sumak
13.05.08,21:41
Ahojte. Po starom otcovi bolo vedene dedicske konanie, ktore bolo aj ukoncene a dedicia sa vzdali prava podat ziadost o pokracovanie dedicskeho konania. Nasledne bolo vyhotovene Osvedcenie o dedicstve s prislusnymi nalezitostami vratane peciatky notara. Osvedcenie podla mna splna vsetky nalezitosti, taktiez som si na katastri overil, ze vsetci podielnici (dedici) tam su zapisani. Akurat mojej babke neda spat suseda, ktora dookola tvrdi, ze osvedcenie musi obsahovat "peciatku sudu", inac je "neplatne". Cele to je z kategorie ´jedna babka povedala´, ale aj tak sa chcem uistit, ze osvedcenie je v poriadku a ta peciatka sudu tam nemusi byt, resp. v akom pripade tam ma (musi) byt. Vdaka za odpovede, Sumi.
sway
13.05.08,19:47
Ahojte. Po starom otcovi bolo vedene dedicske konanie, ktore bolo aj ukoncene a dedicia sa vzdali prava podat ziadost o pokracovanie dedicskeho konania. Nasledne bolo vyhotovene Osvedcenie o dedicstve s prislusnymi nalezitostami vratane peciatky notara. Osvedcenie podla mna splna vsetky nalezitosti, taktiez som si na katastri overil, ze vsetci podielnici (dedici) tam su zapisani. Akurat mojej babke neda spat suseda, ktora dookola tvrdi, ze osvedcenie musi obsahovat "peciatku sudu", inac je "neplatne". Cele to je z kategorie ´jedna babka povedala´, ale aj tak sa chcem uistit, ze osvedcenie je v poriadku a ta peciatka sudu tam nemusi byt, resp. v akom pripade tam ma (musi) byt. Vdaka za odpovede, Sumi.

Aktuálne poradím - absolvovala som to, susedka má pravdu, osvedčenie o dedičstve je v poriadku, ale je potrebné dať si na príslušnom súde "vyznačiť" jeho právoplatnosť - to je tá pečiatka o ktorej sa zmienila, je to vlastne už dokument ktorý vraví že to dané osvedčenie nadobudlo právoplatnosť, teda, že sa nik neodvolal a nedeje sa už žiadne konanie s ním súvisiace. Platí sa kolkami a poplatok je závislý od výšky dedičstva, mali by sa naň poskladať všetci zúčastnení, lebo nedá sa platiť na viac krát, zaplatí ten kto si prvý pôjde právoplatnosť dať potvrdiť a ostatným to už potvrdia bezplatne.;)
Peterika
13.05.08,20:06
Aktuálne poradím - absolvovala som to, susedka má pravdu, osvedčenie o dedičstve je v poriadku, ale je potrebné dať si na príslušnom súde "vyznačiť" jeho právoplatnosť - to je tá pečiatka o ktorej sa zmienila, je to vlastne už dokument ktorý vraví že to dané osvedčenie nadobudlo právoplatnosť, teda, že sa nik neodvolal a nedeje sa už žiadne konanie s ním súvisiace. Platí sa kolkami a poplatok je závislý od výšky dedičstva, mali by sa naň poskladať všetci zúčastnení, lebo nedá sa platiť na viac krát, zaplatí ten kto si prvý pôjde právoplatnosť dať potvrdiť a ostatným to už potvrdia bezplatne.;)
súhlasím s tebou po osobnej skúsenosti, ale mne dedičské konanie orazili na súde a posielali na kataster a až potom asi o mesiac mi z OS prišlo, listom výzva že mám zaplatiť poplatok súdu.
sway
13.05.08,20:11
súhlasím s tebou po osobnej skúsenosti, ale mne dedičské konanie orazili na súde a posielali na kataster a až potom asi o mesiac mi z OS prišlo, listom výzva že mám zaplatiť poplatok súdu.
... nuž v Blave najskôr korunky až potom štempeľ....;)
sumak
14.05.08,04:07
Vdaka za rychle odpovede. Takze na zaklade osvedcenia mi sud vyda potvrdenie o pravoplatnosti. Dedinsky rozhlas ma nieco do seba..Este by som rad vedel, o ake percento z dedicstva ma stat obtiahne na poplatkoch? Vdaka vsetkym este raz.
iriska
14.05.08,06:17
Myslím, že v Blave to majú nejaké čudné, nie? veď nikde sa za vyznačenie právopl. neplatí. A keď hej, tak to nie je poplatok za vyznačenie, ale za súdne konanie a potom to tam majú nejako inak vyriešené ako na celom Slovensku. A tiež treba si so sebou doniesť aj to rozhodnutie, aby to mali na čo vyznačiť, ale je to len formalita, lebo keď už to je zapísané na katastri, tak je to o.k. Pre pokoj duše si ale môžete dať tú právoplatnosť vyznačiť. Väčšinou sa to vyznačuje v informačnej kancelárii súdu, ale neviem teda, či sú rovnaké praktiky všade.
trisestri
02.02.11,11:51
Osvedčenie o dedičstve je možne potvrdit na akomklvek súde,či vylučne na súde ktorý poveril notarku v konaní ? Bez overeného osvedčenia neziskam prístup k vkladom ktoré som zdedil?/alebo banka ich vydá,aj bez potvrdenia súdom.?Pri dedičskom konaní sa fyzicky nevydavajú vkladné knižky,tieto neviem či sú u dediča u ktorého býval poručitel,alebo inde,dostal som iba osvedčenie v ktorom je my priznaná cela suma vkladov,tak neviem či to stačí,iba doklad z notarstva na vydanie vkladov? dakujem za odpovede.
GabiZ
02.02.11,12:53
V konaní o dedičstve najprv matrika oznámi úmrtie vo svojom matričnom obvode súdu príslušnému na prejednanie dedičstva.Následne súd poverí notára ako súdneho komisára samostatným vedením konania o dedičstve, ktoré smeruje k vydaniu osvedčenia o dedičstve alebo k predloženiu veci súdu na vydanie uznesenia. Účastník môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve. Ak žiadosť nie je včas podaná, osvedčenie o dedičstve nadobudne účinky právoplatného uznesenia o dedičstve; včas podanou žiadosťou osvedčenie o dedičstve stráca platnosť a súd pokračuje v konaní bez zreteľa na jeho vydanie.

Toto je len časť z dedičského konania, ktoré určite už poznáš. Popísala som to však preto, že je zrejmé, že potvrdenie právoplatnosti osvedčenia o dedičstve musí byť vykonané na príslušnom súde, teda na súde, ktorý poveril notára k prejednaniu dedičstva. Ak fyzicky nemáš vkladné knižky, v osvedčení o dedičstve by mali byť popísané údaje, v ktorej banke, aké účty a pod. si zdedil. Ak prídeš s právoplatným osvedčením o dedičstve, mali by ti sprístupniť prípadný výber vkladov v príslušnej banke. Inak zabezpečenie dedičstva sa vykoná najmä jeho uložením na súde alebo u uschovávateľa, zapečatením v poručiteľovom byte alebo na inom vhodnom mieste, zákazom výplaty u dlžníka poručiteľa alebo súpisom na mieste samom. Ak sa k tomuto nedopátraš, tak len s overeným osvedčením treba ísť do banky.
GabiZ
02.02.11,13:07
Ešte dodám:

Po skončení prejednania dedičstva súd zruší vykonané zabezpečenie dedičstva, ak k jeho zrušeniu nedošlo už v priebehu konania o dedičstve; zrušia sa najmä všetky zákazy výplaty vkladov, poistiek a iných hodnôt, ktoré boli v konaní o dedičstve nariadené alebo podľa zákona vykonané. Zároveň sa upovedomí ten, u koho sú tieto hodnoty uložené, o tom, komu sa majú vydať.
trisestri
02.02.11,13:59
Dakujem za odpoved
trisestri
22.02.11,08:09
Nakoniec to dopadlo tak že sme zistili že švagor v den smrti svojho otca vyraboval všetky učty ku ktorým mal pristup na splnomocnenie,okolo 15 000 eur minimalne,lebo nemame všetke informacie z bank overené, máme iba dve banky,datum,meno a vybratú sumu,nám ostalo 5000 eur.A vraj takých prípadov je viac,ked jeden dedič ošklbe druhých,ak ma prístup k účtom./aspon to my vraveli v jednej banke/.