Ivana34
14.05.08,08:53
Moja otázka v skratke pracujem dva mesiace u zamestnávatela a dal mi pracovnú zmluvu na dobu určitú t.j. končí mi v apríli a zistila som ze som tehotná,v decembri by som mala porodiť. Moja otázka ako to bude z vyplácaním polročného materského príspevku od zamestnávatelakeď by som mala uňho končiť v apríli? Ďakujem
Tweety
14.05.08,06:56
Moja otázka v skratke pracujem dva mesiace u zamestnávatela a dal mi pracovnú zmluvu na dobu určitú t.j. končí mi v apríli a zistila som ze som tehotná,v decembri by som mala porodiť. Moja otázka ako to bude z vyplácaním polročného materského príspevku od zamestnávatelakeď by som mala uňho končiť v apríli? Ďakujem
MP nevypláca zamestnávateľ. Kedže máš PP na dobu určitú , ak ho nepredlžia, tak skončí dátumom doby určitej.
Ivana34
14.05.08,07:49
Tak ako sa volá príspevok ktorý vypláca zamestnávateľ pol roka po odchode na materskú a malo by to byť 60% zo zárobku.
Tweety
14.05.08,07:51
Tak ako sa volá príspevok ktorý vypláca zamestnávateľ pol roka po odchode na materskú a malo by to byť 60% zo zárobku.
Je to materské, ale to nevypláca zamestnáv., to som už písala. Žiadosť o materské vypísaná od lekára sa predkladá SP.
Ivana34
14.05.08,08:32
O tom viem to sa prihlasujem po tom co mi končí vyplácanie od zamestnávateľa ale chcem vediet koľko mi bude mesiacov vyplácať zamestnávateľ čo mu vyplýva zo zákona keď nastúpim na materskú ešte v pracovnom pomere uňho. Dik
Tweety
14.05.08,09:54
O tom viem to sa prihlasujem po tom co mi končí vyplácanie od zamestnávateľa ale chcem vediet koľko mi bude mesiacov vyplácať zamestnávateľ čo mu vyplýva zo zákona keď nastúpim na materskú ešte v pracovnom pomere uňho. Dik
Prosím, prečítaj si moje odpovede ešte raz. :eek: Zamestnáv. nebude vyplácať materské ani jeden deň.:)
Chobot
14.05.08,11:23
O tom viem to sa prihlasujem po tom co mi končí vyplácanie od zamestnávateľa ale chcem vediet koľko mi bude mesiacov vyplácať zamestnávateľ čo mu vyplýva zo zákona keď nastúpim na materskú ešte v pracovnom pomere uňho. Dik

Ty, keď nastúpiš na materskú, tak tesne predtým odovzdáš u zamstnávateľa také tlačivo - Žiadosť o materské. Zamestnávateľ tam doplní niektoré údaje (príjem a doby PN) a pošle to do soc. poisťovne. Tá na základe tejto žiadosti rozhodne o výške materského, ktoré ti bude vyplácať počas 26 týždňov od nástupu na materskú dovolenku.

Takže zamestnávateľ dňom nástupu na materskú ti už nič neplatí (dovtedy ti platí mzdu alebo dovolenku), len ti eviduje neprítomnosť z dôvodu materskej dovolenky. AK máš teda dobu určitú, tak ty budeš doma na materskej, budeš od SP poberať materský príspevok a v apríli ti skončí pracovný pomer. Zamestnávateľ ti pošle výstupné listy a tým si u neho skončila.

Užé vsjo jásno?;)
Ivana34
17.05.08,06:24
Dik Chobot za odpoveď snáď to vyriešime.
brčko
18.05.08,05:19
Ešte doplním, že pre poberanie materského je dôležitý stav "ku dnu uplatnovania nároku na materské" = "ku dnu nástupu na MD", teda u teba cca 10-11/08, kedy by mal tvoj PP ešte trvať (porozumela som tomu tak, že tvoj PP má skončiť v 4/09).

Ak pri nástupe na MD splníš podmienky na priznanie materského, tak materské poberáš (zo SP) celých 28týždnov resp. 37 týždnov (ak si osamelá alebo sa ti narodilo viac detí). A to bez ohladu na to, či ti nem.poistenie=prac.pomer, z ktorého ti vznikol nárok na materské nadalej trvá alebo nie.

DOPLNAM:
ak by tvoj PP skončil ešte pred nástupom na MD (napr.v skúšobnej dobe), tak platí rada Veronikysad - vid nižšie. Nárok na materské si môžeš uplatniť v ochr.lehote z ukončeného nem.poistenia=zamestnania. Ochranná lehota z ukonč.PP ti začne plynúť len v prípade, ak nebudeš mať iné nem.poistenie. A samozrejme na priznanie materskej musíš mať splnených aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
veronikasad
18.05.08,07:42
Moja otázka v skratke pracujem dva mesiace u zamestnávatela a dal mi pracovnú zmluvu na dobu určitú t.j. končí mi v apríli a zistila som ze som tehotná,v decembri by som mala porodiť. Moja otázka ako to bude z vyplácaním polročného materského príspevku od zamestnávatelakeď by som mala uňho končiť v apríli? Ďakujem

Podľa § 50 zákona o soc. poistení , ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak

a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.

Podľa § 32 ochranná lehota poistenkyne, ktorej poistné zaniklo v období tehotenstva, je 6 mesiacov.

------
Veronika