dodogr
12.05.08,18:31
Dobrý deň, mám takýto problém. Svokra bez nášho vedomia v auguste minulého roku uzavrela sprostr, zmluvu z realitkou za veľmi nevýhodných podmienok. Jedná sa o predaj starého domu, ktorého cenu určili na 380 000,-. Prešlo 9 mesiacov a realitka nenašla žiadneho záujemcu, nikde dom neinzeruje, vraj to dali len na internet. V zmluve ja zaujímavá vec, že keby svokra našla kupcu bez realitky, je povinná realitke zaplatiť aj províziu stanovenú na 30 000,-, ale aj pokutu vo výške 200 000,- sk, čo je veľký nepomer k predajnej cene. Je možné bez následkov od tejto zmluvy odstúpiť?Zmluva bola uzavretá na 1 rok. ďakujem
Chobot
12.05.08,19:27
Dobrý deň, mám takýto problém. Svokra bez nášho vedomia v auguste minulého roku uzavrela sprostr, zmluvu z realitkou za veľmi nevýhodných podmienok. Jedná sa o predaj starého domu, ktorého cenu určili na 380 000,-. Prešlo 9 mesiacov a realitka nenašla žiadneho záujemcu, nikde dom neinzeruje, vraj to dali len na internet. V zmluve ja zaujímavá vec, že keby svokra našla kupcu bez realitky, je povinná realitke zaplatiť aj províziu stanovenú na 30 000,-, ale aj pokutu vo výške 200 000,- sk, čo je veľký nepomer k predajnej cene. Je možné bez následkov od tejto zmluvy odstúpiť?Zmluva bola uzavretá na 1 rok. ďakujem

To by bolo treba vidieť tú zmluvu, ako sú upravené výpovedné podmienky. Takto z voleja ti to nikto fundovane nepovie.

Provízia by bola v poriadku, ale tá pokuta je naozaj neprimeraná.
dodogr
15.05.08,06:57
V zmluve niesú dohodnuté žiadne výpovedné podmienky. Nedá sa to vypovedať podľa obchodného alebo občianskeho zákoníka?
Chobot
15.05.08,07:14
V zmluve niesú dohodnuté žiadne výpovedné podmienky. Nedá sa to vypovedať podľa obchodného alebo občianskeho zákoníka?

A podľa akého zákona je tá zmluva uzatvorená? Nie je to uvedené niekde na začiatku zmluvy?
vladenl
16.05.08,13:09
bez celého textu zmluvy, poprípade obchodných podmienok realitky (ak na ne zmluva odkazuje) nie je možné situáciu posúdiť
Hela3
19.11.10,11:37
Ja mam tiez podobny problem,na zmluve mam napisane: Zmluva o sprosredkovani podla OZ.č....,a su tam len manzelove udaje/bez č.op/ a moj podpis/nie jeho/.Ale je tam tato veta,,Pedávajuci je povinny zaplatit sprostredkovatelovi pokutu vo vyske5% z kupnej ceny uvdenej na tejto zmluve v pripade že po zaniku tejto zmluvy uzatvori predavajuci kupnu zmluvu s osobou s ktoru bol zoznameny prostredictvom sprostredkovatela,alebo osobou blizkej takejto osobe, v zmysle obchodneho zakonnika,, Makler tam nebol len ho poslali za nami.Co nam s toho hrozi ak uzatvorime zmluvu sami bez nich?
sroservis
19.11.10,22:54
Dobrý deň,

asi Vás nepoteším, ale ak Vaša informácia, že zmluva bola uzavretá na jeden rok (teda na dobu určitú), vychádza zo zmluvy, zmluva zrejme neobsahuje možnosť vypovedať ju pred dohodnutou dobou trvania.

Ako spôsob ukončenia zmluvy potom prichádza do úvahy už len zrejme odstúpenie z dôvodu porušenia zmluvy. Dobre si prečítajte zmluvu, či je tam takáto možnosť, a ak tam takáto možnosť je alebo ak je zmluva uzavretá podľa Obchodného zákonníka môžete od nej odstúpiť (ak sú na to splnené podmienky dohodnuté v zmluve, inak len z dôvodu podstatného - § 345 Obch. zák. alebo nepodstatného porušenia zmluvy - § 346 Obch. zák. ).

Iné spôsoby zániku zmluvy, ako nemožnosť plnenia, smrť alebo zánik zmluvnej strany asi nie je potrebné rozvádzať.

Osobne by som zrejme počkala do ukončenia dohodnutej platnosti zmluvy (ale pozor, či zmluva neobsahuje nejaké automatické prolongačné doložky - v tom prípade je potrebné konať podľa zmluvy tak, aby k prolongácii nedošlo) a nehnuteľnosť predať až po zániku zmluvy o sprostredkovaní.
Ak už máte kupca, ak to nie je v rozpore so zmluvou o sprostredkovaní, poistite si ho zmluvou o budúcej zmluve.

Všetko dobré.