kubina
14.05.08,11:59
Ahojte, chcem sa spýtať,
máme jednu zamestnankyňu, ktorej zo mzdy /čistá mzda cca 8300,-/ zrážame dve splátky na základe dohody o zrážkach zo mzdy /1700,-+2400,-/. Tento mesiac mi prišli ďalšie dve vo výške 700,- a 6500,-. Výška splátok spolu je vyššia ako celá jej čistá mzda. Môžem z jej celej čistej mzdy pouhrádzať tieto pohľadávky /z tej poslednej 6500,- len koľko sa dá/, alebo jej musím nechať 60% zo živ.minima? v žiadnom prípade sa nejedná o exekúciu, všetko sú to dohody o zrážkach zo mzdy odvolávajúc sa na par.551 obč.zákonníka.
mladymuz
14.05.08,10:16
asi by som sa najrpv ludsky porozpraval s danym zamestnancom. Predpokladam, ze tie dohody prisli z nejakych spolocnosti, ktore podpisala ked brala nejaku nebankovu pozicku. Upozornil by som ju na to ze zamestnavatel je povinny tuto zrazku odviezt, resp. dat na vedomie spolocnostiam, ze nie je mozne vykonat zrazky, kedze tam uz prebiehaju ine, az pokym sa tie povodne nesplatia. Avsak sa potom vystavuje riziku presetrovania jednotlivych spolocnosti, ze preco nie je mozne uvedene zrazky uskutocnit.
kubina
14.05.08,10:27
nejaké ľudské rozprávanie tu vôbec nepomáha, ale ja si potrebujem byť istá či jej nestrhnej aj to čo nemôžem.
Jara
14.05.08,10:35
Daj jej podpisať dohodu o zrážke a zraz čo sa dá. Veď keď ju podpíše tak ona vie či má z čoho žiť alebo nie. Možno má tento príjem v práci len na splátky a doma ju živí manžel alebo priateľ... :D:D:D
kubina
14.05.08,10:38
a musím jej dávať podpisovať ešte dohodu o zrážkach zo mzdy, keď ju podpísala už v tých spločnostiach?
mladymuz
14.05.08,10:39
ked je to typ človeka, s ktorym sa neda rozpravat, tak by som zacal uplatnovat zrazky tak ako prisli...a povedzme na tu 6,5 tis by som napisal list, ze uz nie je z coho zrazat, lebo si predtym uplatnili zrazky 3 subjekty. Dohodu uz ta dotycna raz podpisovala a tym padom je zavazna a neda sa napadnut.
kubina
14.05.08,10:45
ďakujem za odpovede, ale chcem sa ešte uistiť: teda nemusím jej nechať z tej výplaty žiadnu čiastku, žiadne živ.minimum vôbec nič?
mladymuz
14.05.08,11:00
Dohoda o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov
(1) Uspokojenie pohľadávky možno zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy; zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia.


...takze chapem to tak, ze ak sa to v texte pise takymto sposobom, nie je mozne zrazit viacej ako by jej bolo zrazane v pripade exekucii resp. nejakych inych sudnych rozhodnuti.
Jojo780
08.07.08,15:58
ahojte.

Ked dojdu Dohody z rôznych bánk a spoločností a odvolávajú sa na § 551 OZ, podľa mna tu platí tzv. tretinový systém.

Je dôležité, aby bolo zachované poradie zrážok. Ak zrážkych niektorej firme nie je možné uskutočniť, treba im napísať listy.

Tabuľka kt. je tu prítomná na porade pre účely exekúcie je vynikajúca. Zraziť je však možne len sumu, ktorá vyjde ako maximum podľa tohto systemu. Od tejto sumy odčítaš - 1. dohoda ak vystanú peniaze tak potom - 2. dohoda, tretia.. atd.
Takže pozor na hranicu tretinoveho systemu (sumu) a zaroven pozor na poradie pohľadávok.

Taký je môj názor. :)
jana32
28.07.08,08:04
Prosím Vás, neviete mi niekto posunúť nejaký vzor dohody o zrážkach so zamestnancom, ak ide o úhradu manka? Manko bolo jasne dokázané, zamestnanec pristúpil na zrážky, tie nebudú vyššie než by boli pri výkone rozhodnutia, ale neviem ako takúto dohodu formulovať, aby to bolo po právnej stránke v poriadku. Ďakujem
jana32
28.07.08,09:07
Prosím Vás, neviete mi niekto posunúť nejaký vzor dohody o zrážkach so zamestnancom, ak ide o úhradu manka? Manko bolo jasne dokázané, zamestnanec pristúpil na zrážky, tie nebudú vyššie než by boli pri výkone rozhodnutia, ale neviem ako takúto dohodu formulovať, aby to bolo po právnej stránke v poriadku. Ďakujem


Prosím, neriešili ste nikto takúto záležitosť? Alebo stačí len obyčajná dohoda o zrážkach o mzde? Len neviem, či by v tej dohode nemalo byť aj špecifikované, ako k danej situácii došlo - prečo manko vzniklo, ako sa na to prišlo atď. Pýtam sa preto, aby mne ako priamemu nadriadenému neostala na krku nejaká " spoluúčasť " - nie za zavinené manko, ale zato že sa v danej veci nekonalo správnym spôsobom. Prosím, ak niekto viete, poraďte. Ďakujem
Marína
28.07.08,09:15
. .
Svetlana1
22.10.08,08:26
Dohoda o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov
(1) Uspokojenie pohľadávky možno zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy; zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia.


...takze chapem to tak, ze ak sa to v texte pise takymto sposobom, nie je mozne zrazit viacej ako by jej bolo zrazane v pripade exekucii resp. nejakych inych sudnych rozhodnuti.

Prosim, odkial je toto vynatok?
hupka
22.10.08,09:11
. .
Prosím o radu: ako sa nadefinuje takáto zrážka v MRP ? Pozerám si domoverziu a neviem tam zadať takéto nové veci. Tiež potrebujem poradiť, ako sa urobí zrážka zamestnancom za stravné lístky a pod. Ďakujem.
filka
23.10.08,07:25
je to zákonnik prace....
Marína
23.10.08,09:35
Prosím o radu: ako sa nadefinuje takáto zrážka v MRP ? Pozerám si domoverziu a neviem tam zadať takéto nové veci. Tiež potrebujem poradiť, ako sa urobí zrážka zamestnancom za stravné lístky a pod. Ďakujem.
Klik na
http://www.porada.sk/t19791-mrp-pu-win-zrazky-zo-mzdy.html
stravné prísp. 24 a 25 http://www.porada.sk/t20137-mrp-mzdy-rocne-vyuctovanie.html#post194148
stravné od prísp. 11 http://www.porada.sk/t79766-mrp-mzdy.html
maria jancikova
23.10.08,09:45
Výpočet musíte urobiť ako pri exekúcií v zmysle Exekučného poriadku a pomernou časťou uspokojovať všetky pohľadávky. Ide o bežné pohľadávky,ktoré sa uspokojujú z prvej tretiny.Pohľadávky majú rovnaké poradie. Bolo by vhodné zrušiť dohodu o zrážke so súhalsom zamestnanca. Pri čistej mzde 8300 traba vypočítať jednu tretinu systémom podľa nariad. vl.268/2006 a poslať pomernú časť na každu zrážku. Je možné ak si s tým neviete poradiť požidať exekútora o výpočet v zmysle § 78 Exek. poriadku.
maria jancikova
23.10.08,09:49
musíte nechať zamestnancoavi základnú sumu vo výške 3 234 Sk, na manželku 1 347 Sk ako i na každú ďalšiu vyživovanú osobu, napr. deti. Je potrebné postupovať v zmysle nar. vlády 268/2006
maria jancikova
23.10.08,10:16
zrážk
Zamestnávateľ:
IČO:
Zastúpený:
/ďalej len „zamestnávateľ/

a

Zamestnanec: dátum nar. :




/ďalej len „zamestnanec“/



sa v súlade s ust. § 20 ods. 2 Zákonníka práce dohodli, že platbu za stravné lístky
/stravovacie poukážky/, vo výške sumy určenej ako súčin počtu stravných lístkov, ktoré si zamestnanec prevzal od zamestnávateľa, a ich ceny platnej v čase prevzatia, bude zamestnanec uhrádzať formou zrážky zo mzdy mesačne ku dňu výplaty. Zrážku zo mzdy vykoná zamestnávateľ počnúc mzdou za mesiac máj 2008.

Táto dohoda je vyhotovená vo dvoch exemplároch. Jedno vyhotovenie dostane zamestnanec a jedno zamestnávateľ.









V Žiline dňa 01.05.2008





...................................... ...........................................
za zamestnávateľa zamestnanec

a zamestnanom s robí podľa § 20 Zákonníka práce. Napr.
maria jancikova
23.10.08,10:23
Môže byť?

Dohoda o zrážkach zo mzdy
podľa § 131 ods. 3 Zákonníka práce č. 311/2001 Z.z.



Zamestnanec: Peter Kováč
trvale bydlisko: Robotnícka 5, 010 01 Žilina
rodné číslo: 760402/7918
ďalej len „zamestnanec“

a

Zamestnávateľ: DREVO, spol. s. r. o.
so sídlom v: Májekova 10, 010 01 Žilina
IČO: 30230217
zapísaný v registri Okresného súdu v Žiline: Oddiel: Sro Vložka číslo: 1433/R
zastúpený: Ing. Jánom Novákom, trvale bytom Veľká Okružná 45/3, PSČ 010 01 Žilina

ďalej len „zamestnávateľ“

uzatvárajú túto dohodu o zrážkach zo mzdy:



čl. I.
Zamestnávateľ a zamestnanec uzatvorili dňa 10.1.2006 pracovnú zmluvu, na základe ktorej vykonáva zamestnanec pre zamestnávateľa prácu na pozícií skladník

Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že na základe tejto dohody bude zamestnávateľ vykonávať pravidelné mesačné zrážky zo mzdy zamestnanca v prospech osoby uvedenej v čl. V. tejto dohody.


čl. II.
Táto dohoda o zrážkach zo mzdy sa uzatvára z dôvodu:....................(uviesť dôvod zrážok zo mzdy, napr. spôsobenie škody zamestnávateľovi, pôžička od zamestnávateľa)

čl. III.
Zamestnanec týmto dáva súhlas zamestnávateľovi na pravidelné mesačné zrážanie sumy 2000,- Sk (slovom dvetisíc korún slovenských) zo svojej mzdy.







čl. IV.
Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že zrážky zo mzdy budú vykonávané odo dňa podpísania tejto dohody až do úplného splnenia záväzku uvedeného v čl. II. tejto dohody.


čl. V.
Pravidelné mesačné zrážky zo mzdy budú vykonávané v prospech obchodnej spoločnosti DREVO, spol. s. r. o., so sídlom Májekova 10, 010 01 Žilina, IČO: 30230217, zapísannej v registri Okresného súdu v Žiline, oddiel: Sro vložka číslo: 1433/R.
Zamestnávateľ sa zaväzuje tieto zrážky poukazovať na účet číslo: 015587458/0200 vedený vo Všeobecnej úverovej banke, pobočka Žilina


čl. VI.
Zamestnávateľ a zamestnanec si dohodu pozorne prečítali, jej obsahu v plnom rozsahu porozumeli a na znak súhlasu ju slobodne a vážne podpisujú.




V Žiline, dňa 21. 6. 2006











.................................................. . ..........................................
(pečiatka zamestnávateľa a podpis (podpis zamestnanca)
osoby oprávnenej konať za zamestnávateľa)
maria jancikova
23.10.08,10:26
stačí obyčajná dohoda, môže byť byť aj via ako pri exekučných zrážkach.
Zuna 3
05.11.08,12:05
Poprosím o radu:

Na jedného zamestnanca zrážam exekúciu z 1/3-tiny.
Čistú mzdu má 11 253,-- Sk ,Základná nepostihnuteľná časť :
on 3234 + manželka 1347 + 4 deti 5388 Sk/ spolu je 9969.
Po odrátaní mi zostáva 1284,- Sk ktoré vydelím tromi a zostáva
mi 428,-- Sk . Túto čiastku by som zaslala exekútorovi.

Ale včera mi prišla Žiadosť o realizáciu dohody o zrážkach zo mzdy
čo si zobral úver z poštovej banky a neplatí ho, chcú aby som
zrážala po 1504,-- Sk mesačne. Dnes mi prišla takáto druhá žiadosť
tiež z poštovej banky aby som mu zrážala po 799,- Sk./2.úver/.

Poraďte niekto čo má s tým robiť.
Exekútorovi poslať 428,-- Sk ? Čo s tými dohodami o zrážkach ?
Ako mu to zrážať?
Jana Motyčková
05.11.08,13:02
Na tieto dohody o zrážkach, ktoré sú postúpené zamestnávateľovi sa vzťahuje Občiansky súdny poriadok. Keďže sa tiež zrážajú z prvej tretiny a prišli neskôr ako exekúcia, zatiaľ sa zrážať nebudú a Poštovej banke treba napísať, že zatiaľ sa nezráža a "sú v poradí". Ak by to zamestnanec napriek tomu zrážať chcel, môžete s ním na tieto sumy uzavrieť bežnú dohodu o zrážkach zo mzdy medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Jana3
29.01.09,08:49
Ahoj,
môžem zraziť zo mzdy zamestnankyni nevyúčtovanú zálohu na drobný nákup. V ZP píše, že môžem zraziť iba nevyúčtovanú zálohu na cestovné náhrady. Odchádza od nás po mesiaci a nevysporiadala to v pokladni. Musím mať podpísanú dohodu o zrážke zo mzdy?
Tweety
29.01.09,08:54
Ahoj,
môžem zraziť zo mzdy zamestnankyni nevyúčtovanú zálohu na drobný nákup. V ZP píše, že môžem zraziť iba nevyúčtovanú zálohu na cestovné náhrady. Odchádza od nás po mesiaci a nevysporiadala to v pokladni. Musím mať podpísanú dohodu o zrážke zo mzdy?
Nie, nemusíš mať podpísanú dohodu, nepotrebuješ jeho súhlas so zrážkou. nevyúčtovanú zálohu musí vrátiť podľa ZP.
Jana3
29.01.09,09:05
Diky. Takže ak nevráti peniaze, môžeme zraziť zo mzdy. Hmotnú zodpovednosť má podpísanú.
vieroska
18.05.09,14:46
prosím o radu.
Stačí ak dám do dohody o zrážkach celkovú výšku skody.
A uvediem, že budú mesačne realizované zrážky zo mzdy? Pričom neuvediem presne koľko sa bude zrážať.
Alebo musím stanoviť presne kalendár splátok (stanoviť výšku zrazenej sumy v každom mesiaci)?
A čo ak dam do dohody počet zrážok bez sumy bude to stačiť?
´dakujem
ruci
20.05.09,07:07
prosim Vas o radu,
zrazky zo mzdy na zaklade dohody o zrazkach zo mzdy, ktoru uzatvoril zamestnanec s nebankovou spolocnostou vykonavam v zasade z 1/3 urcenej podla EP

ako mam rozumiet § 73 EP: Zrazky zo mzdy vo vacsom rozsahu ako dovoluju ustanovenia tohto zakona, je pripustne vykonavat len v pripade, ak s tym povinny suhlasi. Ustanovenie § 70 tym, nie je dotknute.

- teda ak on v tej dohode o zr. zo mzdy suhlasil, aby mu zamestnavatel strahaval nejaku konkretnu sumu, tak tymto vlastne vyslovil suhlas s tym, ze zamestnavatel mu moze vykonavat zrazky vo vacsom rozsahu ako to dovoluje EP a ju mu mozem pre nebankovku zrazat aj z 2/3, ci zrazit vsetko okrem 60 % sumy zivitneho minima?
- avsak urcite mu musi ostat tych 60 % sumy zivotneho minima?
- ak pride dalsiu dohoda o zrazkoch zo mzdy s inou spolocnostou, tak tej napisem, ze im zatial nezrazam, lebo mam dohodu, ktora prisla skor a pre nich uz nie je co zrazit a ze su v poradi?

dakujem
mzdarka renca
20.05.09,10:45
prosim Vas o radu,
zrazky zo mzdy na zaklade dohody o zrazkach zo mzdy, ktoru uzatvoril zamestnanec s nebankovou spolocnostou vykonavam v zasade z 1/3 urcenej podla EP

ako mam rozumiet § 73 EP: Zrazky zo mzdy vo vacsom rozsahu ako dovoluju ustanovenia tohto zakona, je pripustne vykonavat len v pripade, ak s tym povinny suhlasi. Ustanovenie § 70 tym, nie je dotknute.

- teda ak on v tej dohode o zr. zo mzdy suhlasil, aby mu zamestnavatel strahaval nejaku konkretnu sumu, tak tymto vlastne vyslovil suhlas s tym, ze zamestnavatel mu moze vykonavat zrazky vo vacsom rozsahu ako to dovoluje EP a ju mu mozem pre nebankovku zrazat aj z 2/3, ci zrazit vsetko okrem 60 % sumy zivitneho minima?
- avsak urcite mu musi ostat tych 60 % sumy zivotneho minima?
- ak pride dalsiu dohoda o zrazkoch zo mzdy s inou spolocnostou, tak tej napisem, ze im zatial nezrazam, lebo mam dohodu, ktora prisla skor a pre nich uz nie je co zrazit a ze su v poradi?

dakujem
Ak podpísal zamestnanec s nebankovkou Dohodu o zrážkach zo mzdy, tak s tou zrážkou súhlasil. T.z., že mu predmetnú sumu budeš zrážať zo mzdy bez ohľadu na to, aby mu zostalo %-to zo životného minima.
ruci
20.05.09,11:51
Ak podpísal zamestnanec s nebankovkou Dohodu o zrážkach zo mzdy, tak s tou zrážkou súhlasil. T.z., že mu predmetnú sumu budeš zrážať zo mzdy bez ohľadu na to, aby mu zostalo %-to zo životného minima.

studujem ten OZ a EP, a dovolim si troska polemizovat

- myslim si, ze tych 60 % sumy zivotneho minima musi zamestnancovi ostat, aj keby sa nebankovke upisal na neviem ake splatky

vid 551 ods. 1 OZ: Uspokojenie pohľadávky možno zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy; zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia.

vid § 70 EP: Povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma; spôsoby jej výpočtu ustanoví nariadením vláda Slovenskej republiky.

vid § 73 EP: Zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je prípustné vykonávať len v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Ustanovenie § 70 tým nie je dotknuté. (tymto rozumiem, ze ked nie je dotknute, tak ma byt zachovane, cize 60 % ziv. minima zo mzdy nestrhavat.)

- zrazky robim zo vsetkych troch tretin, aj ked robim zrazky iba na neprednostne pohladavky

- osobitny suhlas zamestnanca na zrazky vo vacsom rozsahu ako dovoluje EP uz nepotrebujem, lebo tym je vlastne dohoda s nebankovkou

uvazujem spravne?
dakujem
Marína
20.05.09,12:06
ruci, ja s tebou súhlasím, až na


- osobitny suhlas zamestnanca na zrazky vo vacsom rozsahu ako dovoluje EP uz nepotrebujem, lebo tym je vlastne dohoda s nebankovkou

uvazujem spravne?
dakujem

ZP § 131 ods. 3
(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.

Niečo som ešte našla. Dodatočne pridané:

Dohoda o zrážkach zo mzdy

Všetky ďalšie zrážky zo mzdy môže zamestnávateľ vykonávať len na základe individuálnej dohody so zamestnancom (§ 131 ods. 3 ZP). Výnimkou je len povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy zamestnanca, ustanovená Občianskym zákonníkom.

V prípade, že zamestnanec uzavrel dohodu v zmysle Občianskeho zákonníka napr. o splátkach za nákup tovaru a splácanie dlžných súm veriteľovi nezabezpečí odvádzaním splátok zo svojho účtu v banke alebo dohodou o zrážkach zo mzdy v zmysle Zákonníka práce, veriteľ má právo na výplatu zrážok okamihom, kedy predloží zamestnávateľovi dohodu právoplatne uzavretú s dlžníkom ako jeho zamestnancom.

Postup zamestnávateľa v takomto prípade upravuje Občiansky zákonník (§ 551), v zmysle ktorého je zamestnávateľ povinný zrážať a vyplácať veriteľovi zrážky z dlžníkovej mzdy alebo iných jeho príjmov, a to pravidelne až do uspokojenia jeho pohľadávky. Plnenie tejto povinnosti nie je v takomto prípade viazané na existenciu osobitnej dohody v zmysle Zákonníka práce. Právo na vykonávanie zrážok zo mzdy dlžníka vzniká veriteľovi až po termíne zročnosti pohľadávky.

Príklad:
Zamestnanec kúpil tovar na splátky a dohodol sa s dodávateľom tovaru o pravidelnom splácaní dlhu za tovar. Súčasťou dohody o splátkach je aj súhlas zamestnanca s vykonávaním zrážok z jeho mzdy. Zamestnanec neuzavrel osobitnú dohodu so zamestnávateľom o takýchto zrážkach podľa § 131 ods. 3 Zákonníka práce ani nezabezpečil zasielanie dohodnutých súm na účet veriteľa iným spôsobom. Zástupcovia veriteľa žiadajú od zamestnávateľa ich zákazníka o zasielanie dojednaných súm na svoj účet. Zamestnávateľ ako platiteľ mzdy, aj keď nie je stranou zúčastnenou na tejto zmluve, je povinný od okamihu, keď sa mu predložila dohoda o zrážkach zo mzdy jeho zamestnanca, zrážať dohodnuté mesačné sumy v dohodnutých termínoch a zasielať ich na účet dodávateľa tovaru ako veriteľa.
ruci
20.05.09,12:18
dakujem veeelmi pekne
tak idem zrazat tie tri tretiny aj bez ich suhlasu
z coho len ti ludia chcu zit
barborka7
25.06.09,09:33
Dnes mi prišla žiadosť z nebankového subjektu o vykonávanie zrážok zo mzdy zamestnanca. Aj žiadosť je ako keby iba fotokópia, je tam zrejme naskenovaná pečiatka s podpisom a vytlačená na tlačiarni a je k tomu pripojená fotokópia Zmluvy o revolvingovom úvere. Chcela by som vedieť, či k tomu, aby som mohla začať vykonávať zrážky zo mzdy nepotrebujem mať originály dokladov, či mi stačí fotokópia zmluvy a Žiadosť o vykonávanie zrážok, ktorá vyzerá tieť ako fotokópia.

Ďakujem za rady.
Stina
25.06.09,09:50
Ja by som zrážky robila len , ak by bol doručený originál žiadosti (alebo iného právneho titulu napr. exekúcie).
barborka7
25.06.09,10:06
A stačí ak bude žiadosť spoločnosti v originály s originál podpismi, alebo aj tú Zmluvu, ktorú s nimi uzavrel zamestnanec má byť predložená v originály?
Livia2
09.07.09,05:41
Tiež mám podobný problém : zamestnancovi na základe dohôd zo mzdy s nebank.spoločnosťami zrážam dve zrážky zo mzdy. Tento mesiac bol však celý mesiac PN, takže má len náhradu príjmu za 10 dní, ktorej výška však nepokryje ani životné minimum na neho a nestačí ani na úhradu oboch zrážok zo mzdy. Podľa toho, čo je tu vyššie napísané, nemusím mu nechať ani to životné minimum. V tom prípade mu zrazím celú čiastku mzdy a na výplatu nedostane vôbec nič? Budem hradiť z prvej dohody plnú výšku zrážky a z druhej dohody len časť do výšky mzdy? Myslíte si, že je to takto správne?
Jana Motyčková
09.07.09,13:51
Na dohody o zrážkach zo mzdy, podľa §551 OZ postúpené zamestnávateľovi, sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako pre zrážky podľa Občianskeho súdenho poriadku. Teda nie je možné ich zrážať do nuly, môže sa zraziť suma maximálne vo výške prvej tretiny. Prvá tretina sa počíta rovnako ako pri súdnych pohľadávkach.
terezamaria
09.07.09,18:17
Dnes mi prišla žiadosť z nebankového subjektu o vykonávanie zrážok zo mzdy zamestnanca. Aj žiadosť je ako keby iba fotokópia, je tam zrejme naskenovaná pečiatka s podpisom a vytlačená na tlačiarni a je k tomu pripojená fotokópia Zmluvy o revolvingovom úvere. Chcela by som vedieť, či k tomu, aby som mohla začať vykonávať zrážky zo mzdy nepotrebujem mať originály dokladov, či mi stačí fotokópia zmluvy a Žiadosť o vykonávanie zrážok, ktorá vyzerá tieť ako fotokópia.

Ďakujem za rady.

Pokiaľ nemáš exekučný príkaz na zrážky zo mzdy, samozrejme taký, ktorý prešiel aj súdom, žiadne zrážky robiť nemusíš.

Robia sa len zákonné zrážky zo mzdy - tie sú povinné.

Odpíš dotyčným, že mimo zákonných zrážok zo mzdy žiadne iné nevykonávate.
Zamestnanec nech si ich uhrádza sám.
Ančika
10.07.09,06:48
Toto je taká smutná kapitola našej mzdárskej praxe. Obyčajne si na splátky nakúpia takí ľudia, ktorí na to nemajú a samozrejme nemajú ani na splátky. A my musíme riešiť dilemu, čo s tým, a z čoho tí ľudia budú žiť. Súhlasím, že zrážať až na základe súdneho rozhodnutia, ale to potom tí chudáci budú platiť aj súdne poplatky. Ja som za to, ak dostanem originál Dohody o zrážkach zo mzdy, tak začnem zrážať podľa zákona.:(
veronikasad
10.07.09,06:55
Zaujímalo by ma, aký postoj by zaujali právnici, ak by zamestnanec žiadal vykonanie zrážok zo mzdy na základe § 130 odst. 8

(8) Zamestnávateľ je povinný, vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. Ak o to zamestnanec požiada, môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil.
terezamaria
10.07.09,07:03
Zaujímalo by ma, aký postoj by zaujali právnici, ak by zamestnanec žiadal vykonanie zrážok zo mzdy na základe § 130 odst. 8

(8) Zamestnávateľ je povinný, vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. Ak o to zamestnanec požiada, môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil.

Veronika v citácii je slovíčko - zamestnávateľ môže, teda nemusí.Prečítaj si § 131, ods.3 ZP - ďaľšie zrážky - znovu môže.
terezamaria
10.07.09,07:07
Toto je taká smutná kapitola našej mzdárskej praxe. Obyčajne si na splátky nakúpia takí ľudia, ktorí na to nemajú a samozrejme nemajú ani na splátky. A my musíme riešiť dilemu, čo s tým, a z čoho tí ľudia budú žiť. Súhlasím, že zrážať až na základe súdneho rozhodnutia, ale to potom tí chudáci budú platiť aj súdne poplatky. Ja som za to, ak dostanem originál Dohody o zrážkach zo mzdy, tak začnem zrážať podľa zákona.:(

Ančika samozrejme je to Tvoje rozhodnutie, ako budeš postupovať. Keby si však mala 300 zamestnancov a 2 mzdárky, ktoré robia všetko - mzdárčinu , pamistiku a personalistiku, tak by sa Ti nedalo jednému zamestnancovi zrážať 3, niekedy aj 5 pôžičiek.
Jana Motyčková
10.07.09,08:44
Pokiaľ nemáš exekučný príkaz na zrážky zo mzdy, samozrejme taký, ktorý prešiel aj súdom, žiadne zrážky robiť nemusíš.

Robia sa len zákonné zrážky zo mzdy - tie sú povinné.

Odpíš dotyčným, že mimo zákonných zrážok zo mzdy žiadne iné nevykonávate.
Zamestnanec nech si ich uhrádza sám.
Nesúhlasím. Ak zamestnávateľovi je doručená dohoda o zrážkach zo mzdy podľa §551 OP, na túto sa zo zákona vzťahujú rovnaké pravidlá, ako by to bola súdom priznaná pohľadávka, netreba tu žiadne rozhodnutie súdu ani exekútora.
piškotka
13.07.09,06:29
Ahojte.Práve dnes mi bola doručená "Žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy zamestnancov" z obecného úradu. Ide o úhradu mesačného nájomného takouto formou. Môžem to ako zamestnávateľ akceptovať a vykonávať zrážky, alebo musí byť uzatvorená dohoda o zrážkach medzi obecným úradom a neplatičom t.j.zamestnancom??????????
Ančika
14.07.09,05:50
Ančika samozrejme je to Tvoje rozhodnutie, ako budeš postupovať. Keby si však mala 300 zamestnancov a 2 mzdárky, ktoré robia všetko - mzdárčinu , pamistiku a personalistiku, tak by sa Ti nedalo jednému zamestnancovi zrážať 3, niekedy aj 5 pôžičiek.

A vieš moja, že to robím a mám 100-120 zamestnancov a som na nich sama - mzdy, personalistika aj pamistika. Sú to však zväčša ľudia, s ktorými som vyrastala a s ktorými žijem. Ak to nie je len nejaký ten zamestnanec x.y. ale konkrétna osoba s problémami, ktoré dôverne poznáš, tak potom aj to riešenie zvažuješ a hľadáš také, ktoré by bolo pre dotyčného zamestnanca výhodnejšie. Aj keď, priznám sa, často krát sa môj dobrý úmysel obrátil proti mne, a potom som riešila svoj problém:--- Pekný dníček všetkým.
Jana Motyčková
14.07.09,06:29
Ahojte.Práve dnes mi bola doručená "Žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy zamestnancov" z obecného úradu. Ide o úhradu mesačného nájomného takouto formou. Môžem to ako zamestnávateľ akceptovať a vykonávať zrážky, alebo musí byť uzatvorená dohoda o zrážkach medzi obecným úradom a neplatičom t.j.zamestnancom??????????
Neakceptovala by som to. Ale je v tej žiadosti aj nejaká odvolávka na pararagraf?
piškotka
14.07.09,08:05
Citát:
Pôvodca textu príspevku: piškotka
Ahojte.Práve dnes mi bola doručená "Žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy zamestnancov" z obecného úradu. Ide o úhradu mesačného nájomného takouto formou. Môžem to ako zamestnávateľ akceptovať a vykonávať zrážky, alebo musí byť uzatvorená dohoda o zrážkach medzi obecným úradom a neplatičom t.j.zamestnancom??????????

Neakceptovala by som to. Ale je v tej žiadosti aj nejaká odvolávka na pararagraf?


Nie je tam žiadna odvolávka na paragraf takže to nebudem akceptovať, ale budem žiadať dohodu o zrážkach zo mzdy podpísanú zamestnancom. Ďakujem za pomoc
Lydka R
05.08.09,06:16
ruci, ja s tebou súhlasím, až na


ZP § 131 ods. 3
(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.

Niečo som ešte našla. Dodatočne pridané:

Dohoda o zrážkach zo mzdy

Všetky ďalšie zrážky zo mzdy môže zamestnávateľ vykonávať len na základe individuálnej dohody so zamestnancom (§ 131 ods. 3 ZP). Výnimkou je len povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy zamestnanca, ustanovená Občianskym zákonníkom.

V prípade, že zamestnanec uzavrel dohodu v zmysle Občianskeho zákonníka napr. o splátkach za nákup tovaru a splácanie dlžných súm veriteľovi nezabezpečí odvádzaním splátok zo svojho účtu v banke alebo dohodou o zrážkach zo mzdy v zmysle Zákonníka práce, veriteľ má právo na výplatu zrážok okamihom, kedy predloží zamestnávateľovi dohodu právoplatne uzavretú s dlžníkom ako jeho zamestnancom.

Postup zamestnávateľa v takomto prípade upravuje Občiansky zákonník (§ 551), v zmysle ktorého je zamestnávateľ povinný zrážať a vyplácať veriteľovi zrážky z dlžníkovej mzdy alebo iných jeho príjmov, a to pravidelne až do uspokojenia jeho pohľadávky. Plnenie tejto povinnosti nie je v takomto prípade viazané na existenciu osobitnej dohody v zmysle Zákonníka práce. Právo na vykonávanie zrážok zo mzdy dlžníka vzniká veriteľovi až po termíne zročnosti pohľadávky.



Mám jednu, možno primitívnu otázku, ale je zamestnávateľ ozaj povinný vykonávať na základe dohôd zamestnancov a kadejakých splátkových spoločností zrážky (piplať sa s prepočtami tretín) a na vlastné náklady preposielať tieto na príslušné účty. Niektoré si ešte dokonca žiadajú zasielať v určených termínoch.
Volala som pred chvíľou do jednej z nich, pýtala som sa na povinnosť zamestnávateľa a pani mi povedala, že ak nebudú zrážky na základe dohody, dajú to na exekúciu a potom bude zamestnávateľ tak, či tak povinný zrážať. Že týmito dohodami vlastne pomáhajú dlžníkom.
Mne ide o to, že firma má 70 zamestnancov, minimálne 1/4 je dlžníkmi, ja mám už plný šanón exekúcii a výplaty robím dvakrát tak dlho, ako bez zrážok. Najjednoduchšie je pouzatvárať s dlžníkmi dohody o zrážkach a ty zamestnávateľ sa zblázni pre ich nezodpovednosť.
Máte niekto skúsenosti s tým, že ste si počkali až na exekučné príkazy a medzitým dlhy narástli i o trovy exekúcie a súdne poplatky a aj splátkové spoločnosti si dlhšie počkali na svoje peniaze?
veronikasad
05.08.09,06:22
Lydka, vypláca zamestnávatel načas mzdy ? Ak ano, nevidím dôvod, prečo si zamestnanci nedajú trvalé príkazy zo svojich osobných účtov
Lydka R
05.08.09,06:26
Lydka, vypláca zamestnávatel načas mzdy ? Ak ano, nevidím dôvod, prečo si zamestnanci nedajú trvalé príkazy zo svojich osobných účtov
Ani ja nevidím dôvod, všetko dostávajú načas, na účty.
Ja sa už idem zblázniť z toho, keď vidím obálku od exekútora alebo splátkových spoločností.


Mám pocit, že oni berú tie pôžičky už s tým vedomím, že to nebudú splácať, že to hodia na krk zamestnávateľovi. Mám kopec takých, čo neuhradili ani jednu dohodnutú splátku.
veronikasad
05.08.09,06:30
Ani ja nevidím dôvod, všetko dostávajú načas, na účty.
Ja sa už idem zblázniť z toho, keď vidím obálku od exekútora alebo splátkových spoločností.
Lydka, ak to nevyplýva priamo zo zákona, zrážky zo mzdy pre splátkové spoločnosti by som nerobila. Zamestnanec by mal byť natoľko zodpovedný, že keď si zoberie pôžičku, musí ju splácať.
Čakať na pozdrav od exekútora je drahý špás.
Iná situácia je keď mzdy chodia na účet zamestnancov nepravidelne a z tohto dôvodu trvalé príkazy zamestnancov neprejdú.
Nevyriešil by to nejaký interný predpis zamestnávateľa ?
veronikasad
05.08.09,06:33
Skús ešte pozieť § 130 odst. 8 Zákonníka práce :

(8) Zamestnávateľ je povinný, vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. Ak o to zamestnanec požiada, môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil.

Neviem aké stanovisko by k poslednej vete zaujal právnik ...
Lydka R
05.08.09,06:46
Skús ešte pozieť § 130 odst. 8 Zákonníka práce :

(8) Zamestnávateľ je povinný, vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. Ak o to zamestnanec požiada, môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil.

Neviem aké stanovisko by k poslednej vete zaujal právnik ...
Tomuto rozumiem, toto by konateľka v žiadnom prípade nepodpísala, aby firma suplovala zadanie obyčajného trvalého príkazu.

V komentári ZP k § 131 je písané citujem." Ďalšie zrážky, ktoré nie sú uvedené v ods. 1 a 2 môže zamestnávateľ vykonávať len s písomným súhlasom zamestnanca, prípadne ak mu to vyplýva z osobitných právnych predpisov. Napr. podľa § 551 OZ ..."
Ja sa len pýtam, či mu to ozaj z toho OZ vyplýva?
Lebo v Exekučnom poriadku je to napísané jasne: Platiteľ mzdy je povinný odo dňa doručenia atď.
Lydka R
05.08.09,07:01
Tomuto rozumiem, toto by konateľka v žiadnom prípade nepodpísala, aby firma suplovala zadanie obyčajného trvalého príkazu.

V komentári ZP k § 131 je písané citujem." Ďalšie zrážky, ktoré nie sú uvedené v ods. 1 a 2 môže zamestnávateľ vykonávať len s písomným súhlasom zamestnanca, prípadne ak mu to vyplýva z osobitných právnych predpisov. Napr. podľa § 551 OZ ..."
Ja sa len pýtam, či mu to ozaj z toho OZ vyplýva?
Lebo v Exekučnom poriadku je to napísané jasne: Platiteľ mzdy je povinný odo dňa doručenia atď.

Budem pokračovať sama, teraz som rozprávala s inšpektorom práce, ktorý ma veľmi potešil a potvrdil, že zamestnávateľ je povinný vykonávať zrážky len na základe exekučných príkazov.
Jana Motyčková
06.08.09,08:49
IP nemá pravdu. Zamestnávateľ má povinnosť vykonávať aj zrážky podľa Občianskeho súdneho poriadku a má aj povinnosť vykonávať zrážky podľa §551 Občianskeho zákonníka. Teda ak veriteľ postúpi zamestnávateľovi dohodu o zrážkach zo mzdy (to je ten §551 Občianskeho zákonníka), túto musí zamestnávateľ akceptovať a na základe nej zráža zamestnancovi sumu uvedenú v dohode, najviac však vo výške ako by vyšla pri zrážke pri výkone rozhodnutia (1/3).
Lydka R
06.08.09,17:00
IP nemá pravdu. Zamestnávateľ má povinnosť vykonávať aj zrážky podľa Občianskeho súdneho poriadku a má aj povinnosť vykonávať zrážky podľa §551 Občianskeho zákonníka. Teda ak veriteľ postúpi zamestnávateľovi dohodu o zrážkach zo mzdy (to je ten §551 Občianskeho zákonníka), túto musí zamestnávateľ akceptovať a na základe nej zráža zamestnancovi sumu uvedenú v dohode, najviac však vo výške ako by vyšla pri zrážke pri výkone rozhodnutia (1/3).

A čo poviete na toto? Rubrika právna poradňa.
http://www.zukalova.com/pdf/HR_NEWS_2007_1_SK.pdf

A toto som našla medzi najdôležitejšími zmenamipo novele ZP od 1.9.2007
v časti Zrážky zo mzdy novela odstránila v praxi často sa vyskytujúci rozpor medzi tým, čo zamestnávateľ môže podľa Zákonníka práce zrážať zo mzdy zamestnanca, a tým, čo okrem toho ukladá zamestnávateľovi Občiansky zákonník. Zákonník práce umožňuje zamestnávateľovi zrážať zo mzdy zamestnanca len taxatívne vymenované zrážky a ďalšie len na základe písomnej dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Občiansky zákonník ukladá zamestnávateľovi povinnosť zraziť zo mzdy zamestnanca určité sumy po predložení dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej medzi veriteľom a zamestnancom. Táto povinnosť zamestnávateľa sa dostáva do rozporu s povinnosťami uvedenými v Zákonníku práce. Preto sa doplneným textom v § 131 ods. 3 odstránila nezrovnalosť medzi povinnosťou vykonávať zrážky podľa Občianskeho zákonníka a zákazom vykonávať ďalšie zrážky (okrem zrážok na základe dohody o zrážkach zo mzdy medzi zamestnávateľom a zamestnancom) podľa Zákonníka práce:

§ 131 ods. 3 – „ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu“,

Celý článok tu:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=9653&LngID=0%E2%80%9C
Jana Motyčková
06.08.09,17:24
Článok z právnej poradne je ešte z roku 2007, kedy sa právnici sporili, či možno zrážky podľa §551 OZ zrážať bez uzavretia dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Myslím že aj na epi bol názor nejakej právničky, že treba osobitnú dohodu a následne na to publikovaný názor inej právničky, že osobitnú dohodu netreba. Potom ale (niekedy v r.2007, asi k 1.9.2007) bol Zákonník práce upravený tak, aby nevznikal spor s §551 OZ a do §131 ods 3 bolo doplnené "alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu". Na základe tohoto už nie je žiaden spor a keďže povinnosť vykonávať takúto zrážku ukladá osobitný predpis (§551 ZP), zákonník práce tomu nebráni a je teda treba rešpektovať túto povinnosť.

Doplním : citované z epi potvrdzuje, čo som napísala.