optimistka
13.05.08,15:43
Ahojte, prosím Vás vedel by mi niekto z Vás dať informáciu o tom, kedy DU poukazuje 2 % z daní oprávneným subjektom ? ďakujem O.
JankaO
13.05.08,13:55
Ahojte, prosím Vás vedel by mi niekto z Vás dať informáciu o tom, kedy DU poukazuje 2 % z daní oprávneným subjektom ? ďakujem O.


30.06.2008
termín pre daňové úrady na prevod financií na účty prijímateľov 2% z daňových priznaní PO a FO podaných do 31.3.2008

31.07.2008
termín pre daňové úrady na prevod financií na účty prijímateľov 2% z Vyhlásení podaných zamestnancami
Melnick
13.05.08,13:58
(6) Správca dane podľa odseku 1 (ďalej len "správca dane") poukáže podiel zaplatenej dane prijímateľovi uvedenému vo vyhlásení, ak sú splnené tieto podmienky:

a) daňovník nemá do lehoty na podanie daňového priznania nedoplatok na dani, pričom daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva vyhlásenie, zaplatil v lehote na podanie daňového priznania, ak podáva daňové priznanie, ani povolený odklad platenia dane a ani povolenie platenia dane v splátkach; daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, preukáže potvrdením od tohto zamestnávateľa, že daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa ročné zúčtovanie vykonalo, bola daňovníkovi zrazená alebo daňovník nedoplatok na dani za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa ročné zúčtovanie vykonalo, vysporiada v správnej výške do lehoty na podanie vyhlásenia podľa odseku 1; takéto potvrdenie vystaví zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca (§ 39 ods. 7), pričom toto potvrdenie je prílohou vyhlásenia,
b) daňovník vo vyhlásení určil ako prijímateľa
1. len jednu právnickú osobu podľa odseku 4 s uvedením príslušnej sumy, ak ide o daňovníka fyzickú osobu, alebo
2. jednu alebo viac právnických osôb podľa odseku 4 s uvedením príslušných súm, ak ide o daňovníka právnickú osobu,
c) prijímateľ je uvedený k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka v centrálnom registri prijímateľov vedenom Notárskou komorou Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu143) (ďalej len "komora"),
d) prijímateľ je osobou uvedenou v odseku 4, ktorej predmetom činnosti sú činnosti uvedené v odseku 5,
e) prijímateľ vznikol najneskôr v priebehu kalendárneho roka, ktorý predchádza roku, v ktorom sa preukazuje splnenie podmienok podľa písmen d), g) a h),
f) prijímateľ nemá nedoplatok na dani, v deň bezprostredne nasledujúci po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania,
g) prijímateľ preukáže, že nemá nedoplatok na povinnom poistnom, potvrdením príslušného orgánu, nie starším ako 30 dní,
h) prijímateľ preukáže, že má zriadený účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, potvrdením banky alebo pobočky zahraničnej banky, nie starším ako 30 dní a oznámi číslo tohto účtu,
i) notár osvedčil prijímateľovi a bez zbytočného odkladu oznámil komore identifikačné údaje prijímateľa, názov banky alebo pobočky zahraničnej banky, v ktorej má zriadený účet a číslo tohto účtu.

(7) Notár 144) osvedčuje každoročne prijímateľovi do 15. decembra bežného roka splnenie podmienok podľa odseku 6 písm. d), e), g) a h), počnúc 1. septembrom bežného roka. Notár, ktorý toto osvedčenie vykonal, je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť identifikačné údaje prijímateľa v rozsahu podľa odseku 3 písm. d), názov banky alebo pobočky zahraničnej banky, v ktorej má prijímateľ zriadený účet a číslo tohto účtu komore na účely jeho zápisu do zoznamu prijímateľov na nasledujúci rok. Zoznam prijímateľov obsahuje obchodné meno alebo názov prijímateľa a jeho sídlo, právnu formu prijímateľa, identifikačné číslo organizácie, číslo účtu a názov banky alebo pobočky zahraničnej banky, v ktorej má prijímateľ tento účet zriadený. Zoznam prijímateľov je verejný zoznam, ktorý komora každoročne zverejňuje podľa osobitného predpisu, 145) a to do 15. januára kalendárneho roka, v ktorom možno prijímateľovi poskytnúť podiel zaplatenej dane. Tento zoznam v rovnakej lehote komora doručí Daňovému riaditeľstvu Slovenskej republiky.

(8) Správca dane je povinný po splnení podmienok podľa odseku 6 previesť podiely zaplatenej dane na účet prijímateľa do troch mesiacov po lehote na podanie vyhlásenia podľa odseku 1. Ak nebolo preukázané splnenie podmienok podľa odseku 6 alebo ak predložené vyhlásenie obsahuje nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie sumy zodpovedajúcej podielu zaplatenej dane podľa odseku 1 zanikne. O týchto skutočnostiach upovedomuje správca dane bez zbytočného odkladu daňovníka. Pri skúmaní podmienok podľa odseku 6 písm. a), b), c) a f) a pri poukazovaní sumy zodpovedajúcej podielu zaplatenej dane na účet prijímateľa správca dane nevydáva rozhodnutie podľa osobitného predpisu.128)

(9) Ak sa zruší prijímateľ po osvedčení splnenia podmienok podľa odseku 6 do poukázania podielu zaplatenej dane správcom dane, nárok na podiel zaplatenej dane zaniká. Ak sa zruší prijímateľ do 12 mesiacov po poukázaní podielu zaplatenej dane správcom dane, je povinný bez zbytočného odkladu vrátiť podiel zaplatenej dane správcovi dane miestne príslušnému podľa sídla prijímateľa. Na nedodržanie tejto povinnosti sa vzťahujú ustanovenia o porušení rozpočtovej disciplíny podľa osobitného predpisu.146)finančnej disciplíny podľa osobitného predpisu. 74)

(10) Podiel zaplatenej dane poukázaný správcom dane prijímateľovi nemožno upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná. Ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani, o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti sa daňovníkovi zníži preplatok na dani.

(11) Ak prijímateľ nepoužije poskytnutý podiel zaplatenej dane na činnosti podľa odseku 5 najneskôr do konca roka nasledujúceho po roku, v ktorom mu bol podiel zaplatenej dane poukázaný, alebo ich použije v rozpore s účelom podľa odseku 5, na ktorý sa poskytol, vzťahujú sa na prijímateľa ustanovenia o porušení rozpočtovej disciplíny podľa osobitného predpisu, 146) finančnej disciplíny podľa osobitného predpisu, 74)pričom je povinný podiel zaplatenej dane vrátiť do štátneho rozpočtu správcovi dane miestne príslušnému podľa sídla prijímateľa do 90 dní odo dňa vzniku skutočnosti, s ktorou je spojená povinnosť vrátiť poskytnutý podiel zaplatenej dane.

(12) Z údajov správcov dane o poskytnutí podielu zaplatenej dane zostavuje Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky ročný prehľad prijímateľov podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka. V ročnom prehľade prijímateľov sa uvádza názov prijímateľa a jeho sídlo a súhrn podielov zaplatenej dane, ktoré boli prijímateľovi poskytnuté. Ročný prehľad prijímateľov za predchádzajúci rok zverejňuje Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky vždy do 31. januára bežného roka a zároveň tento prehľad zasiela komore.

(13) Prijímateľ, ktorého súhrn podielov zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb v ročnom prehľade prijímateľov podľa odseku 12 je vyšší ako 100 000 Sk, je povinný do 16 mesiacov odo dňa zverejnenia ročného prehľadu prijímateľov podľa odseku 12 zverejniť presnú špecifikáciu použitia prijatého podielu v Obchodnom vestníku, ktorá obsahuje najmä výšku a účel použitia podielu zaplatenej dane, spôsob použitia podielu zaplatenej dane a výrok audítora, ak podľa osobitného predpisu1) prijímateľ musí mať účtovnú závierku overenú audítorom.

(14) Ak prijímateľ nesplní povinnosť podľa odseku 13, komora nezaradí prijímateľa do zoznamu prijímateľov na obdobie troch rokov počnúc rokom, v ktorom došlo k nesplneniu povinnosti podľa odseku 13.

Ak si mala na mysli termín ,potom = odpoveď Janky
Ak si mala na mysli podmienky potom = odpoveď Melnick
optimistka
13.05.08,14:53
Dakujem za fundované odpovede, O.
Maria3
23.03.10,07:33
Dobrý deň,
vie mi niekto prosím potvrdiť alebo vyvrátiť, že podiel zaplatenej dane (známe 2%) sa pre právnické osoby mení na 1,5% (ak nesplnia §50 ods. 1 písm b) už teraz - teda uz v priznaní DP za rok 2009? Dakujem.
hanelie
23.03.10,07:48
novinky tu: http://www.rozhodni.sk/documents/42-78-6853-manual2percent.pdf

toto platí v zmenách od 01.01.2010
§ 50
Použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý je

a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom miestne príslušnému správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ ); ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,

b) právnickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4, ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) na účely vymedzené v odseku 5; ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 0, 5 % zaplatenej dane, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4 len do výšky 1, 5 % zaplatenej dane.

(2) Podiel zaplatenej dane podľa odseku 1 je najmenej

a) 3, 32 eura, ak daňovníkom je fyzická osoba,
b) 8, 30 eura pre jedného prijímateľa, ak daňovníkom je právnická osoba.
Maria3
23.03.10,09:34
toto som si aj ja našla, ale v Daňovom sprievodcovi na rok 2010 (vydavateľ HN) je za tým písm b) v zátvorke napísané "účinnosť 1.1.2011" - je to na str. 54. Tak teraz neviem, či za PO môžem ešte za rok 2009 poslať 2%, alebo už len 1,5%.
janka67
23.03.10,09:52
toto som si aj ja našla, ale v Daňovom sprievodcovi na rok 2010 (vydavateľ HN) je za tým písm b) v zátvorke napísané "účinnosť 1.1.2011" - je to na str. 54. Tak teraz neviem, či za PO môžem ešte za rok 2009 poslať 2%, alebo už len 1,5%.


kuk na stranu 15 - link uvedený v príspevku 6
http://www.rozhodni.sk/documents/42-78-6853-manual2percent.pdf

hanelie - ďakujem:)

takže za rok 2009 ešte 2 %
Maria3
23.03.10,10:05
Dakujem hanelie aj janke67, niekdy mam dlhsie vedenie ;-). Daju sa niekde za to pridat bodiky? Kedysi tu bola ikonka na "ocenujem" - teraz ju nikde nevidim.
janka67
23.03.10,10:09
Dakujem hanelie aj janke67, niekdy mam dlhsie vedenie ;-). Daju sa niekde za to pridat bodiky? Kedysi tu bola ikonka na "ocenujem" - teraz ju nikde nevidim.

mimotemyiba pre info oceňujem = užitočné
ale nemusí byť, veď si pekne poďakovala :):D
Maria3
23.03.10,10:15
pokracujem mimotemy, tak som sa dozvedela, ze to nemozem oznacit za "uzitocne" (hoci pre mna to uzitocne urcite je), lebo mi chyba 10 bodov :( :confused:
jana32
27.04.10,07:38
Dobrý deň, idem posielať vyhlásenia na 2% dane na dańové úrady, prosímVás posiela sa to podľa sídla firmy, alebo podľa bydliska daňovníka? Ďakujem
vikinka
27.04.10,08:00
Podľa miesta bydliska daňovníka.
hanelie
27.04.10,08:00
podľa miesta bydliska daňovníka
Lila
28.04.10,18:25
buďme presné, podľa trvalého bydliska daňovníka
clovek77
29.04.10,08:04
Dobrý deň, potreboval by som si overiť jednu vec ohľadom poukázania 2%.

Som zamestnanec, za ktorého zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov, pričom mi vypočítal nedoplatok (vyšší ako 3,32 E). Tento nedoplatok mi plánuje strhnúť vo výplate za apríl (čo bude okolo 10.5.).

V dostupných materiáloch som sa dočítal, že nedoplatok musí byť uhradený najneskôr do 30.4. Zamestnávateľ ma ale presviedča, že do 30.4. treba zaslať "Potvrdenie" a "Vyhlásenie" a on uhradí nedoplatok až pri aprílovej výplate (čiže okolo 10.5.).

Dokedy teda musí zamestnávateľ uhradiť nedoplatok, ak chcem poukázať 2%? Viete to prosím podložiť legislatívou?

Vopred ďakujem,
Peter.
drobeceva
29.04.10,08:05
Dobrý deň, potreboval by som si overiť jednu vec ohľadom poukázania 2%.

Som zamestnanec, za ktorého zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov, pričom mi vypočítal nedoplatok (vyšší ako 3,32 E). Tento nedoplatok mi plánuje strhnúť vo výplate za apríl (čo bude okolo 10.5.).

V dostupných materiáloch som sa dočítal, že nedoplatok musí byť uhradený najneskôr do 30.4. Zamestnávateľ ma ale presviedča, že do 30.4. treba zaslať "Potvrdenie" a "Vyhlásenie" a on uhradí nedoplatok až pri aprílovej výplate (čiže okolo 10.5.).

Dokedy teda musí zamestnávateľ uhradiť nedoplatok, ak chcem poukázať 2%? Viete to prosím podložiť legislatívou?

Vopred ďakujem,
Peter.
Ak chceš poukázať 2 % všetko musí byť uhradené najneskôr do 31.3.2010-čiže už to malo byť.
clovek77
29.04.10,08:36
Ak chceš poukázať 2 % všetko musí byť uhradené najneskôr do 31.3.2010-čiže už to malo byť.

Hm, tak to je dalsi nazor... :)
Doteraz som vychadzal z §38:
"Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 3,32 eura alebo nižšej ako 3,32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie."

Tak teraz uz neviem...
Ivenka
29.04.10,09:50
Ďakujem vopred za Váše odpovede. Ak som ako FO aj PO vyplnila v DP, že poukazujem 2% z dani, čo mám ešte ďalej urobiť aby to opačné strany dostali? Mám si ešte dať niečo potvrdiť alebo niečo vypísať?
Ešte raz vďaka.