ilda
12.05.08,11:04
Ahoj poraďáci,
rada by som rozvinula debatu aj na túto ťažkú tému. Zo života vidím situácie, kde majú zdravé 2-3 deti a 4 je "iné" alebo naopak, kde je prvé dieťatko "iné" a ostatné majú zdravé. Dá sa to ovplyvňovať? Ak nemyslím dedičné choroby alebo genteticky podmienené. Napr. DMO, tvrdia, že to nie je gentická choroba....Môže byť súrodenec zdravý?
betyna8
12.05.08,09:16
Bratrancovi zomrela prva dcerka ,keď mala asi 3 mesiace.Navonok bola krásna, no nemala vyvinuté vnutorné orgány, pľucka, obličky a tak ju v podstate držali pri živote prístroje. Od toho času sa im narodili ďalšie dve dievčatka,ktoré sú úplne v poriadku,zdravé.
luigi72
12.05.08,09:21
Ohladom DMO:
Detská mozgová obrna - je závažné postihnutie hybného vývoja podmienené prenatálnym, perinatálnym alebo včasne postnatálnym poškodením mozgu. Je to nepokračujúce funkčné poškodenie mozgu dieťaťa. Je charakteristické poruchami nervového a svalového systému v oblasti svalového napätia, sily, koordinácie a priebehu pohybu. Vzniká z poškodenia mozgu pred jeho dozretím.

PRÍČINY DMO
- v prenatálnom období ochorenia matky počas tehotenstva, nedostatočná výživa, röntgenové žiarenie, nadmerné duševné zaťaženie, genetické činitele, rubeola matky, ľadvinové ochorenia a poruchy krvného obehu u matky,
- v perinatálnom období komplikácie pri pôrode, nedonosenosť či prenosenosť plodu,
- v postnatálnom období všetky infekcie dieťaťa do veku asi 6 mesiacov

Takze kludne moze mat zdravych surodencov. Inac aj u geneticky podmienenych chorobach, dedicnych chorobach je sanca, ze surodenec bude zdravy...
Vsetko zavisi od okolnosti, od toho, ako sa vyvija plod v maternici.

Existuju vselijake statistiky na pravdepodobnost postihnutia, treba pobrazdit po nete.
Najlepsie je vsak, podla mna, zajst na specializovane pracovisko genetickych chorob do fakultnej nemocnice v BA a dat sa pre istotu vysetrit /ak je podozrenie na gen. predispoziciu/
ilda
12.05.08,09:22
no práve, veď to je to, kde vziať odvahu, nemyslieť na to všetko čo môže byť.... Viem, že aj sila myšlienok veľa urobí....

Poznám prípad, kde mali obidve detičky postihnuté DMO.
plavčík
12.05.08,09:23
toto je skutočne ťažká otázka a ja rozhodne si netrúfam vyrieknuť ortiel, ALE - ak má človek postihnuté dieťatko a nejde o vyslovene dedičnú -geneticky podmienenú chorobu, mohol by mať ďalšie dieťa zdravé.
Otázka je či bude mať dosť síl sa venovať ďalším deťom popri svojom chorom.

Je zase ale pravda, že ak má postihnuté dieťa súrodenca ....bude sa mať oň /ak rodičia umrú/ ako tak kto úpostarať ale toto neplatí vždy...poznám žiaľ aj prípad keď si k chorému dieťaťu "obstarali" zdravé dievča, ale to bolo stále odstrkované v zmysle"daj teraz pokoj ...musím sa venovať"chorému"... a teraz keď je to zdravé dieťa dospelé nemá záujem ani o rodičov ani o chorého súrodenca, ktorý žiaľ asi skončí dakde v ústave.

No sú aj svetlejšie prípady.

Takže asi toľko som chcel k tomu povedať.


Rozhodnúť sa musí každý sam!
Tweety
12.05.08,09:24
no práve, veď to je to, kde vziať odvahu, nemyslieť na to všetko čo môže byť.... Viem, že aj sila myšlienok veľa urobí....

Poznám prípad, kde mali obidve detičky postihnuté DMO.
Je potrebné myslieť pozitívne.:)
betyna8
12.05.08,09:59
Áno, treba myslieť pozitívne, v telke dávajú dennodenne odstrašujúce príklady a prípady. Sestra bola s malým v kúpeloch, operovali mu nožičku, no na pobyte bolo aj veľa detí s DMO.Dosť prípadov bolo zapríčínených pri samotnom pôrode a pri pohľade na tieto detičky mi bolo veľmi smutno. No ich rodičia im dávali všetku svoju lásku a starostlivosť a detičky sa javili spokojne.I napriek mnohým vypočutým ,smutným a tragickým príbehom sa však nezrieknem túžby mať raz vlastné dieťatko.Keby sme sa všetci obávali,čoskoro by ľudstvo vymrelo nadobro......Možno sa mi píše ľahko,lebo osobnú skúsenosť s tým nemam ale všetkým, ktorí "bojujú" držím palčeky a prajem veľa sily a odvahy.
damati
12.05.08,13:01
Ahoj poraďáci,
rada by som rozvinula debatu aj na túto ťažkú tému. Zo života vidím situácie, kde majú zdravé 2-3 deti a 4 je "iné" alebo naopak, kde je prvé dieťatko "iné" a ostatné majú zdravé. Dá sa to ovplyvňovať? Ak nemyslím dedičné choroby alebo genteticky podmienené. Napr. DMO, tvrdia, že to nie je gentická choroba....Môže byť súrodenec zdravý?
Moja známa má veľmi ťažko postihnutú dcérku DMO a teraz po dlhých rokoch majú zdravého chlapčeka. Takže súrodenec môže byť zdravý.