Miska 1
14.05.08,06:14
Firma zakúpila nehnuteľnosť s pozemkom. Môžem si odpočítať DPH na základe riadne faktúry? A ešte poprosím .Do majetku zaradím zvlášť pozemok a zvlášť nehnuteľnosť alebo to mám zlúčiť do jedného celku a odpisovať to spolu alebo zvlášť .Díky
Zoltán Kovács
14.05.08,05:21
Firma zakúpila nehnuteľnosť s pozemkom. Môžem si odpočítať DPH na základe riadne faktúry? A ešte poprosím .Do majetku zaradím zvlášť pozemok a zvlášť nehnuteľnosť alebo to mám zlúčiť do jedného celku a odpisovať to spolu alebo zvlášť .Díky

Ak kúpa bola s DPH, a máš doklad, ktorý splňa podmienky §71 zákona o DPH, tak nárok na odpočet DPH vzniká.
Zaraďuješ pozemok a budovu samostatne. Pozemok je majetok, ktorý sa neodpisuje. Budovu budeš odpisovať 20 rokov od zaradenia.
Miska 1
14.05.08,08:36
Ak tomu dobre rozumiem ak sa pozemok neodpisuje tak si ho môžem dať do výdavkov- réžie(základ dane) a DPH si odpočítam. Díky
Milan Benka
14.05.08,08:39
Ak tomu dobre rozumiem ak sa pozemok neodpisuje tak si ho môžem dať do výdavkov- réžie(základ dane) a DPH si odpočítam. Díky

Pozemok sa neodpisuje. a v JU sa dáva ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.
Miska 1
14.05.08,09:55
Ak tomu správne rozumiem tak si pozemok nemôžem dať do výdavku ovp. základ dane a ani si nemôžem odpočítať DPH ktoré mám na faktúre ? Dík
Milan Benka
14.05.08,10:31
Ak tomu správne rozumiem tak si pozemok nemôžem dať do výdavku ovp. základ dane a ani si nemôžem odpočítať DPH ktoré mám na faktúre ? Dík

Odpočet DPH je v zmysle príspevku od "smith"
Miska 1
14.05.08,11:02
Ďakujem za radu.
Vladimír Ozimý
14.05.08,11:37
Ďakujem za radu.

Zhrnutie:

a) DPH - ano, samozrejme ak spĺňate podmienku par. 49 ods. 2, t.j. dodávate tento pozemok na dodávku tovarov a služieb ktoré podliehajú DPH
b) DzP - ako nedaňový výdavok, pretože výdavky na obstaranie hmotného majetku nie sú daňovým výdavkom. Pozemok patrí do majetku, ktorý sa neodpisuje a do daňových výdavkov sa vám to dostane až v čase keby ste sa pozemok rozhodli predať.