Mikolajova
07.04.05,14:29
Ahojte poraďaci, este sa chcem s Vami poradiť môžem vyplatiť zamestnancovi odchodné aj vo vyššej sume ako mu prinaleži?
olga88
07.04.05,12:32
Mozes, ale ako odmenu.
Luba2
07.04.05,12:45
Môžeš, zákon hovorí najmenej v sume priem. mes. zárobku. Ale musíš to mať niekde upravené - kol. zmluva, prac. zmluva, ...
vladan
07.04.05,12:45
Ahojte poraďaci, este sa chcem s Vami poradiť môžem vyplatiť zamestnancovi odchodné aj vo vyššej sume ako mu prinaleži?
Zákonník práce určuje iba spodnú hranicu odchodného a to "najmenej v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca" ... čiže horný strop neexistuje ;) ... bližšie pozri ZP § 76 ods. 6
vladan
07.04.05,12:48
Ľubi, a v dohode o skončení pracovného pomeru to nemôže byť? ... a musí to byť? ... ak mám pracovnú zmluvu a v nej klauzu, že to, čo v pracovnej zmluve nie je uvedené sa riadi Zákonníkom práce? :eek:
Luba2
07.04.05,12:51
No môže, prečo by to nemohlo byť v dohode o ukončení prac. pomeru.

Len nerozumiem, ako to myslíš s tým, že v prac. zmluve máš uvedené, že sa riadi zákonníkom práce. V tom prípade ak by nebolo inde dohodnuté viac, mohla by si dať len jednonásobok, lebo len to zákonník práce dáva ako minimum. Nie?
vladan
07.04.05,12:57
som sa zle vymáčkla ... myslela som na to, či to musím mať písomne? ... lebo keď kukám do ZP, tak znenie dodržím tak, či tak ... len som prostre superšpica zamestnávateľ a nedám jedno alebo napr. trojnásobok :eek:
Luba2
07.04.05,13:02
No podľa môjho názoru to musíš mať písomne dohodnuté, ako by si to inak vyplatila? Len tak, že mu pribudne na výplatnej páske o dve priemerky viac bez ničoho? Mne ako zamestnávateľovi by sa to tak nepáčilo, ale ak by mi to tak dali ako zamestnancovi, bolo by mi to jedno.
vladan
07.04.05,13:06
ale veď to nie tak, že ja si zmyslím ... veď položka mzdy sa mi volá "odchodné", bude tam suma napr. 30 000 (čo je 3x10 000) ... ak mi výplatnú listinu podpíše šéf je to na papieri, nie? ... či až veľmi lenivá som písať oficiality?
Luba2
07.04.05,13:15
Ja Ti neviem, ale každopádne by som to pre istotu dohodla písomne.
vladan
07.04.05,13:16
oki :D
Naile
07.04.05,14:03
Pre zamestnanca z hľadiska daňového a poistného je jedno, koľko odstupného (odchodného) dostane, zrazí sa len daň.
Avšak pre zamestnávateľa -podníkateľský subjekt - aby odstupné nad rámec minima uvedeného v ô 76 ZP uznali za daňový výdavok, musí to byť upravené v KZ, resp. v Platovom poriadku, resp. v prácovnej zmluve, ak idé o zmluvný plat.
olgaduri
08.04.05,08:02
Keď už hovoríte o odchodnom .....

Pracovníčka si podala žiadosť o starobný dôchodok od 22.3.2005 ale naďalej bude pracovať. Kedy jej dám odchodné ? Až mi prinesie rozhodnutie zo sociálky o tom, že nárok na dôchodok spĺňa? Alebo jej ho mám vyplatiť v marcovej mzde? Alebo až s ňou (niekedy) ukončíme pracovný pomer?

DÍKY za odpoveď
vladan
08.04.05,08:03
až keď s ňou ukončíte pracovný pomer ... viď Zákonník práce § 76 ods. 6: "pri prvom skončení pracovného pomeru" :D
Naile
08.04.05,08:05
To Olgaduri:
Vtedy, keď ukončí pracovný pomer s Vami.
Ivča
29.09.05,10:54
Máme pracovníčku, ktorá má dva pracovné pomery. U nás 50% a v inom zariadení tiež 50%. 30.9.2005 dovŕši dôchodkový vek. U nás pracuje ďalej, ale v druhom zariadení s ňou končia prac.pomer. Podľa mňa by jej mali vyplatiť odchodné vo výške funkč.platu aký má u nich a my by sme jej vyplatili potom, keď ukončí pracovný pomer u nás. Oni tvrdia, že odchodné jej mám vyplatiť ja v plnej výške 100% (pritom u nás pokračuje v pracovnom pomere) a oni mi vyplatia tú sumu čo by mala dostať od nich. Tvrdia, že odchodné môže vyplatiť len jeden zamestnávateľ. Vie mi niekto poradiť?
Luba2
29.09.05,11:00
Ale zákon nehovorí, že má vyplácať jeden zamestnávateľ, hovorí že pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku.... takže oni sú povinní jej vyplatiť teraz. Prečo chcú niečo platiť Tebe? Čo Ty s tým máš? Ty koniec koncov ani nemusíš vedieť, že ešte niekde pracuje.

Ty sa tým budeš zaoberať, až keď pracovný pomer bude končiť u Teba.