dabratranec
14.05.08,09:16
Prosím o radu. Potrebujem na záhradke čerpať vodu z narážanej studne. Elektrina tam nie je. Keďže nás viac krát navštívili zlodeji, pokradli aj krhle aj pákovú pumpu... Potrebujem teda niečo prenosné a bez zdroju elektrické prúdu. Rád by som tiež polieval bez krhle, napr. cez hadicu. Je nejaká možnosť? Pozeral som sa po benzínových čerpadlách a našiel som čerpadlo Extol, typ... Parametre sú 200 l/min. Sacia prípojka 5/4´´. Studňa má 7,5m a voda je v 5m. Mám pocit že čerpadlo je až príliš výkonné no mám dojem že som niekde počul že s klesajúcou hĺbkou pri saní sa znižuje aj účinnosť čerpadla. Čiže z 5m nebude dávať 200l/min. ale povedzme prijatelných 60l/min. Môžete mi poradiť?
lakon
14.05.08,12:13
Zavisi od nasavacej hlbky. Ak si cerpadlo uz raz vodu dokaze nasat potom uz taha. Tych 200l/min je na vytlaku pri 0m vyskovom rozdiele a meni sa s vytlacnou vyskou. Takze si pozri este max. nasavaciu hlbku. Pozor nie vytacnu.
dabratranec
15.05.08,11:10
Max. sacia hĺbka je 7m. Našiel som ešte jedno možné benz. čerpadlo Al-ko SA30. Sanie tiež zo 7m a max. dopravný objem je 150l/min. Je lahšie a prenosnejšie len má plastové časti. Máte niekto skúsenosti s ním? Ď
magor12
22.05.11,18:24
Používam čerpadlo alko už asi 3 roky a som s ním velmi spokojný. Neviem presne o aký typ ide no pamätám si že za min. dá 150 litrov,čiže 9000 za hod. na polievanie ideálne. Malé, lahké,čerpal som s ním aj vodu zo znečistenej studne a v pohode to zvládlo. Na to aké je malé má neuveritelný výkon.