dabratranec
14.05.08,09:28
Prosím o radu. V pestovaní citrusov som laik preto by som potreboval poradiť. Mám asi 1 ročné výhonky z citrónových jadierok. Chcel by som si sám vypestovať citróny. Je to vôbec možné v našich končinách (konkrétne Nové Mesto n.V.)? Je možné ich zasadiť von alebo ich treba mať v interiéry s nejakou teplotou? Po koľkých rokoch začnú rodiť? Treba výhonky zaštepiť? Ďakujem
VladoaKatka
14.05.08,08:21
milo43
15.05.08,10:52
Ja mám s pestovaním citrónovníkov takéto skúsenosti.
Aby citrusy rodili je potrebné ich zaštepiť,alebo zaočkovať.Ja používam očkovanie. Semenáč vypestovaný zo semena citrusového plodu musí mať hrúbku ceruzky aby sa dal očkovať. Robím to v auguste, použijem očko z rodiaceho citrónovníka. Ak čapík očka(stopka listu nad očkom) odpadne, očko sa ujalo a vyraší do budúcej jari. V lete je dôležité držať citrusy v polotieni. Prezimovanie je zložitejšie. Zásada je, veľa svetla, málo tepla. Najidealnejšia je nevykurovaná veranda, kde ale teplota nesmie klesnuť pod nulu.
beba13
08.08.08,14:45
Poradte ako sa mám postarať o tieto malé citroniky, aby mi neopadli všetky, lebo mám obavu že sa všetky neudržia je ich asi 9
Bionda
08.08.08,16:49
V jednom strašom záhradkárovi vyšiel článok o pestovaní citrusov- od suseda, čo naň kašle , ledva občas poleje, ale zato úúúroda ozaj stojí za to- rodí stáleodstrihla som si ročné výhony,pichla do piesku, odstrihla polovicu listov- nechala len tri a zabalila do igelitového záčku s pár dierkami, z troch sa mi zakorenil len jeden, ďalšie podrobnosti pridám postupom času. Uvidím´ako sa mu bude dariť ďalej, hnojenie má byť až v druhom roku, v prvom roku je vraj len dôležité polievať podľa potreby, nemá rád preliatie, zem má byť dobre vydrenážovaná a dobre namiešaná, nuž uvidím.
maria 6
10.05.09,07:10
poprosil by som o informáciu,kde zobrať vhodné vrúble na očkovanie citrona,poprípade kto by navrúbľoval
franco24
10.05.09,18:50
Ahojte kocky pestujem citrusy uz nejaky rok neodporucam stepy sadit do piesku musia byt stale stiepene na podnoz. Prikladam foto.
franco24
10.05.09,18:58
akosi neviem ako sa tu prikladaju fotky
bupi
10.05.09,22:17
poprosil by som o informáciu,kde zobrať vhodné vrúble na očkovanie citrona,poprípade kto by navrúbľoval


botanicka zahrada
tominko241
11.05.09,07:03
ludia mam problem. poradi mi niekto ako zasadit citron? .. skusam to so semienkami ale neviem v com je problem . nechce klicit. neviem ci je to nevhodnym substratom alebo je to v niecom inom .. potreboval by som presny postup.. dakujem .
osky
13.05.09,18:14
Ja mám s pestovaním citrónovníkov takéto skúsenosti.
Aby citrusy rodili je potrebné ich zaštepiť,alebo zaočkovať.Ja používam očkovanie. Semenáč vypestovaný zo semena citrusového plodu musí mať hrúbku ceruzky aby sa dal očkovať. Robím to v auguste, použijem očko z rodiaceho citrónovníka. Ak čapík očka(stopka listu nad očkom) odpadne, očko sa ujalo a vyraší do budúcej jari. V lete je dôležité držať citrusy v polotieni. Prezimovanie je zložitejšie. Zásada je, veľa svetla, málo tepla. Najidealnejšia je nevykurovaná veranda, kde ale teplota nesmie klesnuť pod nulu.

tak to som nevedela-presne takto prezimovavam svoju mandarinku,a vzdy som myslela ze jej uz musim najst ine miesto lebo presne.je na nevykurovanej verande,kde je veeeelmi vela svetla ale v zime dost kosa,brrrr.stromcek je zo semienka a moze mat uz aj 6-10 rokov-presne to odhadnut neviem,je uz veliky ama krasny hruby kmen,cca 7 cm,je vo velkom keramickom kvetinaci.to ze je to mandarinka ,sme zistili az tento rok,lebo ma 1.raz plod:---,ale jeden jediny a uplne miniaturny,priemer cca 0,5 cm:---:D.takze,moze to byt aj pomaranc.dik za radu,aspon viem ako na to.my sme to nikdy nestepili a pod.
wabi
16.05.09,22:18
Lepšie než sadiť semienka je vypestovať si podnož najlepšie Trifoliatu, ktorá mimochodom dokáže prežiť aj naše zimy a zhadzuje listy na zimu a potom zaočkovať alebo čo je jednoduchšie použiť ablaktáciu s rastlinou ktorá už je štepená...
Podrobné info na mnohých stránkach určených na pestovanie citrusov. Napríklad vygúgliť...:)
Monika Káčerová
11.01.12,09:57
Ahoj, dostala som od kolegyne asi 50 cm vysoku madarinku. Kupila som si aj špeciálne hnojivko. Boli sme na dva týždne na dovolenke a svokrovci prišli poliať kvety 2x. Ked som prišla, bola zemina mandarinky sucha, listy oschnuté a plody mäkké a nevyzerali dobre. Dala som im dosť vody aj hnojivko ale ešte stále sa mi chuderka nepreberá k životu. Mám ju v teplej miestnosti na parapete. Neviete mi poradiť čo by pomohlo?Dakujem:)
Chokma
11.01.12,11:04