mata_p
13.05.08,13:24
Ahojte, neviete mi odporucit architekta z Ke na rodinny dom. Dakujem
hanka kralova
13.05.08,11:45
Ahojte, neviete mi odporucit architekta z Ke na rodinny dom. Dakujem
Mate nejaku predstavu? Kam by si sa zaradila v tejto statistike?
http://www.porada.sk/t79317-architektura-na-slovensku.html
mata_p
19.05.08,11:07
Mame, ale nejak sa nezlucuje s predstavou, toho sucasneho. Mame pozemok sirky cca 14x52 m, takze nam je jasne, ze dom by mal byt uzky a do dlzky. Pozemok je do mierneho svahu. Predstavovali sme si poschodovy dom, s dennou castou dole. Jednou z podmienok je, ze dole musi vojst pracovna (manzel pracuje z domu). A tak...
hanka kralova
19.05.08,19:04
Mame, ale nejak sa nezlucuje s predstavou, toho sucasneho. Mame pozemok sirky cca 14x52 m, takze nam je jasne, ze dom by mal byt uzky a do dlzky. Pozemok je do mierneho svahu. Predstavovali sme si poschodovy dom, s dennou castou dole. Jednou z podmienok je, ze dole musi vojst pracovna (manzel pracuje z domu). A tak...
Pytala som sa ta na predstavu, skor som tym myslela, aky typ domu hladate, ci hladate skor nieco tradicne alebo sucasne. Dalej dolezite je, aky rozpocet mate na projekt, pokial idete na minimum minimum, dobreho architekta nezaplatite a lacny architekt je to najhorsie, co moze byt, v tom pripade by som sa skor obratila na skuseneho stavbara, ktory tiez moze podpisovat projekty... Kludne sa pytaj dalej, ak budem vediet poradim...
mamina h.
21.05.08,20:37
ahoj mata, pozeram nikto neporadil? ta predchadzjuca otazka (hanka kralova) je dolezita pre vyber architekta, poznam niekolko sikovnych architektov, skus odpovedat na to a porozmyslame potom >>>


Pytala som sa ta na predstavu, skor som tym myslela, aky typ domu hladate, ci hladate skor nieco tradicne alebo sucasne. Dalej dolezite je, aky rozpocet mate na projekt, pokial idete na minimum minimum, dobreho architekta nezaplatite a lacny architekt je to najhorsie, co moze byt, v tom pripade by som sa skor obratila na skuseneho stavbara, ktory tiez moze podpisovat projekty... Kludne sa pytaj dalej, ak budem vediet poradim...
mata_p
27.06.08,10:19
Ahojte a dakujem, nejak som nestihala reagovat, bola som mimo. Budem uprimna, ako ma vyzerat dom netusim, paci sa mi aj moderna architektura, ale aj uplne tradicny sedliacky dom. Ale asi v kute duse sa skor priklanam k moderne. Rozpocet na projekt? Tak v tomto sme s manzelom uplne mimo, pretoze mame okolo seba znamych, ktori to "trosku" prehnali ;-), takze nevieme aka je realna cena dobreho projektu. Pripadne, kde je cena podozrivo nizka, a opacne. Obzerame sa po montovanych domoch, roznych stavebnych systemoch, ale sme bezradni. Dajte mi nieco zauctovat a ja to urobim, ale toto je pre mna spanielska dedina. Asi sme dobry terc pre podvodnikoch, tak sme aj trochu opatrni.
mamina h.
27.06.08,12:57
Ahojte a dakujem, nejak som nestihala reagovat, bola som mimo. Budem uprimna, ako ma vyzerat dom netusim, paci sa mi aj moderna architektura, ale aj uplne tradicny sedliacky dom. Ale asi v kute duse sa skor priklanam k moderne. Rozpocet na projekt? Tak v tomto sme s manzelom uplne mimo, pretoze mame okolo seba znamych, ktori to "trosku" prehnali ;-), takze nevieme aka je realna cena dobreho projektu. Pripadne, kde je cena podozrivo nizka, a opacne. Obzerame sa po montovanych domoch, roznych stavebnych systemoch, ale sme bezradni. Dajte mi nieco zauctovat a ja to urobim, ale toto je pre mna spanielska dedina. Asi sme dobry terc pre podvodnikoch, tak sme aj trochu opatrni.

Ahoj Mata, co sa tyka ceny samotneho domu, v cennikoch sa udava ORIENTACNA cena 20-25.000 Skk/m2, zavisi od standardu domu, to znamena: ak dom bude mat zastavanu plochu 150m2, cena vychadza 3-3.75 miliona Skk. Pokial to budete robit svojpomocne, tak tych 20.000 za m2 pojde samozrejme nizsie.

Na vypocitanie honoraru su tiez tabulky, najviac architektov pouziva UNIKU. Osobne by som na projekte nesetrila, kazda blbost na samotnom dome je tak draha, ze usetrit na projekte, ktory budes mat na cely zivot, je podla mna to najhorsie. Velmi orientacne (podla Uniky) pri dome za 3.5M sa cena pohybuje takto:

1 Arch. studia 27t
2 Dopracovanie na uzemne rozhodnutie 13t
2 Projekt pre stavebne povolenie 78t
4 Realizacny projekt 80t
5 Architektonicky dozor 20t

Na vychode Slovenska idu architekti i stav. inzinieri casto pod cenu, ale to sa tu uz niekde spominalo aj ohladom uctovnictva. :)
Ak stale hladas sikovneho architekta, mozem ti poslat kontakt cez sukromnu spravu, pekny vikend.
divazver
17.07.08,10:02
ak je to stale aktualne, radi pomozeme.
od projektu as po realizaciu.

palo 0915200874
mata_p
22.07.08,09:20
Dakujem za kontakt, este rozhybat manzela ;-). Dufam, ze po lete sa pohneme z miesta. Ale cislo mam zapisane, tak keby nieco, tak sa ozvem.
Kravcova Jarmila
16.11.08,20:25
Ahoj , ak ešte stále hľadáš architekta, tak ti môžem doporučiť firmu Ratex proj.a inž.org., s.r.o.
igor111
29.11.08,07:56
V KE je s architektmi slusny problem.
Bud su "lacni" - (projekt na mieru tak 60-100tis.) a zli
alebo nevedia co zapytat (cez.300tis.) a aj tak su zli

Vacsinou ti podstrcia trochu prerobeny projekt rovnaky, akych uz spravili 50. Pripadne (ak je to vacsia kancelaria) jednas so sefom, ktory sa vyzna a ohuri ta, ale nasledne da projekt spravit studentovi, ktory u neho brigaduje a podla toho to aj vyzera.

Vo vseobecnosti sa ta budu snazit dotlacit do tzv. tabulkovej ceny - odporucanej ich architektonickou komorou (SKA), ktora je 11% z ceny stavby - t.j. v pripade maleho domceka za 3-4mio. by si im mala zaplatit 330-440tis. Sk za ani nie dvojtyzdnovu robotu. A to je uz sila!

Vacsinu ludi to odradi a daju si spravit projekt u "lacneho" architekta za cca 100tis. a az pri hrubej stavbe zistia, ze je zly. Typicke chyby su nasledovne:
1. Architekta vobec nezaujimaju zvyky teba a tvojej rodiny - t.j. neprisposobi priestor a clenenie vasim potrebam
2. Architekt ma nejake svoje zazite predstavy o dizajne - predlozi ti vacsinou jedinu skicu dizajnu domu a do toho sa ta snazi dotlacit
3. Chybaju podstatne detaily vo vykonavacom projekte, na ktore nemas sancu prijst (zateplenie, izolacia spodnej stavby, napojenie konstrukcii a pod.), pripadne ich okopiruje zo vseobecnej teoretickej publikacie a neobtazuje sa prisposobit ich konkretnemu domu
4. Velmi zle clenenie miestnosti - zistis, ze v kuchyni, ktora na papieri vyzerala obrovska, sa ani neotocis, vsade mas nasekanych kopu stien a priecok ze to vyzera ako v mysom bludisku a pod.
5. Ciastkove projekty odborov su zle, alebo nedotiahnute - treba si uvedomit, ze existuju ludia, co sa specializuju na projekty elektriny, vykurovania, vody, interierovi dizajneri a pod. Vseobecny architekt samozrejme vacsinou nedrzi krok s najnovsimi trendami napr. v oblasti vykurovania a takisto sa v tom tak nevyzna, ako clovek, co to robi cely zivot. T.j. napr. zistis, ze zle spocital tepelny spad a budes mat v casti domu zimu.
Atd.atd.

Momentalne dokoncujem pomerne velky projekt v KE a stavby riesim nasledovne:
1. Vyberiem si dizajn budovy, podla toho co sa mi paci a hodi sa pre dany teren (svah, rovina, sirka atd) - kupim si kopu casopisov, aj zahranicnych, pozriem na Internete atd.
2. Velmi zhruba si poviem podmienky vnutorneho clenenia - napr. potrebujem 3 spalne, 3 kupelne, chcem/nechcem bazen, dvojgaraz, kancelariu, urcim si aspon velmi priblizne aj plochu miestnosti, urcim si svoje priority a ine predstavy
3. Pekne to spisem a s takouto "skicou" oslovim architektov a stavebnych inzinierov. Zamyslanu cenu budovy podhodnotim o min.40%-50%, aby nemali velke oci.
4. Podla jednania, rychlosti, ochoty a fundovanosti a samozrejme ceny si vyberiem. Vacsinou to dopadne nasledovne:

Vyberiem si stavebneho inziniera (je podstatne lacnejsi ako architekt a laicky je medzi nimi ten rozdiel, ze SI sa zameriava na technicku cast projektov a architekt by sa mal zameriavat aj na dizajn)
- dam mu spracovat projekt na stavebne povolenie - ten nie je drahy
- dam si u jednotlivych odbornikov spracovat ciastkove projekty - elektrina, voda+kurenie a pod.
- podla potreby si doobjednavam ciastkove projekty - interier atd.
- dizajnove a ergonomicke veci si spracujem sam, alebo necham spravit hrubu skicu/projekt a doladim
- ak by som sa v stavebnictve nevyznal, zapatil by som dobry stavebny dozor, ktory by dohliadol na detaily, ktore v projekte nie su

Takyto postup je pomerne narocny na cas, ale predpokladam, ze v dome nebudete byvat 3-4 roky, takze sa to v konecnom dosledku oplati. Nezabudni oslovit architektov/SI aj v okoli - az po Michalovce. Budes prekvapena.
mamina h.
30.11.08,21:35
Momentalne dokoncujem pomerne velky projekt v KE a stavby riesim nasledovne........

Ak sa mozem spytat, aka je tvoja profesia?
Dokoncujes pomerne velky projekt coho? :confused:
igor111
02.12.08,10:55
Pomerne velky projekt = luxusna polyfunkcna budova (ca 1300m2 UP).

Profesia = manager (ekonomia+pravo), hobby = stavebnictvo
m.hladka
02.12.08,15:11
Architektovi za projekt je ľúto zaplatiť, lebo on si len kreslí, alebo okopčí a pod., ale že to musí vymyslieť, mať nápad, ideu a všetko zorganizovať tak, aby to sedelo na mieru, to už nik nevidí, len veľké peniaze. Veľakrát si tie peniaze musí urgovať, aby mu ich vôbec zaplatili.
Nik sa však nepýta, koľko zoberie napr. taký murár, tesár, vodár. Remeslník zarobí omnoho viac ako napr. aj ten ing., arch. alebo aj účtovník.
Vedomosti dnes nie sú ocenene, ale také hobby - to je niečo!!!
igor111
02.12.08,18:42
Architektovi odbornikovi nie je problem zaplatit. Ale ked niekto "zbucha" projekt za tri dni, prip. to zada studentovi za 10000Sk a ma tu drzost pytat si za to 300K tak "toto je nieco!".

Odbornikov uznavam, ale slovenske lajdactvo a neucta k svojej profesii ma vie vytocit.
dsdmax
09.12.08,15:38
Odporucam do pozornosti stranku fontes.sk, ale mozno to uz mate poriesene. :)
mamina h.
14.01.09,21:39
Pomerne velky projekt = luxusna polyfunkcna budova (ca 1300m2 UP).

Profesia = manager (ekonomia+pravo), hobby = stavebnictvo
celkom by ma zaujimalo, ako to vyzera, neposles nieco ?
architekture rozumiem, mam ju rada :)
igor111
29.01.09,16:41
Poslany link na PM. Dufam, ze sa bude pacit:)
mamina h.
25.04.09,13:40
Poslany link na PM. Dufam, ze sa bude pacit:)
Ospravedlnujem sa, uplnou nahodou som objavila az teraz tvoj link.
Idem si to pozriet, na prvy pohlad system pozerania fotografii by mohol byt lepsi :)
New Wave Studio
02.04.11,13:14
Dobry den,
je ponuka na projekt RD este realna?