iris07
12.05.08,18:26
Dobrý večer,

v akom období účtujete dobropisy, ktoré sa týkajú predchádzajúceho roka?
V decembri sme predali tovar (vystavená faktúra) a zákazník nám z neho v júli ďalšieho roka časť vrátil. K tomu sme vystavili dobropis a zaúčtovali na 604 s mínusom.
Ovplyvňuje tento dobropis daň z príjmov PO z predchádzajúceho roku?
iris07
13.05.08,06:21
Dobrý večer,

v akom období účtujete dobropisy, ktoré sa týkajú predchádzajúceho roka?
V decembri sme predali tovar (vystavená faktúra) a zákazník nám z neho v júli ďalšieho roka časť vrátil. K tomu sme vystavili dobropis a zaúčtovali na 604 s mínusom.
Ovplyvňuje tento dobropis daň z príjmov PO z predchádzajúceho roku?
neviete?
Ide o to, že na daňovej kontrole mi chcú sumu dobropisu pripočítať k výnosom a dodaniť. A mám si podať opravné daňové k roku predtým. Mne sa to zdá veľmi nelogické, aby som po každom dobropisu opravovala dňové priznanie predchádzajúceho roka.
ako riešite dobropisy u vás?
Tweety
13.05.08,06:23
Dobrý večer,

v akom období účtujete dobropisy, ktoré sa týkajú predchádzajúceho roka?
V decembri sme predali tovar (vystavená faktúra) a zákazník nám z neho v júli ďalšieho roka časť vrátil. K tomu sme vystavili dobropis a zaúčtovali na 604 s mínusom.
Ovplyvňuje tento dobropis daň z príjmov PO z predchádzajúceho roku?
Nie, dobropis zaúčtujete do obdobia, kedy je vystavený.
iris07
13.05.08,07:33
ďakujem Tweety,
podľa mňa to je tak isto.
ale prišlo mi vyjadrenie z DU, že mám doplatiť daň z toho dobropisu...
a môžu mi k tomu účtovať aj penále a nejakú pokutu?
Tweety
13.05.08,07:37
ďakujem Tweety,
podľa mňa to je tak isto.
ale prišlo mi vyjadrenie z DU, že mám doplatiť daň z toho dobropisu...
a môžu mi k tomu účtovať aj penále a nejakú pokutu?
Práveže ste v m.r. odviedli štátu na základe faktúry viac teraz, ak dobropis zaúčtujete, zníži daňovú povinnosť, takže niet čo doplácať do m.r.
betka
13.05.08,16:52
Nemajú prečo dodaňovať, pretože:
Ak by sa jednalo o nejakú zľavu, skonto, bonus, kt. ste poskytli zákazníkovi v roku 2007 nejak dodatočne, že bol tovar kazový...., potom by správca postupoval správne.

Zákazník však nakúpil 5 ks tovaru v roku 2006. Následne v roku 2007 3 ks tovaru vrátil a vystavili ste dobropi v roku 2007, a zn ížili ste si 604. K vráteniu tovaru došlo v roku 2007, ide o prípad, kt. časovo a vecne súvisí s rokom 2007.
iris07
19.05.08,17:00
Bohužiaľ, daňový úrad má vždy (svoju) pravdu...
Podľa ich interných predpisov daný prípad treba riešiť podaním dodatočného daňového priznania k predchádzajúcemu roku a v aktuálnom roku to zahrnúť medzi pripočitateľné položky k ZD.

ďakujem za odpovede!