anabela
13.05.08,09:00
Prosím o radu .Predpokladám,že zamestnanec bude mať hrubý zárobok zo závislej činnosti asi 630000 SK .Ako mám vypočítať nezdaniteľnú čiastku mesačnú -keby jeho príjem bol nižší ako 498000 -nárok by bol 8208Sk.
Ďakujem.
Tweety
13.05.08,07:02
Prosím o radu .Predpokladám,že zamestnanec bude mať hrubý zárobok zo závislej činnosti asi 630000 SK .Ako mám vypočítať nezdaniteľnú čiastku mesačnú -keby jeho príjem bol nižší ako 498000 -nárok by bol 8208Sk.
Ďakujem.
NČ uplatníš 8208. Na príjmy za rok sa teraz- pri mesačnej NČ- takto neprihliada. Buď si ju uplatní, alebo nie. To podpíše vo Vyhlásení k zdaneniu.
karpis
13.05.08,07:04
NČ je alebo nieje podľa toho či má zamestnanec podpísané výhlásenie. Ak má podpísané vyhlásenie tak 8208.-
Stina
13.05.08,07:18
Súhlasím s Tweety, NČ nemôžeš upravovať - zvyšovať, aj keď predpokladáš vyššie príjmy. NČ je 8.208,-- mesačne, t.j. 98496,-- za rok.
Braňo
13.05.08,07:19
Ak chce optimalizovať a nemať daňový nedoplatok, resp. v minimálnej výške, nemusí uplatňovať v novembri a decembri 2008. Nevieš však jeho celkové príjmy (resp. či má iba tento príjem).Jeho celoročná nezd. čiastka sa bude krátiť približne o 15792,- SKK.
Vranová
15.05.08,19:45
prosím o radu!

Nezdaniteľná čiastka na manželku!!!
V § 11 odst.3) sa presne definuje koľko si môžme odpočítať na manželku v prípade že nemá vlastný príjem a je definované čo do vlastného príjmu sa počíta. To mi je jasné, len mám jednú dilému, lebo manželka môjho klienta bola celý rok na rodičovskej dovolenke. Viem , že sa to do vlastného príjmu nezapočítava len materká, ale je tu problém ...tento rodičovský príspevok je vyplácaný z českej republiky. Tu mi vzniká otázka, či rodičovský príspevok zo zahraničia sa počíta do vlastného príjmu alebo nie? Stretol sa niekto s týmto problémom??? Napadla ma taká vec, že či aj české zákony to majú tak rozdelené ako my, že máme materskú a rodičovskú dovolenku? Či tam nemajú len materskú a vtedy podľa našich zákonov je to príjem, ktorý sa započítava do vlastného príjmu manželky!!
prosím o radu!!
marta
15.05.08,19:48
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava rodičovský príspevok, nie je rozhodujúce, kto ho vypláca.
Vranová
15.05.08,19:52
Stretla si sa s týmto problémom už?? Ak vieš o nejakom článku v ktorom si to čítala, tak rada budem keď ma naň odporúčiš...Nikde som nič nešla, keď rodičovský príspevok je vyplácaná z inej krajiny!
Petra29
15.05.08,19:54
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava rodičovský príspevok, nie je rozhodujúce, kto ho vypláca.
Do príjmu manželky sa nezapočítavajú štátne sociálne dávky, takže podľa môjho názoru dávky plynúce z inej krajiny sa do príjmu manželky započítavajú.
Vranová
15.05.08,20:25
No nič .....dva rozdielne názory, skúsim to preskúmať priamo na daňovom úrade. Dám potom sem ich názor! Ďakujem za odpovede!
Vladimír Ozimý
16.05.08,05:20
jednoznačne to do vlastného príjmu manželky nejde ak ide o rodičovský príspevok aj keď je vyplácaný zo zahraničia...podmienka je aby išlo o štátnu sociálnu dávku, nie je tam uvedené v tuzemsku :)
Petra29
16.05.08,16:39
Vychádzala som mimo iného aj z príspevku p.Mihála http://www.porada.sk/t44602-vlastny-prijem-manzelky-co-vsetko-sa-don-zapocitava.html
kde medzi štátnymi sociálnymi dávkami sú vymenované len dávky poskytované podľa našich zákonov