renata77
13.05.08,11:30
Dobrý deň prajem!
Vedel by mi niekto povedať a poradiť, či sa dá hudba vo formáte mp3
v počítači preformátovať na taký súbor, aby som mohla vytvoriť obyčajné CD
/nie m93/.
Ďakujem
duves
13.05.08,09:35
Dobrý deň prajem!
Vedel by mi niekto povedať a poradiť, či sa dá hudba vo formáte mp3
v počítači preformátovať na taký súbor, aby som mohla vytvoriť obyčajné CD
/nie m93/.
Ďakujem
Ak sa pytaš na audio CD, tak to ide. V nero burning rom. A predpokladam, že to pojde aj vo free napalovacich softoch.
Chobot
13.05.08,09:42
Dobrý deň prajem!
Vedel by mi niekto povedať a poradiť, či sa dá hudba vo formáte mp3
v počítači preformátovať na taký súbor, aby som mohla vytvoriť obyčajné CD
/nie m93/.
Ďakujem

Súbor mp3 nemusíš prekonvertovať. V napaľovacom softvéri len dáš vytvoriť hudobné CD (nie dátové) a vyberieš súbory mp3, ktoré tam chceš pridať. Soft ti automaticky vypočíta hrací čas, na CD sa zmestí cca 80 min. hudby.
renata77
13.05.08,09:51
Ďakujem pekne za rady, aj pre tých čo nie sú experti na počítače. /ako napr. moja maličkosť.
Modroocko
13.05.08,10:23
No ja neviem. Nenaruší sa tým kvalita nahraných skladieb, ak sa prekonvertujú z mp3 na normálny (tuším wma) formát?
luigi72
13.05.08,10:31
wma je Windows Media Audio format - bezstratova kompresia audio dat.
Ked sa napaluje z mp3 na normalne audio cd, nenarusi sa kvalita zvuku - ta je uz narusena. ;)

Kvalita zvuku sa zhorsi vtedy, ak sa konvertuje normalna skladba z original nahravky (napr. z CD) do skomprimovaneho formatu (stratovou komprimaciou napr. do formatu mp3). Pri tomto konvertovani, laicky povedane, sa v podstate odrezu tie frekvencie zvuku, ktore su pre ludske usi menej pocutelne.
Modroocko
13.05.08,10:37
Kvalita zvuku sa zhorsi vtedy, ak sa konvertuje normalna skladba z original nahravky (napr. z CD) do skomprimovaneho formatu (napr. do formatu mp3). Pri tomto konvertovani, laicky povedane, sa v podstate odrezu tie frekvencie zvuku, ktore su pre ludske usi menej pocutelne.

Teda, ak tomu správne rozumiem, ja by som na tú zmenu kvality neprišla, nejaký pes možno áno?
luigi72
13.05.08,10:43
pes sa nevyzna v hudbe :)

Ale inac sa odstranuju tie zvuky, nielen frekvencie, ktore ludske nedokonale ucho ani nezbada. samozrejme, ak nie je dlhorocny muzikant s vybornym sluchom, alebo ta kompresia neprebehla na takom nastaveni (lebo sa da nastavit aj kvalita mp3), ktora ma za vysledok velmi zhorsenu kvalitu nahravky.
bepo
13.05.08,10:44
Teda, ak tomu správne rozumiem, ja by som na tú zmenu kvality neprišla, nejaký pes možno áno?
Ak si nahluchlá tak na zmenu neprídeš,inak hej
Modroocko
13.05.08,10:51
Ak si nahluchlá tak na zmenu neprídeš,inak hej

No tak nahluchlá nie som, ale nie som ani profesionálny muzikant. Len mi nejak nejde do hlavy, prečo sa v tomto trochu s Luigim rozchádzate. Takže je asi aj dôležité, ako bola tá nahrávka urobená. A čo ak pôvodná nahrávka bola nekvalitne prekonvertovaná do mp3 a teraz sa z toho niekto pokúša urobiť formát na CD. Asi by to bolo poznať, nie?
Ozaj, a ako by to bolo s videom? Predpokladám, že tam by to asi bolo poznať na prvý pohľad.
Modroocko
13.05.08,10:52
[quote=luigi72;728440]pes sa nevyzna v hudbe :)

To by si sa divil. Naši majú psa, čo spieva :) - teda skôr zavíja, ale je to sranda.
Chobot
13.05.08,11:00
Teda, ak tomu správne rozumiem, ja by som na tú zmenu kvality neprišla, nejaký pes možno áno?

Keď z mp3 spravíš audio CD, tam nenastáva strata, teda skaldba na CD bude rovnakej kvality (resp. nekvality), ako bola pôvodná mp3 skladba.

Ak konvertuješ z CD kvality (musí byť pôvodné hudobné CD), tak záleží od kompresie. Existujú aj bezstratové kompresie (flac alebo .ape od Monkeys audio) ale častejšie sa využívajú stratové kompresie. Dokonca aj už spomínané wma je stratový kodek, až verzia WMA9Pro je bezstratový. Najznámejší je mp3 kodek, ktorý má voliteľný bitrate (ted veľkosť dátového toku). Pri bitrate 320 kbit/s je kvalita hudby na nerozoznanie od originálu, celkom dobrú kvalitu si zachová do zníženia bitrate až na 128 kbit/s. Pod túto hranicu už je počuteľná znížená kvalita.

Bežne používam mp3 súboru ripnuté z CD pri bitrate 256 kbit/s a keď si ich dávam od iPodu, tak ich skonvertujem na 98 či 128 kbit/s, aby sa mi ich viac vošlo do prehrávača. Pretože znížením bitrate sa zmenšuje aj veľkosť súboru.
Chobot
13.05.08,11:03
No tak nahluchlá nie som, ale nie som ani profesionálny muzikant. Len mi nejak nejde do hlavy, prečo sa v tomto trochu s Luigim rozchádzate. Takže je asi aj dôležité, ako bola tá nahrávka urobená. A čo ak pôvodná nahrávka bola nekvalitne prekonvertovaná do mp3 a teraz sa z toho niekto pokúša urobiť formát na CD. Asi by to bolo poznať, nie?
Ozaj, a ako by to bolo s videom? Predpokladám, že tam by to asi bolo poznať na prvý pohľad.

Pri videu nemôžeš hovoriť o mp3 formáte, to je len audio kodek. Pre video existujú iné kodeky, najznámejšie sú DivX a XviD. U videa je dôležité rozlíšenie obrazu, čím vyššie, tým je kvalitnejšie. Ale musí byť pôvodné, darmo budeš mať rozlíšenie 720x380, keď to bolo natáčané videokamerou s malým rozlíšením.

Takže video sem teraz nebudeme miešať.
Chobot
13.05.08,11:05
Ak si nahluchlá tak na zmenu neprídeš,inak hej

bepo, keď ti pustím skladbu v mp3 formáte a tú istú skladbu, urobenú z tej istej mp3 skladby do audio CD, tak tam rozdiel nie je.

Naopak môže byť rozdiel, ako som písal vyššie.
Modroocko
13.05.08,11:29
Keď z mp3 spravíš audio CD, tam nenastáva strata, teda skaldba na CD bude rovnakej kvality (resp. nekvality), ako bola pôvodná mp3 skladba.

Ak konvertuješ z CD kvality (musí byť pôvodné hudobné CD), tak záleží od kompresie. Existujú aj bezstratové kompresie (flac alebo .ape od Monkeys audio) ale častejšie sa využívajú stratové kompresie. Dokonca aj už spomínané wma je stratový kodek, až verzia WMA9Pro je bezstratový. Najznámejší je mp3 kodek, ktorý má voliteľný bitrate (ted veľkosť dátového toku). Pri bitrate 320 kbit/s je kvalita hudby na nerozoznanie od originálu, celkom dobrú kvalitu si zachová do zníženia bitrate až na 128 kbit/s. Pod túto hranicu už je počuteľná znížená kvalita.

Bežne používam mp3 súboru ripnuté z CD pri bitrate 256 kbit/s a keď si ich dávam od iPodu, tak ich skonvertujem na 98 či 128 kbit/s, aby sa mi ich viac vošlo do prehrávača. Pretože znížením bitrate sa zmenšuje aj veľkosť súboru.

Toto síce pre mňa bolo ako po španielsky, ale v podstate chápem, čo tým chcel "básnik povedať" Takže dík. Tiež mám v PC staršie nahrávky v kvalite 128kbit aj novšie 256kbit, k 320-tke som sa zatiaľ nedostala.
duves
13.05.08,11:54
Pri bitrate 320 kbit/s je kvalita hudby na nerozoznanie od originálu, celkom dobrú kvalitu si zachová do zníženia bitrate až na 128 kbit/s. Pod túto hranicu už je počuteľná znížená kvalita.
.

Ja este doplnim, ze je dobre riesenie pouzit v nastaveniach pri vytvarani mp3 tzv.variabilny tok. Napr. v rozsahu 160 kbit/s (resp od 128) až 320 kbit/s. Hudba obsahuje pasaže, kedy je tok väčší a inokedy menší. Soft na vytvorenie mp3 dynamicky nastavuje vysledny tok. Inak povedane: ak bude pasáž nárocná, použije sa tok 320, a v inych pripadoch iba tok 160 kbit/s, všetko potom riadi iba soft na vytvaranie mp3 suboru.

Uvedeny kodek bol vytvoreny, resp. ma povod v nemeckom Fraunhoferovom institute a prvy krat bol použitý na OH tuším uz v roku 1996 pri prenosoch zvukoveho zaznamu cez internet (vtedy boli bezne rychlosti 33,6 kbit/s).
http://www.dsl.sk/article.php?article=5084&title=
http://www.iis.fraunhofer.de/bf/amm/
http://www.audionet.sk/index.php?a=Nc&f=clanok&IDc=1012986093
duves
13.05.08,12:01
No tak nahluchlá nie som, ale nie som ani profesionálny muzikant. Len mi nejak nejde do hlavy, prečo sa v tomto trochu s Luigim rozchádzate. Takže je asi aj dôležité, ako bola tá nahrávka urobená. A čo ak pôvodná nahrávka bola nekvalitne prekonvertovaná do mp3 a teraz sa z toho niekto pokúša urobiť formát na CD. Asi by to bolo poznať, nie?
Ozaj, a ako by to bolo s videom? Predpokladám, že tam by to asi bolo poznať na prvý pohľad.
Ako píše Bepo, môže byť problem so sluchom. Napokon čím je človek starší, tak jeho vnímavosť na určite spektrum zvukov klesá. Inak povedane, ak prehraješ sedemdesiatnikovi audio CD cez kvalitne sluchatka, alebo to iste v mp3 s tokom 128 kbit/s, sotva zbada rozdiel. Zato 15 ročný môže ten rozdiel postrehnuť.

Ano, ak sa pýtaš na postup: audio CD, z toho potom mp3 v toku 96 kbit/s a nasledne späť na audio CD, tak už to nebude to "povodne" audio.
bepo
13.05.08,13:36
bepo, keď ti pustím skladbu v mp3 formáte a tú istú skladbu, urobenú z tej istej mp3 skladby do audio CD, tak tam rozdiel nie je.
No luigi72 písal o rozdiele medzi originálnym cd a mp3,tam ten rozdiel je, kadejaké iné kombinácie nespomínal a jasné že ak sa robí konvertovanie z mp3 do wma tak tam ten rozdiel nie je ale to ani nebolo v zadaní
Chobot
13.05.08,14:01
No luigi72 písal o rozdiele medzi originálnym cd a mp3,tam ten rozdiel je, kadejaké iné kombinácie nespomínal a jasné že ak sa robí konvertovanie z mp3 do wma tak tam ten rozdiel nie je ale to ani nebolo v zadaní

OK, tak sme sa zle pochopili.
Stevo5
13.05.08,14:07
Pôvodná nahrávka pri konverzii z CD do MP3 sa mohla spraviť do formátu MP3-128, 192, 256, 320kb/s. Čím je vyšší dátový tok, tým je výsledný súbor väčší ale je vo vyššej kvalite. Ak sa potom tieto súbory konvertujú späť do CD formátu, kvalita zostáva už len taká akú kvalitu mal súbor vo formáte MP3.

Na vysvetlenie - ak si hudobné Cd prevediem do MP3 /128kb/s - bude výsledná veľkosť približne 57MB ale v nižšej kvalite.
Ak si prevediem to isté CD do MP3/320kb/s, výsledná veľkosť bude približne 144MB ale vo vysokej kvalite.
A táto "kvalita" sa už nedá obnoviť, ako už bolo písané vyššie (MP3 je stratová konverzia), môže len zostať, alebo nevhodnou úpravou ďalej sa môže ešte znížiť.
Flymaster
13.05.08,15:19
V prvom rade zalezi na tom, aky datovy tok a vzorkovaciu frekvenciu ma dana mp3. Ak mas mp3 320 kbps / 48kHz, nielen ze subor je vacsi, ale aj samotna mp3 je kvalitnejsia, kedze spracovava viac dat naraz... taka mp3 64kbps / 16kHz, to uz je ine AM radio :)

Samozrejme, ze zalezi aj na tom, co za skladbu mas. Ak je to metal, pripadne vazna hudba, tam je tu kvalitu dost pocut, hoci mas tu najlepsiu mp3. Ved je to predsa len pocitacovy format, takze take tanecne veci robene na pocitacoch, tam ten rozdiel v kvalite ani nezbadas :)

Ak chces ale kvalitu, odporucam ti .flac subory, vytvarane bezstratovou kompresiou... no... su samozrejme o dost vacie (co sa MB tyka) ako mp3... ale ta lahoda pre usi :D
luigi72
14.05.08,18:11
No luigi72 písal o rozdiele medzi originálnym cd a mp3,tam ten rozdiel je, kadejaké iné kombinácie nespomínal a jasné že ak sa robí konvertovanie z mp3 do wma tak tam ten rozdiel nie je ale to ani nebolo v zadaní

bepo, pozeram ako pozeram, ale nenasiel som ten prispevok, kde by som bol tvrdil, ze nie je rozdiel medzi originalom a mp3. Rozdiel je, len nie velmi badatelny alebo az privelmi badatelny, ale ako som pisal, vsetko zalezi od velkosti kompresie (od bitrate).

A ked nepocuvas mp3 cez kvalitne sluchadla, tak tiez nemusis poznat rozdiel. A vobec nie vtedy, ked pustis CD na plne pecky, aby si to pocul v zahrade :D ale toto je uz mimotemy
Madam Kurie
24.05.08,08:58
Teda, ak tomu správne rozumiem, ja by som na tú zmenu kvality neprišla, nejaký pes možno áno?

Prikladám odkaz na jednu stránku . Natiahnu sa Vám dve ukážky skladby. Vy musíte určiť rozdiel v kvalite. Ak dokážete "trafiť" kvalitnejšiu - ste dobrý !! Jedná sa o 128 a 320 kbps mp3
Odkaz : http://mp3ornot.com/:)
Fero11
24.05.08,11:11
blablablablablablablabla o tom by sa dalo tolko rozpravat.....
Ale renate77 staci povedat otvor si nero, vyber Audio CD a mysou do okna pretahni mp3 subory co chces mat na Audo CD a burn
bye
Chobot
25.05.08,19:41
blablablablablablablabla o tom by sa dalo tolko rozpravat.....
Ale renate77 staci povedat otvor si nero, vyber Audio CD a mysou do okna pretahni mp3 subory co chces mat na Audo CD a burn
bye

A nepovedali sme jej to hneď na začiatku (2. a 3. príspevok)? ;):D
Katabaticky
26.05.08,07:04
Necital som cele priznavam :o

ale prvu stranu som dal :)

a len doplnim ze ked si chces vyskusat rozdiel medzi jednotlivymi formatmi skusaj na vaznej hudbe alebo na niecom co ma dobre vysky alebo basy :)

Opera , Metal , Bethowen a podobne srandy tam si odskusaj spravi z povodneho audio zaznamu MP3 v roznych rozmedziach tokov a kmitoctou a inych blbosti :D
staci sa pohrat s programom a kedze clovek je tvor jedinecny urcite si najdes kombinaciu kde este pocujes (resp nepocujes) rozdiely a ktora je dostatocne setrna pre tvoje prenosne medium :)

cize kazdy by si mal optimum spravit sam ;)

a este jedna poznamka :)
opici format je bezstratovy a pri najtuhsej kompresi sa dostanete na hodnoty velmi sa bliziace MP3 256/48 co sa velkosti suboru tyka :)
a pri dnesnych vykonnoch masin to nieje tak casovo narocne :)
Chobot
26.05.08,07:15
Prikladám odkaz na jednu stránku . Natiahnu sa Vám dve ukážky skladby. Vy musíte určiť rozdiel v kvalite. Ak dokážete "trafiť" kvalitnejšiu - ste dobrý !! Jedná sa o 128 a 320 kbps mp3
Odkaz : http://mp3ornot.com/:)

Dobrý test. Skúsil som to a musím povedať, že som nepostrehol rozdiel medzi tými skladbami v kvalite. Len som si tipol a neuhádol som.

To dokazuje, že kvalita 128 bitrate je stále postačujúca na dobrú konverziu hudby pre ľudského poslucháča.:rolleyes:
Katabaticky
26.05.08,17:02
naozaj dobry test ale zatial som 5 krat po sebe uhadol dobre a len raz zle :)

testovane 4 krat sluchatka ok
1 krat repraky v noci ok
a teraz cez den ked je rusno tam nieje ziaden rozdiel :)
karolines
22.03.10,04:00
ako vytvoryť formát waw
jojom
22.03.10,05:32
ako vytvoryť formát waw

WAW asi nie, WAV. Pozri strany 1,2 tejto diskusie. Ak Ti to nestačí tak doplň otázku, z čoho vytvoriť ( mp3, mpga, cda ) v akom programe a pod ( nero,audacity, sony soundforge, easy cdda creator).
salvosko
22.03.10,07:49
Na vsetky zvukove veci uz dlhsiu dobu pouziva free softik Audiacity (http://audacity.sourceforge.net/) kde mas export do roznych formatov a aj editovanie, ja tym robim halvne MP3 zvonenia do mobilu z pesniciek.
Chobot
22.03.10,08:41
ako vytvoryť formát waw

Konvertovaním z iného formátu v akomkoľvek audio konvertore.
Vlado40
22.03.10,13:46
Easy CD-DA Extractor 11 aj SK na 30 dní :

http://download.hellshare.sk/2010/ezcddax11.rar/1077255
misoft
22.03.10,15:57
Easy CD-DA Extractor 12.0.8
http://www.slunecnice.cz/sw/easy-cd-da-extractor/

shareware - maximálne budú vyskakovať nejaké reklamy, ale inak free
Vlado40
22.03.10,19:38
Stiahol som si tento Easy CD-DA Extractor zo stránky slunecnice.cz
Neviem prečo , AVG ho označuje ako Malware.
Toto mi vyskakuje pri inštalácií :
salvosko
22.03.10,20:06
Zjavne je tam uploadnuty s virusom ...
Fero11
23.03.10,06:14
Stiahol som si tento Easy CD-DA Extractor zo stránky slunecnice.cz
Neviem prečo , AVG ho označuje ako Malware.
Toto mi vyskakuje pri inštalácií :
AVG ti zahlasi virus aj v textaku, pripdne v jpg, takze niet sa co cudovat
salvosko
23.03.10,06:25
Ja by som to neinstaloval, skus si ho najst z ineho zdroja ten soft ... len raz somm tobil a potom som 4 hodiny HiJackoval a serinkal sa s cistenim kompu.
Radsej neinstalovat ak som si nie isty ze je to ok.
misoft
23.03.10,11:27
Tých linkov na tento soft je nekonečne veľa:
http://www.fmg.sk/vat/clanky/easy-cd-da-extractor-v7-1-264.html
http://www.dobreprogramy.sk/easy-cd-da-extractor-professional
http://www.stiahni-to.sk/multimedia-praca-audiom-videom-c13-2

To salvosko:
to si teda musel mať smolu! Ja som si od nich tiež niečo stiahol a bolo to v pohode.
BTW: to isté urobí aj CDex (mám ver. 1.70 beta 2) z tejto stránky: http://cd-to-mp3.firefoxgrab.com/cd-ripper/
a zatiaľ v pohode zvláda ripovanie a prevody. A je zrozumiteľný (komunikuje "po našom" :D)
Vlado40
23.03.10,13:56
Easy CD-DA Extractor verzia 12.0.8 zo stránky slunecnice.cz - problémy pri inštalácií s AVG.

Easy CD-DA Extractor verzia 12.0.4 zo stránky dobré programy -bez problémov.
srska
28.05.12,05:55
nechcem pridávať novú tému - opýtam sa skúsených:

ako, akým programom upraviť starú zvukovú nahrávku nahratú na cd (originál je na mgf páske)? jedná sa mi o odstránenie šumu, echa aj pozadia
noel.g
28.05.12,08:10
kazda zmena formatu prinasa stratu. s tym sa neda nic urobit.
srska
28.05.12,18:03
posuniem kúsok
domenico.office
28.05.12,18:26
misoft
28.05.12,18:41
Je niekoľko programov, ktoré čiastočne upravia/opravia vlastnosti - Goldwave http://www.goldwave.com/ a Audacity http://audacity.sourceforge.net/ - ovšem len upravia, resp. odstránia niektoré frekvencie z nahrávky (použijú tzv. obálku) - na odstránenie šumu, lupancov a iných pazvukov automaticky v amatérskych podmienkách nič také neexistuje. Ale aj týmito programami sa to dá upraviť, ale je do zdĺhavá editácia krok po kroku, resp. milisekundu po milisekunde (ja som takto upravoval staré nahrávky v Godlwave a výsledok bol celkom prijateľný - odstránil som takto lupance z gramonahrávok -ale tá dobo, tá doba :eek::eek:).