poloha69
13.05.08,12:44
Zdravím vospolok,

potrebujem poradiť ohľadom bambusového nábytku a jeho škodcom.

Bambus je síce druh trávy, ale používa sa ako drevo, a taktiež ako drevo - ako som zistila, môže byť napadnuté červotočom.
Mohla by som písať román o tom ako k tomu došlo, ale nebude to nič riešiť, tak radšej k veci:
dočítala som sa na internete ako sa už o napadnuté kusy nábytku postarať - rozobrať a vykúpať vo vani v roztoku proti takýmto škodcom.
Podobný roztok som u nás našla iba jeden, ale čo je horšie, môj nábytok je nerozoberateľný, a predavačka ma upozornila, že sa to robí - ak chcem použiť silný koncentrát -niekde vonku. Balkón je maličký, a vyniesť tie obrovské ťažké kusy bambusu počas bývania je fakt problém. Dva týždne dovolenky kvôli tomu nikto brať nebude, multikáru nevlastním.
Aj keby som to však robila za behu v byte pri dobrom vetraní, je úplne jasné, že nenájdem všetky dierky, keby som to takým spôsobom chcela ošetriť z vnútra, a nalakovaný bambus z vonku bude asi ťažko sať. Navyše som počula, že úspešné je bojovať proti červotočom iba v marci a apríli, keď larvy vylezú a nakazia sa tým namoreným drevom a podochnú. Čakať do budúceho roku tiež asi nebude najvhodnejšie riešenie, keď iba za pol roka vidím ako tie dierky na jednom kresle pribúdajú, a na iných kusoch už začínajú.
Takýto nábytok mám v celom byte, je teda viac ako nutné niečo s tým urýchlene urobiť.

Budem veľmi vďačná Vám stolárom, reštaurátorom, domácim kutilom a iným zainteresovaným, ak mi tu napíšete všetky názory, rady a postrehy čo robiť v takomto komplikovanom prípade.

Ďakujem.

PS: blikajúci otáznik je v tomto prípade opodstatnený, nakoľko sa obávam, že sa mi to zažerie aj do parkiet.

+ odpísali mi z dvoch chemických závodov - nevedia mi pomôcť, lebo tie ich nátery a roztoky, a v podstate aj ten, čo dostať u nás, slúžia na drevá európskych typov, a nie na lesklé povrchy ako je bambus - nebude to absorbovať tekutinu - drevo sa nenamorí.