kalkulka
13.05.08,09:36
Mám 2 faktúry z ČR - nadobudnutie tovaru z členského štátu. Problém je v tom, že tieto fa sú z r. 2007. Došli k nám 14.4.2008. Jedna fa bola vystavená 6.9. a druhá 28.6.2007. Vôbec neboli naúčtované. Ako mám toto vyriešiť z hľadiska DPH? Kedy vlastne v tomto prípade vzniká povinnosť odviesť a znárokovať DPH, keď sme fa vôbec nemali a v účtárni ani nikto nevedel, že k nám takýto tovar došiel? Normálne, keby sme vedeli, že došiel tovar, tak 15.10. a 15.7. za predpokladu, že tovar došiel v septembri a júni. Ale, čo s tým teraz? A kedy mi vlastne vzniká nárok na odpočítanie dane až teraz v apríli 2008, keďže som obdržala doklad až teraz? No, poviem vám, to je teraz motanica. Prosím, prosím poraďte.....
Vladimír Ozimý
13.05.08,08:05
daňovú povinnosť vám rieši par. 20 - t.j. Vašu daňovú povinnosť a tá nastane buď
a) dátumom vystavenia faktúry
b) 15 deň nasledujúci po mesiaci kedy došlo k dodaniu tovaru

t.j. vtedy vzniká povinnosť odviesť daň štátnemu rozpočtu

Nárok na odpočet vám vznikne ak uplatníte daň na výstupe podľa par. 49 ods.2 písm. c) a zároveň máte faktúru podľa par. 51 ods. 1 písm. c). t.j. ak ste faktúru obdržali až v apríli 2008 nárok na odpočet vzniká v tomto zdaňovacom obodobí.

Záver:

Povinnosť odviesť daň vám vznikla ešte v roku 2007 (neviem z otázky presne určiť v ktorom období)
Nárok na uplatnenie si DPH na vstupe však až obdržaním faktúry, t.j. apríl 2008.
kalkulka
13.05.08,09:02
Jedná sa o dve nezávislé dodávky. Jedna z júna a jedna zo septembra.