saglucka
07.04.05,13:14
Ahojte poraďáci!

Potrebovala by som poradiť ohladom sociálneho fondu!
Ako je to u živnostníkov, ktorý zamestnávajú jednu osobu? Musia tvoriť soc. fond? Aké sú tam podmienky a pod. Nejaký link na zákon kde by som sa o tom dočítala viac by mi veľmi pomohol!
Ďakujem

Pekný deň :p
lenkak
07.04.05,11:21
Je tu na Porade veľa popísaných tém okolo SF, skús si dať vyhľadávanie, ja som Ti našla napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=6880&highlight=soci%E1lny
Celý zákon nájdeš na zbierke.
saglucka
07.04.05,11:41
Ďakujem!
Ale v jednoduchom účtovníctve musíš mať nejaký zvláštny účet na soc. fond?
Daska
07.04.05,11:56
staci mat osobitnu pokladnu zavedenu v ucte
saglucka
07.04.05,11:59
Som z toho soc. fondu nejaká dopletená. Ak sa ešte chce niekomu napísať ako to robí v Alfe ak nie je účet v banke, budem veľmi vďačná.
Ja keď robím import z Olympu do Alfy mám v záväzkoch soc. fond. Uhradiť mám tento záväzok cez pokladňu a kolonka odvody do fondov? A súčasne to zapísať do evidencie soc. fondu? A čerpanie potom ako (v peň. denníku)?
saglucka
07.04.05,16:35
Nevie mi niekto poradiť?? :(
andrej_rv
07.04.05,17:35
Nevie mi niekto poradiť?? :(Ja síce v Alfe neúčtujem (používam vlastný program) , ale u firiem, ktoré nemajú na SF účet v banke to riešim formou interných dokladov ako nepeňažné operácie (neviem, či Alfa niečo také pozná, ale zrejme hej). Tvorbu zaúčtujem interným dokladom ako daňový výdavok do kolónky "Odvody do fondov", čerpanie ( napr.príspevok na stravu zo SF) tak isto ako nepeňažnú operáciu interným dokladom ako výdavok neovplyvňujúci daň. Zostatok SF podľa knihy soc. fondu uvediem na konci roka vo výkaze o majetku do záväzkov.
slnko
07.04.05,17:57
Ja síce v Alfe neúčtujem (používam vlastný program) , ale u firiem, ktoré nemajú na SF účet v banke to riešim formou interných dokladov ako nepeňažné operácie (neviem, či Alfa niečo také pozná, ale zrejme hej). Tvorbu zaúčtujem interným dokladom ako daňový výdavok do kolónky "Odvody do fondov", čerpanie ( napr.príspevok na stravu zo SF) tak isto ako nepeňažnú operáciu interným dokladom ako výdavok neovplyvňujúci daň. Zostatok SF podľa knihy soc. fondu uvediem na konci roka vo výkaze o majetku do záväzkov.dá sa to aj takto, iba by som doložila, že v programe ALFA je na tvorbu SF samostatný stlpec, teda nie "odvody do fondov" ale stlpec " 27- tvorba soc. fondu".
Keďže už v predchádzajúcich príspevkoch bola polemika o používaní inter. dokladov počas roka, ja by som zvolila takýto spôsob: zaúčtovala by som výdaj z BU ako "Tvorba soc. fondu" a hneď aj príjem na BU ako " Iný príjem neovpl.daň.
Čerpanie soc. fondu bude zrejme tiež z BU a bude to "výdaj neovplyv. daňhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrej_rv
07.04.05,18:17
.. ja by som zvolila takýto spôsob: zaúčtovala by som výdaj z BU ako "Tvorba soc. fondu" a hneď aj príjem na BU ako " Iný príjem neovpl.daň.
Čerpanie soc. fondu bude zrejme tiež z BU a bude to "výdaj neovplyv. daňhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Ak je BU bankový účet, tak nie celkom tomu rozumiem. Pohyb na účte môžeš účtovať podľa mňa len na základe výpisu, a tieto transakcie sa tam zrejme neobjavia. A čerpanie tak isto - pokiaľ sa presná suma prípevku nevyberie
naozaj z banky, tak potom asi nebude sedieť zostatok. Ak je správnosť používania interných dokladov v priebehu roka diskutabilná, tak podľa mňa rovnako účtovanie na BU bez skutočného vkladania a vyberania peňazí. Ale možno som len Tvoj systém nepochopil.:).
slnko
07.04.05,18:39
Ak je BU bankový účet, tak nie celkom tomu rozumiem. Pohyb na účte môžeš účtovať podľa mňa len na základe výpisu, a tieto transakcie sa tam zrejme neobjavia. A čerpanie tak isto - pokiaľ sa presná suma prípevku nevyberie
naozaj z banky, tak potom asi nebude sedieť zostatok. Ak je správnosť používania interných dokladov v priebehu roka diskutabilná, tak podľa mňa rovnako účtovanie na BU bez skutočného vkladania a vyberania peňazí. Ale možno som len Tvoj systém nepochopil.:).tie peniaze sa mi predsa objavia na účte. Ak by som mala vytvorený osobitný účet na SF, tak z bežného účtu ich vyberiem a na účet SF ich vložím. Keďže mi bežný účet slúži aj na SF, tak by sa dalo povedať, že tie peniaze vyberiem aj vložím na ten istý účet. Čiže fiktívny príjem a zároveň výdaj. Konečný zostatok účtu neovplyvním. Ale Ty účtuješ cez ID výdaj - tvorbu SF a potom zasa účtuješ cez ID výdaj - čerpanie. Čiže ovplyvňuješ výdaje mimo banky a pokladnice cez ID. A to sa mi nepáči.
Ak by som nechcela urobiť fiktívny príjem, výdaj, potom by som radšej dala do prevodného príkazu aj výdaj do SF - platbu na vlastný účet, alebo by som zobrala peniaze z pokladne (zaúčt. výdaj ako Tvorbu SF) a vložila na účet (zaúčt. príjem ako Iný príjem neovplyv.daň).
Tak to sú už na výber hneď tri možnosti. Nech si každý vyberie, ktorá sa mu zdá najjednoduchšia a najkorektnejšia. A môžete dať infohttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrej_rv
07.04.05,19:03
Ak by som nechcela urobiť fiktívny príjem, výdaj, potom by som radšej dala do prevodného príkazu aj výdaj do SF - platbu na vlastný účet, alebo by som zobrala peniaze z pokladne (zaúčt. výdaj ako Tvorbu SF) a vložila na účet (zaúčt. príjem ako Iný príjem neovplyv.daň).
S týmto súhlasím, to je korektné, ale ten fiktívny vklad a výber podľa mňa nie, lebo ho nemáš na základe čoho zaúčtovať.
saglucka
08.04.05,10:55
Za všetko ďakujem. Ale ako by ste to spravili, keď v minulom roku mal byť soc. fond tvorený 3 mesiace a nie je ani jeden, je to len v záväzkoch ako neuhradený záv. Môžem to tento rok zaúčtovať ako výdaj cez pokladňu do kolonky tvorba soc. fondu a zapísať do knihy soc. fondu? Je to možné takto spraviť? Alebo čo iné by ste navrhovali, ako to vyriešiť?
Ďakujem MOC
Natka
08.04.05,12:04
Ja mám ALFU a účtujem to tak, že v knihe sociálný fond zaevidujem každý mesiac čiastku zo mzdy, ktorú mi prenesie OLYMP do záväzkov a na konci roka dám ako uzávierkovú opráciu interným dokladom "tvorba soc.fondu" (súčet za celý rok) a tak isto interným dokladom "čerpanie soc.fondu" (za celý rok).Ale, či je to dobre, uvidíme pri kontrole. :o)
saglucka
08.04.05,12:11
Ja mám ALFU a účtujem to tak, že v knihe sociálný fond zaevidujem každý mesiac čiastku zo mzdy, ktorú mi prenesie OLYMP do záväzkov a na konci roka dám ako uzávierkovú opráciu interným dokladom "tvorba soc.fondu" (súčet za celý rok) a tak isto interným dokladom "čerpanie soc.fondu" (za celý rok).Ale, či je to dobre, uvidíme pri kontrole. :o)
Aha a ako by si to spravila keby si to mala tak jak píšem v príspevku 12?
andrej_rv
08.04.05,16:21
Za všetko ďakujem. Ale ako by ste to spravili, keď v minulom roku mal byť soc. fond tvorený 3 mesiace a nie je ani jeden, je to len v záväzkoch ako neuhradený záv. Môžem to tento rok zaúčtovať ako výdaj cez pokladňu do kolonky tvorba soc. fondu a zapísať do knihy soc. fondu? Je to možné takto spraviť? Alebo čo iné by ste navrhovali, ako to vyriešiť?
Ďakujem MOCNejak nerozumiem, prečo máš v záväzkoch sociálny fond, ak ste ho vôbec netvorili ? Do záväzkov sa v PÚ či JÚ dáva len zostatok sociálneho fondu. t.j.
vytvorený SF mínus čerpaný SF. A záväzok je to preto, lebo to nie sú prostriedky zamestnávateľa (aj keď sú na jeho účte), ale prostriedky pre pracovníkov.
A ako riešiť Tvoj problém ?
1) Neviem, či to v Alfe ide, ale aby si zosúladila skutočný stav s účtovným, t.j. s vykázaným zostatkom SF, mala by si hneď na začiatku roku dotvoriť SF do výšky vyčísleného záväzku. Keďže konečné zúčtovanie povinného prídelu do SF sa má urobiť ako 0.6 % z vyplatených miezd za rok, teoreticky by si si to mohla dať do daňových výdavkov aj v januári 2004, aj keď ide o tvorbu za rok 2003. A rok 2004 už potom budeš účtovať tvorbu priebežne.
2) Druhé riešenie - keďže zrejme nepôjde o podstatné sumy, tak sa na rok 2003 vykašli (nebudeš prvá ani posledná :) ). Vykázaný záväzok necháš tak a na konci roka potom vykážeš skutočný zostatok SF (tvorba - čerpanie).
saglucka
08.04.05,16:36
Nejak nerozumiem, prečo máš v záväzkoch sociálny fond, ak ste ho vôbec netvorili ? Do záväzkov sa v PÚ či JÚ dáva len zostatok sociálneho fondu. t.j.
vytvorený SF mínus čerpaný SF. A záväzok je to preto, lebo to nie sú prostriedky zamestnávateľa (aj keď sú na jeho účte), ale prostriedky pre pracovníkov.
A ako riešiť Tvoj problém ?
1) Neviem, či to v Alfe ide, ale aby si zosúladila skutočný stav s účtovným, t.j. s vykázaným zostatkom SF, mala by si hneď na začiatku roku dotvoriť SF do výšky vyčísleného záväzku. Keďže konečné zúčtovanie povinného prídelu do SF sa má urobiť ako 0.6 % z vyplatených miezd za rok, teoreticky by si si to mohla dať do daňových výdavkov aj v januári 2004, aj keď ide o tvorbu za rok 2003. A rok 2004 už potom budeš účtovať tvorbu priebežne.
2) Druhé riešenie - keďže zrejme nepôjde o podstatné sumy, tak sa na rok 2003 vykašli (nebudeš prvá ani posledná :) ). Vykázaný záväzok necháš tak a na konci roka potom vykážeš skutočný zostatok SF (tvorba - čerpanie).
No ja to mám v záväzkoch pretože keď dám prenos z Olympu do Algy tak sa mi do záväzkoch prenesie aj sociálny fond. Takže mi to tam zostáva. Díky moc :)
nalim
18.03.06,16:18
na co može riaditeľ skolý použiť socialný fond
maska2
10.11.09,12:22
[QUOTE=saglucka;66013]Ahojte poraďáci!

Potrebovala by som poradiť ohladom sociálneho fondu!



Poprosím Vás o odobrenie. Máme na SF vytvorený zvlášť účet, Mesačne z miezd tvorím SF. Ide o VOZD.Účtujeme v JU.
Čerpanie doteraz neexistuje... Tak Vás poprosím , ak by sa zamestnávateľ rozhodol nakúpiť vstupenky na masáž- napr. ako by vypadalo toto čerpanie?????
1.Výdaj BU -SF do pokladne - priebežné položky
2. príjem do pokladne - priebežné položky
3. samotné čerpanie dám cez pokladnu ako VNZD??????

4. zamestnanc ide mat 60 rokov.Pri tejto príležitosti dostane nejaké eurá zo SF . Takže napojím sa na bod 3 a ked na vydavok mu dam z pokladni cca 50 eur?ako výdavok VNZD? a v mzdách mu to tam dohodím a zdaním???
lenže celá výplata ide ako VOZD , takže potom tú celú výplatu zas omenším.

Poraďte mi prosím , som z toho Pako.:( Ďakujem Vám ,Andrea
maska2
12.11.09,13:58
[QUOTE=saglucka;66013]Ahojte poraďáci!

Potrebovala by som poradiť ohladom sociálneho fondu!



Poprosím Vás o odobrenie. Máme na SF vytvorený zvlášť účet, Mesačne z miezd tvorím SF. Ide o VOZD.Účtujeme v JU.
Čerpanie doteraz neexistuje... Tak Vás poprosím , ak by sa zamestnávateľ rozhodol nakúpiť vstupenky na masáž- napr. ako by vypadalo toto čerpanie?????
1.Výdaj BU -SF do pokladne - priebežné položky
2. príjem do pokladne - priebežné položky
3. samotné čerpanie dám cez pokladnu ako VNZD??????

4. zamestnanc ide mat 60 rokov.Pri tejto príležitosti dostane nejaké eurá zo SF . Takže napojím sa na bod 3 a ked na vydavok mu dam z pokladni cca 50 eur?ako výdavok VNZD? a v mzdách mu to tam dohodím a zdaním???
lenže celá výplata ide ako VOZD , takže potom tú celú výplatu zas omenším.

Poraďte mi prosím , som z toho Pako.:( Ďakujem Vám ,Andrea


PROSÍM nalejete mi rozumu? Ďakujem, pomôžte mi
Eva Póčová
30.11.09,16:07
Ahojte,
mám problém so SF - om. Pracujem v Olympe a asi SF nerobím dobre, niečo mi tam chýba. V časti organizácia/podnik som zadala SF 0,6%. Pri tvorbe mzdy sa mi v časti zrážky objaví tvorba SF medzy odvodmi, ale len ako základ 295,50 / sadzba 0,6% a čiastka org. mi tam chýba (1,77,-€). Nemalo by to tam byť? A keď spravím export do "alfy" tak všetko mi exportuje len čiastku na SF nie.
Prosím Vás niekto kto robí v Olympe pomôžte mi, kde robím chybu?:confused:
Manilla
15.01.10,17:02
Dobrý večer,
Účtujem vo firme, ktorá k 28.2.2010 nebude mať zamestnancov. Na účte 472 -SF bude zostatok 100,00 €. Môže tento zostatok na SF vyčerpať v priebehu roka konateľ a jediný spoločník firmy, ktorý od 1.3.2010 už nebude zamestnancom?
Ďakujem za radu.
Manilla
21.01.10,07:26
Poradí mi niekto? Môže spoločník a konateľ, ktorý nie je zamestnancom čerpať prostriedky zo Sociálneho fondu?
Niuška
21.01.10,08:02
si v oddelení JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO.
daniver
25.01.10,09:17
Prosim, vie mi niekto polopate vysvetlit ako v JU MRP
uctujem SF. od jula mam zamestnaca SF je 2,1/mes
nemam to uctovane. staci ked dam na konci roka t.j.5X 2,1
alebo to dam mesacne. A cez aky okruh /pokladna, nepen,..
do dam do dennika, alebo sa robi len evidencia SF, dotera nebol
z neho nic cerpane. Nemam skusenost so SF prosim poradte. dakujem
daniver
27.01.10,08:40
Prosim, vie mi niekto polopate vysvetlit ako v JU MRP
uctujem SF. od jula mam zamestnaca SF je 2,1/mes
nemam to uctovane. staci ked dam na konci roka t.j.5X 2,1
alebo to dam mesacne. A cez aky okruh /pokladna, nepen,..
do dam do dennika, alebo sa robi len evidencia SF, dotera nebol
z neho nic cerpane. Nemam skusenost so SF prosim poradte. dakujem

Uz som nasla hore vyssie spravnu odpoved, dakujem