olivin
12.05.08,10:47
Hamletovska otazka "ano ci nie"??? Sme si vedomi toho, ze by vyzadoval projekt na mieru. Bol by to takisto uzsi pozemok, cca. 11m. Zatial bez okolitej zastavby.
Orinoco
12.05.08,09:44
11 m šírky je naozaj dost málo. Technicky vzaté max. šírka domu 7 m, nehovorím, že sa na tom nedá nič zrealizovať, ale bude to žiadať veľa kompromisov.

SP zo severnou orientáciou - to myslíš vstup zo severu alebo oddychovú časť na sever?
Orinoco
12.05.08,09:51
11 m šírky je naozaj dost málo. Technicky vzaté max. šírka domu 7 m, nehovorím, že sa na tom nedá nič zrealizovať, ale bude to žiadať veľa kompromisov.

SP zo severnou orientáciou - to myslíš vstup zo severu alebo oddychovú časť na sever?
olivin
12.05.08,10:05
Pozemok je orientovany na sever tak, ze vstup nan z prijazdovej komunikacie je zo severnej strany a jeho sirka z tejto stany by bola 11m, pozemok je dost dlhy, priblizne 86m. Iba nad nim uvazujeme, paci sa nam okolie, ale ma to dost vela otaznikov, napr. ochota predavajuceho rozdelit jeden velky pozemok na niekolko mensich, inzeruje, ze ano, ale teraz je to skor nie .......
arizona
12.05.08,19:27
Ja by som sa tam asi cítila dosť stiesnene.Keď dom, tak potrebujem trochu voľnosti,priestranný dvor.
A čo susedné pozemky? Možno sa tam bude pár rokov stavať...
Ak áno, tak budete od susedov počuť aj spláchnutie záchoda, alebo voňať, čo varia na večeru.
Ako sa budú dať riešiť okná,keď spomínaš severnú stranu? Dom potrebuje aj denné slniečko...:):)
Nuž, ale nevidela som to na vlastné oči,takže vychádzam iba z toho, čo si napísal...;)
Zypsik
13.05.08,10:28
Severna strana do ulice, juzna strana do dvora? Ved to je optimalne nie? Obyvacka na juh dozadu do zahrady, spredu garaz, vchod, kotolna...
11 metrov nie je az tak malo, ak nie su vedla steny.
KEJKA
01.06.08,05:29
ak mam projekt s odporúčanou orientáciou vchodu S, SZ, SV, V
čo to znamená? Mám na mysli, je nutné to rešpektovať? aké sú nevýhody, či výhody?
mne to na pozemku vychádza, že vchod je skor JV, terasa a zvyšok záhrady skor SZ. Popoludnie na terase pri zapadajúcom slnku, aj okná obývačky na tú stranu mi pripadá ako vhodné riešenie.
Vyjadrite sa prosím.
jozka56
01.06.08,20:30
Ja si myslím, že teba oprášiť vedomosti o 4 svetových stranách, v čom majú svoje výhody a nedostatky a podľa toho dom postaviť. Starí ľudia to tak hovoria, sever je chladný t.j. čo najmenej okien napr. j:---
arizona
01.06.08,20:41
Ja si myslím, že teba oprášiť vedomosti o 4 svetových stranách, v čom majú svoje výhody a nedostatky a podľa toho dom postaviť. Starí ľudia to tak hovoria, sever je chladný t.j. čo najmenej okien napr. j:---
...možno stačí pozrieť,ako sa stavali staré domy na okolí.
Naši starí a prastarí rodičia vedeli domy prispôsobiť prírode, svetovým stranám ,regiónu a pod.:)
KEJKA
01.06.08,20:42
ved hej... ale rozmyslam kedy budem na tej terase sedet.....predsa na večer... takže ten západ mi vyhovuje
našikmo to stavat nebudem....
ešte dalsie nazory?
je to južné Slovensko, tu zasa take zimy nie sú, ako na hornakoch.
jozka56
01.06.08,20:43
Arizona o tom hovorím, treba stavať s prírodou a jej zákonitosťami. j
jozka56
01.06.08,20:49
Odborníci poraďte.
Milan.Žiška
02.06.08,17:33
Osobne považujem túto orientáciu za OK.(pozm. Bývam v bytovom dome). Orientácia dvoch fasád ( sever/ juh ) s touto opačnou orientáciou zabezpečuje veľmi príjemné a intezívne prevetranie objektu. Dispozícia miestností nie je fixná ale doporučuje sa orientovať menej tepelne náročné priestory do severnej časti a denné pracovné priestory náročnejšie na teplotu do južnej časti ( rozumej tým v zime).
Spomínané riešenie od ulice garáž,vstup,sociálka, šatník prípadne kuchyňa, ale to je vec názoru a využívania. Tú kuchyňu skôr z výhladom na deti v záhrade na južnej strane.( ak sú deti ...).
Medzi studené miestnosti by som pridal aj spálne (ak nie je ulica veľmi frekventovaná ).
Teplé miestnosti obývak a spoločné priestory, jedáleň s kuchyňou a terasa.
Určite by som nechal priestor na predzáhradku - dostatočne veľký - proti hluku stromy, živý plot, možnosť parkovanie auta ( druhého ,tretieho)...
Myslím si že ak sa človek rozhoduje ku kúpe takéhoto pozemku mal by zvážiť pre a proti - ale hlavne si vybrať to svoje a ostatné si prispôsobiť. Treba myslieť na to, že okolo budú bývať tiež ludia a budú hladť ideálnu stopu.
Rodinný dom bez záhrady a súkromia nemá zmysel. To môžem kludne ďalej bývať v bytovke. Na druhej strane ak ti ku krásnemu domu odsúhlasia stavbu viac podlažného domu, tak to tiež nie je výhra.
S celou vecou by vám " mal " vedieť poradiť kompetentný architekt. Pozrite si potenciálnu zástavbu - plánované objekty, možnosti využitia susedných pozemkov, pripojenie na inžinierske siete ( hlavne elektro prípojka aby mala dostatočnú kapacitu) .... atď. Tých faktorou je velmi vela, ale v konečnom dôsledku ak investovať tak s rozumom. (Jeden môj zmámy hovorí nie je dom ktorý by sa nedal predať ), ale to dúfam nebude tento prípad.

Posledná vec - ludia stavajú rodinné domy kôli súkromiu, kludu a pohode. Nie preto aby sa stali otrokmi domu.
KEJKA
02.06.08,18:04
súhlas miesto ocenenia......lebo v téme tohto typu sa bodík dať nedá.
ĎAKUJEM.
AndrejG
02.06.08,18:08
Posledná vec - ludia stavajú rodinné domy kôli súkromiu, kludu a pohode. Nie preto aby sa stali otrokmi domu.

Stavaju, ale ked je dom postaveny, tak sa tymi "otrokmi" stavaju. :) Niezeby to bolo nieco zle, clovek aspon ma co robit vo volnom case a nelezi iba pred telkou.
Milan.Žiška
03.06.08,15:37
AndrejG, môžem len súhlasiť.
Každý si predstavuje relax inak. Niekto sa živí rukami iný hlavou.