vilob
13.05.08,22:56
ahojte. prosím vás, aká suma sa uvádza vo výkaze v kolonke dlhodobý hmotný majetok. nákupná cena alebo zostatková po odpočítaní odpisov?. a v prípade, že som neodpisovala? mám totiž ešte jeden problémik.. podnikateľ nakúpil HIM v r. 2005, v r. 2006 ho predal, ďalší nakúpil v r. 2006 a ešte ďalší v roku 2007. ani raz však neodpisoval. je to chyba?
cloe
13.05.08,21:20
ahojte. prosím vás, aká suma sa uvádza vo výkaze v kolonke dlhodobý hmotný majetok. nákupná cena alebo zostatková po odpočítaní odpisov?. a v prípade, že som neodpisovala? mám totiž ešte jeden problémik.. podnikateľ nakúpil HIM v r. 2005, v r. 2006 ho predal, ďalší nakúpil v r. 2006 a ešte ďalší v roku 2007. ani raz však neodpisoval. je to chyba?

Vo Výkaze o majetku sa uvádza zostatková hodnota dlhodobého majetku.
V prípade, že neodpisoval, tak sa rovná obstarávacej cene, nakoľko v JU sa daňové odpisy rovnajú účtovným. Uplatniť si odpis z dlhodobého majetku do VOZD je právo, nie povinnosť.
Pri predaji dlhodobého majetku si mohol uplatiť zostatkovú cenu /v tvojom prípade = OC/ do VOZD.
Muška
13.05.08,22:40
odnikateľ nakúpil HIM v r. 2005, v r. 2006 ho predal, ďalší nakúpil v r. 2006 a ešte ďalší v roku 2007. ani raz však neodpisoval. je to chyba?
nie je to chyba.
Môžeš "prerušiť" uplatňovanie odpisov

§ 22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
vilob
16.05.08,21:00
ďakujem vám krásne. Je super že ste. Vďaka ešte raz
Rozalka
16.05.08,21:32
Vo Výkaze o majetku sa uvádza zostatková hodnota dlhodobého majetku.
V prípade, že neodpisoval, tak sa rovná obstarávacej cene, nakoľko v JU sa daňové odpisy rovnajú účtovným. Uplatniť si odpis z dlhodobého majetku do VOZD je právo, nie povinnosť.
Pri predaji dlhodobého majetku si mohol uplatiť zostatkovú cenu /v tvojom prípade = OC/ do VOZD.
Vo Výkaze MaZ sa uvádza zostatková hodnota DM, s tým plne súhlasím. Netreba si však mýliť odpisy, na ktoré mám právo - pre účely daňové - s odpismi v súlade s odpisovým plánom, a teda skutočnou amortizáciou majetku. Ak nevyužijem právo uplatniť do daňových výdavkov odpisy, žiaden predpis ma neoprávňuje vykázať dlhodobý majetok v zostatkovej hodnote daňovej. Zákon o účtovníctve v časti odpisovania majetku nerozlišuje medzi JU a PU.
§ 28
(1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Ak ide o zmluvu o výpožičke 41) počas doby zabezpečenia záväzku prevodom práva 42) alebo ak sa vlastnícke právo k veciam nadobúda iným spôsobom ako prevzatím veci, 43) ako aj v ďalších prípadoch ustanovených osobitnými predpismi, o majetku účtuje a odpisuje ho účtovná jednotka, ktorá ho používa.

(3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.
cloe
16.05.08,22:04
Rozalka, no práve, neviem ako to prakticky urobiť.
Keď v softe preruším odpisovanie, automaticky mi dáva do Výkazu o majetku a záväzkoch hodnotu majetku bez odpisov.
A v peňažnom denníku zaúčtujem odpisy ako VNZD alebo nezaúčtujem vôbec?
Petra29
17.05.08,08:09
V peňažnom denníku nezaúčtujem odpisy vôbec /keďže sa tu účtuju len daňové/.
Vo výkaze MaZ, ak mi neprenesie účtovnú zostatkovú hodnotu z Knihy DHM, opravím ju ručne.
Manual
17.05.08,09:24
Dal som súhlas, ale ešte doplním, že väščina SW na JU ak nie všetky prenášajú do výkazu hodnotu majetku zníženú o daňový odpis. Ak sa teda odpisovanie preruší, je potrebné upraviť ručne zostatkovú hodnotu majetku podľa odpisového plánu = účovných odpisov, ktoré vyjadrujú skutočné opotrebovanie DHM.
Rozalka
17.05.08,09:24
Soft by mal rozlišovať daňové a účtovné odpisy, do PD zaúčtovať len daňové, do VMaZ evidovať účtovnú ZH.
Manual
17.05.08,09:28
Rozalka, no práve, neviem ako to prakticky urobiť.
Keď v softe preruším odpisovanie, automaticky mi dáva do Výkazu o majetku a záväzkoch hodnotu majetku bez odpisov.
A v peňažnom denníku zaúčtujem odpisy ako VNZD alebo nezaúčtujem vôbec?
Odpisy vôbec nezaúčtuješ a ako VNZD sa ani nedajú zaúčtovať:)
betka
17.05.08,11:24
K tejto téme som mala menší problémik s firmou vyvíjajúcou software. Pytala som sa ich, či v blízkej budúcnosti plánujú urobiť v JU účtovné odpisy, aby sme mali i daňovú ZC i účtovnú ZC, i výšku odpisov daňových a účtovných. Odpoveď bola nie. Vraj v JU sa robia iba odpisy daňové.
Vysvetlila som, že podľa zákona som povinná mať odpisový plán a že sa mi nerovnajú DO s UO.....Vraj na soft firmu ešte nemal nikto takúto požiadavku, tak si pomáham excelom a prepisujem. :)

Ale nie je správne, ak účtovníci robia a napíšu UO=DO. Ak zaradím na kartu majetok12/2007, OC 1 mil. Sk, predsa sa mi v žiadnom prípade nemôžu rovnať UO a DO, a zak isto ani ZC........ (porada je vpred i pred soft firmami, kt. ešte spia :))