Renata0908
12.05.08,20:54
Ahojte poráďáci, chodievam sem dosť často a veľa vecí som sa tu naučíla a dočítala, ale nejak nemôžem nájsť nové informácie o zamestnávaní zdravotne ťažko postihnutých. Sme spoločnosť, ktorá zamestnáva 23 ľudí a potrebujeme zamestnať zdravotne ťažko postihnutého. Zistila som, že musí byť jeden, pretože 3,2% z 23 ľudí je0,736, čiže 1 človiečik. Tak určuje zák. 5/2004, § 63,odst.1,písm.d. V tom mám dosť jasno. Zistila som aj to, že môže odrobiť koľko hodín vládze a chce a zarobiť koľko chce. Nie sú tam kladené obmedzenia. Jediné, čo musí dokladovať je rozhodnutie o priznaní invalidity a teda výške invalidity, lebo musí byť min. 40% invalidný, aby spĺňal podmienky pre takéhoto zamestnanca. Jediné, čo som nikde nezistila je, čo v prípade, ak chcem s ním potom rozviazať pracovný pomer. Vzťahujú sa na neho rovnaké ustanovenia Zákonníka práce, ako na normálnych ľudí, alebo je s tým zo strany spoločnosti nejaký problém. Ak niekto vie, skúste sa ozvať a napísať. Ďakujem
judita1971
12.05.08,19:30
§ 66 Zákonníka práce- . Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
Renata0908
14.05.08,13:42
Ďakujem Judita, dosť mi to pomohlo. Ešte jednu malú otázočku, ak budeš vedieť. Dá sa zamestnať takého človeka na dobu určitú, povedzme na pol roka?
Renata0908
14.05.08,13:43
mala som na mysli zdravých ľudí, ktorí sú zamestnaní. Myslím, že Juditka pochopila čo som tým chcela povedať. Ale ďakujem za ochotu
wagner
14.05.08,19:06
Súhlas úradu práce sa nevyžaduje, pokiaľ má uznanú zníženú pracovnú schopnosť do 40%, ale až od 41%. Ten do 40% je "normálny človek"
judita1971
16.05.08,07:18
áno, môžeš ich zamestnanť na dobu určitú.
Renata0908
16.05.08,11:50
áno, môžeš ich zamestnanť na dobu určitú.
Ďakujem Judit, ale neviem, či radšej nezaplatíme pokutu. Mali sme jedného, ale lekár mu v podstate nepovolil vykonávať práce na sklnku, a keďže mal byť záhradník, tak je to dosť problém. Ale ešte raz diky, pomohla si mi a pekný deň všetkým