzku teraz zrušil, ale tieto prisetory chce prenajímať tretej osobe (so súhlasom majiteľa, ktorý mu priestory prenajal). Môže tak urobiť? A ak hej, musí mať takéto niečo aj v živnosti? Ďakujem
hapeti
16.05.12,07:22
Prosím o radu niekoho skúsenejšieho v oblasti práva týkajúceho sa prenajmu nebyt. priestorov.
Ja ako FO živnostník (nájomca) mám zmluvu o prenájme nebyt. priest. uzavretú v zmysle zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov a podľa zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Zmluva je uzavretá na dobu určitú. Z zmluve okrem iných sú uvedené, že: Úcel nájmu len na činnosti súvisiace s podnikaním nájomcu. ďalej: Prenajímateľ a nájomca môže písomne vypovedať túto zmluvu pred uplynutím času len z dôvodov uvedených v §9 ods. 2 a 3 Zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov, v znení neskorších predpisov. Otázka je že môžem ja ako nájomca vypovedať túto zmluvu pred uplynutím doby nájmu z dôvodu že si zrušim živnosť?
Ďakujem
hapeti
16.05.12,07:49
posúvam...