hanma
14.05.08,10:11
Ahojte, vie mi niekto poradit ako je to s cenou nehnutelnosti?? Planujeme v najblissej dobe predat nas 7-rocny byt- novostavba a kedze ceny isli rapidne hore,tak zacat stavat dom. Len neviem, ci mame hned dat inzerat, alebo mame cas do konca roka s predajom. Maju ist ceny dole, alebo sa udrzia?? Dakujem za cenne rady. :)
katkaj
14.05.08,08:15
Ahojte, vie mi niekto poradit ako je to s cenou nehnutelnosti?? Planujeme v najblissej dobe predat nas 7-rocny byt- novostavba a kedze ceny isli rapidne hore,tak zacat stavat dom. Len neviem, ci mame hned dat inzerat, alebo mame cas do konca roka s predajom. Maju ist ceny dole, alebo sa udrzia?? Dakujem za cenne rady. :)

Tak na túto otázku ti asi nikto neodpovie. Ceny nehnuteľností sú naozaj už v niektorých lokalitách prehnané a možno pôjdu ešte trochu hore a možno už začnú klesať. To ukáže až čas. Ale určite do konca roka neklesnú o 50% :)
Momentálne je trochu útlm na trhu nehnuteľností ale podľa mňa ceny ešte klesať nebudú.
hanma
14.05.08,08:19
Katkaj dakujem!!
duves
14.05.08,08:25
Mám doma krištálovú guľu na veštenie:D.


Tak teraz vážne: nedávno bol v novinách článok o stagnovaní cien nehnutelnosti v BA. Trva to asi 3 mesiace.
mladymuz
14.05.08,08:27
zavisi to od lokality, momentalnych priem. cien a hlavne ake su vyhliadky na dalsi rast mesta, resp. regionu. Ak tie vyhliadky nie su nejake pozitivne a hlavne velkolepe, tak by som necakal nejaky velky rast ale tak isto by som sa neobaval nejakeho poklesu. Jedno je vsak iste, ceny stavebneho materialu a sluzieb budu rast rychlejsie ako priem. cena bytu. Ja by som osobne zacal stavat uz toho roku.
iriska
14.05.08,15:37
len na okraj - v porovnaní cien z decembra minulého roka a februára, marca tohoto roka išli ceny stavebnín hore o 30%, takže ak plánujete dom za 1,5 milióna (ako príklad), tak budúci rok môže vyjsť na 2mil. a to nevyrovná ani mierne stúpajúca cena predávaného bytu.
durisovad
14.05.08,20:05
Pocula som, ze ceny nehnutelnosti u nas klesnu vtedy, ked vypukne hypotekarna kriza. Zatial o nej nepocut, takze pokles asi nehrozi.
AndrejG
14.05.08,21:29
Ceny nebudu nikdy klesat, pojdu hore bud pomaly alebo rychlo, ale z dlhodobejsieho hladiska klesat urcite nebudu, to by bolo proti logike.

Hypotekarna kriza u nas nehrozi, banky si klientov preveruju tak poctivo ako malokde, to len niektori ludia sa radi nechavaju nazyvat odbornikmi, tak pustaju tie perly do novin, ktore samozrejme bulvar rad "zozerie". :)
Pete02
15.05.08,04:55
Ceny nebudu nikdy klesat, pojdu hore bud pomaly alebo rychlo, ale z dlhodobejsieho hladiska klesat urcite nebudu, to by bolo proti logike.

Tak tvoja logika je na tom dost zle. Aj v Amerike, Irsku, Anglicku, Spanielsku, Polsku a najnovsie uz aj Cesku tak uvazovali. V case, ked predaje bytov u nas su mizive, by som zvazoval predaj cim skor. V kazdom vacsom byte trh s nehutelnostami stoji, niekde uz aj ceny niektorych bytov poklesli. Ludia, ktori mali nejake uspory uz nakupili este pred zimou 2007. Teraz ludia kupuju len z nudze a aj to len solventnejsi. Nehnutelnosti ako investicia je uz pass.
duves
15.05.08,05:48
len na okraj - v porovnaní cien z decembra minulého roka a februára, marca tohoto roka išli ceny stavebnín hore o 30%, ....
Ja iba žasnem:eek:, že ako nam eurokomisári vypočítali tú onú...no infláciu. Vraj sme splnili kritéria na prijatie eura a inflacia je 2,2%. Trt makovy, a to este nepišeme o raste cien potravin.
pivko
17.05.08,17:45
Tak tvoja logika je na tom dost zle. Aj v Amerike, Irsku, Anglicku, Spanielsku, Polsku a najnovsie uz aj Cesku tak uvazovali. V case, ked predaje bytov u nas su mizive, by som zvazoval predaj cim skor. V kazdom vacsom byte trh s nehutelnostami stoji, niekde uz aj ceny niektorych bytov poklesli. Ludia, ktori mali nejake uspory uz nakupili este pred zimou 2007. Teraz ludia kupuju len z nudze a aj to len solventnejsi. Nehnutelnosti ako investicia je uz pass.
Nerob paniku, kleslo to cca o 10% ,ale material a práca su stále drahšie ,tak že všetko nové bude drahé.
Do konca roka pojdu byty ešte cca o 20% hore.
AndrejG
17.05.08,19:55
Tak tvoja logika je na tom dost zle. Aj v Amerike, Irsku, Anglicku, Spanielsku, Polsku a najnovsie uz aj Cesku tak uvazovali. V case, ked predaje bytov u nas su mizive, by som zvazoval predaj cim skor. V kazdom vacsom byte trh s nehutelnostami stoji, niekde uz aj ceny niektorych bytov poklesli. Ludia, ktori mali nejake uspory uz nakupili este pred zimou 2007. Teraz ludia kupuju len z nudze a aj to len solventnejsi. Nehnutelnosti ako investicia je uz pass.

Neviem ci ti nieco hovoria pojmy ako recesia a rast. Kazda ekonomika si prejde raz jednym raz druhym, takze logicky ceny nehnutelnosti niekedy klesaju, niekedy rastu, ale v dlhodobom horizonte vzdy rastu.

Sranda ze spominas Anglicko, kde su nehnutelnosti ktore stoja aj cez 1 miliardu, je logicke ze nebudu stale stupat o 20% rocne.

Inak to ze u nas predaj bytov poklesol, nic neviem, vsetky novostavby su z 95% vypredane este pred dokoncenim. Asi preto sa dnes tak masovo stavia, developeri asi radi vyhadzuju peniaze von oknom. :)
220870
18.05.08,18:21
Čo ja viem tak v BA to už asi dosiahlo vrchol. Známi má problém už asi tri mesiace predať jedenizbový byt.Maklér mu povedal že v novembri minulého roku by sa po ňom len zaprášilo.Určite záleží aj od lokality.Ceny bytov už totižto dosiahli ceny nových domov.A zrejme budú stúpať len v tom prípade že budú stúpať ceny nových domov.
mladymuz
18.05.08,18:54
stavebny material je obzvlast citlivejsi na vstupy typu energie a praca. Ziskavanie surovin ťaženim, resp. inymi metodami je veľmi energeticky naročne a tam je rast cien podstatne vačší ako 2,2 %. Je tam veľký podiel ľudskej práce, ktorá medziročne tiež rastie nezanedbatelnym percentom.
Nezanedbatelna je aj preprava surovin, strkov, pieskov ktora v niektorych pripadoch stoji viacej ako samotna surovina. V preprave je velky podiel PHM+ mzda sofera. Nafta je uz o takmer 10% drahsia ako benzin 95 oktanovy a vyhliadky vobec nie su ruzove do buducna.
HUSKYgirl
20.05.08,20:07
Tiez by ma velmi zaujimalo co bude,...tento rok by sme chceli kupit pozemok a na buduci rok staviat dom.Chcete povedat ze dom ktory mi postavia na kluc tento rok za 1 a pol miliona uz na buduci rok postavia za 2??? To je sialene,takto sa nikdy nedopracujem k vlastnemu a to ma uz teraz hypoteka neminie,...
AndrejG
20.05.08,20:23
V prvom rade, dnes ziadna firma nepostavi dom za 1,5 miliona. Ale nie, urcite to nepojde hore o 30% rocne. Hore ide najma praca, ludia pomaly stracaju sudnost a kazdy murar sa chce tusim za par rokov zabezpecit, aby uz nemusel robit.
duves
21.05.08,06:08
AndrejG: podla mna je uplne logicke, že bude rast cena prace. Aspon v BA je to zrejme. Osobne by som taku pracu ako je zhotovenie murov, priečok, otvorov pre okna, možno obkladov a dlažieb nerobil za par korun, pričom maš zarobene už v 50-ke na problemy s klbami.
mojamalickost
21.05.08,12:18
Moj velmi podrobny clanok o tom ako sa asi budu vyvijat ceny nehnutelnosti si mozete precitat na webe ako-investovat.sk/index.php/nehnutelnosti/59-nehnutelnosti/58-dovody-preo-ceny-nehnutenosti-naalej-porastu-

pridajte si pred to www
Mozno Vam to niekomu pomoze
AndrejG
21.05.08,15:09
AndrejG: podla mna je uplne logicke, že bude rast cena prace. Aspon v BA je to zrejme. Osobne by som taku pracu ako je zhotovenie murov, priečok, otvorov pre okna, možno obkladov a dlažieb nerobil za par korun, pričom maš zarobene už v 50-ke na problemy s klbami.

Samozrejme ze je to logicke, ja som za dobru pracu rad dobre zaplatil. Ale ked si niekto vypyta na stavbe 100tis. a vies ze to ma pracu, ktoru urobi sam za 3-4 tyzdne, to sa mi zda uz extrem, ved tolko nezarobi robotnik nikde na svete. Ja len chcem, aby bol nejaky realny pomer, nieze budu pytat 4-5x tolko ako su priemerne platy ostatnych ludi.
HUSKYgirl
21.05.08,16:05
Akoze nie?? Pozri stranku prodomu a najdi si VIKTORIA je tam napisane stavba na kluc 1 500 000,- tak to uz nerozumiem kto klame? :mee:
AndrejG
21.05.08,16:40
Akoze nie?? Pozri stranku prodomu a najdi si VIKTORIA je tam napisane stavba na kluc 1 500 000,- tak to uz nerozumiem kto klame? :mee:

Ja som mal projekt od prodomu a pri cenach bolo pisane, ze "ceny platne na rok 1996". :) Neviem ako je to teraz, ale ceny sa na stavbe mozu tak lisit, ze to az pekne nieje, ten isty dom sa da postavit za 2mil. aj za 5mil. a to nenarazam na vnutro, iba holodom. Zavisi hrozne vela od materialov a hlavne od partii, firiem, ktore to robia, kazdy ma uplne ine marze, atd.

Ked ti mozem poradit, kym sa pustite do stavby, venuj sa par mesiacov studiu teorie, citaj fora, skusenosti inych ludi, atd atd. Lebo ked sa v tom clovek nevyzna, kazdy ti vsetko naceni tak, ze sa nedoplatis. Navyse je dobre vsetko ovladat aj kvoli tomu, aby si vedela ludi na stavbe skontrolovat, ich pracu, atd.
AndrejG
21.05.08,16:43
Ale potesim ta, pozeram ten dom na prodome a je to fakt mini dom. Ten sa urcite zmestite do 1.5mil, ked si najdete dobru partiu.
HUSKYgirl
21.05.08,20:54
No to potesilo ;) Dik..ja viem ze je malicky ale nam by stacil..taky romanticky maly domcek este krb donho nacpat a je to :) horsie keby boli deti,s jednym este sa da ale s dvomi uz nie :rolleyes:
AndrejG
21.05.08,22:13
Ale co by sa nedalo, detom bude chybat miesto, az ked pridu do puberty, dovtedy su dolezite ine veci. Hlavne nech su deti zdrave, potom je jedno ci clovek byva v malom 2-izbovom byte alebo velkom dome. Aspon mne, ja si deti uzivam a hovorim si, ze ked mame co jest, strechu nad hlavou a sme zdravi, tak sa mozeme stale usmievat. :)
duves
22.05.08,06:56
Moj velmi podrobny clanok o tom ako sa asi budu vyvijat ceny nehnutelnosti si mozete precitat na webe ako-investovat.sk/index.php/nehnutelnosti/59-nehnutelnosti/58-dovody-preo-ceny-nehnutenosti-naalej-porastu-

pridajte si pred to www
Mozno Vam to niekomu pomoze
No musim si to vytlacit a v klude precitat. Len na jedno sa zabuda, americka hypotekarna kriza ma zaklada v masovej hysterii investovat do nehnutelnosti. Mam silny dojem, že urcite tendencie badat aj na slovensku. Poviem priamo moju teoriu: Ak kupuju nehnutelnost ludia, ktori naozaj potrebuju riesit byvanie, je to o.k. Žiadne deformacie cien sa nekonaju, rast cien nehnutelnost minimalne kopiruje inflaciu - avsak tu skutocnu (10 až 15%), nie taku zdeformovanu pre zavedenie eura (vraj 2,2%). Avsak v pripade, že nehnutelnosti su predmetom špekulacii, ceny sa príšerne zdvíhaju, nadsadzuju, staci iba okamih pre smrt celeho realitneho trhu a jeho kolaps. Dosledky su zname (vid americka hypokriza).
NInive
22.05.08,12:28
Duves, súhlasím. No ja sa len hnevám, že potrebujem v tak nemožnom čase riešiť bývanie. No nieje to na zlosť?:D
AndrejG
22.05.08,14:45
No musim si to vytlacit a v klude precitat. Len na jedno sa zabuda, americka hypotekarna kriza ma zaklada v masovej hysterii investovat do nehnutelnosti. Mam silny dojem, že urcite tendencie badat aj na slovensku. Poviem priamo moju teoriu: Ak kupuju nehnutelnost ludia, ktori naozaj potrebuju riesit byvanie, je to o.k. Žiadne deformacie cien sa nekonaju, rast cien nehnutelnost minimalne kopiruje inflaciu - avsak tu skutocnu (10 až 15%), nie taku zdeformovanu pre zavedenie eura (vraj 2,2%). Avsak v pripade, že nehnutelnosti su predmetom špekulacii, ceny sa príšerne zdvíhaju, nadsadzuju, staci iba okamih pre smrt celeho realitneho trhu a jeho kolaps. Dosledky su zname (vid americka hypokriza).

Americka hypotekarna kriza je o niecom uplne inom. Banky sa jednu dobu predbiehali v poskytovani uverov a dali ich prakticky kazdemu, bez dostatocneho prijmu, bez dostatocneho rucenia, atd. Len preto, lebo kazda banka chcela mat co najviac hypotek. Predstav si ze nova banka pride na Lunik IX a zacne rozdavat hypoteky na obcianske preukazy, aby si vydobila svoje miesto na trhu. Takze asi tak...porovnavajme porovnatelne, ta kriza tu nikdy nenastane.
bear7
22.05.08,20:18
Tak na otazku nehnutelnosti ti odpoviem velmi rychlo,mas peniaze? Skupuj pozemky vsade a vsetko na slovensku co sa da,nemas peniaze? nevadi mas ten byt,tak cakaj dlho ako len mozes cim dlhsie vydrzis tym viac zarobis. Mesto s ktoreho pochadzam je male uplne na vychode ale ceny bytov sli za posledne 4 mesiace hore v niektorych pripadoch aj o 60 percent,viem to je extrem ale ty 40 percent je bezna realita a to nielen byty ale aj pozemky vsade naokolo. ver mi mam prehlad prave som nieco kupoval aj predaval,a zacinaju sa k nam hrnut zahranicny zaujemci a ty maju penazi dost.
chandler
08.10.08,13:12
myslim, ze tato tema je znovu aktualna ;)
Composite
09.10.08,13:14
Lokalita?
Ceny starých pôjdu rapidne dole, novostavby sa budú držať, alebo mierne klesnú.
Uvery sa sprísnia, čiže dopyt sa ešte zmenší.
V BA neviem ako to bude, ale tam budú tiež korekcie, ale mierne.
Napr. v okolí ZA cena 3 izb. bytu starého klesla aj o 500 tis za rok a pôjdu ešte nižšie.
Ponuka je 20 bytov na dopyt 1 byt, prenájom 3 byty (to je pomer).

Ak je to novostavba, tak výhoda, ale ceny už nepôjdu hore.

Firmy rušia veľké projekty, hotové im ostávajú poloprázdne, banky im už nechcú tak štedro požičiavať na čokolvek.

Napr. ja počkám ešte rok a kúpim byt, lebo za 2-5 rokov vzrástla cena 2-3 násobne, ale už klesá.

HHH, páči sa mi, že skupuj čo môžeš, chyba ceny su na maxime a bude korekcia a bublina splastne, už sa to prejavuje a dosť, utícha stavebný boom, ceny stagnujú a klesajú, treba čakať na pád a potom skupovať

Svetová kríza je len na polovičnej ceste, jej tvrdosť sa ešte len ukáže a prejde do iných odvetví a častí financií.
Ak niekto píše, že nás sa nedotkne je populista, zasiahne nás a pekne, nebude to ako v USA, číne, či japonsku, ale produkcia sa zníži, odber tiež, dopyt to samé.

Lebo ešte neprišli tzv. Alt-A hypotéky "Byly vymyšleny pro lidi s dobrou úvěrovou historií, avšak aktuálně bez potřebných příjmů a zajištění" t.j, že ste dostali hypotéku, aj ked ste na ňu nemali, ale prvé roky (cca. 5 rokov) sa upravili, tak aby nebola veľká záťaž, ale potom je to neúnosné, ich výhodnosť vyprší okolo roku 2010-2012 už teraz má problém 13% takýchto hypoték.

HHH, páči sa mi, že skupuj čo môžeš, chyba ceny su na maxime a bude korekcia a bublina splastne, už sa to prejavuje a dosť, utícha stavebný boom, ceny stagnujú a klesajú, treba čakať na pád a potom skupovať. Oplatilo sa to začiatkom roka, ked bola cena dole, teraz je na vrchole.
Sprostredkoval som predaj viacerých domov a pozemkov cena za meter bola od 500-1000 sk m2, teraz je ich cena na maxime 1500-2500 m2 a už je nepredajný (pozemky a domy sa otočili 3-4 krát), posledný to už nemôže predať a predáva pod cenu, trh je nasýtený a nie su peniaze
GDP
10.10.08,07:31
este treba dodat ze porastie nezamestnanost nad 10% co znizi tiez mnozstvo penazi! ;-(
Composite
17.10.08,13:12
A je to tu, banky dočasne sprísňujú kritéria ;)
Dexia zatiaľ nič nemení
SLSP sprísňuje kritéria, majú 9 ratingových bodov, posledné 3 nedostanú nič, ďalšie 3 úrovne možno
ČSOB, TatraBanka zvyšujú úrok o 0,2-0,5%.
VUB tiež zvyšuje kritéria.
Všetky banky samozrejme už nebudú prefinancovávať 100% a viac % nehnuteľnosti, odhadujem tak 80%.

Developerom a investičným firmám ostávajú bytové komplexy poloprázdne, nové prerojekty na stavbu stopli, banky už nechcú pustiť peniaze.

Trh je nehnuteľnosťami presýtený (nie dostatočný), bude menej peňazí v obehu, vyššia nezamestnanosť, nižšia kúpyschopnosť.

Takže pre autora tohoto príspevku:
Včera bol na predaj nehnuteľnosti neskoro, mal ho predať už začiatkom roka, teraz to bude problém.
duves
17.10.08,17:33
Developerom a investičným firmám ostávajú bytové komplexy poloprázdne, nové prerojekty na stavbu stopli, banky už nechcú pustiť peniaze.

V Rači, kde som vyrastal (par metrov stade) je pripraveny projekt na byty v lokalite Pallfyho kurie na Baronke. To som zvedavy, komu to popredaju:
http://lh4.ggpht.com/duves1/SPjUEUU6fpI/AAAAAAAADrA/B_jWn-WaEhk/s512/Pallfy.jpg

takto to vyzera dnes:
http://lh4.ggpht.com/duves1/SDr6lzyW4dI/AAAAAAAACnU/tv-QsCgmg50/s128/IMG_0084.JPG http://lh3.ggpht.com/duves1/SPjUCx7X0ZI/AAAAAAAADqw/W1c_Kvqb0XA/s128/DSC00210.JPG http://lh5.ggpht.com/duves1/SDr6nDyW4fI/AAAAAAAACnk/LNc7X2bzScM/s128/IMG_0086.JPG
http://lh3.ggpht.com/duves1/SDr6njyW4gI/AAAAAAAACns/zQiS4QQGs7U/s512/IMG_0087.JPG
chandler
17.10.08,19:28
to predaju v pohode, raca patri medzi najlepsie lokality.
Composite
18.10.08,09:06
Ani by som nepovedal, cenu si dajú vysokú, a nikto to nekúpi, resp. len niekto fakt čo nevie s peniazmi, lebo tí čo majú na tak drahé byty si vedia spočítať 2 a 2.
Teraz je problém predať drahé byty, ceny predajcovia znižujú z 25 mil za 15 mil a stále to nikto nechce.
Predajú to pohode, tak za 5-10 rokov ;)
Banky a ľudia sa snažia držať peniaze v hotovosti.
-
Trochu OT:
To je ako zo zlatom, zlato dávno nie je to čo bývalo, všetci do neho dávali peniaze v čase kríz a vždy bolo bezpečná investícia (v taktom čase) a šlo to hore.
Minulý mesiac bolo zlato za 760 USD/unca, v pondelok 900 USD/ unca, v stredu 800 USD/unca včera 740 USD/unca.
Platina zo začiatku roka padla o 2500 USD/unca na cca. 900 USD/unca.
Dolár ide hore (dočasne), ak prehrmí kríza padne na hubu. prečo? lebo ľudia teraz chcú doláre na kúpu americký dlhopisov v nominovaných v USD, ked sa kríza ukľudní začnú výpredaje a dolár poletí zas dole.
-
Rovnako je to aj s realitami.
-
Dnes sa oplatí, investovať do umenia a trochu do diamantov
chandler
20.10.08,06:05
postavia to za 30tis na meter a predaju za 40tis. iste ze sa to budu snazit predat za 80tis. ale ak nepredaju nic sa im nestane.

k tomu zlatu- zlato je velmi naviazane na priemysel (pouziva sa na vyrobu nejakych spojov v elektronike ci take nieco) takze jeho cenu tiez ovplyvnuje hospodarska kriza - preto uz nie je istotou.
Composite
23.10.08,09:54
Jo ako komu, niekto stavia z vlastných zdrojov, niekto z uverov.
Takže ten čo z úveru, tak má smolu a zbankrotuje.
A banka už nikomu nepožičia veľa peňazí.
natascha
05.05.11,06:03
Napadlo ma oživiť túto tému spred troch rokov. Prečítala som si všetky príspevky a niektoré sú z dnešného pohľadu trochu úsmevné. Za tie tri roky sa toho veľa udialo. Zaujímavý postreh bol napr. ten o zlate ako o nezaujimavej komodite. Dnes zlato prekonáva všetky rekordy. Avšak mám pocit, že sa trh s nehnuteľnosťami rozhýbal, aspoň tak sa píše v médiách. Aký máte názor na oživenie realitného trhu?
vratnik
05.05.11,06:22
Aký máte názor na oživenie realitného trhu?
Su to PR zaplatene reklamne clanky realitiek, ktore sa tvaria ako spravodajstvo. Realitky chcu nastartovat trh. Pri dnesnom stave v mediach je pravda uplne opacna ako tvrdia media. Ak mainstream zacal propagovat zlato ako investiciu, tak sa ho treba urychlene zbavit - dalsia bublina cochvila splasne.
chandler
05.05.11,06:46
Napadlo ma oživiť túto tému spred troch rokov. Prečítala som si všetky príspevky a niektoré sú z dnešného pohľadu trochu úsmevné. Za tie tri roky sa toho veľa udialo. Zaujímavý postreh bol napr. ten o zlate ako o nezaujimavej komodite. Dnes zlato prekonáva všetky rekordy. Avšak mám pocit, že sa trh s nehnuteľnosťami rozhýbal, aspoň tak sa píše v médiách. Aký máte názor na oživenie realitného trhu?

neviem sice co take prevratne sa za tie 3 roky udialo, ale budem reagovat k tomu zlatu. kedze sa pouziva v priemysle, tak pri oziveni vyroby je samozrejme ze jeho cena stupa. co presne sa ti zdalo usmevne?

realitny trh sa ozivil ale za ceny ktore su tak o 20-25% nizsie (aspon take mam skusenosti - ale je ich iba par)
misomiso
05.05.11,06:50
Ano, navyse to, ze zlato stale stupa este nie je dokaz o najvyhodnejsej investicii. Ak to porovnas napriklad s akciami alebo nehnutelnostami, tak napr. nehnutelnosti padli a stale padaju, no ak vlastnis luxusny byt, a mas ho v prenajme, (pripadne viac mensich) tak ta to moze zivit a to napriek vestkym tymto "pohromam" realitneho trhu. Zivi ta to sice nie tak dobre ako pred styrmi rokmi, ale zivi. Zlato je taka investicia, ako keby si investovala do pozemku s nadejou, ze to raz bude stavebna parcela a ty zarobis. Moze, ale aj nemusi. Zlato napriklad nemozes prenajimat.

Co sa tyka tych cien, tak prave pred par dnami vysiel nejaky clanok o tom, ze v niektorych lokalitach Slovenska ceny uz stupaju a v BA stale klesaju. Vraj 4 izb byt 3% rocne alebo tak. No - aj to sa mi zdaju byt prifarbene informacie, ti novinari nemaju odkila ziskat informacie, za kolko boli skutocne predane byty, pretoze informacie z inzercie su samozrejme oproti realite nafuknute.

Ale to sa mi zda logicke, ze rozne regiony sa spravaju odlisne, pretoze nikde nanastavali tolko zbytocnych bytov, ako v BA. Cize ak sa niekde nestavalo tak tam teraz logicky bude cena stupat.
gilda
05.05.11,07:28
Zlato je nestabilná komodita. Spoľahlivá, časom overená je investícia do umenia, alebo diamantov. Bolo spomínané na začiatku témy a platí to aj dnes. ....vlastniť napríklad za hrsť pravých briliantov...:)
misomiso
05.05.11,07:35
Zlato je nestabilná komodita. Spoľahlivá, časom overená je investícia do umenia, alebo diamantov. Bolo spomínané na začiatku témy a platí to aj dnes. ....vlastniť napríklad za hrsť briliantov...:)
A v com su brilianty lepsie ako zlato? Zlato sa pouziva aspon v priemysle, brilliant sa stava v pruserovych casoch uplne nepouzitelny. Predsa vybruseny briliant s mnozstvom investovanej prace brusica nerozomeiles na prasok, aby si z neho spravila reany kotuc na beton. Navyse na priemyslene pouzite sa dnes z velkej casti pouzivaju umele.
natascha
05.05.11,08:01
Zlato stúpa hlavne kvôli nestabilným trhom a možno v niekom evokuje "bezpečný prístav", aj keď určite je na ňom bublina, tak ako na striebre. A možno práve teraz je dobré kupovať nehnuteľnosť, keď klesli. Žiadnu sa síce nehodlám kupovať, ale celkom ma zaujíma, aký to bude mať vývoj. Čiste teoreticky.
vratnik
05.05.11,08:31
U nas v okresnom meste za posledne roky klesli len panelakove byty. Domy a pozemky sa drzia stabilne aj ked sa predavaju minimalne resp. vobec. Velka cast nehnutelnosti je predrazenych, napriklad nehnutelnost, ktora bola pred 5 rokmi kupena a teraz sa ju majitel pokusa predat za 3 nasobok vtedajsej nadobudacej ceny, vysledok je nerealna cena, deformovany trh, ale majitel ma peniaze tak moze kludne cakat dalsich 5 rokov a viac. Cakam stagnaciu cien realit a zamrznuty realitny trh.
misomiso
05.05.11,08:46
Zlato stúpa hlavne kvôli nestabilným trhom a možno v niekom evokuje "bezpečný prístav", aj keď určite je na ňom bublina, tak ako na striebre. A možno práve teraz je dobré kupovať nehnuteľnosť, keď klesli. Žiadnu sa síce nehodlám kupovať, ale celkom ma zaujíma, aký to bude mať vývoj. Čiste teoreticky.

Vsetko zalezi na situacii v tom/ktorom regione. Ked je v BA postavenych 20 x viac bytov (prevazne luxusnych) ako je rocny dopyt, tak bude trvat 20 rokov, kym sa predaju. Dovtedy bude cen klesat. Ak sa niekde masivne nestavalo, tak tam moze cena stupat uz aj dnes. Poniektori developeri by velmi radi premiestnili svoje investicie z BA na "vidiek", do mensich miest, tam by ich predali, lenze tu sa prejavuje ta zakerna podstata slova NEHNUTELNOST.


U nas v okresnom meste za posledne roky klesli len panelakove byty. Domy a pozemky sa drzia stabilne aj ked sa predavaju minimalne resp. vobec. Velka cast nehnutelnosti je predrazenych, napriklad nehnutelnost, ktora bola pred 5 rokmi kupena a teraz sa ju majitel pokusa predat za 3 nasobok vtedajsej nadobudacej ceny, vysledok je nerealna cena, deformovany trh, ale majitel ma peniaze tak moze kludne cakat dalsich 5 rokov a viac. Cakam stagnaciu cien realit a zamrznuty realitny trh.

No tak take "ponuky" mozes rovno ignorovat, to nema cenu brat vobec do uvahy. Po par rokoch si majitelia uvedomia, ze to tiez nie je terno starat sa o prazdny RD alebo platit prazdny byt, (pokilal ho zrovna neprenajimas), a zistia, kolko realne prerobili. Nie vsetky byty, ktore su na predaj sa do poslednej chvile prenajimaju, takato kombinacia nepraje ani dobrej sanci na predaj ani dobrej najomnej zmluve.
gilda
05.05.11,13:30
A v com su brilianty lepsie ako zlato? Zlato sa pouziva aspon v priemysle, brilliant sa stava v pruserovych casoch uplne nepouzitelny. Predsa vybruseny briliant s mnozstvom investovanej prace brusica nerozomeiles na prasok, aby si z neho spravila reany kotuc na beton. Navyse na priemyslene pouzite sa dnes z velkej casti pouzivaju umele.
Umelecké diela, drahé kamene, drahé kovy nestrácajú na hodnote ani v prúserových časoch. Brilianty spĺňajúce najvyššie kritériá kvality tam tiež patria, je to výhodná kúpa.
misomiso
05.05.11,14:13
Umelecké diela, drahé kamene, drahé kovy nestrácajú na hodnote ani v prúserových časoch. Brilianty spĺňajúce najvyššie kritériá kvality tam tiež patria, je to výhodná kúpa.

Este si nezazila pruserove casy. V pruserovych casoch bude mat hodnotu iba to, co bude schopne zabezpecit zakladne potreby ludi, teda jedlo, teplo a nejaku strechu nad hlavou. Vsetko ostatne bude bezcenne.

Aby si ma dobre pochopila, nehovorim teraz, ze iba jedlo bude mat cenu, ale vsetko, co mas alebo vyrobis, a s cim mozes prispiet k zabezpeceniu tychto hodnot, teda aj zavlazovaci system na pole alebo technologia, ako vyrabat s planktonu ropu (uz sa to crta) - napriklad. Teda ten briliant bude mat cenu toho suroveho diamantu, pokial z neho niekto vyrobi napriklad korunku vrtaku a pomoze Arabom, ktorym dojde ropa dostat sa k nejakej podzemnej vode ktoru nikdy nemali a o chvilu si ju nebudu mat z ani za co kupit (lebo nebudu mat zisky z ropy).
gilda
06.05.11,12:16
Este si nezazila pruserove casy. V pruserovych casoch bude mat hodnotu iba to, co bude schopne zabezpecit zakladne potreby ludi, teda jedlo, teplo a nejaku strechu nad hlavou. Vsetko ostatne bude bezcenne.

Aby si ma dobre pochopila, nehovorim teraz, ze iba jedlo bude mat cenu, ale vsetko, co mas alebo vyrobis, a s cim mozes prispiet k zabezpeceniu tychto hodnot, teda aj zavlazovaci system na pole alebo technologia, ako vyrabat s planktonu ropu (uz sa to crta) - napriklad. Teda ten briliant bude mat cenu toho suroveho diamantu, pokial z neho niekto vyrobi napriklad korunku vrtaku a pomoze Arabom, ktorym dojde ropa dostat sa k nejakej podzemnej vode ktoru nikdy nemali a o chvilu si ju nebudu mat z ani za co kupit (lebo nebudu mat zisky z ropy).

Pruserové časy sme nezažili ani ty ani ja. Ako ich popisuješ, môžu nastať pri naplnení katastrofického scenára (celosvetová jadrová vojna). Môžeme teoretizovať, realitu, ktorá by nastala skôr tušíme.(V tomto smere nás nešetril sci-fi film Threads - Vlákna)."Inkriminovaný" briliant má hodnotu v prípade "miernejšieho stavu núdze". Vtedy ver never, mať za hrsť.... si za vodou. Skús tento fakt vyvrátiť "investorom", ktorí ich kupujú - vedia prečo. Zatiaľ žijeme v takejto realite.
jar88
06.05.11,12:27
Pruserové časy sme nezažili ani ty ani ja. Ako ich popisuješ, môžu nastať pri naplnení katastrofického scenára (celosvetová jadrová vojna). Môžeme teoretizovať, realitu, ktorá by nastala skôr tušíme.(V tomto smere nás nešetril sci-fi film Threads - Vlákna)."Inkriminovaný" briliant má hodnotu v prípade "miernejšieho stavu núdze". Vtedy ver never, mať za hrsť.... si za vodou. Skús tento fakt vyvrátiť "investorom", ktorí ich kupujú - vedia prečo. Zatiaľ žijeme v takejto realite.
Presne ako píšeš, misomiso to dosť prehnal a už je v ďalšej dobe ľadovej.
Ale k tomu tvojmu argumentu, že vedia prečo ich kupujú len toľko, že nie že vedia prečo to kupujú, ale že nevedia čo iné kúpiť, ako diamanty.
marleau
06.05.11,12:42
Presne ako píšeš, misomiso to dosť prehnal a už je v ďalšej dobe ľadovej.
Ale k tomu tvojmu argumentu, že vedia prečo ich kupujú len toľko, že nie že vedia prečo to kupujú, ale že nevedia čo iné kúpiť, ako diamanty.
Prečo by mal byť v dobe ľadovej?To ako by si tvrdil,že v dnešnej dobe nikto netrpí hladom,veď svet je vyspelý.A predsa...
misomiso
07.05.11,06:57
Pruserové časy sme nezažili ani ty ani ja. Ako ich popisuješ, môžu nastať pri naplnení katastrofického scenára (celosvetová jadrová vojna). Môžeme teoretizovať, realitu, ktorá by nastala skôr tušíme.(V tomto smere nás nešetril sci-fi film Threads - Vlákna)."Inkriminovaný" briliant má hodnotu v prípade "miernejšieho stavu núdze". Vtedy ver never, mať za hrsť.... si za vodou. Skús tento fakt vyvrátiť "investorom", ktorí ich kupujú - vedia prečo. Zatiaľ žijeme v takejto realite.

To, preco ich kupuju presne vystihol jar88.
misomiso
07.05.11,07:15
Presne ako píšeš, misomiso to dosť prehnal a už je v ďalšej dobe ľadovej.


Doba ladova je na dosah, presnejsie povedane na dostrel.

Ak by si si ty ako policajt najal najomneho vraha, aby niekoho zabil (z akehokolvek dovodu) - tak potom, keby na tohto chlapika bol vydany zatykac a ty by si ho ako policajt nahanal, tak by si ho zajal alebo rovno zastrelil?

Americania stavali Guantanamo specialne pre najvacsich zlocincov z Al Kaidy. Stoji ich to rocne mnozstvo penazi a zatial tam vaznili iba roznych "taxikarov" Bin Ladina, alebo dokonca rolnikov, ktori okopavali pole a mali tu smolu, ze sa nachadzali v nespravnim case na nespravnom mieste, pretoze isli okolo Americania, ktori potrebovali "naplnit pocty".

Teraz mali Americania jedninecnu sancu Ladina zajat a postavit pred sud - akykolvek, ich civilny, ich vojensky, vojensky v Haagu... Oni ho vsak zastrelili skor, ako stihol dvihnut ruky nad hlavu. To, ze nebol ozbrojeny, priznali. Dufam, ze si videl film Farenhait 9/11, kde sa podrobne rozobera to, ze po utoku na dvojicky v NY, ked bola zastavena vsetka letecka doprava, tak jedine lietadla, ktore mohli vzlietnut boli lietadla, ktore mali za ulohu pozbierat pocetnych clenov Bin Ladinevej rodiny, ktori sa vtedy nachadzali na roznych miestach v USA a bezpecne ich dopravit do Saudskej Arabie.

Treba k tomu nejaky komentar?

Je vseobecne zname, ze kazdy vyrobca si dnes aktivne musi zabezpecovat odbyt, a to tym najkreativnejsim sposobom. Casto sa to deje aj tak, ze napriklad majitelia pneuservisov rozsypu po ceste klince - bohuzial. Tiez je vseobecne zname, ze najbohatsi a najvplyvnejsi ludia na zemi su vyrobcovia zbrani a obchodnici s nimi. Maju jediny problem. V case, kedy vsetko funguje na svete tak, ako ma hladoveju. Preto ta zufala snaha "dostat veci do pohybu", preto ten utok na dvojicky, utom na Irak, Afhganistan, preto poprava Ladina namiesto sudu a preto aj utok na LIbiu, hoci utocnici priznavaju, ze nevedia, co tam chcu riesit.

No z jedlom rastie chut, toto vsetko sa im zda zufalo malo, mnohe veci nasvedcuju o tom, ze tito ludia uz celkom stratili zdravy rozum a je im uplne vsetko jedno. Takze preto ma brillianty netrapia. Preto sa budem citit ovela bezpecnejsie ak budem maj po jednom byte alebo aspon garsonke v Europe, v Kanade, v Juznej Amerike, niekde vAzii, ale mozno radsej aspon nejaku chatu v Australii, a snad v Juhoafrickej Republike.
misomiso
07.05.11,09:27
A este nieco ako sa po slovenky vravi - na dôvažok.

Je vela dalsich faktorov, ktore smeruju k pruserom. Pozrite sa, ake napatie, minimalne vo vztahu k susedom vie spravit taky bezvyznamny statik ako je Madarsko. A to nie je zdaleka jedine ohnisko napatia v Europe. Problem maju Spanieli, Iri, Belgicania, Turci s Grekmi... - a to som vynechal Kosovo a spol. Mame tu napatia narodnostne (v niektorych EU krajinach bude uz pomaly viac moslimov ako domacich), etnicke (u nas rastie pocet Romov raketovym tempom) a tiez socialne. Vyrasta mlada generacia, ktorej nevonia, ze bez prace (pre mnohych) nie su kolace.

Toto vsetko sa stava natolko zapalnou zmesou, ze hrozi samovznietenie. A ked si k tomu prirateme tych mocnych, ktori maju zapalku vzdy po ruke a radi prispeju svojimi zbranami na "dobru vec a ochranu demokracie", tak nas necaka nic dobre. Ked vravim nas, tak myslim nas, nie nase deti.

Takze brilianty nech si kupuju ti menej informovani (hovori sa, ze pesimista je iba informovany optimista), ja budem spoliehat vzdy na zabezpecovanie zakladnych ludskych hodnot.

Ak mate naakumulovany kapital v zabecpeceni zakladnych ludskych potrieb, jedla, tepla a strechy nad hlavou, tak sa mate dobre bez ohladu na to, ci zijete v pruserovych casoch alebo pocas mierovej konjunktury.
marleau
08.05.11,06:09
misomiso má pravdu,
ono kedysi bola výhoda,že komu sa nepáčilo tu,mohol zdupkať či už do Ameriky alebo NSR či aspoň Rakúska.Teraz nie je kam ujsť,celý svet je na h...o,od toho sa odvíja všetko v našom živote,aj cena nehnuteľností a z roka na rok budú mať hodnotu doteraz zdanlivo bezvýznamné veci.Myslím si,že už dnes si v globále možme povedať,že IDE O ŽIVOT.
jar88
08.05.11,06:13
Misomiso,
pravdepodobne čítaš veľa rôznych konšpiračných teórií, čo samo o sebe nie je škodlivé. Škodlivé to začína byť vtedy, ak tomu začneš veriť. Vtedy treba vziať rozum do hrsti a začať nad sebou uvažovať.
---------------------------------
No a ak dospeješ k záveru, že si normálne uvažujúci jedinec, začni preberať tie konšpiračné teórie bod po bode, so zámerom nájsť v nich skutočné a reálne fakty, reálne hodnoty a naozaj reálne súvislosti.
Inak sa z nich naozaj zblázniš.
-----------------------------------
Prosím, neber tento príspevok osobne, ale to čo si spomenul v posledných dvoch príspevkoch, je potvrdením, že si často zamieňaš následky s príčinami. Pritom akosi rád spájaš pravdivé tvrdenia s polopravdami a ešte k tomu všetkému veľa vecí zovšeobecňuješ.
marleau
08.05.11,06:24
Aj slepý vidí,že čo sa tu (na celom svete) deje.Pri troške súdnosti musí každý človek uznať,že obyčajný ľud je klamaný.Ak nám v správach zahlásia,že vedci zistili,že 2 plus 3 je 6,tak im to asi nepojdeme zožrať.A to nemusíme mať ani informácie z iných zdrojov.A keď ich máme,tak nám nikto neverí.A najlepšie je,že už aj vlastné skúsenosti nám chcú niektorí ľudia vyvrátiť.
Tiež som si myslel,že neviem,čomu mám veriť v prípade Bielorusko,po osobnej skúsenosti viem,že by som chcel žiť v takom štáte - len mi nepíšte,prečo som tam neostal (to,že sa vrátim,neznamená,že to tam nie je tak,ako tvrdím...).
jar88
08.05.11,07:03
Aj slepý vidí,že čo sa tu (na celom svete) deje.Pri troške súdnosti musí každý človek uznať,že obyčajný ľud je klamaný.Ak nám v správach zahlásia,že vedci zistili,že 2 plus 3 je 6,tak im to asi nepojdeme zožrať.A to nemusíme mať ani informácie z iných zdrojov.A keď ich máme,tak nám nikto neverí.A najlepšie je,že už aj vlastné skúsenosti nám chcú niektorí ľudia vyvrátiť.
Tiež som si myslel,že neviem,čomu mám veriť v prípade Bielorusko,po osobnej skúsenosti viem,že by som chcel žiť v takom štáte - len mi nepíšte,prečo som tam neostal (to,že sa vrátim,neznamená,že to tam nie je tak,ako tvrdím...).
Ty si ako že ten ľud, nie?
Alebo si ten slepý, čo všetko vidí?
220870
08.05.11,07:33
Nevidí kto nechce vidieť.
jar88
08.05.11,08:00
Aj slepý vidí,že čo sa tu (na celom svete) deje.Pri troške súdnosti musí každý človek uznať,že obyčajný ľud je klamaný.Ak nám v správach zahlásia,že vedci zistili,že 2 plus 3 je 6,tak im to asi nepojdeme zožrať.A to nemusíme mať ani informácie z iných zdrojov.A keď ich máme,tak nám nikto neverí.A najlepšie je,že už aj vlastné skúsenosti nám chcú niektorí ľudia vyvrátiť.
Tiež som si myslel,že neviem,čomu mám veriť v prípade Bielorusko,po osobnej skúsenosti viem,že by som chcel žiť v takom štáte - len mi nepíšte,prečo som tam neostal (to,že sa vrátim,neznamená,že to tam nie je tak,ako tvrdím...).
Skús trochu upresniť v čom sme klamaní a v čom, ako že, Bielorusov neklamú.
Súvisí to s cenou nehnuteľností? Alebo, že nám demokraticky klamú a naopak, Bielorusi s demokraciou nemajú žiadny problém, lebo sa bez nej zaobídu.
Ak ti tu chýba len nejaký spravodlivý štátny cenník nehnuteľností, tak máš smolu, lebo ani trh nevie vygenerovať jednotnú cenu bytov, domov a ani pozemkov.
Dokonca ani cena dvoch rovnakých bytov v jednom a tom istom dome a v tom istom meste a dokonca aj v tom istom čase nemusí byť rovnaká. Je na to jednoduchý dôvod, len si treba uvedomiť, že každý kupec a aj každý predajca, si každú vec cení inak a dokonca aj euro má pre každého inú hodnotu.
----------------------------------------
To že ti to takto nepasuje, je tvoj problém, nie problém trhu a domnelého klamania ľudu. Normálneho človeka neoklameš. Klamať sa nechajú len hlupáci, ktorí nedokážu chápať súvislosti.
marleau
08.05.11,08:04
Nemá význam ti to vysvetľovať,keď ešte stále veríš na deda Mráza,Ježiška,Ládina,Ramba a to,že bociany nosia deti.
jar88
09.05.11,07:48
Skús trochu upresniť v čom sme klamaní a v čom, ako že, Bielorusov neklamú.
Súvisí to s cenou nehnuteľností? Alebo, že nám demokraticky klamú a naopak, Bielorusi s demokraciou nemajú žiadny problém, lebo sa bez nej zaobídu.
Ak ti tu chýba len nejaký spravodlivý štátny cenník nehnuteľností, tak máš smolu, lebo ani trh nevie vygenerovať jednotnú cenu bytov, domov a ani pozemkov.
Dokonca ani cena dvoch rovnakých bytov v jednom a tom istom dome a v tom istom meste a dokonca aj v tom istom čase nemusí byť rovnaká. Je na to jednoduchý dôvod, len si treba uvedomiť, že každý kupec a aj každý predajca, si každú vec cení inak a dokonca aj euro má pre každého inú hodnotu.
----------------------------------------
To že ti to takto nepasuje, je tvoj problém, nie problém trhu a domnelého klamania ľudu. Normálneho človeka neoklameš. Klamať sa nechajú len hlupáci, ktorí nedokážu chápať súvislosti.
Marleau, to bola reakcia na tento môj príspevok?
To ako že ja verím na deda mráza a ty len na Lukašenka?
Inak ten tvoj posledný príspevok dosiahol značnú úroveň. Dosiahol si hranicu, kde je už veééľmi ťažká cesta späť.
danushka
13.05.11,15:01
Zatúlala som sa do tejto témičky a šuchlo sa tu o prúserových časoch.

Keďže som ich zažila, síce nie tu, ale dosť som ich pocítila kdesi inde, tak za seba poviem asi toľko...
Zlato, diamanty sú ti tak na dve veci.
Nehnuteľnosť ako strecha nad hlavou s kusom zeme, čo ťa nenechá umrieť od hladu, potom nezávislý zdroj tepla vo forme kachľovca a vlastná studňa - to je skutočné bohatstvo.
No a potom keď je to hore spomínané, tak pre deti mlieko a dospelých káva a cigarety, lebo ten kto do prúserových časov nefajčil, v ťažkých časoch začal.

A že nekecám, na to môžte zobrať jed.
Oliwa
15.05.11,15:44
Danushka, ak sa nemýlim, máš na mysli vojnu v bývalej Juhoslávii... takže určite vieš, čo hovoríš a prečo to hovoríš - súhlas...
danushka
15.05.11,18:40
presne tak...
charonme
15.05.11,19:31
ani cena dvoch rovnakých bytov v jednom a tom istom dome a v tom istom meste a dokonca aj v tom istom čase nemusí byť rovnaká dokonca ani "cena" toho isteho jedneho bytu v rovnakom case nie je rovnaka - kupujuci si ten byt ceni na viac ako tolko, kolko zanho plati predavajucemu a predavajuci si ten byt naopak ceni menej ako tu istu sumu ktoru zanho plati kupujuci
Oliwa
15.05.11,20:03
Počuj "Cháron" :), nič v zlom, ale píšeš Ty z tohto sveta? :rolleyes::D:D:D Za predpokladu, že nemáš na mysli rovnako veľké byty v rovnakom čase, pričom hodnota jedného z nich je vyššia z dôvodu realizovanej nákladnej rekonštrukcie... Lebo s takýmto niečím som sa ešte nestretla - teda že by predávajúci pýtal menej, ako by bol kupujúci ochotný zaplatiť... To by ten byt musel byť posledný v meste a budúcemu majiteľovi by na ňom muselo extra záležať, ba povedala by som, že by bol v ohrození - života...? Akože by fakt nemal kde hlavu skloniť... Lebo štandardná realita je iná - predávajúci chce čo najlepšie/najdrahšie predať a kupujúci čo najlepšie/najlacnejšie kúpiť... Ideálne je, ak sa títo dvaja dohodnú na kompromise a stretnú sa niekde v strede tak, aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá... Netuším, či hovoríš z vlastnej skúsenosti - lebo ja - áno ;)...
charonme
16.05.11,04:52
myslel som jeden a ten isty byt v jedinom okamihu uskutocnenia predaja, nie dva rozne byty


predávajúci pýtal menej, ako by bol kupujúci ochotný zaplatiť toto som netvrdil, ja som pisal o tom, na kolko si to cenia, nie kolko si pytaju a kolko su ochotni zaplatit.

inak toto sa vztahuje na vsetky slobodne vymeny, nie len na kupu/predaj bytu