ivti
13.05.08,15:06
Neviem, či som v správnej téme, potrebovala by som poradiť s týmto problémom: SZČO platca DPH predal ešte v roku 2007 istý tovar, ktorý však dodnes nie je zaplatený a je problém túto úhradu vymôcť, je možné, aby odberateľ tento tovar vrátil a SZČO-predajca by vystavil dobropis k tejto faktúre? Alebo musí odberateľ vystaviť pre SZČO faktúru a spätne mu ten tovar predať? Ďakujem za všetky rady.
Zoltán Kovács
13.05.08,13:07
Neviem, či som v správnej téme, potrebovala by som poradiť s týmto problémom: SZČO platca DPH predal ešte v roku 2007 istý tovar, ktorý však dodnes nie je zaplatený a je problém túto úhradu vymôcť, je možné, aby odberateľ tento tovar vrátil a SZČO-predajca by vystavil dobropis k tejto faktúre? Alebo musí odberateľ vystaviť pre SZČO faktúru a spätne mu ten tovar predať? Ďakujem za všetky rady.

Ak vráti odberateľ tovar tak dobropis vystavuje dodávateľ. Len treba spísať reklamáciu, alebo niečo iné, kde sa uvádza dôvod vrátenia tovaru.
Ala08
13.05.08,13:22
Súhlasím so smithom. Je potrebné spísať reklamáciu,ktorá musí byť vybavená najneskôr do 30 dni od podania reklamácie. Potom je možné na základe písomného vyjadrenia k reklamácii vystaviť DS.
Alena Šimová
04.06.08,05:46
ja si myslím, že aj odberateľ môže vystaviť faktúru a predať tovar svojmu dodávateľovi.
ego.mc
04.06.08,05:54
ja si myslím, že aj odberateľ môže vystaviť faktúru a predať tovar svojmu dodávateľovi.

Môže, ale pri kontrole z DÚ by asi obaja museli vyvracať podozrenie, že sa jedná o fiktívne obchody.

Okrem toho, potom by museli robiť vzájomný zápočet pohľadávok.
Alena Šimová
04.06.08,06:04
Myslím, že by nebol problém, ak to sú ojedinelé prípady.
ivti
26.06.08,14:11
Ak vráti odberateľ tovar tak dobropis vystavuje dodávateľ. Len treba spísať reklamáciu, alebo niečo iné, kde sa uvádza dôvod vrátenia tovaru.

Pokračujem s mojím prípadom, takže vystavili sme dobropis, tovar máme späť, chceme si ho ale zaradiť do obchodného majetku a odpisovať a tu ale nevieme s akou vstupnou cenou, z dobropisu (vrátenie tovaru) alebo z faktúry, ktorú sme my v r. 2007 obdržali za tento tovar od nášho dodávateľa? Ďakujem za rady.
ivti
30.06.08,12:55
Pokračujem s mojím prípadom, takže vystavili sme dobropis, tovar máme späť, chceme si ho ale zaradiť do obchodného majetku a odpisovať a tu ale nevieme s akou vstupnou cenou, z dobropisu (vrátenie tovaru) alebo z faktúry, ktorú sme my v r. 2007 obdržali za tento tovar od nášho dodávateľa? Ďakujem za rady.

Ešte raz vypichujem otázku...
Vladimír Ozimý
30.06.08,12:57
Ešte raz vypichujem otázku...

a o aký tovar ide...celkom nechápem otázke
Zoltán Kovács
30.06.08,12:58
Zaradiť do obch.majetku a odpisovať podľa v nadobúdacej cene. Ale vyvstane tu problém, že v r.2007 ste to účtovali ako nákup tovaru, a mali ste celú cenu v nákladoch (výdavkoch).
Jana Acsová
30.06.08,13:03
Pokračujem s mojím prípadom, takže vystavili sme dobropis, tovar máme späť, chceme si ho ale zaradiť do obchodného majetku a odpisovať a tu ale nevieme s akou vstupnou cenou, z dobropisu (vrátenie tovaru) alebo z faktúry, ktorú sme my v r. 2007 obdržali za tento tovar od nášho dodávateľa?
Obstarávacou cenou. No a po tých peripetiách, čo ste s tovarom mali to môže byť komplikované. Abstrahujem od názoru na riešenie problematiky, pokúsim sa odpovedať v kontexte konkrétneho zadania otázky:
- v roku 2007 ste predali tovar, tento mal obstarávaciu aj predajnú cenu. Vašim nákladom boli náklady na predaný tovar vo výške obstarávacej ceny (504),
- v roku 2008 došlo k vráteniu tovaru a teda zrejme k vyhotoveniu dobropisu v rovnakej výške ako bola pôvodna faktúra. Mali by byť zaúčtované všetky súvisiace účtovné prípady vrátane vrátenia tovaru na sklad v pôvodnej obstarávacej cene,
- následne by malo dôjsť k preúčtovaniu zápisom na iný majetkový účet a to opäť v obstarávacej cene t.j. v cene, z ktorej sa odvíja náklad, teraz postupný vo forme odpisov (ak sa teda jedná o dlhodobý majetok, ako sa zo zadania otázky javí).
Zoltán Kovács
30.06.08,13:11
Obstarávacou cenou. No a po tých peripetiách, čo ste s tovarom mali to môže byť komplikované. Abstrahujem od názoru na riešenie problematiky, pokúsim sa odpovedať v kontexte konkrétneho zadania otázky:
- v roku 2007 ste predali tovar, tento mal obstarávaciu aj predajnú cenu. Vašim nákladom boli náklady na predaný tovar vo výške obstarávacej ceny (504),
- v roku 2008 došlo k vráteniu tovaru a teda zrejme k vyhotoveniu dobropisu v rovnakej výške ako bola pôvodna faktúra. Mali by byť zaúčtované všetky súvisiace účtovné prípady vrátane vrátenia tovaru na sklad v pôvodnej obstarávacej cene,
- následne by malo dôjsť k preúčtovaniu zápisom na iný majetkový účet a to opäť v obstarávacej cene t.j. v cene, z ktorej sa odvíja náklad, teraz postupný vo forme odpisov (ak sa teda jedná o dlhodobý majetok, ako sa zo zadania otázky javí).


O to viac sa komplikuje situácia, že ide o JÚ (ak som dobre pochopil z pôvodného zadania). Nákup tovaru bol vo výdavkoch (zrejme sa zaplatilo dodávateľovi), ale v príjmoch nebolo nič účtované, nakoľko odberateľ nezaplatil.
Jana Acsová
30.06.08,13:16
O to viac sa komplikuje situácia, že ide o JÚ (ak som dobre pochopil z pôvodného zadania). Nákup tovaru bol vo výdavkoch (zrejme sa zaplatilo dodávateľovi), ale v príjmoch nebolo nič účtované, nakoľko odberateľ nezaplatil.
Tak potom je zrejme možné uvažovať o OC vo výške pôvodne uplatnených výdavkov, t.j. nákladov na obstaraný tovar. Prístup sa teda nemení.
Zoltán Kovács
30.06.08,13:22
Tak potom je zrejme možné uvažovať o OC vo výške pôvodne uplatnených výdavkov, t.j. nákladov na obstaraný tovar. Prístup sa teda nemení.

A akým spôsobom vlastne "dostanem von" z výdavkov z r. 2007 OC? Ak to tam ostane, tak cez odpisy sa do nákladov - výdavkov sa vlastne dostane duplicitne.

Pýtam sa preto, lebo v PÚ to viem zrealizovať cez účty 132, 504... ale v JÚ nemám šajnu, alebo dnes mám dlhé vedenie. :D
Jana Acsová
30.06.08,13:55
Aha! Už to máme vo výdavkoch. Hmm.
Tak nákladovať to dvakrát nemôžeme. Zároveň to však potrebujeme premietnuť do pomocných kníh týkajúcich sa majetku.

- vrátený tovar, príjem na sklad v pôvodnej obstarávacej cene,
- úbytok zo skladu - zaradenie do obchodného majetku - kniha dlhodobého majetku,
- následne zahájenie odpisovania.
Všetko len v pomocných knihách.

Ou, ou, ou ...

Neštandardné, najmä z dôvodu, že pôvodny tovar sa preklasifikoval na dlhodobý majetok. Bolo by dobré, keby zadávateľ ešte upresnil či postupoval tak ako uvádzame (tovar - výdavok) a zaraďuje teraz predmet pôvodneho predaja po vrátení na sklad do obchodného majetku (dlhodobý majetok).

Vychádza mi z toho aj uzávierková účtovná operácia, ale z pohľadu zákona o dani z príjmov to zrejme nebude v poriadku. Tovar je tovar a dlhodobý majetok je dlhodobý majetok. V poriadku by bolo späťvzatie tovaru na sklad a jeho ďalší predaj ... ale preklasifikovanie nákupu v inom účtovnom a zdaňovacom období po realizácii výdavku. No tak to teda nie je jednoduché. Zrejme odporučím konkrétny dotaz na DRSR.
Zoltán Kovács
30.06.08,14:11
Ďakujem Janka, presne toto som mal na mysli. Ako vyriešiť situáciu, ak sa to týka dvoch zdaňovacích období. Nakoľko v jednom zdaň. období to nie je problém.
Vladimír Ozimý
30.06.08,18:02
ja si osobne myslím že v rámci úzávierkových operácii zahrniem to čo som dal v roku 2007 do nákladov do zdaniteľných príjmov a do nákladov to dostanem postupne cez odpisy...inak to nejde.
podľa môjho názoru ani nedôjde k porušeniu postupov a tým pádom ani z daňového hľadiska nenastane chyba keďže vychádzame z rozdielu medzi príjmami a výdavkami v peňažnom denníku.
Rovnako sa postupuje aj pri oceňovaní mladých zvierat a ich následné preradenie do základného stáda.
ivti
02.07.08,13:25
Aha! Už to máme vo výdavkoch. Hmm.
Tak nákladovať to dvakrát nemôžeme. Zároveň to však potrebujeme premietnuť do pomocných kníh týkajúcich sa majetku.

- vrátený tovar, príjem na sklad v pôvodnej obstarávacej cene,
- úbytok zo skladu - zaradenie do obchodného majetku - kniha dlhodobého majetku,
- následne zahájenie odpisovania.
Všetko len v pomocných knihách.

Ou, ou, ou ...

Neštandardné, najmä z dôvodu, že pôvodny tovar sa preklasifikoval na dlhodobý majetok. Bolo by dobré, keby zadávateľ ešte upresnil či postupoval tak ako uvádzame (tovar - výdavok) a zaraďuje teraz predmet pôvodneho predaja po vrátení na sklad do obchodného majetku (dlhodobý majetok).

Vychádza mi z toho aj uzávierková účtovná operácia, ale z pohľadu zákona o dani z príjmov to zrejme nebude v poriadku. Tovar je tovar a dlhodobý majetok je dlhodobý majetok. V poriadku by bolo späťvzatie tovaru na sklad a jeho ďalší predaj ... ale preklasifikovanie nákupu v inom účtovnom a zdaňovacom období po realizácii výdavku. No tak to teda nie je jednoduché. Zrejme odporučím konkrétny dotaz na DRSR.

Áno, bolo to presne tak, v roku 2007 sme to účtovali v JU ako predaj tovaru (musím upresniť, že túto faktúru za tovar sme uhradenú predsa len mali, v r. 2007 (ospravedlňujem sa, zabudla som to doplniť), ale keďže evidujeme voči tomuto odberateľovi ďalšie neuhradené faktúry za služby, rozhodli sa obe strany, že sa nám ten tovar vráti, aby sa aspoň sčasti dlh znížil), v roku 2008 teda spomínaný dobropis, následne zníženie dlhu odberateľa a dobropis zaúčtovaný ako predaj tovaru mínus. Tovar prijatý spätne na sklad a rozhodlo sa, že sa zaradí do obchodného majetku a teda ak správne chápem zaradíme ho v cene, za ktorú sme ho kúpili my a odpisujeme normálne od začiatku, že?
Ďakujem všetkým, že ste sa venovali mojej otázke.
Zuna 3
04.08.08,06:10
Dobrý deň,

ja mám tiež podobný problém: podnikateľ SZČO predal nejaký tovar v 4/08.
Bola vystavená faktúra. Odberateľ tovar prevzal a uhrádzal ho v čiastočných
platbách. Teraz v 8/08 mu ešte zostáva niečo uhradiť, ale on sa rozhodol
že tovar vráti.
Vyššie som sa dočítala , že by mal napísať nejaké vyjadrenie s uvedením
dôvodu prečo tovar vracia a mi mu môžme vystaviť dobropis.
Čo ale v platbami ? On ešte neuhadil celú faktúru . Ako mu uhradiť
dobropis ? Ako vrátiť platby za tovar? Len v čiastke čo uhradil on ?
Čo s rozdielom?
Ďakujem za rady. Potrebujem to vedieť ešte dnes.
Alena Šimová
04.08.08,06:19
ak mu tovar prevezmete späť, účtovanie bude nasledovné:
napr. faktúra bola na sumu 11 900,- SK, 10 tis. ZD, 1 900,- SK DPH.
faktúra sa zúčtovala 311/6.,343
odberateľ uhradil 8 000,- SK na BU 221/311 8 000,- SK. Zostal dlžný 3 900,- SK.
dobropis bude na plnú sumu -311/-6,-343
vrátenie peňazí 8 000,- SK z BU 311/221 - ako čiastočná úhrada dobropisu
tým pádom zostane neuhradená pôvodná faktúra 3 900,- SK a dobropis tiež 3 900,- SK. Pošlite mu jednostranný zápočet, na ktorom započítate tieto dve faktúry.
Je možné to urobiť tak, že dobropis mu uhradíte celý a on Vám faktúru. Napr. cez poklaďňu si vymeníte doklady, ale je to zbytočná komplikácia.