M3G
22.06.04,21:34
Pre Richarda:
Len tak ma napadlo, dúfam že Vy neuvažujete o spoplatnení porady.sk, resp. o zamorení reklamou, ak dosiahne žiadaný počet užívateľov?
V poslednej dobe sa to stáva pravidlom...viď www.zoznam.sk (http://www.zoznam.sk), www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk), www.referaty.sk (http://www.referaty.sk), www.avizo.sk (http://www.avizo.sk) a pod.
Richard
23.06.04,00:39
momentálne zápasim s propagáciou stránky, takže hľadám viaceré možnosti ako robiť reklamu... jednou z foriem je aj výmenná reklama, ktorú testujem /preto pribudli tie banery/
To, že vyššie uvedené stránky zaviedli reklamu resp. poplatky vychádza zo zákonu zachovania energie..... Ak by ho nedodržiavali, určite by tie stránky zanikli...

Viem, že užívatelia internetu čakajú všetko zadarmo a najlepšie bez reklamy, ale to v spoločnosti, kde výmennou protihodnotou sú peniaze nie je úplne možné.

Internet je krokom vpred, pretože sprístupňuje množstvo informácií, získanie ktorých nás predtým stálo mnoho času, námahy, alebo peňazí. Toto nás posúva všetkých vpred.
Netreba si však myslieť, že internet je tak dokonalý, že dokáže priniesť všetko čo ponúka zadarmo. Za internetom sa skrýva práca ľudí, ktorí potrebujú za niečo kupovať produkty, ktoré zasa produkujú užívatelia :-)
Okrem práce sú to aj iné vstupné náklady, ktoré "nakupuje" internet od svojich užívateľov.....a ak by užívatelia neplatili nič internetu (či už formou pozerania reklamy, alebou inou) tento vzťah by rýchlo prestal fungovať....

No a čo sa týka Porady, začalo to nadšením, ale každá zábava niečo stojí :-)
Dnes je prioritné šírenie porady, pretože ak tu bude množstvo, zvýši sa aj kvalita....

Tu je taký malý problém Slovenského internetu - je malý a v slovenčine - preto nemáme prístup až k toľkým dátam a službám ako majú v zahraničí.

Prístup na Poradu nemám v plánoch spoplatňovať, ale určité množstvo reklamy bude otázkou prežitia. V zahraničí existuje viacero internetových projektov na dobrovoľných príspevkoch. Nepodceňujem Slovensko, ale zatiaľ o tejto alternatíve vôbec neuvažujem a ani som si nevšimol, že by to tu niekto už zaviedol (alebo úspešne zaviedol). Opäť to má aj súvis s množstvom užívateľov....

No a ešte jeden názor na obhajobu reklamy.... Základnou funkciou reklamy je priniesť informáciu, ktorá by mala mať úžitok pre príjemcu. Vytvára priestor pre nové a lepšie výrobky a služby, čiže pre konkurenciu. Vďaka reklame sa presadilo už veľa dobrých výrobkov (nevylučujem, že aj zlých - samozrejme, že ľudia sú náchylní na zneužívanie).
Často Vám priniesie reklama informáciu, ktorú by ste inak s námahou hľadali, alebo vôbec nehľadali a kúpili by ste starý a zastaraný produkt.
Viem, že sú to argumenty vyberané zo spektra tých pozitívnych, ale fakt, že existuje aj spektrum negatívnych vychádza zo stupňa resp. úrovne rozvoja ľudstva (čo už je dosť filozofická téma :-).

A keď už teda filozofujem.... Človek je ešte stále kvôli vlastnému prospechu ochotný vraždiť a kradnúť, preto nemajme za zle to, že niekto chce na uspokojenie svojich potrieb pracovať a za to dostať plácu. Štádium, keď budeme pracovať jeden pre druhého iba na báze dobrovoľnosti je zatiaľ hudbou budúcnosti aj keď internet už priniesol mnoho takýchto projektov a z časti je ním aj Porada.

Hmm, z množstva členov a hostí, ktorí prichádzajú na Poradu, môžem spočítať na prstoch jednej ruky tých, ktorí boli doteraz ochotní umiestniť reklamu-informáciu o Porade na svoju stránku zadarmo. Takže aj tu vidno, že klasická reklama a obchodné prinicípy sú zatiaľ potrebné.

....uff, už by som mal asi prestať...... takže hlavu hore, reklama na pracie prášky tu zatiaľ nie je hehe :-)
pozdravujem všetkých, ktorí to prečítali :-)))
M3G
23.06.04,04:10
Vďaka za objasnenie situácie.

Ja som začínal na zahraničných stránkach surfovať už pred 8 rokmi a vtedy takmer všetko bolo bezplatne. Bezplatné pridávanie odkazov, bezplatná pošta bez reklám, bezplatné prezeranie dokumentov, žiadne reklamy, v poslednej dobe je v zahraničí už všetko platené, a čo nie je, tak tam je reklama. Už iba očakávam, kedy spoplatnia e-mailovú komunikáciu.
Držme sa Slovenského internetu, lebo tu je ešte veľa vecí "zadara"(okrem prístupu na internet-ten je zatiaľ najdrahší).
O tom bezplatnom umiestnení porada.sk: ja som odkaz na poradu na svoju stránku www.nedanovce.sk (http://www.nedanovce.sk) umiestnil už dávno a to kvôli tomu, že sa mi porada.sk páči.
Richard
23.06.04,04:39
hmm najnovšie sa chystá napr. google urobiť email s reklamou v tele správy... dá vám 1GB priestoru na email, ale bude čítať vaše emails a podľa často sa vyskytujúcich slov vkladať reklamu....
čo sa týka M3G stránky, viem že tam je odkaz CooL:-)... mal som vás na jednom z tých prstov
čo sa týka slovenského "zadara" internetu... to je síce fajn, ale sme pozadu... a najhorší dopad má naň práve ten drahý prístup.... niekto vo vláde sa hrá na podnikateľsky ladeného, pritom podceňuje infraštruktúru, ktorá je základnou hybnou silou biznisu...
tibor
23.06.04,05:25
trochu nechápem túto otázku...predsa Richard neni charita a nerobí to pre modré oči nás uživateľov...

nemám problém s prípadným spoplatením a dokonca si myslím, že by sme mali prispievať...predsa za info sa platí.
M3G
23.06.04,15:55
Koľko prispeješ?
tibor
24.06.04,05:54
M3G...?
Asi som nechápavý...- ja nemám cenník v ruke - ale trebárs ako platím za káblovku nejakých 700,- SK mesačne - niečo podobne tu...
NADEJKA
24.06.04,08:27
Aj ja sa pripájam k názoru,že Richard nie je charita.Realita je,že za akékoľvek
rady,ktoré k svojej práci potrebujeme či už od daňových poradcov,auditorov či právnikov platíme. Teda aspoň ja. Preto nevidím dôvod,prečo by aj táto stránka nemohla byť čiastočne spoplatnená. Je to vždy lepšie,ako keby sme si nemohli takto navzájom poradiť.
Braňo
24.06.04,09:12
Táto stránka vznikla z nadšenia "ľudí z praxe", ktorí aj do tejto diskusie prispievajú. Súhlasím s pánom Mihálom, aj keď akceptujem, že Richard má náklady na poskytovanie takejto služby. Myslím, že by bolo potrebné zachovať tento duch porady. Na bannerovú reklamu sme si na internete asi všetci zvykli...
tibor
24.06.04,10:49
Jozef - nepochopili sme sa...neplatím tu za rady, ale za to, že administrátor sa tu o to stará...viem moc dobre, že uvedené rady sú len rady v diskusii - i keď lepšie ako od platených fundovaných odborníkov.
takisto viem dobre, že tieto rady dávajú účastníci tejto diskusie...teda ešte raz - platím za správu tejto stránky, čo by isto Richard mohol povedať viac, že či má s tým náklady...
Richard
24.06.04,16:24
No celkom sa tu rozbehla diskusia o ekonomike Porady hehe.
Ako som spomínal, nechystám sa spoplatňovať Poradu, hoci mám s tým náklady.
Je to projekt z nadšenia pri ktorom som strávil kopec času a minul aj peniaze, čo sú však vždy relatívne hodnoty......
To, že si tu robím reklamu na MzdyServis považujem za logické, ale ak si Jozef myslí, že som získal na tržbách cez MzdyServis, tak nie je to pravda, lebo cez Poradu som nezískal žiadeneho klienta... chodia tu prevažne účtovníci, ktorí skôr naopak potrebujú klientov... možno moja konkurencia hehe
Súhlasím však s Jozefom v tom, že ja nemám nárok si pýtať peniaze za rady, ktoré si tu navzájom vymieňate (al. vymieňame... ak mám čas niečo napíšem aj ja... možno v budúcnosti viacej, lebo momentálne viac robím na propagácii a nových funkciách Porady) a v podstate každý tu investuje trochu svojho času... každý v rôznej miere.

Čo sa týka mojich nákladov a času, tak možno neskôr nájdem spôsoby ako pokryť náklady a možno aj nejakú odmenu za moje snaženia... ale to je zatiaľ pre mňa otvorené (na čo bude mať asi každý iný názor... niekto je viac na biznis, niekto na charitu....). Každopádne sa tu bude prejavovať "zákon zachovania energie", ktorý som už spomínal v skoršom príspevku.
Ak by sa našli finančné zdroje, napadajú mi možnosti ako skvalitniť obsah tejto stránky a priniesť ešte širšie a kvalitnejšie spektrum informácií... za viac peňazí môže byť aj viac muziky... ale to je asi predčasné hovoriť.
Porada má však svoje základy na spoločnom diele viacerých... teda členov a za to tu nebudem určite pýtať peniaze. Ak budú členovia ochotní dokonca aj niečo zaplatiť, tak budú aj služby navyše, ak budú ochotní zaplatiť aby tu nebola reklama, možno aj to bude alternatívou.... toto všetko je otvorené.... ono ani neočakávam, že reklama je všeliekom na náklady internetových projektov...niečo vymyslíme...
M3G
24.06.04,17:02
Po spoplatnení www.altavista.com (http://www.altavista.com) mu zostalo len 10-15 % klientov, ostatní premigrovali. V prípade porady.sk by to bol v tomto čase únik okolo 500 užívateľov z 585, pričom by sa registrovali väčšinou tí, ktorí rady potrebujú, nie tí, ktorí tú zadarmo radia(Jozef Mihál, ekin, tibor, administrator a veľa ďalších) a potom by porada nemala zmysel :/

Verím Richard, že niečo vymyslíte. Ja by som Vám odporúčal zatiaľ počkať, a keď bude na www.porada.sk (http://www.porada.sk) návštevnosť 10.000 videní denne, hodiť tam baner hocijakej veľkej firmy, ktoré platia dosť veľké peniaze za taký počet videní. Na bežnej stránke(napríklad na mojej) nemá veľký zmysel dávať reklamy, kedže počet videní je tak 1000 mesačne a menej.

A keby sa to aj v budúcnosti malo spoplatniť, navrhoval by som asi toto:

Každá poskytnutá rada(resp. užívateľ) by mal mať hodnotenie(hodnotiť budú priebežne prezerajúci). Všetky nízko hodnotené rady budú voľné prístupné, vysoko hodnotené rady budú napríklad spoplatnené 1 Sk za pozretie. Každý registrujúci by mal vložiť aspoň 50 Sk na "osobný účet" porady, ktorý bude potom používať len na porade.sk.
A 20 najvyššie hodnotených užívateľov porady bude mať prezeranie zadara...
Jozef Mihál
25.06.04,05:57
M3G spomenul zaujímavú vec - návštevnosť rátanú počtom videní. Je zábavné sledovať počet online pripojených členov a hostí, preto otázka na Richarda - nešlo by dať na Poradu i počítadlo prístupov ? Denných a totálnych ?
Ja odhadujem súčasný denný počet videní na necelých 1000.
ekin
25.06.04,11:08
zaujímave, co sa tu píse..
skutocne richard vytvoril "charitatívne" poradu, som si toho vedoma a ma u mna dalsi schodík do "neba"
Bolo by pekne, keby sa dalo predplatit pocet vstupov na poradu, čo vstup, to jedna koruna, registrovala som sa takto na SME a potom to akosi nefungovalo..
Ta koruna by aspon trosku vykryla námahu a čas administratora..Ale asi tadial cesta nevedie...

A ten nápad s pocítadlom - aj ja by som bola zvedava, kolko videni je denne ci mesacne, ci od vzniku...Sama cez den parkrat vstupujem..a vstupujem, občas aj klikám na bannery, ako richard chcel..:-)
Vladimír Ozimý
28.07.04,08:13
Ja si osobne myslím že práve takýto druh porady tu chýbal a každý kto pracuje v tejto oblasti musí byť rád. Ja si myslím, pokiaľ budú tie náklady neúnosné tak mierne spoplatnenie znesie každý kto má záujem o informácie ale zatiaľ to vyzerá tak že to nehrozí. Tak sa z toho tešme. A inak ja mám konečne 24 hod. pripojenie tak tu budem už furt. Doteraz som to hodne obmedzoval kvôli cene internetu.
Ervin
28.07.04,08:27
priklanam sa k nazoru, ze Poradu by nebolo vhodne zatial spoplatnit.

proti reklame nemam ziadne namietky,

rady resp. diskusia je tu bezplatna a to je fajn, predstava nejakych platenych poradcov sa mi prieci, koniec-koncov je tu aj moznost nadviazania kontaktu cez sukr. spravu v pripade zaujmu o nadviazanie spoluprace v oblasti poradenstva za odplatu (ale to uz je o inom)

ako som uz spominal uvital by som sirsi zaber porady i na oblasti ako su nehnutelnosti, autorske pravo, pripadne linky na uzitocne stranky, ktore mozu byt useful pre kazdodennu prax