vilob
13.05.08,21:41
prosím vás mám jeden problém. živnostník prekročil obrat - teraz v máji a má teda povinnosť do 20.6. zaregistrovať sa ako platca dph. rozhodol sa však, že živnosť zruší a založí si sro - zatiaľ neplatca dph. bude môcť takto postupovať? a bude môcť zrušiť živnosť skôr než sa zaeviduje ako platca? či sa má evidovať a následne rušiť živnosť? ďakujem za odpovede
sway
13.05.08,19:54
prosím vás mám jeden problém. živnostník prekročil obrat - teraz v máji a má teda povinnosť do 20.6. zaregistrovať sa ako platca dph. rozhodol sa však, že živnosť zruší a založí si sro - zatiaľ neplatca dph. bude môcť takto postupovať? a bude môcť zrušiť živnosť skôr než sa zaeviduje ako platca? či sa má evidovať a následne rušiť živnosť? ďakujem za odpovede

Ja osobne si myslím, že by nemal "zbrklo" rušiť živnosť, záleží na tom o čo ide, nakoľko ak bude zakladať SRO tak zrejme zásoby a majetok predá do SRO... je tam kopec vecí ktoré treba v kľude riešiť a podoťahovať, aby zbytočne nemal potom problémy aj so SZČO aj s SRO - ideálne je postupne všetko predať na SRO, vyčistiť si FO a potom živnosť zrušiť.
Ak tieto veci stíha do termínu 20.6.2008 tak nie je problém, že ju zruší tesne pred registráciou. Ide o to aby to stihol, aj založenie SRO chvíľku trvá...
takže tak...
vilob
13.05.08,20:07
hm, to je fakt. asi by naozaj bolo najlepšie všetko predať do sro. keď však nad tým rozmýšľam, v podstate ani nebude čo predávať, nakoľko poskytuje služby a ďalšiu činnosť má predaj tovaru cez internet-čiže formou čo kúpi hneď predá ďalej... ale bála som sa či to nebudú brať na DÚ ako nejakú špekuláciu - rušiť živnosť a hneď nato založiť sro-zvlášť ked je to tak krátko pred registráciou..
sway
13.05.08,20:10
hm, to je fakt. asi by naozaj bolo najlepšie všetko predať do sro. keď však nad tým rozmýšľam, v podstate ani nebude čo predávať, nakoľko poskytuje služby a ďalšiu činnosť má predaj tovaru cez internet-čiže formou čo kúpi hneď predá ďalej... ale bála som sa či to nebudú brať na DÚ ako nejakú špekuláciu - rušiť živnosť a hneď nato založiť sro-zvlášť ked je to tak krátko pred registráciou..

Ak je to tak ako píšeš, vôbec nemaj obavy, kľudne živnosť zruš a založ SRO, Tvoje obavy sú zbytočné, nik to takto neskúma a nejde o nič špekulatívne... , jednoducho si zmení formu podnikania..., na tom naozaj nie je nič nelegálne...;)
Muška
13.05.08,21:33
Zákon o DPH hovorí o "zdaniteľnej osobe" a nie o osobe, ktorá má alebo nemá živnosť...., čo ak napr. po zrušení živnosti bude mať príjem podľa "autorského zákona" v mesiaci júl??? - tento príjem bude s DPH, alebo bez???

Registračná povinnosť
§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.