Danielam
07.04.05,12:29
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif Re: Cestovné príkazy, vyučtovanie cest.náhrad
Potrebovala by som pomoc alebo len odsúhlasiť moje výpočty.Zamestnanec je zahraničnej pracovnej ceste od 16.2.2005 do 19.2.2005 Odchod: zo Slovenska cez Rakúsko do Nemecka.Dal mi cestovný prikaz kde mi časy rozpísal a ja som mu vypočítala diety nasledovne:
16.2.2005 Slovensko 8.00 do 11.05 0,-Sk
16.2.2005 Rakúsko 11.05 do 17.15 22,50 EUR
16.2.2005 Nemecko 17.15 do 24.00 22,50 EUR tu som to neprepočítavala percentuálne alebo podla hodín kolko, v ktorej krajine bol.Lebo tam bol nad 12 hodín a základná sadzba je v oboch krajinách 45 EUR.
17.2.2005 Nemecko 24.00 do 24.00 45 EUR
18.2.2005 Nemecko 24.00 do 15.35 22,50 EUR
18.2.2005 Rakúsko 15.35 do 24.00 22,50 EUR /takisto nad 12 hodín/
19.2.2005 Rakúsko 24.00 do 00.45 tu som mu dala 25% zo základnej sadzby pretože 45minút po polnoci bol v Rakúsku brala som to ako do 6 hodín vrátane- hlavne tu neviem či je dobrý ten moj prepočet?????????
19.2.2005 Slovensko 0.45 - 2.00 0,-Sk
Skúste sa niekto na to pozriet a poradiť, prípadne ma opraviť.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
Danielam
07.04.05,16:28
Ozaj nik nevie či to je dobre?
slnko
08.04.05,18:08
Ozaj nik nevie či to je dobre?Skúsila som ten cesťák nahodiť v programe OMEGA a vypočítal mi takto:
do 12 hod. 22,50
do 12 hod. 22,50
nad 12 hod 2x 45 čiže 90,-
do 6 hod. 11,25
Spolu: 146,25 EUR
Ak som teda dobre počítala, tak je to tak isto ako vyšlo aj Tebe.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
slnko
08.04.05,18:12
Samozrejme to je bez vreckového. Ešte je možné vypočítať a účtovať do výšky 40% vreckovéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
mv66
08.04.05,18:19
A minimalne 5% vreckoveho musi dostat, ak mu chcete dat co najmenej. A cele to treba zaokruhlit na cele mince co beru v banke, kedze u nas v bankach mince neberu, my to zaokruhlujeme na cele 5eurovky!! Ako naschval vzdy vychadza xx,03 a dostane vlastne skoro 5 euro navyse. Navyse musime robit fiktivne preddavky, aj ked ich v skutocnosti nedostal, lebo v zakone je takato povinnost. Ako ste to ale robili pred rokom, ked bolo Rakusko 45 a Nemecko 42?
anto
08.04.05,19:32
Ja to robím tak, že spočítam hodiny, ktoré je za hranicami a hodím mu tam priemer podľa hodín, doteraz sa ani jeden pracovník nesťažoval že má málo.
Danielam
09.04.05,17:32
Vreckové je povinnosť???Nezáleží to od kolektívnej zmluvy?Ja si myslím že to záleží od zamestnávateľa či mu dá vreckové.My ho nerátame a nedávame.Zamestnávatel to nechce .Pred tým keď bolo 42 EUR Nemecko a 45 eUR Rakúsko tak som to počítala na počet hodín kolko bol v tranzitnej krajine a na počet hodín kolko bol v cielovej krajine alebo 2.sposob percentuálne ale to vyjde to isté len je to zložitejšie na počítanie.Mali sme kontrolu a bolo to OK.
Danielam
09.04.05,17:34
Samozrejme to je bez vreckového. Ešte je možné vypočítať a účtovať do výšky 40% vreckovéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifVreckové je možnosť alebo povinnosť?
ondrejvla
09.04.05,17:55
Vreckové je možnosť alebo povinnosť?
Vreckové je možnosť!
Evanka
09.04.05,18:05
Vreckové je možnosť!Vlasti, vreckove je povinnost - minimalne vo vyske 5% stravného (max. 40%).
Danielam
09.04.05,18:11
Vreckové je možnosť!
Ahoj Vlasta, ďakujem aj za včerajšiu odpoveď.Naratávam cesťaký samozrejme v mene podľa toho v ktorej krajine je a kolko mu patrí ale vždy to prepočítavam aktuálnym kurzom v ten deň. /Napr.10.3.2005 bol v Rakusku nad 12 hodín patrí mu 45EUR ale prerátame to kurzom 10.3.2005 a vyplatíme mu to v SK/Može to tak byť.Lebo my robíme cesťáky až na konci mesiaca a vyplatíme to šoférom na konci mesiaca v Sk a sú spokojní.Tak to bolo vo firme zaužívané.Ja som to tak zdedila.Ale teraz keď tak rozmýšlam pochybujem o tom, že to je dobre.Asi by to malo prejsť cez napr.EUR pokladňu.Alebo nie?Lebo síce oni EUR dostanú ale nikdy sa to neučtovalo tak že sa im dal preddavok na cestu.Majiteľ to tak nechce.Ale zaujímavo že mali kontrolu a nebolo im nič vytknuté.Teraz som z toho vedľa.
Danielam
09.04.05,18:14
A minimalne 5% vreckoveho musi dostat, ak mu chcete dat co najmenej. A cele to treba zaokruhlit na cele mince co beru v banke, kedze u nas v bankach mince neberu, my to zaokruhlujeme na cele 5eurovky!! Ako naschval vzdy vychadza xx,03 a dostane vlastne skoro 5 euro navyse. Navyse musime robit fiktivne preddavky, aj ked ich v skutocnosti nedostal, lebo v zakone je takato povinnost. Ako ste to ale robili pred rokom, ked bolo Rakusko 45 a Nemecko 42?V zákone som nenašla povinnosť ale možnosť predavkov na pracovnú cestu.
Evanka
09.04.05,18:30
V zákone som nenašla povinnosť ale možnosť predavkov na pracovnú cestu.Povinnost preddavku pri zahranicnej pracovnej ceste uklada z. o cest.nahr. § 36 ods. 2. Povinnost vreckoveho ( nahrada potrebnych vedlajsich vydavkoch) uklada § 4 ods 1 pism d). teda min 5% hodnoty stravneho je zamestnavatel povinny pri zahranicnej pracovnej ceste zamestnancovi poskytnut (moze az do vysky 40% stravneho).
Danielam
09.04.05,19:17
Povinnost preddavku pri zahranicnej pracovnej ceste uklada § 36 ods. 2. Povinnost vreckoveho ( nahrada potrebnych vedlajsich vydavkoch) uklada Z. o Cest.nahr. § 4 ods 1 pism d). teda min 5% hodnoty stravneho je zamestnavatel povinny pri zahranicnej pracovnej ceste zamestnancovi poskytnut (moze az do vysky 40% stravneho).Keď zamestnanec, ktorý ide na zahraničnú pracovnú cestu nepožiada o preddavok aj tak som mu ho povinna poskytnúť. §36 odst.1 sa vzťahuje len na tuzemské pracovné cesty???
Vreckové mám rarát asi takto. V Nemecku nad 12 hodín - základná sadzba 45 Eur + minimum vreckového 5% t.j. 2,25 EUR takže na ten deň by mu vznikol nárok na 47.25 EUR.Rozumiem tomu dobre?
babenko1
09.04.05,19:35
Danielam... ty pracovníkovi môžeš dať kľudne aj 500 EUR... vo vyúčtovaní bude mať buď preplatok.. ten vráti, alebo nedoplatok...a ten mu vyplatíte...Záloha sa nevypočítava, že koľko musí dostať, ale koľko asi budú jeho výdavky, číže mu môžeš dať aj viac....
Danielam
09.04.05,19:41
Danielam... ty pracovníkovi môžeš dať kľudne aj 500 EUR... vo vyúčtovaní bude mať buď preplatok.. ten vráti, alebo nedoplatok...a ten mu vyplatíte...Záloha sa nevypočítava, že koľko musí dostať, ale koľko asi budú jeho výdavky, číže mu môžeš dať aj viac....V prípade keby mu zamestnávateľ preddavok poskytol je mi jasné, že náklady, ktoré mu vznikli v súlade so zákonom odpočítam a vysporiadam rozdiel ale mňa zaujíma či musím poskytnúť preddavok automaticky alebo len na požiadanie zamestnanca.
babenko1
09.04.05,19:45
Na zahraničnú pracovnú cestu si povinná mu dať preddavok. Ale ako je všeobecne známe, nikto to nerobí...
Danielam
09.04.05,20:16
Na zahraničnú pracovnú cestu si povinná mu dať preddavok. Ale ako je všeobecne známe, nikto to nerobí...No ale to je potom veľmi zložité:tam sú určité termíny dokedy musí preddavok vyučtovať a naši zamestnanci robia cesťák na konci mesiaca za všetky cesty.No neviem si to predstaviť ako by sa to dalo prakticky a technicky v našej firme zvládnúť.Ked ešte teraz ich naháňam aby mi dali cesťaky za marec.
No ale keby som to dokazala nejako zvládnuť malo by to byť takto nejako?
Napr. 1.3.2005 som poskytla preddavok 100 EUR /prepočet robím na SK kurzom dňa 1.3.2005/ do peňažneho deníka učtujem výdaj z EUR pokladne a prevádzková režia.Dňa 5.3.2005 mi donese cesťák narátam mu 45 Eur - 5% vreckové 2,25 Eur spolu 47.25 Eur.Vráti mi 52,75 Eur. V peňažnom denníku pokračujem vo vyúčtovaní asi takto.Príjem do EUR pokladne 52,75 ale mínusom do položky výdaj a -52,75 EUR do prevádzkovej réžie /kurz dňa 5.3.2005/
Alebo ako???Neviem či to je dobre.Nerobila som to ešte.
babenko1
09.04.05,20:31
Ja som to robila tak, že vždy mi vrátili celú zálohu a následne som im vyplatila cestovné náhrady.. A prečo chceš tých 52,75 dvakrát účtovať?? Ved zaúčtuj len to vrátenie... tých zvyšných 47,25 ti zostane v prevádzkovej réžii....
Danielam
10.04.05,16:13
Poraďte niekto ako sa konkrétne v zaučtuje preddavok poskytnúty na zahraničnú cestu v PD a potom vyučtovanie v PD (stlpce,znamienko +-).Každý to robí úplne inak.
M0NIKA
10.04.05,17:38
Poraďte niekto ako sa konkrétne v zaučtuje preddavok poskytnúty na zahraničnú cestu v PD a potom vyučtovanie v PD (stlpce,znamienko +-).Každý to robí úplne inak.Výdavok neovpl. ZD - záloha na ZPC a keď ju vráti tak tiež sem mínusom, príp. príjem neovpl. ZD - vrátená záloha na ZPC, ale potom v celkovej zostave Ti ju nevynuluje. Uvidíš to vo vyplatených aj v prijatých zálohách.
ondrejvla
10.04.05,17:51
Výdavok neovpl. ZD - záloha na ZPC a keď ju vráti tak tiež sem mínusom, príp. príjem neovpl. ZD - vrátená záloha na ZPC, ale potom v celkovej zostave Ti ju nevynuluje. Uvidíš to vo vyplatených aj v prijatých zálohách.
Súhlasím s Monikou, výdavok neovpyv.ZD plusom - poskytnutá záloha, vrátenie dáš mínusom výdavok neovp.ZD., daj si na to analytiku, ak máš viac zamestnancov, aby si nestratila prehľad.
dari1
13.04.05,11:11
Povinnost preddavku pri zahranicnej pracovnej ceste uklada z. o cest.nahr. § 36 ods. 2. Povinnost vreckoveho ( nahrada potrebnych vedlajsich vydavkoch) uklada § 4 ods 1 pism d). teda min 5% hodnoty stravneho je zamestnavatel povinny pri zahranicnej pracovnej ceste zamestnancovi poskytnut (moze az do vysky 40% stravneho).
zaloha na zahr.PC - ale §36 ods. 1 hned prva veta je "ak zam-c požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zam-ľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokaldaných náhrad poskytnúť"... atď. Takže si myslim, že v ods. 2 je iba špecifikovane, čo všetko môže byť zahrnute v zalohe na ZPC.
Danielam
13.04.05,12:31
zaloha na zahr.PC - ale §36 ods. 1 hned prva veta je "ak zam-c požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zam-ľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokaldaných náhrad poskytnúť"... atď. Takže si myslim, že v ods. 2 je iba špecifikovane, čo všetko môže byť zahrnute v zalohe na ZPC.
A v prípade ak zamestnanec nepožiada o preddavok??Musím mu ho nanútiť???
Danielam
13.04.05,12:43
A v prípade ak zamestnanec nepožiada o preddavok??Musím mu ho nanútiť???Teraz čítam Poradcu 2005-novela zákona-cestovné náhrady.Je ta vysvetlený
§36 odst.2.Preddavok sa poskytuje len po dohode so zamestnancom:nie je to pivinnosť len možnosť.
Chobot
13.04.05,13:23
K tomu vreckovému: zákon umožňuje poskytnúť vreckové v rozmedzí od 5 do 40% stravného. Vedenie firmy si musí určiť (buď rozhodnutím vedenia, alebo v nejakom internom predpise), koľko budú poskytovať. Firma môže poskytnúť aj vyššie stravné a vreckové, avšak čiastka prevyšujúca zákonom stanovenú sumu je nedaňový náklad a zamestnancovi sa dodaňuje a nepeňažné plnenie.



Mám však iný problem na predhodenie. novele zákona o cest. náhradách sa v § 5 menil odsek 6 a pridal v § 13 odsek 7, ktoré pojendávajú o krátení stravného, ak má zamestnanec zabezpečený napr. obed. Rozumiete tomu niekto, ako sa mu to bude krátiť? Napr. ak ide na 9 hodín do AT a má dostať 22,5 EUR a zabezpečí sa mu obed, krátime mu stravné o 18 EUR alebo o 9,- EUR? Ak by to bolo 18 EUR, tak by sa mohlo stať, že ak pôjde na 5 hodín a má obed, tak by nedostal nič a ešte by nám musel vrátiť. Ak tomu niekto rozumie rád by som to s ním preduskutoval detailnejšie. Doteraz to bolo jednoduchšie a zrozumiteľnejšie.

Díky
Danielam
14.04.05,18:12
K tomu vreckovému: zákon umožňuje poskytnúť vreckové v rozmedzí od 5 do 40% stravného. Vedenie firmy si musí určiť (buď rozhodnutím vedenia, alebo v nejakom internom predpise), koľko budú poskytovať. Firma môže poskytnúť aj vyššie stravné a vreckové, avšak čiastka prevyšujúca zákonom stanovenú sumu je nedaňový náklad a zamestnancovi sa dodaňuje a nepeňažné plnenie.



Mám však iný problem na predhodenie. novele zákona o cest. náhradách sa v § 5 menil odsek 6 a pridal v § 13 odsek 7, ktoré pojendávajú o krátení stravného, ak má zamestnanec zabezpečený napr. obed. Rozumiete tomu niekto, ako sa mu to bude krátiť? Napr. ak ide na 9 hodín do AT a má dostať 22,5 EUR a zabezpečí sa mu obed, krátime mu stravné o 18 EUR alebo o 9,- EUR? Ak by to bolo 18 EUR, tak by sa mohlo stať, že ak pôjde na 5 hodín a má obed, tak by nedostal nič a ešte by nám musel vrátiť. Ak tomu niekto rozumie rád by som to s ním preduskutoval detailnejšie. Doteraz to bolo jednoduchšie a zrozumiteľnejšie.

Díky
Pozerali sme dnes novelu zákona a myslím si ,že je to o tých 18 EUR (výpočty beriem z tvojho príkladu) lebo podla tej novely sa to má počítať-teda krátiť o príslušné percentá z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného.Takže keď je v AT napr 8 hodín tak mu vznikol nárok na 22,5 EUR -obed sa kráti o 40% tak by sme mali odrátať tých 18EUR a chudák dostane 4,5 EUR vyučtovanie.Je to pekná blbosť ale v tej novele je to tak napísané-bohužial pre našich zamestnancov.
Máte na to niekto iný názor???
Vyjadrite sa aj k tým preddavkom na zahraničnú pracovnú cestu- MUSÍ zamestnávatel poskytnúť ten preddavok aj keď ho zamestnanec NEPÝTA? Sú na to rozličné názory.
Chobot
15.04.05,09:27
Danielam:

Táto zmena krátenia stravného je pre zamestnanca podstatne nevýhodnejsia, avsak reálnejšie zohladnuje pomer medzi poskytnutým stravovaním a krátením stravného. Veď ak niekto ide na 4 hodiny von a ešte v tom má aj obed, tak fakt nepotrebuje stravné, dostane len vreckové. Len čo potom, keď stravné by bolo 11,25 EUR a mlo by sa krátiť o 18 EUR? Je nelogické pýtať od zamestnanca peniaze navyše. To im asi ušlo v zákone. Určite to bude v ďalšej zmene upravené.

K tomu preddavku: neviem odkial to beriete, ze musí poskytnúť aj keď nepýta. Ved v zákone v § 36 odst. 1 je jasne napísané, ze "Ak zamestnanec poziada o poskatnutie preddavku ... zamestnávatel je povinný mu tento tento preddavok...poskytnút." Ten 2 odstavec len upresňuje podmienky ak už zamesntanec raz poziadal o preddavok. Aby sa nestalo, ze poziada (nárok by mal na 100 EUR) a zamestnávatel bude strýko Drzgros a dá mu len 10 EUR.

Takze ak nepýta, nedostane. Robil som uz v 3 finančných inštitúciách a dosť som precestoval a aj v praxi je to tak. Zamestnanec môze poziadat aj o vyssí predddavok (napr. nárok by mal na 100 EUR, ale vypýta si 300 EUR, lebo napr. ide kúpit nejakú litearatúru, bude mat výdavky na vstupné, bude potrebovat dialničnú známku na sl. auto...). Ak ide napr. na 1 deň a má vlastné peniaze, nemusí brať predavok. Náklady si az potom zúčtuje.
Danielam
16.04.05,07:08
Chobot
Prosím ťa ešte o radu keď je zamestnanec napr. 3 dni v Nemecku tak vreckové mu patrí na každý deň zo základnej sadzby stravného?Tzn že na každý deň mu možem prirátať k stravnému 18 EUR (40% keď tak zamestnávatel rozhodol) na každý deň má teda nárok na 63 EUR - lebo v tejto firme kde pracujem sa vreckové nevyplácalo a ja som tam len od marca 2005 a rada by som to naratávala tak ako sa má-aby dostali to čo im patrí.
A ako som tu pozerala firemné účtovníctvo doklady za ubytovanie a dialničné známky na služ.auto síce do denníka učtovali ale nenarátavali na cesťak ku ktorému to patrí.
Podľa mňa by to malo isť do cesťáku (ubytovanie ako noclažné) a (dialničná známka ako nutné vedľajšie výdavky).Oprav ma ak sa mýlim.Za radu vopred ďakujem.
Chobot
16.04.05,19:59
Stravne aj vreckove sa rata na kazdy den podla skutocne stravenych hodin v zahranici. Vreckove je tych 40% z naroku na stravne, t.j. ak je viac ako 12 hodin, tak ma narok na stravne 45 EUR a vreckove 18 EUR. Ak bol od 6-12 hodin, tak stravne je 22,5 EUR a vreckove je 9 EUR, do 6 hodin je 11,25 plus 4,5. Duhy den bol urcite cely den, takze to bude plna sadzba a posledny den bude zase od poctu hodin. Smerodajnym je pritom cas prechodu hranic Slovenska alebo cas priletu lietadla na SK (pri leteckej doprave). Pozor, ak prileti na Schwechat, tak sa rata az cas, kedy prekroci hranice.

Ubytovanie, ak si zamestnanec hradí na mieste, by si mal vyuctovat v cestaku a prilozit doklad. Ine je, ak sa ubytovanie plati fakturou alebo vopred, vtedy sa to plati smostatnym dokladom. Na ine vedlajsie vydaje (dialnicne poplatky, literatura, parkovne, vstupne,...) je v tlacive vyusctovanie cesty samostatna kolonka, takze tiez sa to tam vyuctuje. Samozrejme sa to da aj osobitne (napr. preplatit blok), ale naco to davat schvalovat dvojmo, ked sa to da naraz.

Staci takto alebo este nieco blizsie?
Danielam
16.04.05,20:32
Chobot
Stačí.Super.Veľmi pekne ďakujem.
vicky
18.04.05,12:31
Ahoj, potrebovala by som surne poradit so zahranicnou pracovnou cestou. Kolega odisiel do Luxemburska a napisal mi casy taketo:
12.4. ČR 06:00 (prechod hranic) - 24:00
13.4. ČR 00:00 - 11:00
13.4. Nemecko 11:00 - 19:00
13.4. Luxembursko 19:00 - 24:00
14.4. Luxembursko 00:00 - 24:00
15.4. Luxembursko 00:00 - 08:00
15.4. Nemecko 08:00 - 13:00
15.4. ČR 13:00 - 22:00 (prechod hranic)

Je mi jasne, ze za prvy den bude mat 600 CZK, ale nie je mi jasne kolko mu mam dat za ostatne dni, ked Nemecko ma sadzbu 45 EUR a Luxembursko 50 EUR. Napriklad druhy den je 11 h v CR, 8 h v Nemecku a v Luxembursku 5 h.
Neviete mi niekto poradit ako to mam spravit?

Budem moc, moc povdacna
marta
18.04.05,12:55
Stravné v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste poskytne zamestnávateľ zamestnancovi za kalendárny deň v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín.
vicky
18.04.05,13:22
Marti, diky moc. Velmi si mi tym pomohla. :o
Chobot
18.04.05,14:11
Vicky, zákon umožňuje viac spôsobov vyúčtovania tranzitných služobných ciest, ale tento je najjednoduchší. Ak by si chcela vedieť aj alternatívne spôsoby, pozri si to na tomto linku:
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=5&cid=6593

Budeš sa však musieť predtým bezplatne zaregistrovať. Je to informačný portál vydavateľstva Verlag Dashöfer.
marta
18.04.05,14:35
Vicky, zákon umožňuje viac spôsobov vyúčtovania tranzitných služobných ciest, ale tento je najjednoduchší. Ak by si chcela vedieť aj alternatívne spôsoby, pozri si to na tomto linku:
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=5&cid=6593

Budeš sa však musieť predtým bezplatne zaregistrovať. Je to informačný portál vydavateľstva Verlag Dashöfer.
Od 1.4.2005 je možný len spôsob, ktorý som uviedla. Pozor od 1.4.2005 je účinný zákon č. 81/2005, ktorým sa novelizuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, viď § 13 zákona.
Danielam
18.04.05,17:53
Ja som to počítala takto:
ČR 600/24h*11h=275Kč
Nemecko: 45/24h*8h=15EUR
Luxembursko: 50/24h*5h=10,42 EUR
Ale podľa nového by si mu mala poskytnút len 600Kč+vreckové lebo najviac hodín strávil v Českej reupublike ale to je zase nevýhodné pre zamestnanca keď si to porovnáš s tým ako to bolo predtým./č.81/2005 §13 ods.5/ je to tam tak ako hovorí Marta./
Mne zase vznikol dnes takýto problém:
od 5.00 -11.30 na uzemí SR /nakladanie tovaru/
od 11.30- 18.30 na území Rakúska /v Rakúsku mi je výpočet jasný/
18.30- 20.30 zase uzemie SR
Teraz neviem či mu mám k tomu Rakúsku napočítat aj 80,-na území SR.
Kto vie poradiť?
Chobot
19.04.05,09:02
Máte pravdu, podla novely uz je mozný len jeden sposob.

Danielam: Podla toho ustanovenia by mohol zamestnanec skoro dostat celodenné stravné v EUR. :-)

ALE! ods. 5 hovorí, ze "Stravné v cudzej mene za kalendárny den ...", cize SK do toho nespadá. Ja si myslím, ze mu patrí aj stravné za cas strávený na území SR, ak bol mimo miesta výkonu prace podla prac. zmluvy, t.j. tých 80 Sk.
Danielam
19.04.05,09:26
Máte pravdu, podla novely uz je mozný len jeden sposob.

Danielam: Podla toho ustanovenia by mohol zamestnanec skoro dostat celodenné stravné v EUR. :-)

ALE! ods. 5 hovorí, ze "Stravné v cudzej mene za kalendárny den ...", cize SK do toho nespadá. Ja si myslím, ze mu patrí aj stravné za cas strávený na území SR, ak bol mimo miesta výkonu prace podla prac. zmluvy, t.j. tých 80 Sk.Chobot:
1. Ja som tam narátala aj tých 80,-Sk len som chcela počuť aj názor niekoho druhého.
2. K tomu skoro celodennému stravnému v EUR:to si myslel na tie Čechy, Nemecko a LUxembursko???Ja som vychádzala z toho ,že najviac času strávil v Čechách.
Alebo tomu absolútne nechápem-ak sa ti chce vysvetlí mi to.
3. ĎAlej včera sme boli na školení a tam sa rozprávalo aj ohladne cesťákov hlavne prepočtu cudzej meny na SK.Váčšina zučtováva cesťáky na konci mesiaca a berú priemerný kurz z NBS - môže to tak byť?Lebo ja naratávam každý deň aktuálnym kurzom NBS.Takto by som si to neskutočne uľahčila lebo aj tak zamestnancom všetko vyplácame v SK a na konci mesiaca.
Chobot
19.04.05,14:42
Danielam: to bolo myslené zartom, neber to vázne. Mal som na mysli nové znenie zákona, ze nárok stravného sa riadi podla krajiny, kde strávil zamestnanec najviac casu. V Tvojom prípade to bolo najviac hodin v Rakusku, takze by mohol dostat strvne v eur, avsak na Slovensku toje tuzemska cesta.

Zakon uklada zamestnancom povinnost do 10 dni vyuctovat pracovnu cestu, pokial to v internom predpise nie je upravene inak. Najviac vsak to môze byt 30 klendarnych dni, takze ten koniec mesiaca myslim, ze môze byt. (§36 ods. 3) Prepocitaci kurz nepravuje tento zakon, to si musis pozriet asi v zakone o uctovnictve.
Danielam
19.04.05,18:47
Chobot
Už sa s tým netrápim.Naratála som Rakusko, a aj 80Sk na Slovensku.prepočítavam to naďalej každý deň podla kurzu NBS.Tých 30 dní to mám ošetrené interným predpisom a aj 40% vreckové.Tak by malo byť všetko OK.Asi sa dám na nejaký "iný šport" toto ma ničí.Niečo naštudujem a zajtra to už neplatí.Hrozné.Inak ďakujem za rady.
piko
28.04.05,10:05
ja prepocitavam cestaky kurzom (diety a cenu benzina) ktory je v dni vyuctovania pracovnej cesty. t.z. dnom, ktory mam napisany na Vydavkovom Pokladnicnom doklade. jeto spravne?? myslim, ze tak je to v zakone napisane, ze sa vyuctuje kurzom, ktory je platny v case vyuctovania sluzobnej cesty. (nie kurzom, kedy som si napr. vymenil peniaze v zmenarni, alebo kurzom kedy som bol na sluzob. ceste) - hm?? zeby som to robil zle?? vzdy mi takto povedali - a vy ma tu mylite?? xixix
piko
28.04.05,10:08
ano suhlasim, tam kde sa stravi najviac casu, tak treba dat diety tej krajiny.
majac
08.05.05,17:23
Zamestanec odovzdá vyučtovanie zahraničnej pracovnej cesty dňa 7.5.2005, / na ktorej bol napr. od 2.-do 5.mája/ na vyučtovanie použijete kurz platný NBS dňa 7.5.2005 alebo aký?.Može niekto poradiť?Ďakujem.
Jano11
23.06.05,07:04
Prosím , vedel by mi niekto povedať vyučtovať zahraničnú služobnú cestu živnostníka.
Odchod Bratislava 25.6. 0 11.00 cez Rakúska do Nemecka. Príchod nedeľa 3.7. 0 17.00
Bratislava. Myslím cestovné, a ako počítať vreckové. Akú sú teraz sumy Nemecko?
Chobot
23.06.05,07:29
Neviem aké cestovné myslís, ale stravné a vreckové bude nasledovne:

odchod: 25.6 11:00 - Rakúsko tranzit, ciel DE
Predpokladám, ze väcsia cast cesty pripadla na DE, tak základ bude ako DE, t.j. 45,- EUR. (V podstate by to bolo jedno, lebo aj v AT aj v DE je 45,- EUR)
Za prvý den dostane celé stravné - cesta bola nad 12 hodín plus vreckové 40%, teda: 45,- + 18,- = 63,00

26.6 - 2.7 = 7 dní
Stravné a vreckové: (45+18)x7=441,-

príchod 3.7 17:00
cesta trvala nad 12 hodín (obdobne ako 1. den)
45,- + 18,- = 63,00

Spolu: 63+63+441 = 567,- EUR

Cestovné bude podla toho, aký dopravný prostriedok pouzil.
Timcsi
23.06.05,07:48
Čo sa týka vreckového pre zamestnanca pri zahraničnej pracovnej ceste:
§14 Z.o cestovných náhradách: Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahran.pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov vreckové v cudzej mene vo výške od 5% do 40% stravného.
Teda nie je tam: môže poskytnúť, tak podľa mňa je to povinnosť.?.?.?
Denda
23.06.05,07:59
Čo sa týka vreckového pre zamestnanca pri zahraničnej pracovnej ceste:
§14 Z.o cestovných náhradách: Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahran.pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov vreckové v cudzej mene vo výške od 5% do 40% stravného.
Teda nie je tam: môže poskytnúť, tak podľa mňa je to povinnosť.?.?.?Dopĺňam ešte § 36, kde je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej ceste preddavok v cudzej mene v sume podľa predpokladaného času trvania pracovnej cesty.
Chobot
23.06.05,08:25
Timcsi, Denda, pekne po rade:

Zamestnávatel je povinný poskytnút vreckové. Minimálna výska vreckového je 5% a moze byt az 40%. Zálezí to od rozhodnutia zamestnávatela a mal by to uviest v niektorom internom predpise, kolko bude dávat. Ide o to, ze tento interval je danovo uznatelný a zamestnancom sa nezdanuje. Ak by poskytom viac, tak rozdiel nad 40% ide do nedanových nákladov a zamestnancom by sa dodanoval, ak bynedal vôbec vreckové, porusuje zákon 283/2002 a zamestnanci sa môzu nároku úspesne domáhat súdnou cestou.

Zamestnávatel je povinný poskytnút preddavok, ak zamestnanec o to poziada. Vyplýva to z §36 ods. 1. Denda, Ty si vytrhla ods.2 z kontextu, preto to tak vyznieva.
Jano11
23.06.05,08:35
Dík Chobot , cieľ cesty Mníchov. Myslel som stravné a vreckové ako uvádzaš.
Ešte raz ďakujem .
Jano11
23.06.05,08:42
Dík Chobot , cieľ cesty Mníchov. Myslel som stravné a vreckové ako uvádzaš.
Ešte raz ďakujem .Chobot /alebo kto vie poradiť/. Je to 567 .-EUR. Ale aký kurz mám použiť
na prepočet na slovenské koruny? Kurz eura je každý deň iný, keď tam
budem v Nemecku od 25.6 do 3.7.2005
Denda
23.06.05,08:42
Timcsi, Denda, pekne po rade:

Zamestnávatel je povinný poskytnút vreckové. Minimálna výska vreckového je 5% a moze byt az 40%. Zálezí to od rozhodnutia zamestnávatela a mal by to uviest v niektorom internom predpise, kolko bude dávat. Ide o to, ze tento interval je danovo uznatelný a zamestnancom sa nezdanuje. Ak by poskytom viac, tak rozdiel nad 40% ide do nedanových nákladov a zamestnancom by sa dodanoval, ak bynedal vôbec vreckové, porusuje zákon 283/2002 a zamestnanci sa môzu nároku úspesne domáhat súdnou cestou.

Zamestnávatel je povinný poskytnút preddavok, ak zamestnanec o to poziada. Vyplýva to z §36 ods. 1. Denda, Ty si vytrhla ods.2 z kontextu, preto to tak vyznieva.No neviem, ale je to takto:
Par.36 odst.1 nehovorí o zahraničných pracovných cestách, ale o preddavkoch podľa zákonna o cestovnýh náhradách.
Par.36 odst.2 hovorí vyslovene o zahraničných pracovných cestách. V tomto prípade sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť len na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene ako je mena ustanovená MF pre príslušnú krajinu. Podľa právneho predpisu do 31.3.2005 bola povinnosť poskytnutia preddavku v tej mene ako bola stanovené pre krajinu. Od 1.4.2005 bola v tomto zmena, že môže aj v inej mene, ale povinnosť poskytovania zmenená nebola.
Ďalší odst. 3, 4, 5, 6 a 7 §36 hovorí o vyúčtovaní preddavkoch a povinnostiach zamestnanca a zamestnávateľa voči vyúčtovaniu pracovnej cesty v zahraničí.
Chobot
23.06.05,09:18
Uznávam, ze zákony sú niekedy písané tak, ze je im tazko porozumiet. Ale neboj sa, je to tak.

Ideme podla odstavcov. Prvý hovorí: "Ak zamestnanec poziada o poskytnutie preddavku na náhrady podla tohto zákona, je zamestnávatel povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnút. ..." To znamená, ze ide o akékolvek náhrady na tuz. aj zahranicné cesty. Cize ide vseobecne o to, ze ak zamestanec poziada, tak musí dat.

Druhý odstavec: "Zamestnávatel je povinný poskytnút zamestnancovi pri zahranicnej pracovnej ceste predddavok v inej ako slovenskej mene v rozsahu a v sume podla predpokladaného casu trvania a posmienok zahranicnej pracovnej cesty. ..."
Zákonodarca nebude znovu opakovat, ze ak zamestnanec poziada, tak je povinný poskytnút. Tu v nadväznosti na prvý odstavec len blizsie urcuje, ze je povinný poskytnút pri zahranicnej mene inú ako slovenskú menu. Cize tá povinnost nie je poskytnút, ale poskytnút cudziu menu. Tu uz zamestnanec nemusí ziadat aj poskytnutie aj inú menu.

Má sa za to, ze ak zamesntnanec poziada o poskytnutie podla prvého odstavca, tak zamestnávatel mu pri domácej ceste musí poskytnút SKK a ak je to zahranicná cesta, tak podla 2 odstavca mu musí posyktnút cudziu menu bez toho, aby o to zamestnanec zvlást poziadal.

Je to takto jasnejsie?
Jana Acsová
23.06.05,13:37
Zákonodarca nebude znovu opakovat, ze ak zamestnanec poziada, tak je povinný poskytnút. Tu v nadväznosti na prvý odstavec len blizsie urcuje, ze je povinný poskytnút pri zahranicnej mene inú ako slovenskú menu. Cize tá povinnost nie je poskytnút, ale poskytnút cudziu menu. Tu uz zamestnanec nemusí ziadat aj poskytnutie aj inú menu.
Má sa za to, ze ak zamesntnanec poziada o poskytnutie podla prvého odstavca, tak zamestnávatel mu pri domácej ceste musí poskytnút SKK a ak je to zahranicná cesta, tak podla 2 odstavca mu musí posyktnút cudziu menu bez toho, aby o to zamestnanec zvlást poziadal.
Netrúfol by som si robiť takého uzávery, nakoľko si strihol v predchádzajúcej odpovedi týkajúcej sa 2. ods. § 36 druhú časť prvej vety, t.j. zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri ZPC preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej cesty. Ďalej pokračuje text o forme poskytnutia preddavku t.j. aj v inej mene, ako je ustanovená pre miesto výkonu práce na SC. A nakoľko ostatné odseky sa týkajú napríklad termínov na predloženie vyúčtovania (nielen preddavku), nepredpokladám, že odsek 1 sa vzťahuje na všetky ďalšie odseky, teda ani na druhý.
To je môj názor.
Dootka
12.07.05,12:34
Mám taký problém. V našej organizácií funguje účtovanie zahr.pracovných ciest systemom - šéfka teamu má na starosti zahraničnú pokladňu, čiže všetky zálohy a vyúčtovania ciest našich pracovníkov idú cez ňu. Môj problém je ten, že vie o krátení stravného, ale nejako ho ignoruje a v praxi fungujeme po starom. Môj problém je ten, že vyúčtovanie pracovníka potom skončí na mojom stole a mám ho zaúčtovať vrátane všetkých výdavkov a zároveň aj stravného a vreckového.
Chcem dodržiavať zákony a účtovať to správne, ale tým, že ona si to s nimi vysporiada cez pokladňu inak a ja to potom zaúčtujem inak, vznikajú tam rozdiely, s ktorými neviem čo robiť a zbytočne visia na saldách zamestnancov. Zostáva mi len účtovať tak ako to ona odsúhlasila a dohodla so zamestnancom. Čiže porušujem zákon. Kto je v konečnom dôsledku za to zodpovedný? Ja len dúfam, že moja šéfka, ktorá to má zdá sa celé na háku. Akurát ma neteší, že za účtovným dokladom je skrytý môj userský kód.
Viete mi poradiť čo s tým?
Chobot
12.07.05,13:37
Neviem, ako máte rozdelené právomoci, ale podla správnosti by to malo fungovat takto: Zamestnanec po skoncení cesty urobí vyúctovanie a vyplní tlacivo.

Niekto zodpovedný za pracovné cesty to skontroluje, ci vypocítané sumy sú v súlade so zákomom a prípadne to opraví.

Takto vyplnené a opravené tlacivo potom nadriadený cestujúceho zamestnanca, alebo iný zodpovedný vo firme, schváli (najmä odsúhlasí, ci bol tolko dní na ceste, ci mal nieco zabezpecené a odsúhlasuje vedlajsie nutné výdavky).

Následne to ide do pokladne (korunová, valutová, alebo ak je len jedna tak tam).

Posledným krokom je zaúctovanie. Úctarka uz nekontroluje, ci je výpocet správny, ci zamestnanec na ceste bol alebo nie. Tá len na základe dokladov urobí úctovné vstupy.

Takze zálezí od toho, kde sa v tejto hierarchii nachádzas, alebo ci más kumulované funkcie a za co si zodpovedná. Ak za výpocet náhrad, tak tie oprav vzdy podla zákona, ak za schvalovanie cestáku, tak to neschvaluj. Ak za úctovanie, tak to úctuj tak, ako je to na cestáku,.
Dootka
15.07.05,09:01
Funguje to takto: Zamestnanec po skonceni cesty, vyplni tlacivko a urobi si vyuctovanie. Najskor to tlacivo ide na podpisy sefstvu - podla hierarchie a potom ked sa zamestnancovi vrati spat podpisane, ide s nim za osobou, ktora je zodpovedna za valutovu pokladnu. S nou si vysporiada zalohu, preplatok,nedoplatok, zaroven si s nou pracovnik prekonzultuje naroky na stravne. Ked je vsetko hotovostne vyrovnane, vyuctovanie sa dostava na moj stol a som zodpovedna za jeho zauctovanie.
Takze by som sa nemala zaoberat, ci pracovnikovi bolo kratene stravne alebo nebolo, mala by som to uz len zauctovat, tak ako mi to prislo. Dik za radu.
Jara
15.07.05,09:28
Funguje to takto: Zamestnanec po skonceni cesty, vyplni tlacivko a urobi si vyuctovanie. Najskor to tlacivo ide na podpisy sefstvu - podla hierarchie a potom ked sa zamestnancovi vrati spat podpisane, ide s nim za osobou, ktora je zodpovedna za valutovu pokladnu. S nou si vysporiada zalohu, preplatok,nedoplatok, zaroven si s nou pracovnik prekonzultuje naroky na stravne. Ked je vsetko hotovostne vyrovnane, vyuctovanie sa dostava na moj stol a som zodpovedna za jeho zauctovanie.
Takze by som sa nemala zaoberat, ci pracovnikovi bolo kratene stravne alebo nebolo, mala by som to uz len zauctovat, tak ako mi to prislo. Dik za radu.
Dootka a nebude problém že nesedí účtovníctvo s pokladňou len v kurzových rozdieloch? Nemám jasno v tom, že Ti to nesedí.:cool:
Dootka
26.07.05,13:13
Jara, praveze kurzove rozdiely tam nehraju vobec ziadnu rolu. Mame napr.pracovnika, ktory isiel na sluzobku do Nemecka na 3 dni. Prvy den odchadzal z firmy o 15 h a tento casovy udaj je u nas smerodatny, cize od tejto hodiny sa mu uz pocita narok na stravne (prechod hranice sa ignoruje). V praxi je to tak, ze veduca, ktora s pracovnikom robi hotovostne vyuctovanie, mu odklepne hned v prvy den narok na EUR 45, kde ja ako uctovnik by som mu 45 EUR nenauctovala, ale len 22,5 EUR. A tu nam uz vznika prvy rozdiel. Hotovostne je vysporiadanych EUR 45 ale uctovne je zauctovanych len EUR 22,5. Zostavajucich 22,5 EUR zostava lietat vo vzduchu. Povedzme, ze dalsi den mal pracovnik ranajky aj obed a tak by to malo byt automaticky kratene. Ale kedze fungujeme po starom, nic sa nekrati a tak je opat pracovnikovi priklepnutych EUR 45 za dalsi den a ja ak to uctovne cele pokratim a nanovo upravim, tak opat nebude sediet hotovost na uctovny stav. Uz mas v tom aspon trosku jasno?
Chobot
26.07.05,13:35
No, tak to je fakt prinajmensom cudne. Teraz este treba vediet, na zaklade akeho uctovneho dokladu uctujes a najmä kto ho odsuhlasuje. Ak je tam podpis schvalovatela, tak si v pohode. Ak ale uctujes na zaklade cestaku, kde je uvedených 45 EUR a Ty zauctujes (neviem na základe coho) 22,50, tak je to fakt problem. Raz vam to niekde musí vyskocit ako manko v pokladni.

Tiez mi nejde do hlavy, preco to Ty upravujes v uctovnictve, ked to raz niekto schvalil a ten za to zodpoveda. Ked nie si zodpovedna za spravne vyplnenie a kontrolu vyuctovania sluz cesty, tak by si to mala brat ako smerodajny doklad, aj ked vies, ze by vypocet mal byt iný. To potom ako uctovnicka by si kontrolovala aj dodavatelske faktúry, ze ci dodali tovar v mnozstve xxx a ak nie tak by si zauctovala inu sumu?
Dootka
26.07.05,14:21
Ved prave preto som sa na vas obratila s tymto problemom, ze ako vlastne mam postupovat. Zatial postupujem tak, ze to co sa hotovnostne vyuctuje a schvali, to aj zauctujem, cize ziadne rozdiely zatial nie su. Kedze sa spolieham na to, ze vyuctovanie preslo niekolkymi podpismi nadriadenych, podla toho to aj zauctujem, akurat ze nejdem podla zakona. To je cela veda. Viacmenej je za cele vyuctovanie zodpovedna veduca, ktora ma na starosti zahranicnu pokladnu. Ostatne dva podpisy zodpovednych su tam uz len do poctu - su to nasi zahranicni nadriadeni, ktori o nejakom stravnom nemaju ani paru, cize sa v plnom rozsahu spoliehaju na veducu. Ako v Kocurkove... co uz mam k tomu dodat.
Chobot
26.07.05,14:30
A uz si niekedy naznacila (opatrne), ze ten postu, ktorý aplikujete, nie je úplne podla "kostolného" (teda zákonného) poriadku? Jedine to je v tvojich silách spravit - upzornit vedúci, ze podla zákona by mal byt postup trochu iný.
Dootka
01.08.05,11:18
Pokusim sa, ale nie je to lahke. Akonahle vyvinies vacsiu iniciativu a chces pomoct nejakej veci, tak veduca to berie ako ohrozenie jej pozicie a zrazu si ten najhorsi.
Par ludi uz na to doplatilo a prednedavnom skoro aj ja.
SilviaS
13.12.05,07:20
Dobrý den.:)
Už dlhšiu dobu sa snažím urobyť CP - zahraničie a stále sa mi nedarí,preto
prosím o radu Vás.
Zamestnanec bol na pracovnej ceste v zahraničí v Rumunsku a ja neviem ako mu mám vypočítať diety!
Neviete mi poradiť?
Pekný den Silvia:)
liba2
13.12.05,08:06
Dobrý den.:)
Zamestnanec bol na pracovnej ceste v zahraničí v Rumunsku a ja neviem ako mu mám vypočítať diety!
Stravné Rumunsko 39 eur / 1 deň.
Evanka
13.12.05,09:21
Netrúfol by som si robiť takého uzávery, nakoľko si strihol v predchádzajúcej odpovedi týkajúcej sa 2. ods. § 36 druhú časť prvej vety, t.j. zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri ZPC preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej cesty. Ďalej pokračuje text o forme poskytnutia preddavku t.j. aj v inej mene, ako je ustanovená pre miesto výkonu práce na SC. A nakoľko ostatné odseky sa týkajú napríklad termínov na predloženie vyúčtovania (nielen preddavku), nepredpokladám, že odsek 1 sa vzťahuje na všetky ďalšie odseky, teda ani na druhý.
To je môj názor.
Na uvedené v zákone môžu byť dva názory. Ja by som sa v tomto prípade skôr stotožnila s názorom predchádzajúceho príspevku. Vysvetlím môj pohľad a pre úplnosť citujem aj ods., ktorých sa to týka.
V spoločných ustanoveniach § 36 hovorí:
(1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím
a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky cudzej mene. Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena stanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného NBS platného v deň určenia sumy preddavku.

Ods. 1 všeobecne hovorí, že ak zamestnanec trvá na preddavkoch, zamestnávateľ je povinný mu ho poskytnúť. Nehovorí o tom pri akej pracovnej ceste (tuzemskej alebo zahraničnej).
Ods. 2 hovorí, že pri zahraničnej ceste mu tento preddavok musí poskytnúť v cudzej mene.
Chápem to tak, že ak zamestnanec na tom netrvá, môže použiť aj svoje peniaze a potom to zamestnávateľovi vyúčtuje.
(Tučne sú vyznačené doplnky alebo zmeny platné od 1.4.5005).
DanielaSL
15.12.05,13:22
SZČO má zmluvu o dielo so slovenskou firmou . Predmetom zmluvy je záväzok zhotoviteľa - teda SZČO vykonať nasledujúce dielo na akcii firmy v Českej republike. Faktúru vystavuje na práce vykonané v ČR. SZČO si chce dať tieto pracovné cesty v zmysle zákona o cestovných náhradách do výdavkov. Môže?
Zlata
15.12.05,13:42
Podľa môjho názoru môžu isť cestovné náhrady do odpočitateľných výdavkov. Treba ošetriť v uvedenej zmluve o dielo, kde sa služba bude vykonávať. Aj vo faktúre treba uviesť ovolávku na danú zmluvu.
DanielaSL
15.12.05,13:55
Podľa môjho názoru môžu isť cestovné náhrady do odpočitateľných výdavkov. Treba ošetriť v uvedenej zmluve o dielo, kde sa služba bude vykonávať. Aj vo faktúre treba uviesť ovolávku na danú zmluvu.
No práve preto ma to zarazilo, že keď v zmluve o dielo má akciu v Českej republike, on si to chce uplatniť vo výdavkoch a ja som sa stretla s názorom, že nie je nárok, kvôli tomu , že v zmluve je uvedená tá Česká republika.
Zlata
15.12.05,14:07
Keď je aj v zmluve uvedená Česká replublika, tak je to dôkaz, že služba bola vykonaná v inom mieste ako má SZČO v živnostenskom liste miesto podnikania, t. j. má nárok na cestovné náhrady.
Vykonáva službu ako SZČO, tak by mal vystaviť faktúru. A na dosiahnutie tohoto svojho zdaniteľného prijmu mu vznikli odpočitateľné náklady , -t.j. aj cestoné náhrady.
andrej_rv
16.12.05,15:35
No práve preto ma to zarazilo, že keď v zmluve o dielo má akciu v Českej republike, on si to chce uplatniť vo výdavkoch a ja som sa stretla s názorom, že nie je nárok, kvôli tomu , že v zmluve je uvedená tá Česká republika.

Definícia daňových výdavkov daňovníka s príjmami podľa § 6, vynaložených v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, je podrobne uvedená v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. Okrem iného je tam aj veta: "...a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné...".
Platný zákon o dani z príjmov nedefinuje, čo sa považuje za miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. V zovšeobecnenej informácii k tejto problematike, prístupnej na internetovom portáli DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/par019.doc
sa okrem iného uvádza: " U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Ak má daňovník v oprávnení na vykonávanie činnosti uvedené ako miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale činnosť vykonáva v prevádzke, ktorú má zriadenú na výkon činnosti a jej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu daňovníka, miestom pravidelného vykonávania činnosti je potom miesto, v ktorom je zriadená prevádzka. Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemá na výkon činnosti zriadenú prevádzku, ktorej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu, potom bude pri určení pravidelného miesta výkonu vychádzať z údajov v živnostenskom liste, jeho miestom podnikania bude bydlisko v mieste trvalého pobytu. V prípade, že takýto daňovník bude vykonávať činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, uplatní výdavky podľa súčasne platného znenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. "

Zmluvne dojednaná práca daňovníka v zahraničí, pokiaľ ňou dosahuje príjmy podľa § 6, je v zmysle uvedeného bezpochyby činnosťou vykonávanou mimo miesta pravidelného výkonu práce, uvedeného v ŽL resp. miesta trvalého bydliska. Všetky výdavky súvisiace s touto činnosťou dokladované v zmysle a do výšky ustanovení § 19 ods.2 písm. e) ZDP sú daňovými výdavkami. Podľa mňa je preto názor, s ktorým sa stretla DanielaSĽ, v zmysle súčasného znenia a výkladu príslušných ustanovení ZDP neopodstatnený.
SilviaS
21.12.05,12:39
:) Dobrý den!:)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu!
Náš zamestnanec bol na Služobnej zahraničnej ceste v RUMUNSKU a ja stále rozmýšlam ako budem počítať stravné v zahraničí nakoľko som to ešte nikdy nerobyla.

6.11.2005 22.20 Košice - odchod
7.30 Bratislava

7.11.2005 9.00 Bratislava
24.00 Galati - Rumúnsko

8.11.2005 01.00 Galati - Rumunsko
24.00 Galati - Rumunsko

9.11.2005 01.00 Galati - Rumunsko
24.00 Bukurešť - Rumunsko

10.11.2005 01.00 Bukurešť - Rumunsko
24.00 Bratislava

11.11.2005 01.00 - Bratislava
05.50 Košice - príchod

Dúfam,že mi pomôžete.
Vopred ďakujem:)
Silvia:)
Chobot
21.12.05,12:45
Uveď ešte, aké percento zo stravného máte vreckové. (malo by to byť niečo medzi 5%-40%).
SilviaS
21.12.05,12:47
Ahoj takže 40%
Silvia:)
SilviaS
21.12.05,14:01
Nikto neporadi?Hmmmmmmm:)
Chobot
21.12.05,14:12
Chvíľu mi to trvalo, mali sme poradu.

Takže pustime sa do toho:

6.11.2005 22.20 Košice - odchod
7.30 Bratislava
tuzemská cesta 6-12 hodín = 80 SK

7.11.2005 9.00 Bratislava
24.00 Galati - Rumúnsko
zahraničná cesta (buď išli autom alebo letecky, ale v konečnom dôsledku to bude rovnaké) nad 12 hodín - stravné 39 EUR, vreckové 15,6 EUR

8.11.2005 01.00 Galati - Rumunsko
24.00 Galati - Rumunsko
zahraničná cesta nad 12 hodín - stravné 39 EUR, vreckové 15,6 EUR

9.11.2005 01.00 Galati - Rumunsko
24.00 Bukurešť - Rumunsko
zahraničná cesta nad 12 hodín - stravné 39 EUR, vreckové 15,6 EUR

10.11.2005 01.00 Bukurešť - Rumunsko
24.00 Bratislava
zahraničná cesta nad 12 hodín - stravné 39 EUR, vreckové 15,6 EUR

11.11.2005 01.00 - Bratislava (tu by trebalo opraviť odchod z BA na 00:00, lebo 1 hodina potom zostábva visieť a zamestnanci predsa boli aj tú hodinu na pracovnej ceste. Rovnako je to aj 6.11. v deň odchodu, ale tam to na stravné nebude mať vplyv, lebo je to stále rovnaké časové pásmo).
05.50 Košice - príchod
tuzemská cesta - 5-12 hodín - stravné 80 SK.

Spolu všetky náhrady:
160 SKK
218,40 EUR

Takto to vyšlo mne:rolleyes: , ak nemali žiadne vedľajšie výdaje ani cestovné náhrady.
SilviaS
21.12.05,14:20
Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemný den:)
Silvia:)
Chcem sa ešte opýtať treba mať na to neaké tlačivo,myslím na zahraničnú pracovnú cestu,niečo ako cestovný príkaz na zahraničie?
Chobot
21.12.05,14:30
Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemný den:)
Silvia:)
Chcem sa ešte opýtať treba mať na to neaké tlačivo,myslím na zahraničnú pracovnú cestu,niečo ako cestovný príkaz na zahraničie?

V sekcii Talčivá & Dokumenty nájdeš niekoľko vzorov tlačív vyúčtovania služobnej cesty, pozri tam a vyber si, ktorý Ti bude vyhovovať:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=7
bejby
08.01.06,17:08
Prosím pekne niekoho o radu.(Už som sa pýtala v téme paušalna daň, ale nikto mi neodpovedal,alebo nevedel?)
Som SZČO a pracujem v Nemecku ako umelec na zmluvu,pobyt nepresiahne 183 dní v roku,čiže zdaňujem v SR, honorár mám v Nemecku nezdanený a vyplácaný na ruku. Moja otázka je, či si môžem aj ja (keďže nie som zamestnanec ani podnikateľ ani konateľ) uplatniť diety a vreckové (povedzme 40%) na deň a toto odrátať z honoráru a to čo mi ostane zdaním? Alebo nie a môžem si uplatniť len 25% paušálne výdavky z toho prijmu? Kebyže si môžem uplatniť diety a vreckové, musím si viesť JU alebo v DP napíšem do kolonky prijmy honorár a do kolonky výdavky diety plus vreckové?
Ďakujem pekne za trpezlivosť a odpoveď.
KEJKA
08.01.06,17:50
Prosím pekne niekoho o radu.(Už som sa pýtala v téme paušalna daň, ale nikto mi neodpovedal,alebo nevedel?)
Som SZČO a pracujem v Nemecku ako umelec na zmluvu,pobyt nepresiahne 183 dní v roku,čiže zdaňujem v SR, honorár mám v Nemecku nezdanený a vyplácaný na ruku. Moja otázka je, či si môžem aj ja (keďže nie som zamestnanec ani podnikateľ ani konateľ) uplatniť diety a vreckové (povedzme 40%) na deň a toto odrátať z honoráru a to čo mi ostane zdaním? Alebo nie a môžem si uplatniť len 25% paušálne výdavky z toho prijmu? Kebyže si môžem uplatniť diety a vreckové, musím si viesť JU alebo v DP napíšem do kolonky prijmy honorár a do kolonky výdavky diety plus vreckové?
Ďakujem pekne za trpezlivosť a odpoveď.
Podľa môjho názoru si SZČO podnikajúci podľa iných predpisov - teda si podnikateľ.
Preto si môžeš uúplatniť stravné za predpokladu, že pobyt v Nemecku je zahraničná služobná cesta.
Ak neuplatníš paušál... dávam do pozornosti ods. 11) §6 zákona o dani z príjmov. Viesť JU v celom rozsahu nie je podmienka, ale musí byť naplnené uvedené znenie. Forma môže byť aj excelovská tabuľka, treba zvážiť.

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
(1) Príjmami z podnikania sú
a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)

b) príjmy zo živnosti, 25)

c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov 26) neuvedené v písmenách a) a b),

d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,

c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu. 29)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,

b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)

d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

(6) Na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) sa použijú ustanovenia § 17 až 29. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) sa na účely zistenia základu dane môžu znížiť len za podmienok uvedených v odseku 9. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti podľa odseku 5 písm. d) sa zahrnie u dlžníka do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dlh odpustený.

(7) Základom dane (čiastkovým základom dane) spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti je časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti zisteného podľa § 17 až 29. Táto časť základu dane sa určí v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje zisk podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. 31) Ak vykáže verejná obchodná spoločnosť podľa § 17 až 29 daňovú stratu, rozdeľuje sa na spoločníka časť tejto straty rovnako ako základ dane. Do základu dane sa zahrnie aj podiel spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnací podiel pri zániku účasti spoločníka v obchodnej spoločnosti.

(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) komplementára komanditnej spoločnosti je časť základu dane komanditnej spoločnosti zisteného podľa § 17 až 29 pripadajúca na komplementára. Táto časť základu dane sa určí v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. 32) Ak vykáže komanditná spoločnosť podľa § 17 až 29 daňovú stratu, rozdeľuje sa na komplementára časť tejto straty rovnako ako základ dane. Do základu dane sa zahrnie aj podiel komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnací podiel pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti.

(9) Príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) sa na účely zistenia základu dane znižujú o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti, za predpokladu, že toto poistné a príspevky nie sú nákladom verejnej obchodnej spoločnosti ani komanditnej spoločnosti. Takéto poistné a príspevky platené verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov alebo komanditnou spoločnosťou za komplementárov sú u spoločníkov alebo u komplementárov oslobodené od dane.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60%. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25% z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,

b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,

c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
bejby
08.01.06,19:46
Ďakujem Lidka za odpoveď, to som netušila že umelci sú braní ako podnikatelia,dosť ma to prekvapilo, dúfam že mi nevyplývajú z toho nejaké povinnosti voči úradom alebo tak nejako. Zatiaľ mám len pridelené IČO o ktoré som požiadala na základe doporučenia tu na Porade.
Prajem pekný večer.
KEJKA
08.01.06,20:20
Ďakujem Lidka za odpoveď, to som netušila že umelci sú braní ako podnikatelia,dosť ma to prekvapilo, dúfam že mi nevyplývajú z toho nejaké povinnosti voči úradom alebo tak nejako. Zatiaľ mám len pridelené IČO o ktoré som požiadala na základe doporučenia tu na Porade.
Prajem pekný večer.
a kto ti pridelil IČO? nie je to DIČ z daňového úradu? Takže potom Ťa evidujú ako daňovníka, sama si písala, že platíš daň v SR.
No a predsa nebudeš platiť z brutto príjmov, ale si súvisiace výdavky odpočítaš. No a musíš spočítať, čo je váhodnejšie.
Jana Acsová
08.01.06,20:21
Ďakujem Lidka za odpoveď, to som netušila že umelci sú braní ako podnikatelia,dosť ma to prekvapilo, dúfam že mi nevyplývajú z toho nejaké povinnosti voči úradom alebo tak nejako. Zatiaľ mám len pridelené IČO o ktoré som požiadala na základe doporučenia tu na Porade.
Prajem pekný večer.Podľa mňa vyplývajú aj ďalšie povinnosti, napr.:

1. Daňové identifikačné číslo

Ak právnická alebo fyzická osoba začne podnikať, t.j. samostatne vykonávať sústavnú činnosť vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku, je povinná sa registrovať u miestne príslušného správcu dane do 30 dní. Rovnako postupuje právnická osoba po zápise do obchodného registra a fyzická osoba, ktorej vzniklo živnostenské oprávnenie. Týmto právnickým a fyzickým osobám plynie rovnaká 30 dňová lehota od vzniku oprávnenia, ako aj osobe, ktorej príjmy, majetok alebo činnosti priamo podliehajú dani (daňovník) ak začne vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani. Skrátená 15 dňová lehota platí pre platiteľa dane, ktorému vznikne povinnosť zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať. Bližšie viď § 31 Zákona o správe daní a poplatkov.
Správca dane pridelí zaregistrovanému daňovému subjektu daňové identifikačné číslo známe pod skratkou DIČ a o vykonanej registrácii mu vydá osvedčenie, na ktorom uvedie identifikačné číslo pre konkrétny druh dane.

Upozorňujem na povinnosti na DÚ viac viď môj článok v Porada blogu.
KEJKA
08.01.06,20:43
Podľa mňa vyplývajú aj ďalšie povinnosti, napr.:

1. Daňové identifikačné číslo
.....


Práve som sa na to pýtala... bejby si asi zamieňa pojmy . viď jej otázku, z ktorej citujem :
Prosím pekne niekoho o radu.(Už som sa pýtala v téme paušalna daň, ale nikto mi neodpovedal,alebo nevedel?)
Som SZČO a pracujem v Nemecku ako umelec na zmluvu,pobyt nepresiahne 183 dní v roku,čiže zdaňujem v SR, honorár mám v Nemecku nezdanený a vyplácaný na ruku
.....................................
kedže sa chcem držať témy, vychádzala som z toho, že bejby si je vedomá svojej povinnosti zdaňovať svoje príjmy v SR. Takže asi registrovaná je, má podľa jej slov IČO, no ja sa pýtam, kto jej ho pridelil. Dúfam že DÚ a teda to bude DIČ.
Počkajme, čo nam bejby odpovie, dobre :) :) :)
liba2
09.01.06,05:30
IČO dostane podnikateľ so živnostenským listom (v minulosti IČO prideľoval Slov. štat. úrad).
bejby
09.01.06,15:41
Moji zlatí poraďáci,
jasné, že je to DIČ, taká malá šedá kartička potvora jedna, vystavili mi ju na DU. Pletiem si dojmy s pojmami, sorry!!!
Lidka, takže sa mi viac oplatí odrátať tie diety, ako 25%paušálne výdavky,to je jasné.
Ešte raz vďaka!!
alušik
13.01.06,12:43
Mili zlati poradaci, skontroluje ma niekto? Ked viem, ze Vas tu mam, budem si istejsia, ked mi niekto skontroluje to, co robim prvy krat. Bola som na zahranicnej pracovnej ceste:

8.1. 10.00 odchod Dolny Kubin
13.25 prechod hranicou CR 300 CZK +15 CZK 5% vreckové

9.1. Praha 600 CZK +30 CZK

10.1. 18.40 prechod hranicou CR
21.00 prichod Dolny Kubín 600 CZK +30 CZK
SPOLU 1575 CZK + ostatne vydavky v SKK...

Mam to dobre?
Vreckove som dala minimalne, lebo v smernici nie je nic urcene. Zalohu na pracovnu cestu som nedostala. Pre mna by bolo lepsie, aby som cestak dostala vyplateny v SKK. Takze mam prepocitat tych 1575 CZK kurzom NBS stred platnym v ktory den? V den, ked predkladam vyuctovanie pracovnej cesty-tj 11.1.? Vopred dakujem.:)
renča1
13.01.06,17:04
áno v deň vyučtovania použiješ kurz nbs t.j. 11.1.
alušik
16.01.06,08:59
A skontroluje mi niekto ten "cestak"? Prosiiiim...:)
Zužu
05.02.06,16:54
živnostník vykonával práce vo Švédsku.
Zo Slovenska odišiel 1.8. a do Švédska prišiel 2.8.
Prechádzal cez Prahu - ČR a Berlín - Nemecko.
Diety bude mať vo švédskych korunách alebo musím počítať podľa prechodu hranicami aj v eurách?
ďakujem
Melnick
13.02.06,00:51
Milí poraďáci,

prosím ,poraďte mi ,akou zmluvou by ste riešili nasledovný vzťah:
SZČO-autodopravca,majiteľ kamiónu --- SZČO- striedajúci vodič,
Uskutočňujú zahraničné cesty.
Pracovnoprávny vzťah majiteľ auta odmieta.
Ďakujem za radu,prípadne vzor zmluvy.:) :) :)

Hééééééééééééj kamaráti ,poraďte mi,posíííím.
ekonella
13.02.06,06:24
Všetko mi sedí až na deň 18.2., kde by som dala celú sadzbu Nemecko, nakoľko tam bol viac ako 12 hodín a Rakúsko by som nedala.
kaktusy
13.02.06,07:59
Prosím poradiť o vyplácanie ZSC, keď je táto napočítaná v SKK, EUR a CZK.
Je vystavený jeden cesťák v troch menách, ako ho vyplatiť z jednotlivých pokladní, keď doklad je len jeden?
Ďakuejem za radu.:mee:
Chobot
13.02.06,08:13
Prosím poradiť o vyplácanie ZSC, keď je táto napočítaná v SKK, EUR a CZK.
Je vystavený jeden cesťák v troch menách, ako ho vyplatiť z jednotlivých pokladní, keď doklad je len jeden?
Ďakuejem za radu.:mee:

Dohodni sa so zamestnancom, že sa mu to vyplatí v SKK. Ak s tým bude súhlasiť, tak sa všetky nároky v rôznych menách prepočítajú na SKK kurzom NBS v deň vyúčtovania a máš to.
kaktusy
13.02.06,08:23
Dohodni sa so zamestnancom, že sa mu to vyplatí v SKK. Ak s tým bude súhlasiť, tak sa všetky nároky v rôznych menách prepočítajú na SKK kurzom NBS v deň vyúčtovania a máš to.

Ďakujem ti, ale problém je v tom, že mám vysokú hotovosť v EUR pokladni a preto to potrebujem vyplatiť hlavne v EUR a SKK je zanedbateľná suma.
Poradíš? Dík.:)
liba2
13.02.06,08:59
Prosím poradiť o vyplácanie ZSC, keď je táto napočítaná v SKK, EUR a CZK.
Je vystavený jeden cesťák v troch menách, ako ho vyplatiť z jednotlivých pokladní, keď doklad je len jeden?
Ďakuejem za radu.:mee:
Ja to praktizujem tak, že cesťák si 2x prefotím, aby som mala 3 doklady a vyplácam z 3 pokladníc príslušnú sumu.
kaktusy
13.02.06,09:04
Ja to praktizujem tak, že cesťák si 2x prefotím, aby som mala 3 doklady a vyplácam z 3 pokladníc príslušnú sumu.

Perfidžo = super.
Aj som si myslela, ale chcela sam sa utvrdiť. Vďaka.

:) :) :)
Manual
13.02.06,13:17
Milí poraďáci,

prosím ,poraďte mi ,akou zmluvou by ste riešili nasledovný vzťah:
SZČO-autodopravca,majiteľ kamiónu --- SZČO- striedajúci vodič,
Uskutočňujú zahraničné cesty.
Pracovnoprávny vzťah majiteľ auta odmieta.
Ďakujem za radu,prípadne vzor zmluvy.:) :) :)

Hééééééééééééj kamaráti ,poraďte mi,posíííím.
Melnick, to asi nebude také jednoduché. Ak mu na ňom záleží, že je dobrý a skúsený vodič, tak by som mu spravil nejakú zmluvu asi na nejakú paušálnu cenu, ku ktorej by sa dalo prihodiť niečo podľa obtiažnosti /nakládka, vykládka/ a plus diety. Nemám s týmto skúsenosti, len nahlas rozmýšľam. Bolo dobré zistiť niekde aké mzdy sa v tejto profesii pohybujú. Plus k tomu prirátaj odvody zamestnávateľa a diety a zhruba budeš mať predstavu aká vysoká by mohla byť Fa od šoféra. Majiteľ kamiona ušetrí dovolenke a prípadnej PN-ke. Asi by bolo dobré v zmluve ošetriť aj nejakú zodpovednosť za náklad aj keď predpokladám, že majiteľ kamionu to má všetko poistené.
Druhá vec je zistiť od šoféra akú má prestavu kolko by chcel faktúrovať a podobne, či paušálne za mesiac alebo podľa ciest. Nejaký námet tu je začni sondovať...:)
Melnick
13.02.06,13:30
[quote=Manual]
Vďaka, že si sa na to pozrel/a, majiteľ je dosť veľkorysý, ale tá zmluva
ma trápi, ako hovoríš: aby to bolo ošetrené aj keď všetky poistky má pouhrádzané, predsa sa môže vyskytnúť problém. A práve tomu chcem
predísť. :) :) :)
Manual
14.02.06,06:51
[quote=Manual]
Vďaka, že si sa na to pozrel/a, majiteľ je dosť veľkorysý, ale tá zmluva
ma trápi, ako hovoríš: aby to bolo ošetrené aj keď všetky poistky má pouhrádzané, predsa sa môže vyskytnúť problém. A práve tomu chcem
predísť. :) :) :)
Snažil som sa niečo nájsť ohľadom tej zmluvy. Ak máš možnosť pozri DUPP 1/2006 na strane 245 je zmluva o prevádzke dopravného prostriedku aj s komentárom z pohľadu právneho, daňového, účtovného. Bude to treba len upraviť na Tvoje podmienky.
Pekný deň...:)
bef
14.02.06,17:51
Potrebovala by som pomoc od skúsenejších.
Podnikateľ (SZČO) ma zmluvu na základe ktorej poskytoval pol roka služby v zahraničí. Zahraničný cesták mu vyšiel na 400tisíc. To by bolo v poriadku len ako ho v JU zaúčtovať keď v pokladni má 2.000,- ? Môžem mu zaúčtovať 400tisícový vklad podnikateľa ?
Použil tri meny o nákupe, ktorých nemá doklad. Môžem to byť vklad podnikateľa s kurzom NBS zo dňa použitia?

Vopred ďakujem za pomoc :)

Krásny deň
Zlata
15.02.06,08:41
Potrebovala by som pomoc od skúsenejších.
Podnikateľ (SZČO) ma zmluvu na základe ktorej poskytoval pol roka služby v zahraničí. Zahraničný cesták mu vyšiel na 400tisíc. To by bolo v poriadku len ako ho v JU zaúčtovať keď v pokladni má 2.000,- ? Môžem mu zaúčtovať 400tisícový vklad podnikateľa ?
Použil tri meny o nákupe, ktorých nemá doklad. Môžem to byť vklad podnikateľa s kurzom NBS zo dňa použitia?

Vopred ďakujem za pomoc :)

Krásny deň

Kurz NBS by som použila toho dňa, ktorý je spracovné vyúčtovanie pracovnej cesty.

Pridám ďalšiu otázku:
Musí SZČO sám sebe vyplatiť cestvné náklady? Učtovný doklad je cestovný príkaz a jeho vyúčtovanie. Nedá sa to vyriešiť v peňažnom denníku ako nepeňažná operáciá?

Obdobný prípad by monol byť aj so základnou náhradou za km ak sa používa os. auto nezapísané v majetku. Môj názor je, že 6,2/km sa môže učtovať ako nepeňažná operácia na základe spracovanej knihy jázd.
Manual
15.02.06,11:43
Kurz NBS by som použila toho dňa, ktorý je spracovné vyúčtovanie pracovnej cesty.

Pridám ďalšiu otázku:
Musí SZČO sám sebe vyplatiť cestvné náklady? Učtovný doklad je cestovný príkaz a jeho vyúčtovanie. Nedá sa to vyriešiť v peňažnom denníku ako nepeňažná operáciá?

Obdobný prípad by monol byť aj so základnou náhradou za km ak sa používa os. auto nezapísané v majetku. Môj názor je, že 6,2/km sa môže učtovať ako nepeňažná operácia na základe spracovanej knihy jázd.
bef a zlatka, treba to potom zaúčtovať cez interný doklad ako výdaj nepeňažnú operáciu do réžie. Podstatné pre SZČO je, že mu to zníži daňový základ a o to sa mu hlavne jedná. Podobne je to aj s paušálom pri používaní súkromného auta. Len treba si aj položiť otázku, že kde dáva SZČO všetky príjmy z podnikania, keď je prázdna pokladňa. Ak sú na BU, tak ich previesť do pokladne. Alebo je prázdny aj BU ?:)
bef
15.02.06,20:05
Ďakujem za odpoveď. Áno na bankovom učte peniaze má, len nie sú v pokladni, tak preto tá moja otazka. Ale ako píšeš ide o zniženie základu a ten interný doklad bude asi najlepším riešením.

Krásny deň :)
Manual
15.02.06,20:07
Ďakujem za odpoveď. Áno na bankovom učte peniaze má, len nie sú v pokladni, tak preto tá moja otazka. Ale ako píšeš ide o zniženie základu a ten interný doklad bude asi najlepším riešením.

Krásny deň :)
OK, ale ani na BU by ich "sušiť" nemusel...:D:D:D:D
otázka
15.02.06,20:18
Ale teraz už nič nenarobí, vyberať mal ešte v minulom roku. S tými príjmami už nepohne. Tiež som mala taký prípad pred rokom. Dobrý večer.
decembrovka
01.03.06,19:44
Ahojte, čítam o zahraničných pracovných cestách a potrebovala by som odkonzultovať resp. potvrdiť "áno" alebo "nie" : mám klienta SZČO, ktorý pracuje v Čechách po celý rok. Má iba slovenskú živnosť. Ako daňovo uznaný výdaj - diéty, cestovné a vreckové (ubytovanie má zdarma) - mu môžem priznať na obdobie maximálne 183 dní. Uvažujem správne?
O čom uvažujem : Diéty a vreckové na 183 dní, a cestovné na celý rok.
decembrovka
02.03.06,13:48
Nikto mi v tomto nevie poradiť?
zlatica76
02.03.06,14:09
Diéty mu podľa mňa môžeš dať na obdobie kedy bol v zahraničí. Tých 183 dní je pre vznik stále prevádzkárne podľa daňového zákona - ak je v zahraničí viac ako 183 vzniká mu stála prevádzkareň a kopec problémov.
decembrovka
03.03.06,21:15
ďakujem za potvrdenie a radu.
Dana K.
06.03.06,09:10
V akej mene mám počítať stravné zamestnancovi, ktorý išiel na pracovnú cestu do zahraničia:
- miesto výkonu práce - Hong Kong
- išiel letecky Viedeň - Londýn
- Londýn - Hong Kong

V Rakúsku bol asi 3 hodiny, let do Londýna trval 2,5 hod. V Londýne čakal na druhé lietadlo asi 2 hod a let do Hong Kongu trval 13,5 hod. a prílet bol na ďalší deň ráno o 05.00.

Mám to rátať ako jednu cestu Viedeň-Hong Kong a za ten prvý deň vyplatiť stravné v EUR, alebo to deliť - za Rakúsko EUR, za Anglicko - libry?

Ďakujem
Chobot
06.03.06,09:29
V akej mene mám počítať stravné zamestnancovi, ktorý išiel na pracovnú cestu do zahraničia:
- miesto výkonu práce - Hong Kong
- išiel letecky Viedeň - Londýn
- Londýn - Hong Kong

V Rakúsku bol asi 3 hodiny, let do Londýna trval 2,5 hod. V Londýne čakal na druhé lietadlo asi 2 hod a let do Hong Kongu trval 13,5 hod. a prílet bol na ďalší deň ráno o 05.00.

Mám to rátať ako jednu cestu Viedeň-Hong Kong a za ten prvý deň vyplatiť stravné v EUR, alebo to deliť - za Rakúsko EUR, za Anglicko - libry?

Ďakujem

Z toho vyplýva, že najviac času strávil v lietadle cestou do HK. Považoval by som to ako cestu cez viacej krajín a podľa § 13 odst. 5) sa poskytuje stravné podľa krajiny, v ktorej strávil najviac času - preto by som poskytol náhradu podľa krajiny HK, kde je denná sadzba 55 USD.
Dana K.
06.03.06,09:48
Z toho vyplýva, že najviac času strávil v lietadle cestou do HK. Považoval by som to ako cestu cez viacej krajín a podľa § 13 odst. 5) sa poskytuje stravné podľa krajiny, v ktorej strávil najviac času - preto by som poskytol náhradu podľa krajiny HK, kde je denná sadzba 55 USD.

To znamená, že nastúpením do lietadla sa počíta čas ako keby zamestnanec bol v cieľovej krajine?
Chobot
06.03.06,10:38
To znamená, že nastúpením do lietadla sa počíta čas ako keby zamestnanec bol v cieľovej krajine?

Ťažké je určiť, kedy lietadlom prekročí hranice. Ak však vychádzam z toho, že nástup na ZSC sa začína buď prekročením štátnej hranice SR alebo odletom liedadla zo SR, tak obdobne by sme mohli toto pravidlo apllikovať aj pri ZSC, to znamená, že odletom z krajiny ZSC pokračuje v ďalšej krajine. Obdobne je to pri prílete - ZSC skončí až príletom lietadla do SR, čiže kým nepriletí na letisko Londýn, je v Hong Kongu. Zákon neurčuje jednoznačne, ako to má byť, podstatné je, že zamestnanec dostane náhrady. Dobu strávenú v lietadle možno považovať za pobyt aj v jednej aj v druhej krajine.

Myslím, že z dôvodu zjednodušenia výpočtu je možné použiť ako základ náhradu pre HK, nakoľko aj v ten deň transferu strávil v GB a AT iba čas potrebný na prestup a čakanie na lietadlo.

Keby strávil v AT napr. 12 hodín, tak by asi bolo treba presnejšie prepočítať náhrady podľa krajiny AT.
ruzi
06.03.06,20:22
Mozem sa opytat? Musi si zivnostnik platit sam sebe vreckove pri pracovnej ceste do zahranicia???
Chobot
07.03.06,09:28
Mozem sa opytat? Musi si zivnostnik platit sam sebe vreckove pri pracovnej ceste do zahranicia???

Nemusí. Podľa § 19 ods. 2 písm. e) si môže vreckové do výšky 40% stravného zahrnúť do nákladov (daňových výdavkov).

Al prečo by tak neurobil, ak to môže urobiť? Veď tým si len zníži daňovú povinnosť a ušetrí. Alebo aký má dôvod nezahrnúť si ich do daňových nákladov?

Alebo myslíš len na fyzické vyplatenie vreckového?
SilviaS
14.03.06,08:40
Dobrý den všetkým.Prosím veľmi pekne o radu.:)
Môžte mi poradiť kolega bol na služobnej ceste v Rumunsku a mám urobyť cest.príkaz.Potrebujem vyočítať stravné v zahraničí.
vreckové 40%
12.2.06 košice 5.52 hod
12.2.06 bratislava 10.46 hod
12.2.06 bratislava 11.20 hod
12.2.06 bukurešť 16.20 hod - Rumunsko
12.2.06 galati 21.00 hod - Rumnusko
12.2.06 galatti 24.00 hod - Rumunsko

13.2.06 galatti 01.00 hod - Rumunsko
13.2.06 galatti 24.00 hod - Rumunsko

14.2.06 galatti 01.00 hod - Rumunsko
14.2.06 galatti 19.00 hod - Rumunsko
14.2.06 galatti 19.15 hod - Rumunsko
14.2.06 bukurešť 24.00 hod - Rumunsko

15.2.06 bukurešť 01.00 hod - Rumunsko
15.2.06 bukurešť 15.20 hod - Rumunsko
15.2.06 bukurešť 15.20 hod - Rumunsko
15.2.06 praha 17.20 hod- Česká republika
15.2.06 praha 17.20 hod - Česká republika
15.2.06 praha 21.50 hod - Česká republika
15.2.06 praha 21.50 hod- Česká republika
15.2.06 košice 23.10 hod

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Silvia:) :) :)
SilviaS
14.03.06,09:04
Fakt nikto neporadííííííííííííííííííí
Prosímmmmmmmm
Silvia
Chobot
14.03.06,15:09
Dobrý den všetkým.Prosím veľmi pekne o radu.:)
Môžte mi poradiť kolega bol na služobnej ceste v Rumunsku a mám urobyť cest.príkaz.Potrebujem vyočítať stravné v zahraničí.
vreckové 40%
12.2.06 košice 5.52 hod
12.2.06 bratislava 10.46 hod
12.2.06 bratislava 11.20 hod
12.2.06 bukurešť 16.20 hod - Rumunsko
12.2.06 galati 21.00 hod - Rumnusko
12.2.06 galatti 24.00 hod - Rumunsko

13.2.06 galatti 01.00 hod - Rumunsko
13.2.06 galatti 24.00 hod - Rumunsko

14.2.06 galatti 01.00 hod - Rumunsko
14.2.06 galatti 19.00 hod - Rumunsko
14.2.06 galatti 19.15 hod - Rumunsko
14.2.06 bukurešť 24.00 hod - Rumunsko

15.2.06 bukurešť 01.00 hod - Rumunsko
15.2.06 bukurešť 15.20 hod - Rumunsko
15.2.06 bukurešť 15.20 hod - Rumunsko
15.2.06 praha 17.20 hod- Česká republika
15.2.06 praha 17.20 hod - Česká republika
15.2.06 praha 21.50 hod - Česká republika
15.2.06 praha 21.50 hod- Česká republika
15.2.06 košice 23.10 hod

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Silvia:) :) :)

Takže:

12. 2. - tuzemská cesta - 5:52 - 11:20 - je to vyše 5 hodín = 89,- SKK
12. 2. - zahraničná cesta - 11:20 - 24:00 - 12 hod. 40 min. t.j. nad 12 hodín - stravné: 40 EUR, vreckové 16 EUR
13. 2. - celý deň - stravné: 40 EUR, vreckové 16 EUR
14. 2. - celý deň - stravné: 40 EUR, vreckové 16 EUR
15. 2. - 0:00 - 15:20 - zahraničná cesta RO, 15:20 - 23:10 CZ

Pretože väčšina cesty sa uskutočnila v RO, náhrada bude ako pre RO 23 hodín, t.j. - stravné: 40 EUR, vreckové 16 EUR

Spolu: 224,- EUR plus 89,- SKK
SilviaS
15.03.06,06:56
Ďakujem ti veľmi pekne za včerajšiu odpoved.
Prajem príjemný den.
Silvia:)
janina artin
15.03.06,09:46
Súrne!!!
Milí poraďáci, pekne prosím o odpoveď na takúto moju otázku ohľadom zahraničnej SC:
Ak zamestnanec (šéf) požaduje vyplatenie náhrad za ZSC v inej mene (EUR) aká mu patrí podľa danej krajiny (CHF), existuje takáto možnosť?
Ak áno, môžem postupovať takto ?
Začiatok ZSC je 10.3.06, čiže beriem na prepočet CHF kurzom NBS zo dňa 10.03.06 (aj z dôvodu že CHF nemám vo valutovej pokladni), prepočítam na Sk a z tohoto vypočítam nárok v EUR. EUR-á mám vo valutovej pokladni, čiže tu už beriem kurz aký mám v pokladni.
Ďakujem Jana
Chobot
15.03.06,09:55
Súrne!!!
Milí poraďáci, pekne prosím o odpoveď na takúto moju otázku ohľadom zahraničnej SC:
Ak zamestnanec (šéf) požaduje vyplatenie náhrad za ZSC v inej mene (EUR) aká mu patrí podľa danej krajiny (CHF), existuje takáto možnosť?
Ak áno, môžem postupovať takto ?
Začiatok ZSC je 10.3.06, čiže beriem na prepočet CHF kurzom NBS zo dňa 10.03.06 (aj z dôvodu že CHF nemám vo valutovej pokladni), prepočítam na Sk a z tohoto vypočítam nárok v EUR. EUR-á mám vo valutovej pokladni, čiže tu už beriem kurz aký mám v pokladni.
Ďakujem Jana

Zákon o cest. náhradách v § 36 ods. 2 dáva povinnosť poskytnúť preddavok v inej ako slovenskej mene. Ďalej v ods. 5 a 6 hovorí o vyúčtovaní prac. cesty, kedy doplatok alebo preplatok treba vrátiť v mene, v akej bol preddavok poskytnutý alebo inej mene, prípadne po dohode v slovenskej mene.

Z uvedeného vyplýva, že je možné poskytnúť aj inú menu, než je pre danú krajinu predpísaný, nesmie to však byť v SKK.

Na Tvojom mieste, by som dal preddavok v EUR v približnej hodnote, ako mu prináležia CHF. Po dkončení prac. cesty nech urobí cesťák - výpočet nárokov v CHF a sumár a až potom by som prepočítal na EUR kurzom NBS v deň zúčtovania a doplatil príslušnú sumu v EUR (alebo by preplatok vrátil).

Takže pri zálohe neprepočítavaj kurzy, až pri zúčtovaní. Len nech uvedie v cesťáku, že dostal ako zálohu XXX EUR.
enad
15.03.06,12:57
Ahojte. Mám nasledovný problémik s vyúčtovanín SC učiteľky FJ do Francúzska.
- SC trvala 10 dni a bola letecky.
- cestovala aj vlakom a metrom a taxi
- letenku si kupila v SK
- 2 mesiace pred tým si vybrala s podnikateľského účtu 100 EUR
- vo Francúzsku si vybrala z bankomatu dalších 400 EUR z podnikatľ. účtu
- po návrate vložila 660 EUR na podnikateľ. účet
- nárok na diety a preplatenie nákladov má vyšší ako si vybrala (100+400 EUR)
- ona totižto vložila na podnikateľ. účet svoje súktomnné EUR

Problém je aj v tom, že ona celý rok používala podnikateľský účet na 90% na súkromné účely. Je tam viacero problémov, ale nebudem ich opisovať v tejto téme, aby som nedostala nálepkumimotemy .

Ako teda vyúčtovat v JU takúto SC?

Ďakujem a želám pekný deň!!!:)
Dusan-fife
16.03.06,20:19
Mozem Vas poprosit o potvrdenie toho ze SZCO murár, pracujúci aj v ČR si môže uplatnik 183dní cestovne nahrady vo vyske 600CZK+40%vreckove?

Dakujem moc za pomoc.:confused:
ruzi
19.03.06,21:00
vdaka za odpoved
ano myslim jednak aj na fyzicke vyplatenie vreckoveho, ale samozrejme som bola zvedava na to ci musi. Niekedy je dobre to zahrnut do nakladov ked si ich znizi ale ked si uplatnuje pausalne naklady a presiahlo by to 40% tak si nemusi ???



Nemusí. Podľa § 19 ods. 2 písm. e) si môže vreckové do výšky 40% stravného zahrnúť do nákladov (daňových výdavkov).

Al prečo by tak neurobil, ak to môže urobiť? Veď tým si len zníži daňovú povinnosť a ušetrí. Alebo aký má dôvod nezahrnúť si ich do daňových nákladov?

Alebo myslíš len na fyzické vyplatenie vreckového?
decembrovka
23.03.06,12:45
dobrý deň, vidím na porade, že sa finušuje s daňovými priznaniami. Takto je to aj u mňa. Poprosím o radu čo sa týka prepočítavania a hlavne zaúčtovania kurzových strát a kurzových ziskov. Klient nemá podnikateľský účet. Všetko robí v hotovosti. Pracuje v Čechách. Musím zúčtovať kurzové rozdiely pri zúčtované diét, vreckového a zakúpenia cestovných lístkov po Prahe, a na cestu domov. Je to nutné?
Ak áno kedy a ako prerátam tie neštastné kurzové rozdiely. Ďakujem vopred kto si na mňa nájde čas.
Už váham aj nad tým, čo inokedy nad tým ani okom nemihnem.
sway
23.03.06,12:52
dobrý deň, vidím na porade, že sa finušuje s daňovými priznaniami. Takto je to aj u mňa. Poprosím o radu čo sa týka prepočítavania a hlavne zaúčtovania kurzových strát a kurzových ziskov. Klient nemá podnikateľský účet. Všetko robí v hotovosti. Pracuje v Čechách. Musím zúčtovať kurzové rozdiely pri zúčtované diét, vreckového a zakúpenia cestovných lístkov po Prahe, a na cestu domov. Je to nutné?
Ak áno kedy a ako prerátam tie neštastné kurzové rozdiely. Ďakujem vopred kto si na mňa nájde čas.
Už váham aj nad tým, čo inokedy nad tým ani okom nemihnem.

..len kratúčko KR rátaš len vtedy ak má CZK pokladnicu, teda ak eviduješ nákup CZK a ich míňanie, potom k 31.12.2006 zostatok v pokladni prerátaš kurzom NBS.
Ak nemá CZK pokladňu a do výdavkov dávaš všetko prepočítané kurzom toho dňa kedy to minul a účtuješ o tom v SKK pokladni, tak KR nepočítaš.
môj názor.;)
rastom
23.03.06,13:25
Suhlasim a chcem sa opýtať, či je možné vyplatiť aj celú sumu v SK, alebo len v EUR.
SZCO bol na sluzobke, dostal uhradenu fakturu povedzme 800 EUR stravne bolo 1000 EUR, tak som mu doplatil za 200 EUR v SK
Bolo to dobre?
kira
25.03.06,15:13
Mám na Vás prosbu. Ak zamestnanec prešiel cez hranice do ČR o 22,50 hod.- prináleží mu stravné vo výške 300 ČK aj keď je to len 1 hod. 20 min.?
Ďakujem za radu
kira
25.03.06,15:49
Prosím Vás skontrolovali by ste mi to?
24.2. Slovensko 20,30-22,50 (0,-)
24.2. Prechod ČR 22,50-24,00 (150ČK+5%)
25.2. ČR 00,00-24,00 (600,-ČK+5%)
26.2. ČR 00,00-17,30 (600,-ČK+5%)
26.2. Prechod do SR 17,30-19,50 (0,-)

Spolu 1350,-ČK+vreckové

Keby ste mi to potvrdili budem spokojnejšia ĎAKUJEM
renča1
25.03.06,18:36
Prosím Vás skontrolovali by ste mi to?
24.2. Slovensko 20,30-22,50 (0,-)
24.2. Prechod ČR 22,50-24,00 (150ČK+5%)
25.2. ČR 00,00-24,00 (600,-ČK+5%)
26.2. ČR 00,00-17,30 (600,-ČK+5%)
26.2. Prechod do SR 17,30-19,50 (0,-)

Spolu 1350,-ČK+vreckové

Keby ste mi to potvrdili budem spokojnejšia ĎAKUJEM

je to v poriadku, ale 25.2. a 26.2. si môžeš uplatniť 40% namiesto 5%. Prečo len 5%? Už , ked bol na služobne uplatnila by som plných 40% a vôbec by som mu to nekrátila.:)
kira
26.03.06,15:57
Ďakujem za skontrolovanie. Smernica ma viac nepustí. Zamestnanci majú vreckové 5%.
jaja99
04.04.06,13:01
Ahojte. Mám nasledovný problémik s vyúčtovanín SC učiteľky FJ do Francúzska.
- SC trvala 10 dni a bola letecky.
- cestovala aj vlakom a metrom a taxi
- letenku si kupila v SK
- 2 mesiace pred tým si vybrala s podnikateľského účtu 100 EUR
- vo Francúzsku si vybrala z bankomatu dalších 400 EUR z podnikatľ. účtu
- po návrate vložila 660 EUR na podnikateľ. účet
- nárok na diety a preplatenie nákladov má vyšší ako si vybrala (100+400 EUR)
- ona totižto vložila na podnikateľ. účet svoje súktomnné EUR

Problém je aj v tom, že ona celý rok používala podnikateľský účet na 90% na súkromné účely. Je tam viacero problémov, ale nebudem ich opisovať v tejto téme, aby som nedostala nálepkumimotemy .



Ako teda vyúčtovat v JU takúto SC?

Ďakujem a želám pekný deň!!!:)

Ja riešim problém s nedostatkom hotovosti (to je jedno o akú menu ide) v jednoduchom účtovníctve vkladom podnikateľa.
Takže by som postupovala nasledovne:
- poskytnutie pôžičky podnikateľa do pokladne 660 EUR + výška výdavok v hotovosti + stravné + vreckové
- úhrady za letenku, taxi, metro + ostatné vedľajšie výdavky spojené s prac.cestou by som zaúčtovala ako výdavok ku dňu zaplatenia riadne cez účtovníctvo (v hotovosti cez pokladňu, bezhotovostne z podnikateľského účtu cez banku, bezhotovostne z osobného účtu cez pomocnú banku - aby mi v nej zostal zostatok nula - pripojiť kópie dokladov o zaplatení)+ odvolávka na cesťák, z ktorého vyplýva, prečo bola na pracovnej ceste
-výber z podnikateľského účtu 100 EURdo pokladne ako prevod do pokladne cez prechodné položky - výber 400 EUR detto:
pokladňa EURO:
príjem výdaj zostatok
vklad podn 2000 2000
letenka 500 1500
príjem z BU 100 1600
príjem z BU 400 2000
vedľ.výdavky PC 100 1900
prevod na BU 440 1460
cestovné 500 960
osobná spotreba 960 0
k 31122006 kurz.roz /rozdiel čo zostane v SKK/ do príjmov alebo do výdavkov
SilviaS
21.04.06,08:31
Dobrý den.Pekne prosím o radu.:) :)
Konateľ v našej firme bol na pracovnej zahraničnej ceste v Nemecku a
musím mu vypočítať diety.
Vreckové 40%.
11.4.06 7.00 Košice
11.4.06 8.00 Prekročenie Madarskej hranice
11.4.06 13.00 Prekročenie Rakúskej hranice
11.4.06 16.30 Hranica Nemecko
11.4.06 24.00 Landshut - Nemecko

12.4.06 01.00 Landshut - Nemecko
12.4.06 18.30 Prekročenie hranice Rakúskej
12.4.06 22.00 Štátna hranica Slovensko
12.4.06 24.00 Senec

13.4.06 01.00 Senec
13.4.06 15.30 Košice

Vopred ďakujem.
Silvia
Jozef I
21.04.06,08:42
Dobrý den.Pekne prosím o radu.:) :)
Konateľ v našej firme bol na pracovnej zahraničnej ceste v Nemecku a
musím mu vypočítať diety.
Vreckové 40%.
11.4.06 7.00 Košice
11.4.06 8.00 Prekročenie Madarskej hranice
11.4.06 13.00 Prekročenie Rakúskej hranice
11.4.06 16.30 Hranica Nemecko
11.4.06 24.00 Landshut - Nemecko

12.4.06 01.00 Landshut - Nemecko
12.4.06 18.30 Prekročenie hranice Rakúskej
12.4.06 22.00 Štátna hranica Slovensko
12.4.06 24.00 Senec

13.4.06 01.00 Senec
13.4.06 15.30 Košice

Vopred ďakujem.
Silvia

1.deň 16 hod sadzba pre Nemecko 45 EUR
2.deň 22 hod 45 EUR
3.deň 15,5 hod 135 SK

ešte doplním samozrejme k tomu pripočítaš ešte vreckové
Chobot
21.04.06,08:43
Dobrý den.Pekne prosím o radu.:) :)
Konateľ v našej firme bol na pracovnej zahraničnej ceste v Nemecku a
musím mu vypočítať diety.
Vreckové 40%.
11.4.06 7.00 Košice
11.4.06 8.00 Prekročenie Madarskej hranice
11.4.06 13.00 Prekročenie Rakúskej hranice
11.4.06 16.30 Hranica Nemecko
11.4.06 24.00 Landshut - Nemecko

12.4.06 01.00 Landshut - Nemecko
12.4.06 18.30 Prekročenie hranice Rakúskej
12.4.06 22.00 Štátna hranica Slovensko
12.4.06 24.00 Senec

13.4.06 01.00 Senec
13.4.06 15.30 Košice

Vopred ďakujem.
Silvia


11.4.06 7.00 Košice
11.4.06 8.00 Prekročenie Madarskej hranice
11.4.06 13.00 Prekročenie Rakúskej hranice
11.4.06 16.30 Hranica Nemecko
11.4.06 24.00 Landshut - Nemecko

45 (stravné) + 18 (vreckové) = 63 EUR


12.4.06 01.00 Landshut - Nemecko
12.4.06 18.30 Prekročenie hranice Rakúskej
12.4.06 22.00 Štátna hranica Slovensko
12.4.06 24.00 Senec

45 (stravné) + 18 (vreckové) = 63 EUR

13.4.06 01.00 Senec
13.4.06 15.30 Košice

stravné: 135 SKK

Spolu: 126 EUR a 135 SKK
SilviaS
21.04.06,08:47
Díky pekne za odpoved.
Silvia:) :)
ZuzanaA
05.05.06,12:35
Prosím Vás, nemohol by sem niekto pripnúť aktuálnu tabuľku sadzieb diét pri zahran. pracov. cestách? Ďakujem pekne.
Chobot
05.05.06,12:59
Prosím Vás, nemohol by sem niekto pripnúť aktuálnu tabuľku sadzieb diét pri zahran. pracov. cestách? Ďakujem pekne.

OK, no problem.:cool:
domacnost
07.05.06,07:55
11.4.06 7.00 Košice
11.4.06 8.00 Prekročenie Madarskej hranice
11.4.06 13.00 Prekročenie Rakúskej hranice
11.4.06 16.30 Hranica Nemecko
11.4.06 24.00 Landshut - Nemecko

45 (stravné) + 18 (vreckové) = 63 EUR


12.4.06 01.00 Landshut - Nemecko
12.4.06 18.30 Prekročenie hranice Rakúskej
12.4.06 22.00 Štátna hranica Slovensko
12.4.06 24.00 Senec

45 (stravné) + 18 (vreckové) = 63 EUR

13.4.06 01.00 Senec
13.4.06 15.30 Košice

stravné: 135 SKK

Spolu: 126 EUR a 135 SKK

Prosím vás , ako sa kráti stravné pri zahr.služ.cestách? Napr. zamestnanec od prekročenia hraníc strávil v Poľsku 7 hodín, viem ,že nárok na stravné nad 12 hod. má 35 EUR. Koľko má nárok pri 7 hodinách?
ESTER
07.05.06,08:45
Pri zahr.ceste v trvaní od 6-12 hod. je to 50% základnej sadzby stravného.
KEJKA
07.05.06,08:47
nad 12 hodín je 100 %, v rozmedzí 6-12 je 50%, do 6 hodín 25%.
mimotemy hm...predbehla si ma. Ked som šla odpovedať, bola len otázka... takto to vyzerá, že opakujem, ale nie je to tak.
a ešte
zadávateľovi otázky... iná otázka, netreba nadviazať na predchádzajúci kliknutím "CITUJ", stačí len "ODPOVEDAŤ", resp. teraz vďaka Richardovi netreba ani klikať..pod príspevkami je prázdne okienko pre tzv. rýchlu odpoveď, tam si napíšeš svoju otázku a odošleš.
CITUJ dávaš, ak sa tvoja otázka, pripomienka týka priamo citovaného príspevku.
AGRO
08.05.06,17:32
V sobotu šiel šef na pracovné stretnutie do Tatier - doniesol Fa za ubytovanie - uhradená v hotovosti.
V nedeľu mal pracovné stretnutie v Poľsku , preto z Tatier pokračoval tam služ. autom - treba mi vyučtovať zahr. pracovnú cestu.

Viem si vyrátať zahraničnú pracovnú cestu, ale neviem ako spojiť tieto dve pracovné stretnutia. Mám to rozdeliť tým spôsobom , že za sobotu Fa zapíšem do knihy FA a vyučtujem mu ju výdavkovým dokladom z pokladne, a zahraničnú služ. cestu vyučtujem zvlášť na cest. príkaze s tým že sa vychádzalo z Tatier ? Alebo nájdem tu na PORADE aj tlačivo na ktorom môžem vyučtovať služ. cestu v tuzemsku a aj v zahraničii?
Nerobila som to ešte, preto tento problém.
Ďakujem
Zuzana Janíková
11.05.06,07:27
Dobrý deň,
idem po prvýkrát robiť vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty (do Českej republiky) a neviem si s tým správne poradiť. Ide o SZČO, ktorá používa vlastné motorové vozidlo nezaradené do podnikania. Ako mám postupovať? Uvítala by som nejaký ten názorný príklad. Ďakujem.
solino
19.05.06,08:38
Ahojte poradaci :0),
robi niekto z Vas vyuctovanie zahranicnych cestovnych prikazov v programe A-Cory?
Ak ano, mala by som otazocku:
-mozem veceru zaplatenu kreditnou kartou zadat v tomto programe ako zalohu-ubytok z platobnej karty?
-alebo mozem v cestaku kratit stravne vo vyske 35%?
-alebo je najlepsie, ked sa kreditna karta zuctuje uplne samostatne a v cestaku ten ubytok z kreditky za jedlo neuvediem?

Viem, ze je najlepsie, aby sa jedlo a pitie platilo v hotovosti, ale ked uz nastala takato situacia a nechcem, aby sa to davalo ako reprezentacne naklady, tak ako najlepsie postupovat?

Vopred Vam srdecne dakujem a prajem pekny den :0)
Janka
sara-ke
19.05.06,12:54
dobry den,

chcela by som sa opytat, sme autoservis konatel(majitel) firmy bol na 1 den v CR na auto vystavu , bol vlastnym autom(nie je na firmu) priniesol mi blocek z cerpacej stanice za benzin 1783,-Sk a poplatok za parkovanie (isiel tam rano o 5:00 vyrazal a vratil sa niekedy v noci toho isteho dna)

mohli by ste mi prosim pomoct (este som nerobila cestak) ako to mam pocitat a vlastne aky je postup co mozem preplatit alebo si dat do nakladov (stravu??, benzin-kolko??)

(robim PU v Omege, majitel nie je zamestnanec firmy, ani auto nie je firemne)

prosim poradte :mee:
Chobot
19.05.06,14:16
dobry den,

chcela by som sa opytat, sme autoservis konatel(majitel) firmy bol na 1 den v CR na auto vystavu , bol vlastnym autom(nie je na firmu) priniesol mi blocek z cerpacej stanice za benzin 1783,-Sk a poplatok za parkovanie (isiel tam rano o 5:00 vyrazal a vratil sa niekedy v noci toho isteho dna)

mohli by ste mi prosim pomoct (este som nerobila cestak) ako to mam pocitat a vlastne aky je postup co mozem preplatit alebo si dat do nakladov (stravu??, benzin-kolko??)

(robim PU v Omege, majitel nie je zamestnanec firmy, ani auto nie je firemne)

prosim poradte :mee:

Keďže bol dlhšie ako 12 hodín, má nárok na celé stravné (600 CZK) plus vreckové 40% (240 CZK).

Ak to auto bolo jeho súkromné, tak má tiež nárok na náhradu za použitie auta vo výške 6,20 za každý vykázaný km. Okrem toho má nárok na náhradu PHM, čo sa počíta nasledovne:

1. treba preukázať akú má auto spotrebu podľa TP (napr. 7 l/100km)
2. treba vypočítať spotrebu v litroch na najazdený počet km (napr. prešiel 300 km, tak spotreba bude 21 litrov)
3. treba preukázať cenu benzínu podľa bločku a spotrebu vynásobiť cenou (v tomto príklade cena bude 31 SKK/l, tak dostane 31x21=651,- SKK)

Je to už jasnejšie?
vaclavka
25.05.06,12:38
Dobry den,
prosim o radu, ako postupovat pri vyplateni diet a vreckoveho pre sofera, ktory ma v naplni prace aj odvoz obchodnych partnerov, resp. inych zamestnancov z Ba na letisko do Swechatu.. Tato cesta trva priblizne 1,5-2 hodiny.
Po navrate z cesty az do konca pracovnej doby je jeho pobyt v BA.
dakujem.
Chobot
25.05.06,15:10
Dobry den,
prosim o radu, ako postupovat pri vyplateni diet a vreckoveho pre sofera, ktory ma v naplni prace aj odvoz obchodnych partnerov, resp. inych zamestnancov z Ba na letisko do Swechatu.. Tato cesta trva priblizne 1,5-2 hodiny.
Po navrate z cesty az do konca pracovnej doby je jeho pobyt v BA.
dakujem.

Podľa zákona má nárok na 25% dennej sadzby pri ceste trvajúcej do 5 hodín plus k tomu vreckové minimálne 5% zo sadzby stravného. Pre AT je to 25% zo 45 EUR = 11,25 plus minimálne 0,55 EUR vreckové. To celé sa nakoniec zaokrúhli na 12,00 EUR.

Ak má počs dňa viacero takýchto ciest, za každú jednu mu patrí náhrada.
Mikolajova
27.07.06,07:32
Zamestnancovi vyšiel doplatok CP 11400 KČ v kurze 1,317 t.j. 15013,8 Sk. Ako to po správnosti zaokrúhliť.
Chobot
27.07.06,07:57
Zamestnancovi vyšiel doplatok CP 11400 KČ v kurze 1,317 t.j. 15013,8 Sk. Ako to po správnosti zaokrúhliť.

Zákon zaokrúhľovanie takéhoto prepočtu nerieši osobitne. Ak mu to budete vyplácať bezhotovostne, tak tonezaokrúhľuj, preveď an účet celú sumu. Ak to bude vyplatené v hotovosti, zaokrúhli to na celé koruny nahor - tak totiž sa podľa zákona zaokrúhľujú náhrady stravného.
síra
28.09.06,07:04
Môžem cestovné náhrady z jedného CP v zahraničí z dvoch mesiacov rozdeliť v mesiacoch ( 3 týžde : 2 týždene oktéber a 1 týždeň novomber ) alebo vystavovať na každý mesiac nový príkaz je to práca v jedom turnuse,ale chceme im to uvádzať vo výplatnej páske , ako ostatné nezdaniteľné náhrady - mesačne.
Je to vôbec takto možné?
Chobot
28.09.06,07:42
Môžem cestovné náhrady z jedného CP v zahraničí z dvoch mesiacov rozdeliť v mesiacoch ( 3 týžde : 2 týždene oktéber a 1 týždeň novomber ) alebo vystavovať na každý mesiac nový príkaz je to práca v jedom turnuse,ale chceme im to uvádzať vo výplatnej páske , ako ostatné nezdaniteľné náhrady - mesačne.
Je to vôbec takto možné?

Z jednej pracovnej cesty by malo byť jedno vyúčtovanie. Nie je dobré rozdeľovať to na dve vyúčtovania, lebo potom sa to javí ako 2 služobné cesty. Zákon o takom niečom vôbec nepojednáva, pretože asi nerátali s tým, že by niekto chcel náhrady na 1 cestu vyplácať na dva krát.

Ak bol na SC presahujúcej koniec mesiaca, tak sa mu náhrady jednoducho vyplatia po skončení SC cez pokladňu alebo bezhotovostne na účet. Bežne sa vo firmách vyplácajú takto. Neviem prečo to chcete dávať na výplatnú pásku, keď s výplatou to nemá nič spoločné. Ja by som to tak nedoporučoval robiť, hoci to zákon vyslovene ani nezakazuje.

Ak to predsa len chcete tak robiť, potom , ako som uviedol, sa to bude vykazovať ako 2 služobné cesty, ale veeeľmi by som to nedoporučoval.
liba2
28.09.06,08:56
Môžem cestovné náhrady z jedného CP v zahraničí z dvoch mesiacov rozdeliť v mesiacoch ( 3 týžde : 2 týždene oktéber a 1 týždeň novomber ) alebo vystavovať na každý mesiac nový príkaz je to práca v jedom turnuse,ale chceme im to uvádzať vo výplatnej páske , ako ostatné nezdaniteľné náhrady - mesačne.
Je to vôbec takto možné?
1 ZPC = 1 CP = 1 vyúčtovanie ZPC po skončení cesty. Ak v tom majú zamestnanci vlastné peniaze, možno im poskytnúť zúčtovateľný preddavok.
síra
02.10.06,09:18
Ďakujem za odpoveď, asi to nebol dobrý nápad dávať to výplatnej pásky. Mysleli sme, že im tie peniaze budme posielať na účet, keď budú stále vonku, aby na svojicj účtoch mali nejaku rezervu. vidím ,že by sme si to len skomplikovali. Ď.
Chobot
02.10.06,09:44
Ďakujem za odpoveď, asi to nebol dobrý nápad dávať to výplatnej pásky. Mysleli sme, že im tie peniaze budme posielať na účet, keď budú stále vonku, aby na svojicj účtoch mali nejaku rezervu. vidím ,že by sme si to len skomplikovali. Ď.

Na účet im to posielať môžete, ale až po skončení služobnej cesty. Veď priamo vo vyúčtovaní si môžu zamestnanci uviesť číslo účtu, kam si chcú nechať náhrady vyplatiť.
andy.z
02.10.06,17:17
ahojte, luskala sjom sa az na koniec, moja otazka je: ak idem na CP do zahranicka dokladujem firme aj dialnicnu nalepku? ak ano dokladujem ju PK alebo je na to pausal?
jazdim kazdy mesiac do NL
ostatne poznam, dakujem
sta
03.10.06,05:03
ahojte, luskala sjom sa az na koniec, moja otazka je: ak idem na CP do zahranicka dokladujem firme aj dialnicnu nalepku? ak ano dokladujem ju PK alebo je na to pausal?
jazdim kazdy mesiac do NL
ostatne poznam, dakujem

Záleží od toho, či používaš súkromné alebo služobné vozidlo? Si živnostník, alebo zamestnanec? :rolleyes:
lili5
03.10.06,12:24
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Ak konatel s.r.o. nie je zamestnany vo svojej s.r.o. moze si na seba pri pracovnej ceste vypisovat cestak? A vie mi prosim niekto povedat kde by som nasla tabulku cestovnych nahrad a diet v sr aj do inych statov na nete - neviem teda ci sa to presne tak vola ale mam namysli: od 5 - 12 h = 89,-
12 - 18h = 135,- atd..
dakujem vam velmi pekne
Chobot
03.10.06,12:52
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Ak konatel s.r.o. nie je zamestnany vo svojej s.r.o. moze si na seba pri pracovnej ceste vypisovat cestak? A vie mi prosim niekto povedat kde by som nasla tabulku cestovnych nahrad a diet v sr aj do inych statov na nete - neviem teda ci sa to presne tak vola ale mam namysli: od 5 - 12 h = 89,-
12 - 18h = 135,- atd..
dakujem vam velmi pekne

Konateľ vo svojej s.r.o. nemusí byť zamestnaný - veď je majiteľom firmy teda SZČO. Ak si chce dať náklady zo služobnej cesty do nákladov, tak si musí vypísať cesťák. Ak si dáš do vyhľadávača pojmy ako "konateľ" a "služobná cesta", tak Ti nájde kopec tém, kde to už bolo aj podrobnejšie preberané. Napr. tu:

http://www.porada.sk/t21981-spolocnik-a-zahranicna-sluzobna-cesta.html

Tabuľky náhrad nájdeš na stránke www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk). Pre tuzemské cesty je to opatrenie č. 615/2005 a pre zahraničné náhrady je to opatrenie č. 582/2005.
eop
03.10.06,13:12
LILI: Ak by si to náhodou nenašla, tak pozri tu: http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=241
lili5
03.10.06,13:17
Konateľ vo svojej s.r.o. nemusí byť zamestnaný - veď je majiteľom firmy teda SZČO. Ak si chce dať náklady zo služobnej cesty do nákladov, tak si musí vypísať cesťák. Ak si dáš do vyhľadávača pojmy ako "konateľ" a "služobná cesta", tak Ti nájde kopec tém, kde to už bolo viackrát preberané. Napr. tu:

http://www.porada.sk/t21981-spolocnik-a-zahranicna-sluzobna-cesta.html

Tabuľky náhrad nájdeš na stránke www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk). Pre tuzemské cesty je to opatrenie č. 615/2005 a pre zahraničné náhrady je to opatrenie č. 582/2005.

ďakujeeeem, moc ste mi pomohli:)
Bobina
08.10.06,15:12
Prosím o radu,

Zamestnanci chodia často na služobné cesty do zahraničia.
Všetko , každý drobný nákup..kávu atď platia bank. kartou .

Majú dosť nedaňových nákladov.
Chcela by som to nejalo poriešiť prostredníctvom diet.

ako dostanem náklady za taxi, ubytovanie do cestaku, ak bločky boli uhradené kartou?ako to účtovne vysporiadam?? Na faktúrach za ubytko je iba meno a nie fakturacná adresa firmy, preto sa musia stat súčastou cesťáku,ale ak boli už uhradené cez kartu???

Ak mám za 1 deň cca. 3 bločky za občerstvenie , možem im dat diety a obč. pojde ako nedanové .Ako to spravit ??
kamowski
16.10.06,07:24
Preklikávam sa témami v súvislosti s cesťákmi ale nenachádzam odpoveď.
Môžete mi prosím poradiť?
Ak ako vodič denne vykonám ZPC aj 2x a za mesiac aj 20x, musím na každú ZPC vypísať "cesťák" ?
(http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html)
sysula
16.10.06,07:52
Preklikávam sa témami v súvislosti s cesťákmi ale nenachádzam odpoveď.
Môžete mi prosím poradiť?
Ak ako vodič denne vykonám ZPC aj 2x a za mesiac aj 20x, musím na každú ZPC vypísať "cesťák" ?
(http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html)
pokial viem, tak ano
kamowski
16.10.06,08:14
Kontroluje to niekto?
Žiaden "cesťák" totiž nevypisujem a tak by ma zaujímalo, ako to zamestnávateľ potom účtuje. Hm ?!
Mikolajova
19.10.06,12:45
prosím Vás, ak sa ide na služobnú cestu do Poľka, chceme vyplatiť zamestnancovi zálohu ako mu určím koľko to činí poľkých zlotých ak
základné sadzby stravného pre poľsko sú určené v Eurách, dá sa to vyplatiť
aj PLN?
Chobot
19.10.06,13:15
prosím Vás, ak sa ide na služobnú cestu do Poľka, chceme vyplatiť zamestnancovi zálohu ako mu určím koľko to činí poľkých zlotých ak
základné sadzby stravného pre poľsko sú určené v Eurách, dá sa to vyplatiť
aj PLN?

Áno, môžet to vyplatiť aj v PLN, hovorí o tom § 36 ods. 2:

"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."

Čiže ak je stanovené, že pre PL je na deň 35 EUR, približne to prepočítaš kurzom NBS. Záloha nemusí byť presne rovná celkovému nároku, môže zobrať aj viacej alebo menej, aj tak po skončení cesty sa urobí vyúčtovanie a vyplatí alebo vráti sa presný rozdiel.

Ak máš pokladňu pre PLN, tak mu to vyplať v PLN, vyúčtovanie spravte v EUR a znovu na konci to prepočítajte na PLN. Potom mu doplatíš zvyšok znovu v PLN alebo Ti vráti PLN.
Mikolajova
19.10.06,13:37
V prípade ak záloha v PLN je vyššia ako vyúčtovanie, akým kurzom prijať zostatok v PLN? V kurze NBS podľa vyúčtovania CP alebo v kurze poskytnutia preddavku?
Chobot
19.10.06,14:24
V prípade ak záloha v PLN je vyššia ako vyúčtovanie, akým kurzom prijať zostatok v PLN? V kurze NBS podľa vyúčtovania CP alebo v kurze poskytnutia preddavku?

Urobil by som to takto:

Dostal by zálohu napr. 100 EUR, prepočítanú v deň vyplatenia zálohy na PLN, čo je 388,50 PLN.

Pri vyúčtovaní by si počítala najprv všetko v EUR. Vyšiel by napr. celkový nárok 95 EUR. Podľa cesťáku bol vyplatený preddavok 100 EUR, takže má vrátiť 5 EUR a toto prepočítaš kurzom dňa vyúčtovania na PLN, čo by vyšlo napr. 19,50 PLN, tak by Ti vrátila 19,50 PLN do pokladne.
Mikolajova
20.10.06,10:10
záloha bola v PLN 300 a on mi vyúčtoval 280 PLN. Takže mi má vrátiť 20 PLN v kurze v akom bola poskytnutá záloha alebo v akom účetujem cestovný príkaz?
Chobot
20.10.06,10:25
záloha bola v PLN 300 a on mi vyúčtoval 280 PLN. Takže mi má vrátiť 20 PLN v kurze v akom bola poskytnutá záloha alebo v akom účetujem cestovný príkaz?

Kurzom zo dňa účtovania cesťáku.

Ale čo ešte chceš prepočítavať, keď si už vypočítala, že Ti má vrátiť 20 PLN?
Mikolajova
20.10.06,11:03
A ešte otázočka ak mu vyšlo z CP že má nárok na 413 Eur, a ja som mu dala zálohu na 1000 PLN môže sa to aj tak počítať, že tých 413 EUr prepočítam na SK podľa kurzu v deň účtovania príkazu, tých 100 PLN taktiež ale už kurzom podľa dňa poskytnutia zálohy na SKK a zvyšok mu doplatím v SKK?
Chobot
20.10.06,12:06
A ešte otázočka ak mu vyšlo z CP že má nárok na 413 Eur, a ja som mu dala zálohu na 1000 PLN môže sa to aj tak počítať, že tých 413 EUr prepočítam na SK podľa kurzu v deň účtovania príkazu, tých 100 PLN taktiež ale už kurzom podľa dňa poskytnutia zálohy na SKK a zvyšok mu doplatím v SKK?

Začínaš to príliš komplikovať. Zákon jednoznačne hovorí, že počítať treba náhrady v mene určenej pre príslušnú krajinu. Takže zálohu si poskytla 1000 PLN , to musíš prepočítať na EUR v deň poskytnutia zálohy (čo mohlo byť nejakých 252 EUR). Zálohu si mu teda poskytla 252 EUR.

Ak má nárok na 413 EUR a zálohu si mu poskytla 252 EUR, tak mu musíš doplatiť ešte 161 EUR. Či mu to vyplatíš v EUR alebo PLN alebo v SKK prepočítane na určitú menu v deň vyúčotvania, záleží od vašej dohody.
Mikolajova
20.10.06,12:24
Ospravedlňujem sa za nezvyčajnú kombináciu, ale to len z dôvodu neznalosti možnosti iných postupov.
Mikolajova
23.10.06,08:35
Ešte ohľadne prepočtu EUR na PLN môže sa to takto: deň poskytnutia zálohy 1000 PLN prepočitam kurzom na SKK a potom tie SKK kurzom na EUR podľa dňa poskytnutia zálohy?
Julča
24.10.06,13:03
Mám otázku pri zahraničnej lužobnej ceste SZČO použil auto v majetku firmy a tankoval v Rakúsku cca 80 km za hranicami. Niekde som čítala že sa preplácajú PHM len ak sa najazdí viac ako 350km za hranicami? Viete mi to potvrdiť a ak áno, tak kde v zákone alebo vo vyhláške by som to našla.
Tweety
24.10.06,13:06
Mám otázku pri zahraničnej lužobnej ceste SZČO použil auto v majetku firmy a tankoval v Rakúsku cca 80 km za hranicami. Niekde som čítala že sa preplácajú PHM len ak sa najazdí viac ako 350km za hranicami? Viete mi to potvrdiť a ak áno, tak kde v zákone alebo vo vyhláške by som to našla.
Je to zákon o CN
§ 15
Náhrada výdavkov za pohonné látky

Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
Julča
24.10.06,13:55
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako to v praxi riešite u SZČO? Ak neprejazdil v Rakúsku podnikateľ viac ako 350 km , tak bloček za nákup PHM v cudzej mene mám dať ako nedańový výdaj?
Evanka
24.10.06,15:51
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako to v praxi riešite u SZČO? Ak neprejazdil v Rakúsku podnikateľ viac ako 350 km , tak bloček za nákup PHM v cudzej mene mám dať ako nedańový výdaj?
Ak prejazdí pri pracovnej ceste v cudzom štáte je menej ako 350 km, účtuje cestovné náhrady za PHM v Sk.
Ak prejazdí viac ako 350 km v cudzom štáte tak do 350 km účtuje v Sk a to čo je nad 350 km účtuje v cudzej mene (podľa nákupnej ceny).
Gabi03
19.01.07,12:24
Ak prejazdí pri pracovnej ceste v cudzom štáte je menej ako 350 km, účtuje cestovné náhrady za PHM v Sk.
Ak prejazdí viac ako 350 km v cudzom štáte tak do 350 km účtuje v Sk a to čo je nad 350 km účtuje v cudzej mene (podľa nákupnej ceny).

Tak toto je pre mňa trochu chaotické. ZC na zahraničnej PC (v ČR) prešiel ešte v tuzemsku 150 km kde aj tankoval (cca 35,90 Sk/l), v zahraničí spolu 600 km a znovu tankoval (cca 28,9 Kč/l), po ceste späť ďalších 150 km v tuzemsku.
1. Ako sa počítajú náhrady, keď po dohode so ZĽom žiada vyplatenie nákladov na pracovnú cestu v SKK?

2. Po vstupe do zahraničia si kúpil diaľničnú známku celoročnú. Môžem mu ju preplatiť, keď charakter jeho práce nevyžaduje pravidelné služobné cesty do ČR? Teda tieto služobné cesty sú jednorázové.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.
liba2
19.01.07,12:31
........Po vstupe do zahraničia si kúpil diaľničnú známku celoročnú. Môžem mu ju preplatiť, keď charakter jeho práce nevyžaduje pravidelné služobné cesty do ČR? Teda tieto služobné cesty sú jednorázové.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.Je to na vašom posúdení. Ak sa cesty budú opakovať v roku viackrát primerane k cene celoročnej DN, tak by som mu to uznala. Ak nie, tak len pomernú časť asi do výšky jednorazovej (neviem koľko dňovej :D ) ceny DN.
---------
Dodatočne doplnené 24.1.07:
Ak sa vozidlo využívalo aj na súkromné účely, potom nie je možné zaúčtovať celoročnú zahr. DN do daňovo uznaných nákladov. Zamestnanec si mal obstarať jednorazovú DN.
Gabi03
19.01.07,13:34
Tak toto je pre mňa trochu chaotické. ZC na zahraničnej PC (v ČR) prešiel ešte v tuzemsku 150 km kde aj tankoval (cca 35,90 Sk/l), v zahraničí spolu 600 km a znovu tankoval (cca 28,9 Kč/l), po ceste späť ďalších 150 km v tuzemsku.
1. Ako sa počítajú náhrady, keď po dohode so ZĽom žiada vyplatenie nákladov na pracovnú cestu v SKK?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.

Prosím, vie mi niekto poradiť?
Gabi03
19.01.07,15:01
Tak toto je pre mňa trochu chaotické. ZC na zahraničnej PC (v ČR) prešiel ešte v tuzemsku 150 km kde aj tankoval (cca 35,90 Sk/l), v zahraničí spolu 600 km a znovu tankoval (cca 28,9 Kč/l), po ceste späť ďalších 150 km v tuzemsku.
1. Ako sa počítajú náhrady, keď po dohode so ZĽom žiada vyplatenie nákladov na pracovnú cestu v SKK?


Sa tu hádam s kolegami o § 15 - náhrada výdavkov za pohonné látky:
... patrí zamestnancovi pri zahraničnej prac. ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v inej ako slovenskej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ...

Takže ak prejde v zahraničí 400 km, preplácať v cudzej mene 50 km, alebo celých 400 km?
Okrem toho daný § hovorí o preplácaní v cudzej mene, alebo o prepočítaní náhrady za PHM nakúpené v cudzej mene? :eek:
Antea
19.01.07,15:57
Na 350 km slovenskú cenu benzínu, na 50 km zahraničnú. Celoročnú známku asi sotva DÚ uzná
Gabi03
22.01.07,07:06
Na 350 km slovenskú cenu benzínu, na 50 km zahraničnú. Celoročnú známku asi sotva DÚ uzná

Ďakujem.

A ako sa počíta náhrada za spotrebované pohonné látky? Doteraz som rátala priemer ceny z blokov, ktoré mi dali. Ak mám jeden blok, je to v poriadku, nemusím rátať priemer ale beriem túto cenu? A musím mať originál bloku alebo mi stačí kópia?
Gabi03
24.01.07,07:41
.. posúvam
liba2
24.01.07,09:03
Na 350 km slovenskú cenu benzínu, na 50 km zahraničnú. Celoročnú známku asi sotva DÚ uzná

Súhlasím - opravila som aj pôvodný príspevok.

Je to na vašom posúdení. Ak sa cesty budú opakovať v roku viackrát primerane k cene celoročnej DN, tak by som mu to uznala. Ak nie, tak len pomernú časť asi do výšky jednorazovej (neviem koľko dňovej :D ) ceny DN.
---------
Dodatočne doplnené 24.1.07:
Ak sa vozidlo využívalo aj na súkromné účely, potom nie je možné zaúčtovať celoročnú zahr. DN do daňovo uznaných nákladov. Zamestnanec si mal obstarať jednorazovú DN.
Gabi03
24.01.07,09:12
Súhlasím - opravila som aj pôvodný príspevok.

Aj keď je isté, že túto cestu bude absolvovať viackrát za rok, teda by bolo neekonomické kupovať zakaždým jednorázovú diaľničnú známku?

mimotemy Okrem toho podľa neho som ja na vine, že som mu pri kúpe nepovedala, že mu ju nepreplatím. :D
kacena
24.01.07,11:18
Prosím Vás o radu pri výpočte zahraničných pracovných ciest.
Celý rok 2006 som počítala stravné v cudzej mene tým spôsobom , že som si rozpočítala čas koľko hodín v dni zamestanec trávil v ktorej krajine , napr.
ČESKÁ REPUBLIKA 7 hod . 50 % = 300 CZK
NEMECKO 17 hod. 100% = 45 EUR
+ vreckové 40%

Teraz prišla naša účtovníčka s tým ,že sa to má už za celý rok 2006 počítať , tak , že zamestnanec dostane stravné za celý deň len z tej krajiny v ktorej strávil väčšinu času , teda v mojom horeuvedenom príkalde by dostal len 45 EUR + 40% vreckové.

Nikto mi nevie dať jednoznačnú odpoveď ako sa to teda má správne počítať.Dokonca keď som bola za jednou daňovou poradkyňou , tak mi s neistotou v hlase odpovedala že sa to môže počítať oboma spôsobmi.
Nájde sa niekto , kto pozná jednoznačnú odpoveď ? Vopred patrí tomu človeku moje ďakujem.kacena
Chobot
24.01.07,12:42
Prosím Vás o radu pri výpočte zahraničných pracovných ciest.
Celý rok 2006 som počítala stravné v cudzej mene tým spôsobom , že som si rozpočítala čas koľko hodín v dni zamestanec trávil v ktorej krajine , napr.
ČESKÁ REPUBLIKA 7 hod . 50 % = 300 CZK
NEMECKO 17 hod. 100% = 45 EUR
+ vreckové 40%

Teraz prišla naša účtovníčka s tým ,že sa to má už za celý rok 2006 počítať , tak , že zamestnanec dostane stravné za celý deň len z tej krajiny v ktorej strávil väčšinu času , teda v mojom horeuvedenom príkalde by dostal len 45 EUR + 40% vreckové.

Nikto mi nevie dať jednoznačnú odpoveď ako sa to teda má správne počítať.Dokonca keď som bola za jednou daňovou poradkyňou , tak mi s neistotou v hlase odpovedala že sa to môže počítať oboma spôsobmi.
Nájde sa niekto , kto pozná jednoznačnú odpoveď ? Vopred patrí tomu človeku moje ďakujem.kacena

Daňovej poradkyni už never, keď si to nevie ani nájsť v zákone a ešte Ti aj zle poradí. Tá vaša účtovníčka má pravdu, treba zohľadniť, v ktorej krajine strávil najviac hodín.

Je to § 13 ods. 5 zákona o cest. náhradách:

"(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie."

A toto pravidlo platí od 15. 7. 2005, odkedy nadobudla účinnosť novela zákona.
kacena
24.01.07,13:21
Vďaka. Chcem sa ešte spýtať či je teda môj výpočet správny a či k tejto sume môžem ešte pripočítať 40% vreckové.
Chobot
24.01.07,13:24
Vďaka. Chcem sa ešte spýtať či je teda môj výpočet správny a či k tejto sume môžem ešte pripočítať 40% vreckové.

Ak teda strávil 7 hodín v CR a 17 hod. v DE, tak má nárok na 45,- EUR stravné plus 5-40% zo 45,- EUR vreckové.
gita
04.04.07,13:56
Chcem sa spýtať, či stále sú v platnosti tie zahraničné diéty ešte z r. 2005 č. 582/2005?
Chobot
04.04.07,14:01
Chcem sa spýtať, či stále sú v platnosti tie zahraničné diéty ešte z r. 2005 č. 582/2005?

Nie, pre rok 2007 platí Opatrenie č. 641/2006.
Marti.ka
11.07.07,08:20
Potrebovala by som poradiť pri tomto. Robím zahraničné cestovné príkazy pre našich zamesnancov-konateľov firmy. Preddavky nedostávajú, pretože majú karty, ktoré pri pracovných cestách používajú. Ide mi o kurz, ktorý použijem pri vyúčtovaní pracovnej cesty. Vyúčtovanie robím do 10 dní po skončení pracovnej cesty, spravidla deň po ukončení. Prepočítavam to na slovenské koruny a v nich aj vyplácam väčšinou všetky CP naraz na konci mesiaca. Aký kurz použijem? Ten pri vyúčtovaní alebo ten, kedy naozaj fyzicky vyplácam peniaze?
A ešte jedna vec. Môžem kombinovať cestovné náhrady aj stravné lístky v jeden deň, ak má odpracované viac ako 4 hodiny a pracovná cesta trvá viac ako 5 hodín? A kombinovanie nároku na cestovné náhrady na Slovensku, ak cesta na Slovensku trvá viac ako 5 hodín a v zahraničí napríklad jednu, prípadne viac hodín?Vďaka.
Tweety
11.07.07,08:24
Použiješ kurzo vyúčtovania CP cez pokladňu. AK odpracuje za zmenu viac ako 4 hod. má nárok na stravenku, ak potom ešte ide na PC, a podľa jej dlžky bude mať nárok na CN, tak ich dostane.
dipe
14.08.07,06:29
Ahojte, poraďte mi aj s mojím problémom:rolleyes:
Musím rozpísať všetko čo viem, tak trochu strpenia.
Chlapci maju pracovnú zmluvu s nemenovanou s.r.o.- čkou. Ide o strojarov/zváračov/ sročka ich po zhotovení konštrukčných dielov vyslala do SRN ich aj zmontovať. Prácu odviedli a vrátili sa späť. V SRN boli celý mesiac 30dní. So zamestnávateľom pred odchodom nepodpísali žiadnen dodatok o výkone práce v zahraničí a ani nič iné. Pri odchode im zamestávateľ sľúbil vyplatiť na hod. 7euro, vyplatil im mimimálnu mzdu a z ostatných povinnosti sa vykrúca. Moja otázmka je: Majú nejakú možnosť dostať sa k svojím sľúbením peniazom? Ako vidíme zákon hovorí jedno a zamestnávateľ robi druhé. Poraďte prosím
Ďakujem , každá odpoveď poteši a hlavne pomôže :)
dipe
14.08.07,07:23
Pozrite sa na to niekto, prosím.
Chobot
14.08.07,09:38
Ahojte, poraďte mi aj s mojím problémom:rolleyes:
Musím rozpísať všetko čo viem, tak trochu strpenia.
Chlapci maju pracovnú zmluvu s nemenovanou s.r.o.- čkou. Ide o strojarov/zváračov/ sročka ich po zhotovení konštrukčných dielov vyslala do SRN ich aj zmontovať. Prácu odviedli a vrátili sa späť. V SRN boli celý mesiac 30dní. So zamestnávateľom pred odchodom nepodpísali žiadnen dodatok o výkone práce v zahraničí a ani nič iné. Pri odchode im zamestávateľ sľúbil vyplatiť na hod. 7euro, vyplatil im mimimálnu mzdu a z ostatných povinnosti sa vykrúca. Moja otázmka je: Majú nejakú možnosť dostať sa k svojím sľúbením peniazom? Ako vidíme zákon hovorí jedno a zamestnávateľ robi druhé. Poraďte prosím
Ďakujem , každá odpoveď poteši a hlavne pomôže :)

Ťažko je dokazovať, keď dohoda o zmene mzdových podmienok bola ústna. Jendoznačne však majú nárok na mzdu, akú majú dohodnutú v pracovnej zmluve (ak majú dohodnutú minimálnu, tak minimálnu). Tých 7 EUR/hod. je ťažké dokazovať.

Taktiež majú zákonný nárok na cestovné náhrady podľa zákona o cest. náhradách. Ak to bolo v DE, tak na deň je tam 45 EUR plus vreckové minimálne 2,25 EUR. Čiže za celý pobyt by mali dostať minimálne 1417,5 EUR ako cest. náhrady (pokiaľ nemali zabezpečenú stravu).
ekofin
17.10.07,09:22
Mám problém so zúčtovaním zahraničnej pracovnej cesty nášho zamestnanca. Pracovná cesta do Maďarska. Vybratá záloha v EUR. Doklady o ubytovaní vo forintoch, nákup pohonných hmôt vo forintoch. Musím prepočítať poskytnutú zálohu v EUR na forinty a potom forinty na SKK? Kde nájdem kurzy na prepočet EUR na forinty. Neviem si s tým poradiť. Vopred ďakujem
Chobot
17.10.07,09:28
Mám problém so zúčtovaním zahraničnej pracovnej cesty nášho zamestnanca. Pracovná cesta do Maďarska. Vybratá záloha v EUR. Doklady o ubytovaní vo forintoch, nákup pohonných hmôt vo forintoch. Musím prepočítať poskytnutú zálohu v EUR na forinty a potom forinty na SKK? Kde nájdem kurzy na prepočet EUR na forinty. Neviem si s tým poradiť. Vopred ďakujem

Skôr prepočítaj tie HUF na EUR a náhradu počítaj v EUR (záloha - minuté peniaze). Až keď budeš mať výslednú sumu v EUR k vyplateniu, vtedy prepočítaj na SKK.

Inak kurzy HUF nájdeš na stránke www.nbs.sk.
ekofin
17.10.07,09:34
Ďakujem, ja som rozmýšľala o tom, že zálohu v EUR som mu presne vypočítala na stravné + vreckové podľa zákona a náklady na PHM a ubytovanie by som prepočítala z HUF na SKK a toto by som mu vyplatila. Išiel služobným autom. Poprosím o názor.
Chobot
17.10.07,09:42
Ďakujem, ja som rozmýšľala o tom, že zálohu v EUR som mu presne vypočítala na stravné + vreckové podľa zákona a náklady na PHM a ubytovanie by som prepočítala z HUF na SKK a toto by som mu vyplatila. Išiel služobným autom. Poprosím o názor.

Môžeš aj tak. Veď nakoniec aj tak dostaneš výslednú sumu v SKK, tak je jedno, či ubytovanie a PHM prepočítaš najprv na EUR a zahrnieš do náhrad alebo rovno vyplatíš v SKK.
dara
17.10.07,10:36
Chcem sa opýtať, mám takýto prípad:

Zamestnanec má sc v ČR nad 12 hod, aj tam spal, čiže bude stravné 600+5% vreckové t.j. 30 czk= 630 czk

Druhý deń mal poskytnuté raňajky v hoteli, a tiež SC nad 12 hodín

Stravné 600 *25%=150 600-150=450 CZK +5% vreckové (toto nie som si istá, z čiastky 450???? alebo základnej sumy nekrátenej 600 czk?) 22,50=472,50 CZK

Díki za odpoveď.
Chobot
17.10.07,10:50
Chcem sa opýtať, mám takýto prípad:

Zamestnanec má sc v ČR nad 12 hod, aj tam spal, čiže bude stravné 600+5% vreckové t.j. 30 czk= 630 czk

Druhý deń mal poskytnuté raňajky v hoteli, a tiež SC nad 12 hodín

Stravné 600 *25%=150 600-150=450 CZK +5% vreckové (toto nie som si istá, z čiastky 450???? alebo základnej sumy nekrátenej 600 czk?) 22,50=472,50 CZK

Díki za odpoveď.

Vrecové bude zo sumy 600 CZK. Vreckové sa nekráti spolu so stravným.
dara
17.10.07,11:08
díki moc
dara
17.10.07,11:17
chobot, ale ako kukám zákon tam je uvedené, že z nárokované stravného!

A keď je cesta kratšia ako 12 hodín tak sa kráti? hm?
dara
17.10.07,11:25
kde nájdem príklady na výpočty CP?
Chobot
17.10.07,12:00
chobot, ale ako kukám zákon tam je uvedené, že z nárokované stravného!

A keď je cesta kratšia ako 12 hodín tak sa kráti? hm?

Áno, vtedy sa kráti. Resp. nemožno hovoriť o krátení, lebo vreckové vychádza z výšky stravného pre dané časové pásmo. Napr. :

pre pásmo nad 12 hod. je stravné 600 CZK, vreckové (napr. 10%, aby sa to ľahšie počítalo) je 60 CZK
pre pásmo 6-12 hod. je stravné 300 CZK, vreckové 30 CZK

ALE!

Pokiaľ sa kráti stravné kvôli zabezpečenej strave, tak vreckové sa nekráti. Ten istý prípad:

pre pásmo nad 12 hod. je stravné krátené o obed 40%, teda nárok je 360 CZK, vreckové ale zostáva 60 CZK
pre pásmo 6-12 hod. je napr .stravné krátené zase o obed, tak bude 60 CZK, vreckové ale zostáva 30 CZK.

Vysvetlenie viď tu:

http://www.porada.sk/t50601-zahranicne-stravne-a-vreckove.html

Ak si chce nájsť viac informácií o vreckovom a jeho nekrátení, treba hľadať podľa kľúčových slov vreckové nekrátenie.
Rozalka
13.11.07,21:22
Základné sadzby stravného v cudzej mene na zahraničnej pracovnej ceste platné od januára 2008 - zatiaľ v podobe návrhu Opatrenia tu:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=6489 (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=6489)
kornelia2
19.11.07,11:38
Ahojte,
mohli by ste mi pomoct, prikladam tabulku tam mam vsetko rozpisane.
Konatel bol na SC v milane letecky, mal batozinu nadvahu 4kg*306=1224Skk , ako to mam zauctovat?
Mal tam z pozicovne auto, a natankoval,ako to mam zauctovat?
Dilanicne poplatky?Hotel?
A nakoniec diéty?
Rozalka
26.12.07,13:45
Základné sadzby stravného v cudzej mene na zahraničnej pracovnej ceste platné od januára 2008
uverejnené v Zbierke zákonov:
625/2007Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú na rok 2008 základné sadzby stravného v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207909&FileName=zz07-00625-0207909&Rocnik=2007)
armaturka
27.12.07,10:12
uverejnené v Zbierke zákonov:
625/2007Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú na rok 2008 základné sadzby stravného v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207909&FileName=zz07-00625-0207909&Rocnik=2007)
Nemate niekto vysledovane, ktore staty sa zmenili?
ekopo
27.12.07,12:18
Nemate niekto vysledovane, ktore staty sa zmenili?
Jasné, že som "vysledoval" , veď to je jednoduché. Ak Ťa to zaújíma tak sú to:
Afganistan, Angola, Antigua a Barbuda, Argentína, Bahamy, Bangladéš, Bhután, Bosna a Hercegovina, Botswana, Bulharsko, Čad, Čierna hora, Dominikánska republika, Egypt, Estónsko, Etiópia, Gabona, Ghana, Grécko, Grenada .....atď...čiže do konca zoznamu každý druhý štát. Z tých relevantnejších sú to: Chorvátsko, Maďarsko, Rusko, Španielsko a kanárske ostrovy, Švédsko.... všetko zvýšenie o 2-3 eurá alebo USD.
Rozalka
03.01.08,17:13
Nemate niekto vysledovane, ktore staty sa zmenili?
Všetky štáty v tabuľke nemám - používame len uvedené, ale aspoň Európa a časť ostatného sveta prikladám.
Zmeny sú výraznejším písmom.
dhuisman
23.01.08,18:23
Poradaci,
ked zamestnanec pocas zahranicnej pracovnej cesty navstivi pocas 1 dna navstivi 2 rozne staty pricom v jednom ma narok na diety 25 % a v druhom 50 %, pocita sa vreckove z obidvoch diet? Ak napr vreckove je stanovene vo vyske 20%, tak za ten jeden den celkove vreckove vypocitam ako 20% z 25% diet v jednom state a potom 20% z 50% v druhom state? Dakujem
Evanka
23.01.08,19:35
Poradaci,
ked zamestnanec pocas zahranicnej pracovnej cesty navstivi pocas 1 dna navstivi 2 rozne staty pricom v jednom ma narok na diety 25 % a v druhom 50 %, pocita sa vreckove z obidvoch diet? Ak napr vreckove je stanovene vo vyske 20%, tak za ten jeden den celkove vreckove vypocitam ako 20% z 25% diet v jednom state a potom 20% z 50% v druhom state? Dakujem

§13 osd 5
Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
koyo
06.02.08,09:28
Chcel by som sa spytat na §13 odd. 7 v zakone o cestovnych nahradach, ako mam chapat "preukazane zabeznecene bezplatne stravovanie"? To preukazanie ma byt pred odchodom na sluzobnu cestu alebo dodatocne po nej? Uvediem priklad. Zamestnanec ide na zahranicnu konferenciu aj so sefom, kde maju poskytnute hotelove stravovanie. Konferencia skonci doobeda ranajkami a domov sa dostanu az vecer. Sef zamestnancovi kupi obed. Povazuje sa to za "preukazane zabezpecene bezplatne stravovanie"? Ma zamestnanec narok na stravne za ten obed, pripadne veceru, ked mu ju zaplati sef? Dakujem.
Chobot
06.02.08,13:25
Chcel by som sa spytat na §13 odd. 7 v zakone o cestovnych nahradach, ako mam chapat "preukazane zabeznecene bezplatne stravovanie"? To preukazanie ma byt pred odchodom na sluzobnu cestu alebo dodatocne po nej? Uvediem priklad. Zamestnanec ide na zahranicnu konferenciu aj so sefom, kde maju poskytnute hotelove stravovanie. Konferencia skonci doobeda ranajkami a domov sa dostanu az vecer. Sef zamestnancovi kupi obed. Povazuje sa to za "preukazane zabezpecene bezplatne stravovanie"? Ma zamestnanec narok na stravne za ten obed, pripadne veceru, ked mu ju zaplati sef? Dakujem.

Toto už bolo niekoľkokrát preberané:

http://www.porada.sk/t68774-stravne-a-prac-obed.html

http://www.porada.sk/t34831-zahranicna-pracovna-cesta.html

Tak ti to len stručne zhrniem. Preukázateľne zabezepčená strava znamená, že ak príde niekto tretí (napr. kontrola z DÚ alebo IP) firma musí vedieť preukázať, že zabezpečila stravu. Ak to nevie preukázať, patrí zamestnancovi náhrada stravného.

Preto sa môže stať, že vedúci zaplatí obed z vlastných prostriedkov a firma nemá doklad o zaplatení obeda. Takže nevie preukázať a náhrada patrí.

Ak by to ale išlo z repre fondu, máte doklad, kde dopíšete - obed: Krátky, Mrkvička; 25.1.2008. Kópiu tohoto keď priložíš k vyúčtovaniu SC, tak mu v pohode môžeš krátiť stravné, lebo firma to zaplatila.

Toto je teória. V praxi môže šéf povedať, že mu zaplatil večeru z vlastného preto nedostane stravné. A zamestnanec môže len buď čušať alebo sa ísť sťažovať na IP.
nikulik
06.02.08,17:31
Ahojte, trošku mam v tom mišung tak sa radsej opytam. Konatel bol na sluzobnej ceste v polsku, v meste Lodz. Vypisala som zahraničný cestovny príkaz, ale neviem ako tam uviest stravne. Bol na ceste 21 hodin. Mám do toho zahran. cesťáku uviest stravne slovensku sadzbu nad 12 hod. ?
DanielaSL
06.02.08,20:13
Nie je dôležité koľko bol na služobnej ceste, ale kedy prechádzal štátnu hranicu. Napr.

Odchod - Poprad 3:00
prechod št. hranica 3:30

prechod št. hranica 23:00
Príchod Poprad 23:30

v Poľsku má nárok na základnú sadzbu stravného vo výške 36 EUR

citujem zo zákona...

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

Má nárok teda na 36 EUR.
DanielaSL
06.02.08,20:16
Ešte doplním, na slovenské stravné nemá nárok, nakoľko jeho cesta po Slovensku netrvala viac ako 5 hodín.

Ja do tlačiva cesťáku vpíšem 36 EUR a potom to prepočítam kurzom, kedy mu to vyplácam, pokiaľ teda používam toto modré tlačivo z obchodu.
zubo
14.02.08,20:29
Chcela by som poprosiť všetky múdre a znalé hlavy o radu.
Manžel je v trvalom prac. pomere vo firme na Slovensku. Počas niekoľkých týždňov vykonával prácu pre firmu aj v Českej republike. Príjem mal samozrejme normálne na páske v SK, ale okrem toho dostával hotovosť v českej mene ako diéty, ktoré ale neboli na páske evidované. Firma pre ktorú pracuje, spracuje jeho daňové priznanie, ale bez týchto diét. vystaví na ne len doklad a zamestnanci si vraj majú urobiť zvlášť ďalšie daňové priznanie na formulári "A". Je to všetko "kóšer" alebo nie? VOPRED VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM
liba2
14.02.08,21:19
Chcela by som poprosiť všetky múdre a znalé hlavy o radu.
Manžel je v trvalom prac. pomere vo firme na Slovensku. Počas niekoľkých týždňov vykonával prácu pre firmu aj v Českej republike. Príjem mal samozrejme normálne na páske v SK,
z toho vyplýva, že v ČR pracoval ako zamestnanec, teda bol na zahraničnej pracovnej ceste.

ale okrem toho dostával hotovosť v českej mene ako diéty, ktoré ale neboli na páske evidované.
toto je v poriadku, cestovné náhrady nemusia byť na výplatnej páske; predpokladám, že mu ich vyplácal zamestnávateľ na Slovensku.

Firma pre ktorú pracuje, spracuje jeho daňové priznanie, ale bez týchto diét.
aj toto je v poriadku; cestovné náhrady nie sú zdaniteľným príjmom, vôbec nevchádzajú do základu dane zo závislej činnosti.

vystaví na ne len doklad
aký? dokladom k výplate cestovných náhrad je vyúčtovanie ZPC, ktoré vyhotoví a predkladá na výplatu zamestnanec...

a zamestnanci si vraj majú urobiť zvlášť ďalšie daňové priznanie na formulári "A".
NIE, ako vyplýva z predchádzajúceho, cestovné náhrady nie sú zdaniteľným príjmom; pokiaľ zamestnanec nemá ešte iné príjmy, požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane, teda nepodáva sám daňové priznanie, a zamestnávateľ je povinný toto RZD vykonať.

Je to všetko "kóšer" alebo nie? VOPRED VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM
. .
zhv
15.02.08,10:00
Definícia daňových výdavkov daňovníka s príjmami podľa § 6, vynaložených v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, je podrobne uvedená v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. Okrem iného je tam aj veta: "...a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné...".
Platný zákon o dani z príjmov nedefinuje, čo sa považuje za miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. V zovšeobecnenej informácii k tejto problematike, prístupnej na internetovom portáli DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/par019.doc
sa okrem iného uvádza: " U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Ak má daňovník v oprávnení na vykonávanie činnosti uvedené ako miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale činnosť vykonáva v prevádzke, ktorú má zriadenú na výkon činnosti a jej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu daňovníka, miestom pravidelného vykonávania činnosti je potom miesto, v ktorom je zriadená prevádzka. Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemá na výkon činnosti zriadenú prevádzku, ktorej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu, potom bude pri určení pravidelného miesta výkonu vychádzať z údajov v živnostenskom liste, jeho miestom podnikania bude bydlisko v mieste trvalého pobytu. V prípade, že takýto daňovník bude vykonávať činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, uplatní výdavky podľa súčasne platného znenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. "

Zmluvne dojednaná práca daňovníka v zahraničí, pokiaľ ňou dosahuje príjmy podľa § 6, je v zmysle uvedeného bezpochyby činnosťou vykonávanou mimo miesta pravidelného výkonu práce, uvedeného v ŽL resp. miesta trvalého bydliska. Všetky výdavky súvisiace s touto činnosťou dokladované v zmysle a do výšky ustanovení § 19 ods.2 písm. e) ZDP sú daňovými výdavkami. Podľa mňa je preto názor, s ktorým sa stretla DanielaSĽ, v zmysle súčasného znenia a výkladu príslušných ustanovení ZDP neopodstatnený.
Ciže SZCO má nárok na diéty,paušálne si ich vypočíta v cesťáku?Ale ich musí aj preukázať?/ napr.dokladom o zapaltení obedu,../????????
liba2
15.02.08,11:35
Ciže SZCO má nárok na diéty,paušálne si ich vypočíta v cesťáku?Ale ich musí aj preukázať?/ napr.dokladom o zapaltení obedu,../????????SZČO má nárok na náhrady podľa zákona, a to: za preukázané cestovné výdavky, prípadne náhrady za spotrebované PHL, prípadne na základnú náhradu 6,20Sk/km, stravné vo výške podľa časových pásiem, a vreckové pri ZPC.
Prípadne = za splnenia zákonom stanovených podmienok.
Ako bolo použité stravné (t.j. či sa prejedlo, prepilo, alebo vôbec neutratilo) to sa nepreukazuje!.
zhv
15.02.08,12:07
SZČO má nárok na náhrady podľa zákona, a to: za preukázané cestovné výdavky, prípadne náhrady za spotrebované PHL, prípadne na základnú náhradu 6,20Sk/km, stravné vo výške podľa časových pásiem, a vreckové pri ZPC.
Prípadne = za splnenia zákonom stanovených podmienok.
Ako bolo použité stravné (t.j. či sa prejedlo, prepilo, alebo vôbec neutratilo) to sa nepreukazuje!.
Ale ja som hovorila s daňováčkou a ona mi tvrdila,že u SZČO sa to preukazuje,u zametsnancov nie.
liba2
15.02.08,12:30
Ale ja som hovorila s daňováčkou a ona mi tvrdila,že u SZČO sa to preukazuje,u zametsnancov nie.
Keď dostaneš stravný lístok za 89 Sk, prinesieš späť zamestnávateľovi účet z reštaurácie, že si ten lístok použila a zaplatila obed ? určite nie. Tak isto je so so stravným na PC tuzemskej, vyúčtuješ si 89 (alebo 135, alebo 208 Sk) a ničím nedokladuješ ako si danú sumu minula. Tak isto je to so stravným na zahraničnej ceste, máš nárok dostať určitú sumu a vôbec ju nezúčtovávaš žiadnymi dokladmi. Tá suma predsa slúži aj napr. na použitie taxislužby alebo toalety; je to vždy tvoja vec ako tú sumu použiješ; tiež ju vôbec nemusíš minúť, v takom prípade by si urobila čo ? vrátila ju ? ale prečo, veď máš na ňu zo zákona nárok.
liba2
15.02.08,12:31
Ale ja som hovorila s daňováčkou a ona mi tvrdila,že u SZČO sa to preukazuje,u zametsnancov nie.Pre istotu sa ešte raz teba spýtam: čo je to "to" zvýraznené ?
zhv
15.02.08,12:32
Pre istotu sa ešte raz teba spýtam: čo je to "to" zvýraznené ?
Výdavok je potrebné preukázať, a to napr. stravovacími poukážkami, dokladom z ERP a pod.
zhv
15.02.08,12:40
Ja som to pochopila tak ako Ty,že vyúčtujem podľa zákona a hotovo.Ona tvrdí ,že ešte ej preukážem skutočne vynaložený výdavok,do stanovenej výšky zákonom,lebo som SZČO.
liba2
15.02.08,12:40
Ciže SZCO má nárok na diéty,paušálne si ich vypočíta v cesťáku?Ale ich musí aj preukázať?/ napr.dokladom o zapaltení obedu,../????????Tak ja som predsa reagovala na túto tvoju otázku - viď citácia. Termíny: diéty, paušálne, cesťák... to je o náhradách cestovných výdavkov pri pracovnej ceste.

Teraz mám pocit, že ty sa pýtaš: ako preukazuje SZČO výdavky na stravovanie keď nejde o pracovnú cestu. Dobre si myslím ? Lebo tieto výdavky - áno - musí SZČO preukázať. Ako? nákupom SL, dokladom stravovacieho zariadenia a pod. - teda žiadny cesťák.

Lenže to sú 2 rôzne veci.
zhv
15.02.08,12:47
Nie ja myslím pracovnú cestu.SZČO pracoval na základe zmluvy o dielo, ktorú uzavrel s FO SR SZČO v Slovinsku.
Práce vykonané v Slovinsku mu fakturoval. Teraz ja mu to chcem účtovať ako pracovnú cestu a vyúčtovať diéty. Čiže nie stravné podľa 19 ods.2 písm.p)

Pre DU by som to zdôvodnila takto:
Defnícia daňových výdavkov daňovníka s príjmami podľa § 6, vnaložených v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, je podrobne uvedená v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. Okrem iného je tam aj veta: "...a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné...".
Platný Zákon o dani z príjmov nedefinuje, čo sa považuje za miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. V zovšeobecnenej informácii k tejto problematike, prístupnej na internetovom portáli DRSR.Je to pracovná cesta.
liba2
15.02.08,12:56
Tak odpovede máš. Zhrniem to:
Preukazujú sa cestovné výdavky: buď cestovným lístkom, alebo pri použití auta nákupom PHL, dokladom o zaplatení parkovania vozidla, použitie dialnice, dialničná nálepka.
Stravné sa určí podľa zákona (tabuľka) a nijako sa nepreukazuje jeho použitie; to rovnako platí pre 40% vreckového.
Zabudla som ešte: doklad za ubytovanie. Tu pozor, stravné sa kráti ak boli poskytnuté raňajky.
Inak všetko je v zákone o CN krásne rozpísané.
zhv
15.02.08,12:56
Aj tak som jej to opísala a ona stále svoje ,že aj pri pracovnej ceste musí stravné preukázať.
liba2
15.02.08,12:58
"daniarka" je daňová poradkyňa ? alebo kontrolórka ? alebo zamestnankyňa DÚ ?
liba2
15.02.08,12:59
Aj tak som jej to opísala a ona stále svoje ,že aj pri pracovnej ceste musí stravné preukázať.Všetko čo robíme a odvíja od platných zákonov. Teda nech uvedie § a číslo zákona kde je to napísané...
zhv
15.02.08,13:07
Práveže,je kontrolorka ato ma zmiatlo.
zhv
15.02.08,13:10
Pri uplatnení "cestovných náhrad" musí byť čo sa týka výšky uplatnených súm v súlade so zákonom o cestovných náhradách, ale ten výdavok na stravu musí byť podľa § 19 preukázateľný - nie paušálne vypočítaný cesťák.
Tak mi povedala.
liba2
15.02.08,13:21
Pri uplatnení "cestovných náhrad" musí byť čo sa týka výšky uplatnených súm v súlade so zákonom o cestovných náhradách, ale ten výdavok na stravu musí byť podľa § 19 preukázateľný - nie paušálne vypočítaný cesťák.
Tak mi povedala.Ja vôbec nepoznám obsah slov "paušálne vypočítaný cesťák".
Tak skúsme zúžiť okruh výdavkov pri tej konkrétnej ceste: cestovné náhrady hádam nie je problém preukázať. Ak bolo ubytovanie, k tomu je doklad; ak nie je, potom sa nedá nič účtovať.
Zostáva stravné: ako sa počíta stravné je uvedené v zákone o CN. Treba určiť výšku stravného podľa toho kedy začala a kedy skončila zahraničná PC. Za čas strávený na ceste po hraničný priechod = tuzemská PC a ak vzniká nárok, môže účtovať aj tuzemskú sumu stravného. ZPC začína a končí prechodom štátnou hranicou. A týmto časovým vymedzením dĺžky trvania cesty bude preukázaný nárok na zahraničnú dieétu. Vreckové sa od toho odvíja.
zhv
15.02.08,13:29
Je to jasné,ale ona tvrdí že ,treba preukázať nákupom stravy,alebo SL ako daňový výdavok. Zákon 283/2002 Z.z. je len pre určenie výšky stravného na ZP.
liba2
15.02.08,13:50
Je to jasné,ale ona tvrdí že ,treba preukázať nákupom stravy,alebo SL ako daňový výdavok. Zákon 283/2002 Z.z. je len pre určenie výšky stravného na ZP.Ja už nemám čo dodať. Toto preukazovanie naozaj platí - ale pri stravnom ked nejde o pracovnú cestu. Rozhodi sa sama čo s tým urobíš. pá
Evanka
15.02.08,14:58
Aj tak som jej to opísala a ona stále svoje ,že aj pri pracovnej ceste musí stravné preukázať.
Vynaložené ešte neznamená preukázateľne vynaložené. Môže si vziať aj buchty z domu....aani tie nie sú zadarmo.
Ak sa jedná o pracovnú cestu SZČO, tak sa postupuje podľa zíkona o cestovných náhradách ako pri zamestnancoch. Teda mu stravné patrí podľa času stráveného na PC.
K tomu nie je čo dodať.

O povinnosti zakúpenia stravných lístkov pre SZČO by sa dalo tiež polemizovať, ale asi je to zbytočné a každý si radšej stravenky kúpi. V konečnom dôsledku to má jedno, iba z toho taakto profitujú firmy, ktoré stravenky sprostredkovávajú. Mnohí vedia o čom píšem....Ale to je už o inom.
jaanna
19.02.08,18:51
Dobrý deň, chcem sa opýtať na následovný problém. SZČO má živnostenský list v ČR, tam vedie účtovníctvo a uplatňuje si cestovné náhrady podľa zákona platného v ČR /t.j. sadzbu za použitie vlastného automobilu a taktiež stravné pri vykonaných pracovných cestách/. Na Slovensku zaúčtuje všetky položky, ktoré má zaúčtované v ČR, ale náš Zákon o dani z príjmu umožňuje uplatniť výdavky vo vyššej sume ako je tomu v ČR /hlavne u stravného/. Musí si ich daňovník uplatniť, alebo je správny aj ten postup, že ich ponechá vo výške v ktorej si ich nárokoval v ČR?
leabacova
24.02.08,14:02
Prosím o radu
SZČO so slovenským ŽL pracuje cez rakúsku agentúru v Rakúsku. Uplatňuje si stravné a vreckové podľa zákona o CN. Mesačne si vyhotoví cestovný príkaz na vyúčtovanie stravného, napr. za jeden mesiac mu vyjde 18 dní x 63 euro (45 stravné + 18 vreckové) = 1.134 euro. Ako sa má správne účtovať toto stravné a vreckové v JÚ? :
1. napr. 31.8. VPD 1.134 euro (samozrejme prepočítané kurzom NBS), čiže každý mesiac bude VPD
alebo
2. sa môžu všetky "cesťáky" spočítať za rok v eurách a v rámci ÚUO sa prepočítajú kurzom k 31.12.
Vopred ďakujem za odpoveď
leabacova
24.02.08,15:29
Nechcem naliehať, ani byť nedočkavá.
Pomôžte mi, prosím!
DanielaSL
24.02.08,15:38
Ja to účtujem každý mesiac dňom , kedy si cesťák vypláca a dávam to rovno do VOZD do réžie, prepočítam kurzom NBS v deň vyplatenia.
leabacova
24.02.08,15:58
Danielka, aj som si tak myslela, len som si nebola istá.
Ďakujem
Vianocka
03.03.08,10:59
To znamená, že keď si konatelia vyplatia zahraničné cesťáky naraz za celý rok 2007 v deň 31.12.2007, použijem kurz NBS z 31.12.2007?
T.j. bez ohľadu na to, že sa cesty konali v rôznych obdobiach roka a aj na cesťákoch uviedli rôzne dátumy z obdbia, kedy cesťák vyhotovili?