skypie
14.05.08,10:37
Zdravíčko,
mám taký problémiček, s ktorým by sme potrebovali poradiť. Kúpili sme starý RD postavený v r. 1925. Cez náš pozemok vedie cesta k vedľajšiemu domu postavenému v r. 1937, kde nik nebýva už dlhšie ako 10r., nik tam nemá trvalý pobyt a dom je na rozpadnutie. Pôvodne prístupová cesta k tomuto domu viedla spodom okolo nášho pozemku, no v r. 1953 tam postavili ďalší dom a zahradili prístupovku, tak si zvykli chodiť cez, teraz už náš, pozemok. Ten dom, ktorý bol postavený ako posledný (neviem kedy bol oplotený okolitý pozemok,ktorý predtým dlhodobo užívali), ale od r. 2001 plynie 10 r. lehota, v ktorej sa môžu odvolať predchádzajúci majitelia alebo dedičia. Keďže tadiaľ pôvodne viedla prístupovka, je možné, aby sme sa mi odvolali s tým, že zahradili cestu k domu z r. 1937? Majú majitelia tohto domu právo na prístup cez náš pozemok, keď tam nie je žiadne bremeno a ani oficiálna komunikácia a náš dom bol postavený ako prvý?
Pôvodne sme chceli odkúpiť ten pozemok s domom, alebo im tú cestu sprístupniť, ale odmietli nám podpísať SP...
Veľmi pekne ďakujem za radu, skypie
skypie
14.05.08,08:41
Ešte som zabudla, keby mali právo na tú našu cestu, stačí im na prechod? Že by sme im vyčlenili nejakých 50 cm, nech sa nám tam nevrázdia ešte aj autom?
ďakujem
Stina
14.05.08,08:50
"Keďže pôvodne prístupová cesta k tomuto domu viedla spodom okolo Vášho pozemku, no v r. 1953 tam postavili ďalší dom a zahradili prístupovku, tak si zvykli chodiť cez, teraz už Váš, pozemok."
Rozhodne by som sa pozrela na list vlastníctva susedov (či tam pôvodne nebolo vyznačené právo prechodu).
Ak by bolo právo prechodu cez Váš pozemok, mali by ste to vytnačené na Vašom LV.
skypie
14.05.08,08:57
ďakujem za rýchlu dpoveď, ono to pôvodne bol jeden veľký pozemok, mala ho jedna rodina (tie kde teraz stoja domy r. 1937 a 1953), a jednoducho ho rozdelili ďalší dediči, pričom už nebrali ohľad na cestu. Na našom Lv nič nie je, ale ani na LV spodných susedov, lebo vlastne to tak nezmyselne rozdelili a keďže tam dlhodobo nik nebýva, tak si dali žiadosť o privlastnenie (či ako sa to volá) s tou 10 r. lehotou.
Andy Kralik
14.05.08,09:15
Vecné bremeno prechodu cez pozemok nemusí byť vždy zapísané v LV. Právo prechodu cez pozemok je možné aj vydržať - čo vzhľadom k tomu že domy boli postavené v 50-rokoch a cesta cez váš pozemok sa využívala je asi reálne. Kedysi sa stavalo všelijak.
arizona
14.05.08,18:22
Nuž já neviem.Kúpim dom bez vec.bremena a mám pátrať po susedových LV a núkať vec. bremeno na svoj pozemok, kvôli nejakej ceste zpred takmer 100 rokov?:confused:
Pôvodný prístup im zahatal dom , ktorý postavili r.1953, takže podľa môjho názoru im prístupové právo k prechodu mali dať majitelia tejto nehnuteľnosti.
camoghe
14.05.08,18:54
Tiež by ma zaujímalo, ako je to s právom prechodu - jedná sa vždy o právo prechodu + prejazdu, alebo je možné umožniť len prechod peši, ale nie prejazd autom? Už viackrát som hľadala informácie na internete, ale všade sa spomína prechod a prejazd spolu. Ako je to z právneho hľadiska? Neviete niekto?
Mária27
14.05.08,18:58
Komu chcete dávať prechod, keď tam nikto nebýva?

Tú 10-ročnú lehotu myslíš vydržanie - tak by ste mohli získať vlastníctvo, ak by ste v dobrej viere užívali nehnuteľnosť ako svoju. Vy ale to vlastníctvo máte, tak si ho chráňte.
anee
11.08.09,08:41
ahoj. ako mám zapísat do zmluvy práva na používanie prístupovej cesty. kupa sa realizuje medzi súrodencami no chceme sa zabezpečiť na každý prípad
hanelie
11.08.09,08:59
podľa § 151n - 151p - určiť druh vecného bremena - právo prechodu a prejazdu v určenenom rozmedzí - zapísať taktiež do LV
anee
11.08.09,09:06
dakujem, a len tolko by som sa chcela opytat či LV je list vlastníctva
Chobot
11.08.09,09:48
dakujem, a len tolko by som sa chcela opytat či LV je list vlastníctva


Ano, LV = list vlastníctva.
svedia
17.09.09,11:07
Ahojte chcela by som poradiť, vlastníme pozemok zatiaľ s rozostavanou novostavbou. Chceli by sme zapísať nejako??? že cez časť nášho pozemku, budú chodiť susedia, aby mali prejazd nasi susedia do ich garáže. Garáž je na ich pozemku. Ako to ošetriť aby bolo dobre a navyše sa bojím, že ak sa to napíše do LV tak budeme mať problém zobrať úver na rozostavanú stavbu,, poradte ďakujem
svedia
17.09.09,11:37
prosím..
vratnik
17.09.09,12:22
Na List vlastnictva zapisete Tarchu - pravo prechodu pre susedov. Napriklad - "Vecné bremeno právo prechodu a to vozmo pre majitelov KN parcely c.x a x zapísaných na LV x; X
220/99;Z 3056/99;" Toto pravo prechodu sa vztahuje na celu dotknutu parcelu, teda mozu cez vasu oznacenu parcelu prechadzat z lubovolnej strany. Pokial ju nemate rozdelenu geom. planom, mozu chodit cez celu parcelu. Tuto tarchu z LV mozete vymazat uz len so susedovym suhlasom, co v buducnosti bude prakticky nemozne. Tarcha prava prechodu znizuje cenu vasej nehnutelnosti, banka by s tym nemala mat problem. Ja osobne by som dal max ustny suhlas s pravom prechodu, na LV by som nic nedaval - neviete co sa stane v buducnosti.