Ikan
07.04.05,15:43
Vie mi niekto poradiť ako zamestnať zamestnakyňu na predaj tovaru do predajne

na kratší pracovný úvazok napr. 2 hodiny denne /keď potrebujem z predajne odísť/, poprípade zákon, ktorý špecifikuje takúto prácu. Nemôže to byť dohoda o vykonaní práce, kedže sa jedná o tú istú prácu. A aké sú odvody z takéhoto zamestnávania príp. výška mzdy, ktorú môžem takto vyplatiť.
Vďaka.
ilona
07.04.05,13:54
Podľa mňa by to mal byť normálny pracovný pomer,skrátený so všetkými odvodmi včetne dodržania minimálnej mzdy,samozrejme primerane 2 hodinám denne.Taktiež aj na 2 hodiny ho musíme všade prihlásiť a odvádzať.
Luba2
07.04.05,14:20
Pozri § 49 Zákonníka práce - pracovný pomer na kratší pracovný čas.

Nebude mať týždenný prac. čas 40 hodín, ale v tvojom prípade asi 10 hodín a všetko ostatné platí na neho tak ako na ostatných zamestnancov (okrem výpovednej doby).
Janna
14.04.05,08:19
Má zamestnanec, s ktorým je uzatvorený pracovný pomer na kratší prac. čas nárok na dovolenku?
Chceme zamestnať upratovačku, že by chodila napr. 3x do týždna poobede na 1 hodinu upratovať, t.j. 12 hodín mesačne. Ak má nárok na dovolenku na koľko dní, či hodín, či ako sa to počíta?
Ďakujem
anto
14.04.05,08:34
Podľa odpracovanéhých rokov má zamestnanec nárok na 20 alebo 25 dní do roka. Ak má pracovný čas kratší, ako zákonom stanovený, tak mu primerane kráťte dovolenku, o koľko má kratší pracovný čas, o toľko mu kráťte dovolenku.
Bionda
15.04.05,10:57
S tým kratením dovolenky sa mi to nezdá, on (myslím zamestnanca) pracuje napr. každý deň, ale len tých daných počet hodín, ale podľa mňa má nárok na dovolenku 20 event. 25 dní tak ako ostatní (len 1 deň zodpová jeho dennému pracovnému času a nie 8 hod. ako normálne).
To by som si určite ešte preverila!
Aňuška
15.04.05,12:36
Súhlasím s Biondou. Ak má prac. úväzok 2 hod. denne, tak aj čerpanie dovolenky
bude 2 hod. denne.
NEFERTARI
15.04.05,12:48
Vie mi niekto poradiť ako zamestnať zamestnakyňu na predaj tovaru do predajne

na kratší pracovný úvazok napr. 2 hodiny denne /keď potrebujem z predajne odísť/, poprípade zákon, ktorý špecifikuje takúto prácu. Nemôže to byť dohoda o vykonaní práce, kedže sa jedná o tú istú prácu. A aké sú odvody z takéhoto zamestnávania príp. výška mzdy, ktorú môžem takto vyplatiť.
Vďaka.Hrubá mzda zamestnankyne musí byť najmenej 1.625,- Sk - pracovný úvazok 2 hodiny denne, patrí jej normálna nekrátená dovolenka podľa počtu odpracovaných rokov - veď predsa denne bude čerpať len tie 2 hodiny podľa pracovného úvazku, odvody sa platia ako u normálneho zamestnanca, jediný rozdiel je vo výpovedi - § 49 odsek 6 Zákonníka práce.
Heni
10.05.05,06:36
Dá sa definovať do prac. zmluvy aj uzavretie prac. pomeru na kratší prac. úväzok aj tak, že napr. 5 hodín týždenne? A pracovník si sám rozvrhne, či bude pracovať 5 hodín hned v pondelok alebo si to rozloží na hodinu denne...
Vyhli by sme sa takto plateniu sviatkov? alebo to treba presne rozpísať, koľko denne pracuje?
miriza
10.05.05,06:51
Mohli by sme na kratší pracovný pomer zobrať aj nášho externého účtovníka, ktorý do našej firmy chodí každý pondelok na 3 hod ? Neviem ako to riešite vy asi ste väčšinou na živnosť, ale on je zamestnanec jednej veľkej firmy a živnosť si nechce urobiť ani za svet.
Jara
10.05.05,08:20
Miriza, aj ja takto riešim niektoré práce na kratší pracovný čas. Je to napr. upratovačka, servisný technik, právnik ap. Nevidím v tom problém.
Jara
10.05.05,08:23
Heni:
pozor, pretože ak bude pracovať 5 hodin jeden deň v týždni, tak už mu vzniká aj nárok na stravné.
dara
10.05.05,11:27
čo všetko teda je potrebné ak chce FO zamestnanať na skrát.pracovný čas pracovníka, ktorý už má uzatvorený v inej spoločnost TPP, jeho mesačný vym.základ v tej firme je cca 29 tis. Musí za neho platiť odvody aj FO ? A je potrebný oboznámiť spoločnosť v ktorej je zamestantný na TPP o tom, že vykonáva činnosť aj v inej firme na skrátený prac.úväzok, alebo postačuje, vyžiadať si na konci roka potvrdenie o príjme od oboch zamestnávateľov a spracovať si daň.priznanie z príjmu zo závislej činnosti ?
miriza
10.05.05,11:36
To by zaujímalo aj mňa. Ďakujeme vopred za rady.
ilona
10.05.05,11:45
Pravdaže mohli,len ako sa už spomínalo so všetkými odvodmi.
dara
10.05.05,11:50
No teraz nerozumiem, budem teda platiť odvody z oboch prac.pomerov súbežne ?
dara
10.05.05,12:37
Neporadí nikto ?
Eliška
10.05.05,13:06
čo všetko teda je potrebné ak chce FO zamestnanať na skrát.pracovný čas pracovníka, ktorý už má uzatvorený v inej spoločnost TPP, jeho mesačný vym.základ v tej firme je cca 29 tis. Musí za neho platiť odvody aj FO ? A je potrebný oboznámiť spoločnosť v ktorej je zamestantný na TPP o tom, že vykonáva činnosť aj v inej firme na skrátený prac.úväzok, alebo postačuje, vyžiadať si na konci roka potvrdenie o príjme od oboch zamestnávateľov a spracovať si daň.priznanie z príjmu zo závislej činnosti ?Bez ohľadu na to či už má pracovník uzatvorený TPP v inej spoločnosti musí mať pracovnú zmluvu /na kratší prac.čas § 49 ZP/ a platiť všetky odvody musí z oboch prac.pomerov. Podľa § 83 ZP by mal mať súhlas od "hlavného zamestnávateľa", ak vykonávaná činnosť je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa.
dara
10.05.05,13:18
"Ďakujem".
Dadena
11.05.05,11:19
Ja by som napr. pani na upratovanie na tých pár hodín týždenne riešila skôr dohodou o vykonaní práce. Záleží na tom, ako sa dohodnete. Ale pri dohode Vám odpadajú odvody (samozrejme okrem úrazového poistenia do Sociálnej poisťovni vo výške 0,8 % - odvod zamestnávateľa). Zrazíte a odvediete len 19 % daň. Jednu dohodu prikladám v prílohe.
Evaman
11.05.05,11:27
Dadena , chcela by som sa Ťa opýtať , či Ti už takáto formulácia "Dohodnutej pracovnej úlohy" prešla u kontroly?
bendži
11.05.05,11:44
S tým kratením dovolenky sa mi to nezdá, on (myslím zamestnanca) pracuje napr. každý deň, ale len tých daných počet hodín, ale podľa mňa má nárok na dovolenku 20 event. 25 dní tak ako ostatní (len 1 deň zodpová jeho dennému pracovnému času a nie 8 hod. ako normálne).
To by som si určite ešte preverila!
ved ale to mu v podstate kratite dovolenku... pri "beznom" pracovnom pomere na plny uvazok ma zamestnanec narok na 20 dni dovolenky po 8 hodin, t.j. 160 hodin (resp. 25x8 = 200 hodin). Ak robi zamestnanec na kratsi pracovny uvazok, napr. 6 hodin, tak mu vznika narok na 20 dni po 6 hodin,t.j. 120 hodin. Z toho jednoznacne vyplyva, ze ma tu dovolenku kratenu.
Dadena
11.05.05,13:32
Zatiaľ som vo firme, kde máme dohodárov nemala kontrolu, ale myslím si že dohoda spĺňa všetky náležitosti uložené zákonom. Mala som však kontrolu vo firme, kde sú všetci zamestnanci na trvalý pracovný pomer (prišli v piatok poobede) a nakoľko prevádzka je mimo BA a mi ako externisti sme v BA úplne kontrole stačili prefaxované požadované materiály a zápis, ktorý prišiel z Inšpektorátu práce bol "pri výkone inšpekcie práce neboli zistené nedostatky".
misa
11.05.05,13:50
Ja som niekde pri dohodách čítala, že problém je pri zamestnávaní na dohodu napr. pri upratovačke, lebo vykonáva stále tú istú činnosť, a mala by byť tým pádom zamestnaná na pracovnú zmluvu na kratší prac.úväzok. (s tým súvisia samozrejme oveľa vyššie odvody)
Zita5
11.05.05,13:57
Ja som niekde pri dohodách čítala, že problém je pri zamestnávaní na dohodu napr. pri upratovačke, lebo vykonáva stále tú istú činnosť, a mala by byť tým pádom zamestnaná na pracovnú zmluvu na kratší prac.úväzok. (s tým súvisia samozrejme oveľa vyššie odvody)
Aj já som to čítala , že upratovačka má opakujúcu sa činnosť a pre tieto by sa dohoda OVP nemala uznávať . Ale neviem .

Citujem " Ak však ide o stráženie objektov či upratovačku , dohodu o VP zamestnávateľ nemôže uzatvárať . Ide o práce , kde nie je jasný výsledok . Práce sa opakujú , nedajú sa obmedziť časovo ."
Jura
11.05.05,14:06
Predmetom dohody v zmysle ZP by mala byť jednorázová úloha, nie pravidelne sa
opakujúca činnosť. Pri upratovačke ide o pravidelne sa opakujúcu činnosť, a teda
uzatvorenie dohody o vykonaní práce v danom prípade by nebolo správne a v sú-
lade s platnými právnymi predpismi.
Dadena
12.05.05,09:28
Ak by ste však upratovačke dali do dohody pracovnú úlohu - umytie okien, tepovanie kobercov - tak to už nie je pravidelne sa opakujúca činnosť. Ja viem, je to trochu pritiahnuté za vlasy, ale podľa mňa je to možné. Samozrejme nie vo firme kde sú dve kancelárie.
misa
12.05.05,09:34
Ano, presne tak som to vyriešila v našej firme. A nielen s upratovačkou.
maturantka
19.06.05,11:48
Prosím Vás, a ako to bude v našom prípade: živnostník zamestnal 2 zamestnancov na 40 h týždenne, doba určitá do 31.10.2005. Od 1.7. by sme chceli, so súhlasom zamestnancov, skrátený pracovný úväzok. Ako to mám spraviť, som len začiatočníčka. Aké písomnosti treba pre zamestnanca, aké pre poisťovne - nejaké oznámenia, dodatky.... Budú pracovať naďalej ako pomocníci v minimálnej hodinovej mzde. Ďakujem.
Janka6685
19.06.05,13:27
Prosím Vás, a ako to bude v našom prípade: živnostník zamestnal 2 zamestnancov na 40 h týždenne, doba určitá do 31.10.2005. Od 1.7. by sme chceli, so súhlasom zamestnancov, skrátený pracovný úväzok. Ako to mám spraviť, som len začiatočníčka. Aké písomnosti treba pre zamestnanca, aké pre poisťovne - nejaké oznámenia, dodatky.... Budú pracovať naďalej ako pomocníci v minimálnej hodinovej mzde. Ďakujem.
No ak ich mal doteraz na normálny pracovný uväzok, tak by sa nemalo skoro nič meniť. Samozrejme okrem odpracovaných hodín, mzdy, sumy na odvody (lebo tie sa odvádzajú zo mzdy). Odvody sa platia všetky, tak ako pri pracovnom pomere. Aj výkazy a evidencia je rovnaká. Ak ale nevieš ani to, ako to mali doteraz, tak to sem napíš. Radi ti všetci pomôžu.

Krásnu nedeľu
maturantka
19.06.05,18:54
No, keď som počítala odvody, porovnala som si to so stránkou Finančník.sk, to mi vyšlo dobre. Teraz teda urobím nasledovné:

1. v papiernictve alebo inde (má niekto?) zoženiem tlačivo Dodatok k PZ a tam napíšem: "po vzájomnej dohode zmena pracovného úväzku zo 40 h/týždenne na skrátený pracovný úväzok - 10 h týždenne, príp. podľa potreby zamestnávateľa, rozvrhnutie pracovného času nerovnomerné (tým chcem povedať, že niekedy odpracuje za deň 5 h, inokedy možno nič)"

2. dám to podpísať obidvom stranám - mám poslať kópie na poisťovne?

3. odvody budem rátať i platiť klasicky - tak ako za predchádzajúce dva mesiace, rovnakým %, akurát VZ bude nižší, napr. 2000,--.

4. knihu dochádzky musíme nahradiť inou evidenciou? - pýtam sa pre prípad akcie "Vietor"

5. nárok na SL nevznikne v dňoch, keď zamestnanec neodpracoval aspoň 3 hodiny (čo ak odpracoval presne 3 hodiny?)

6. zamestnancom vznikne nárok na dovolenku ako keby aj pracovali 8 h denne, akurát jeden deň dovolenky bude kratší - tu mám trochu problém, lebo
šéf plánuje nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času. Ako sa to počíta potom, je nejaký vzorec?

To sú prosím, moje vedomosti zo školy a z odbornej tlače. Ďakujem všetkým tu na Porade, že sa venujú aj nám začiatočníkom.
maturantka
20.06.05,18:44
Prosíím, môže mi to niekto odobriť?
Marína
20.06.05,20:31
K jednotlivým bodom:
1.) Stačí, ak dodatok k prac. zmluve napíšeš vo WORD-e a vyšpecifikuješ, ktoré body a v ktorých článkoch sa menia, resp. doplnia
2.) Podpísať áno, poisťovne nie
3.) Áno
4.) Nie
5.) Nárok na SL nevzniká
6.) Nárok na dovolenku 20 resp. 25 dní za rok
Pri nerovnomerne rozvrhnutom prac. čase sa dovolenka vypočíta nasledovne: pripájam vzorec
Marína
martina fafrakova
21.06.05,06:16
Chcela by som sa spýtať po koľkých hodinách pri skrátenom prac. pomere má
zamestnanec nárok na stravný lístkok. My zamestnávame 1 pracovníka na 4 hodiny
a poskytujeme mu stravné lístky. Ďakujem za odpoveď.
maturantka
21.06.05,07:23
Marína, si zlatíčko. Nech sa Ti dnes niečo mimoriadne vydarí za Tvoju ochotu. Ja Ti to zatiaľ nemám ako vrátiť, keď som len začiatočníčka.
dada 1
21.06.05,08:07
Chcela by som sa spýtať po koľkých hodinách pri skrátenom prac. pomere má
zamestnanec nárok na stravný lístkok. My zamestnávame 1 pracovníka na 4 hodiny
a poskytujeme mu stravné lístky. Ďakujem za odpoveď.Musi odpracovať viac ako 4 hodiny lístky mu môžete dať len si nemôžete dať 55% do výdavku ovpl.z.d.
Janka6685
21.06.05,20:19
Zamestnanec na skrátený pracovný úväzok môže odpracovať max. 20 hod. týždenne?
Marína
21.06.05,20:36
endrju - vďaka za pochvalu, milí smajlíci.
maturantka - ďakujem, aj ty časom budeš vedieť pomôcť. Držím palce.
Janka6685 - nemusí to byť 1/2-vičný uväzok, môže byť napr. aj 6 hod./deň t.z. 30 hod./týždeň
Marína
Janka6685
21.06.05,20:46
Janka6685 - nemusí to byť 1/2-vičný uväzok, môže byť napr. aj 6 hod./deň t.z. 30 hod./týždeň
Marína
Čiže aké je tam obmedzenie, čo sa týka odpracovaných hodín?
Marína
21.06.05,21:37
Janka, maximálny počet hod./týždeň je 40. Menej ako 40 hod. je skrátený prac. úväzok. Ale napr. ak je zamestnávateľom stanovený prac.čas/deň 7,5 hod., tak je to plný úväzok a každý úväzok kratší ako7,5 je skrátený prac. úväzok.
Marína
Janka6685
22.06.05,04:18
Janka, maximálny počet hod./týždeň je 40. Menej ako 40 hod. je skrátený prac. úväzok. Ale napr. ak je zamestnávateľom stanovený prac.čas/deň 7,5 hod., tak je to plný úväzok a každý úväzok kratší ako7,5 je skrátený prac. úväzok.
Marína
O.K., skrátený pracovný úväzok potrebujem na nepretržitú prevádzku, takže ak "normálny" pracovník odrobí 4 smeny za týždeň, tak na skrátený pracovný úväzok môžem kľudne dať 1 až 3 smeny. Ďakujem za vysvetlenie.

Príjemné ráno
Janka6685
22.06.05,16:17
Mám ešte jednu otázočku = prozbičku...nemá niekto pracovnú zmluvu na skrátený úväzok v elektronickej podobe? Alebo stačí klasická pracovná zmluva na normálny pracovný pomer, len tam niekde vopchať info, že sa jedná o skrátený pracovný úväzok?

Prosííííííííííííííííííííííí íííííííííííím pekne
Marína
22.06.05,20:27
Janka, pripájam ti prac.zmluvy. Rozdiel medzi nimi je vo výpovednej dobe(posledná veta na str. 1. Jedna je na kratší ako 20 hod./týždeň, druhá dlhší ako 20 hod./týždeň. Rozdiel medzi nimi je vo výpovednej dobe(posledná veta na str. 1.)
Marína
Janka6685
22.06.05,20:38
Ďakujem. Veľmi si mi pomohla.

Dobrú nôcku.
Janka6685
28.06.05,11:49
Ahojte.

Ako mám napísať do zmluvy na skrátený pracovný úväzok počet odpracovaných hodín, keď neviem presne, koľko ktorý mesiac odrobí. Je povinnosťou uviesť túto skutočnosť v zmluve?
Luba2
28.06.05,11:57
Áno v pracovnej zmluve si povinná uviesť aj pracovný čas zamestnanca. (§ 43/2 ZP)
Janka6685
28.06.05,12:06
Áno v pracovnej zmluve si povinná uviesť aj pracovný čas zamestnanca. (§ 43/2 ZP)
Jooooooj, namiesto "cituj" som dala "súhlasím".....no nevadí...

Ale ako to mám vyriešiť, keď neviem, koľko odrobí. Najskôr bol dohodár, no to som potom zistila, že nemôže byť, tak mi poradili, že ho mám zobrať na skr. prac. úväzok. Keď bol dohodár, tak sme ho volali, keď bolo potrebné (preto robil na dohodu). Teraz sa náplň práce nezmenila, ani to, že neviem, kedy ho budem potrebovať sa nezmenilo. Zmena je len v prechode z DoVP na SPÚ. Tak čo teraz? Poradíte mi, prosím?
Denda
28.06.05,12:12
Jooooooj, namiesto "cituj" som dala "súhlasím".....no nevadí...

Ale ako to mám vyriešiť, keď neviem, koľko odrobí. Najskôr bol dohodár, no to som potom zistila, že nemôže byť, tak mi poradili, že ho mám zobrať na skr. prac. úväzok. Keď bol dohodár, tak sme ho volali, keď bolo potrebné (preto robil na dohodu). Teraz sa náplň práce nezmenila, ani to, že neviem, kedy ho budem potrebovať sa nezmenilo. Zmena je len v prechode z DoVP na SPÚ. Tak čo teraz? Poradíte mi, prosím?Ak ti v mesiaci neodrobí nič tak si si našila na seba búdu zo zmluvou na skrátený pracovný úväzok. Dá sa to vyriešiť aj ináč, ale neviem ako to bolo predtým.
Janka6685
28.06.05,12:25
Ak ti v mesiaci neodrobí nič tak si si našila na seba búdu zo zmluvou na skrátený pracovný úväzok. Dá sa to vyriešiť aj ináč, ale neviem ako to bolo predtým.
Niežeby neodrobil nič za nejaký mesiac. Ide mi o to, že jeden mesiac odrobí 7 smien a druhý možno 5, a tak...Čo s tým? Určite sa to dá vyriešiť, len mi nejako nedochádza.
Jana Motyčková
28.06.05,12:28
Jooooooj, namiesto "cituj" som dala "súhlasím".....no nevadí...

Ale ako to mám vyriešiť, keď neviem, koľko odrobí. Najskôr bol dohodár, no to som potom zistila, že nemôže byť, tak mi poradili, že ho mám zobrať na skr. prac. úväzok. Keď bol dohodár, tak sme ho volali, keď bolo potrebné (preto robil na dohodu). Teraz sa náplň práce nezmenila, ani to, že neviem, kedy ho budem potrebovať sa nezmenilo. Zmena je len v prechode z DoVP na SPÚ. Tak čo teraz? Poradíte mi, prosím?No, neviem či Ti niekto poradí. Zákonník práce neumožňuje uzatvoriť žiaden typ pracovnej zmluvy, ktorý by umožňoval volať pracovníka, keď je to potrebné. Pri DVP je zase problém s vymedzením práce. Najlepšie by bolo, keby sa naši milí legislatívci zamysleli, a nejaký typ pracovnej zmluvy alebo dohody "na zavolanie" doplnili do ZP. Je to totiž dosť častý problém hlavne u malých firiem, že majú niekoho na zastupovanie (väčšinou dôchodcu), kto zaskočí v prípade PN a pod. zamestnanca. Zatiaľ sa to riešieva iba tak, že ak vznikne potreba zastupovania, uzavrie sa pracovná zmluva na dobu zastupovania, príp. dohoda (ak to umožňuje druh práce). Bohužiaľ, treba to stále prihlasovať a odhlasovať.
Jana Motyčková
28.06.05,12:32
Niežeby neodrobil nič za nejaký mesiac. Ide mi o to, že jeden mesiac odrobí 7 smien a druhý možno 5, a tak...Čo s tým? Určite sa to dá vyriešiť, len mi nejako nedochádza.Ak náhodou vieš aspoň zhruba, kedy a koľko bude robiť, môže mať nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas (§87).
Shaman
28.06.05,12:37
Áno v pracovnej zmluve si povinná uviesť aj pracovný čas zamestnanca. (§ 43/2 ZP)
A co ak uvediem pracovny cas sposobom:

- zamestananec odpracuje tyzdenne maximalne 14 hodin
resp. - zamestnanec odpracuje tyzdenne minimalne 6 hodin

A podla toho kolko odpracuje podla dochadzky mu vystavim mzdu

Je to mozne?
Denda
28.06.05,12:44
Robíme to tak. Platíme mu podľa dochádzky a dodržiavame minimálne hodinové nároky. V zmluve máme dohodnutú mzdu za hodinu. Dochádzka je povinná.
Janka6685
28.06.05,12:47
A co ak uvediem pracovny cas sposobom:

- zamestananec odpracuje tyzdenne maximalne 14 hodin
resp. - zamestnanec odpracuje tyzdenne minimalne 6 hodin

A podla toho kolko odpracuje podla dochadzky mu vystavim mzdu

Je to mozne?
No tak nejako som to chcela riešiť, len keď napíšem maximálny čas a odrobí viac, potom to budú nadčasy? Alebo podom asi je lepšie minimálny čas.

Tak by sa mi to páčilo, len či je to v súlade so zákonom.
Janka6685
28.06.05,12:48
Robíme to tak. Platíme mu podľa dochádzky a dodržiavame minimálne hodinové nároky. V zmluve máme dohodnutú mzdu za hodinu. Dochádzka je povinná.
Aj tento spôsob mi napadol. Mali ste na to kontrolu?
Denda
28.06.05,12:59
Aj tento spôsob mi napadol. Mali ste na to kontrolu?Zatial nie. Máme stanovené nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času, zamestnanec si robí dochádzku a ak prešvihne hodiny, buď vykážeme na dochádzke náhradné volno nasledujúci mesiac alebo preplatíme nadčasy.
Janka6685
28.06.05,13:23
Má prípadne niekto skúsenosti spojené s kontrolou?
Janka6685
30.06.05,05:36
Pre istotu obnovujem túto tému, lebo je to pre mňa veľmi súrne. Dnes by som mala mať hotovú zmluvu.

Takže poradili by ste mi, čo by bolo najlepšie a v súlade zo zákonom? Či sú vhodné už napísané rady, poprípade niečo nové...? Nechápem totiž, načo je dobré napísať hodiny za týždeň. Nestačilo by za celý mesiac? Vtedy by som vedela presnejšie napísať počet hodín.

Prosííííííííííííííííííííím o rady. Ďakujem.
Janka6685
30.06.05,08:34
Ohľadom mzdy mi je to jasné, napíšem hodinovú. Ale v zmluve musí byť napísané koľko hodín odrobí za týždeň. Alebo to mám vynechať a platiť mu podľa dochádzky?
Luba2
30.06.05,08:39
Janka, ja mám jednu dôchodkyňu riešenú tak, že má zmluvu na 20 hodín týždene, zastupuje informátorky - invalidné dôchodkyne počas PN a dovoleniek a podľa potreby. V skutočnosti mi odpracuje ešte aj svoje hodiny, asi10 týždenne a na konci mesiaca jej preplatím toľko, koľko môžem maximum, zbytok jej nechám do druhého mesiaca, keď bude mať povedzme menej hodín, nadčasy jej tým pádom neplatím, z poisťovne ju nemusím odhlasovať a mám ju stále v stave. Dokonca raz som jej nemala čo platiť, tak som jej antidatovane zmenila na ten mesiac pracovnú zmluvu z 20 hodinového týždňového úväzku na nejaký 5hodinový, aby som si ju nechala v stave.


Ja viem, že to nie je moc čisté, ale dôchodkyňa je rada že robí, mi ju poznáme dlhé roky /robila u nás ešte pred dôchodkom/ a ja nemám žiadne problémy ani s poisťovňou, aj dochádzka aká taká sa dá urobiť /aj keď ju musím na konci mesiaca upravovať/.

Na toto Ťa nenahovárm, lebo každý to praktizovať nemôže, ale dá sa to aj tak riešiť.
Janka6685
30.06.05,08:50
Janka, ja mám jednu dôchodkyňu riešenú tak, že má zmluvu na 20 hodín týždene, zastupuje informátorky - invalidné dôchodkyne počas PN a dovoleniek a podľa potreby. V skutočnosti mi odpracuje ešte aj svoje hodiny, asi10 týždenne a na konci mesiaca jej preplatím toľko, koľko môžem maximum, zbytok jej nechám do druhého mesiaca, keď bude mať povedzme menej hodín, nadčasy jej tým pádom neplatím, z poisťovne ju nemusím odhlasovať a mám ju stále v stave. Dokonca raz som jej nemala čo platiť, tak som jej antidatovane zmenila na ten mesiac pracovnú zmluvu z 20 hodinového týždňového úväzku na nejaký 5hodinový, aby som si ju nechala v stave.


Ja viem, že to nie je moc čisté, ale dôchodkyňa je rada že robí, mi ju poznáme dlhé roky /robila u nás ešte pred dôchodkom/ a ja nemám žiadne problémy ani s poisťovňou, aj dochádzka aká taká sa dá urobiť /aj keď ju musím na konci mesiaca upravovať/.

Na toto Ťa nenahovárm, lebo každý to praktizovať nemôže, ale dá sa to aj tak riešiť.
Ďakujem ti za radu. Už sme rozmýšľali nad takými fintami, ale rada by som mala všetko v poriadku. Od júla sa zbavujeme dohodárov, lebo u nás nesmú robiť na dohodu, preto by som už mala najradšej všetko v súlade zo zákonmi. Preto chceme zamestnávať okrem pracovného pomeru aj na skrátený, ktorý nahradí dohody. Dochádzku si ale nemôžem veľmi vymýšľať, lebo robia v nepretržitej prevádzke na dvanástky. Nie je to obchod, kde si napíšem že pracovník odrobil 4 hodiny a pritom tam bol 6. Jedná sa o stráženie parkoviska, dvanásťhodinové smeny, denné a nočné.
Jeden týždeň odrobí jednu smenu, druhý dve smeny, tretí dve a štvrtý jednu, napríklad.

Naozaj nikto nevie, ako by sa to dalo urobiť, aby to bolo v súlade zo zákonom?
Janka6685
01.07.05,09:49
Prosím vás, dnes mi má zamestnanec podpísať zmluvu a ja ešte stále neviem, ako mu tie hodiny mám napísať. Veľmi pekne prosím o radu.
Jana Motyčková
01.07.05,20:39
Jeden týždeň odrobí jednu smenu, druhý dve smeny, tretí dve a štvrtý jednu, napríklad.

Janka, toto čo uvádzaš by mohol byť typický nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - teda v prípade, že vieš aspoň zhruba (predbežne) ako budú robiť smeny. Pozri si podrobnosti v §87 Zákonníka práce. Ak by si k tomu chcela podrobnejšie rady, napíšem, ale asi až v pondelok.
Janka6685
05.07.05,19:25
Janka, toto čo uvádzaš by mohol byť typický nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - teda v prípade, že vieš aspoň zhruba (predbežne) ako budú robiť smeny. Pozri si podrobnosti v §87 Zákonníka práce. Ak by si k tomu chcela podrobnejšie rady, napíšem, ale asi až v pondelok.
Tiež som si myslela, že je to nerovnomerne rozvrhnutý čas, ale aj tak neviem, ako to mám dať do zmluvy. Viem len to, že niekedy odrobí 8 zmien do mesiaca inokedy 6, a tak...Ešte by sa dalo, zariadiť, aby každý mesiac mal rovnaký počet zmien, ale ani vtedy sa to nedá napísať rovnako na každý týždeň. A v podľa zákona mám do zmluvy napísať počet odpracovaných hodín na týždeň. A nie každý týždeň odrobí rovnaký počet hodín. Takže ak môžem poprosiť o radu, ako to mám dať do zmluvy, aby to bolo čo najlepšie.
Zita4
05.07.05,19:32
Janka, napíš do zmluvy, že odpracuje v priemere za celý rok X hodín do týždňa.
Janka6685
05.07.05,20:08
Janka, napíš do zmluvy, že odpracuje v priemere za celý rok X hodín do týždňa.
To by šlo? Keď áno, tak je to super riešenie.
Denda
06.07.05,09:45
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gifMôžem uzatvoriť pracovnú zmluvu na skrátený uväzok s uchádzačom o zamestnanie pri dodržaní podmienky 64 hodín mesačne a 3200 Sk zárobku?
Platí sa zdravotné a sociálne poistenie?
lenkak
06.07.05,09:48
Skús si dať vyhľadávanie, dosť sme o tom tu diskutovali, podľa zákona sa dá, len UP s tým nechce súhlasiť len s dohodou, alebo sa treba ísť opýtať na príslušný UP či bude akceptovať aj PP na skrátený úväzok a nezoberú dotyčnému príspevok resp. zostane evidovaný na UP.
Denda
06.07.05,09:55
Skús si dať vyhľadávanie, dosť sme o tom tu diskutovali, podľa zákona sa dá, len UP s tým nechce súhlasiť len s dohodou, alebo sa treba ísť opýtať na príslušný UP či bude akceptovať aj PP na skrátený úväzok a nezoberú dotyčnému príspevok resp. zostane evidovaný na UP.Ďakujem.
Celé sa to trochu domotalo. Dotyčná osoby ukončila štúdium, išla sa evidovať na úrad práce, s tým, že nejde poberať podporu. Tam ich informovala, že brigáduje. Majiteľ s ňou ukončil dohodu o brigádnickej práci študenta a uzatvoril s ňou pracovný pomer na skrátený úväzok 5 hodín týždenne. Všade ju prihlásili do SP a ZP. Dotyčná nás teraz informovala, že do ZP sa nemá odvádzať nič a ja som si teraz nie istá s odvodmi do ZP a ani do SP a ja už vlastne ani neviem prečo je na úrade práce,keď nepoberá nič.
Ako je to s odvodmi?
Jara
06.07.05,13:18
Denda, trošku sa to ozaj domotalo...
Neviem či vlastne ide o študenta, ktorý skončil školu a prihlásil sa na Úrad práce a už nepokračuje v štúdiu. Aj to záleži či ide o SŠ al. VŠ, presnejšie od veku... Ak nemieni študovať, tak ta PZ na kratší pr. čas je v poriadku, len musíte platiť odvody a to riadne ako z PZ na plný úväzok, tam sa podmienky nemenia. Možno ide o absolventa ktorý bude robiť absolventskú prax a mohli ste požiadať o príspevok... No a evidovala sa asi len na ten čas čo nebola poriešená u Vás, nie? Upresni to nech to poriešime, ale až keď zajtra, už idem preč, nejako to počasie na mňa nevplýva OK...
Denda
06.07.05,13:41
Denda, trošku sa to ozaj domotalo...
Neviem či vlastne ide o študenta, ktorý skončil školu a prihlásil sa na Úrad práce a už nepokračuje v štúdiu. Aj to záleži či ide o SŠ al. VŠ, presnejšie od veku... Ak nemieni študovať, tak ta PZ na kratší pr. čas je v poriadku, len musíte platiť odvody a to riadne ako z PZ na plný úväzok, tam sa podmienky nemenia. Možno ide o absolventa ktorý bude robiť absolventskú prax a mohli ste požiadať o príspevok... No a evidovala sa asi len na ten čas čo nebola poriešená u Vás, nie? Upresni to nech to poriešime, ale až keď zajtra, už idem preč, nejako to počasie na mňa nevplýva OK...Jednalo sa u študentku VŠ. Ukončila štúdium k 31.5.2005 a išla sa zaevidovať na úrad práce a nemá podporu. Mala dohodu o brigádnickej práci študenta na upratovanie. Táto dohoda už nemôže byť lebo už nie je študent, tak s ňou majiteľ uzatvoril pracovný pomer na skrátený úväzok na 5 hod.týždenne zo zárobkom 80 sk/hod.
Poprihlasovali ju všade do Zp a SP. A je teraz neviem, či nespravili unáhlení krok. Ak ide o absolvenstkú prax má na to táto zmluva nejaký vplyv? A čo s tými odvodmi?
Najka
30.05.07,05:46
Ahojte, chceme zamestnať upratovačku na 15 hod.týždenne. Firma má určený 37,5 hod.týžd.prac.čas. Aká minimálna mzda pre ňu platí?
azuz
30.05.07,06:40
Mesačná min. mzda je v tomto prípade 3040,- Sk.
Katka2
07.06.07,11:27
Prosím vás o vysvetlenie. Ak máme zamestnankyňu so skráteným úväzkom 5 hodín týždenne, podľa čoho sa posudzuje minimálna mzda? Ďakujem.
azuz
07.06.07,12:07
Vždy za vychádza z pomeru ustanoveného pracovného času (UPČ) v organizácii a z príslušného úväzku. Takže ak UPČ je 40 hod. týždenne a zmluva na kratší pr. čas je 5 hod. týždenne, tak min. mzda pre kratší úväzok je 7600 : 40 x 5 = 950, Sk mesačne.
nikulik
07.06.07,12:15
A ked my máme týžd.prac.čas 37,5 hod. Tak počítam 7600 : 37,5, alebo 7600: 40 x 37,5??
Katka2
07.06.07,12:22
Vždy za vychádza z pomeru ustanoveného pracovného času (UPČ) v organizácii a z príslušného úväzku. Takže ak UPČ je 40 hod. týždenne a zmluva na kratší pr. čas je 5 hod. týždenne, tak min. mzda pre kratší úväzok je 7600 : 40 x 5 = 950, Sk mesačne.
čiže v tomto je zohľadnený aj minimálny mzdový nárok?
azuz
07.06.07,12:32
Nie, v tom výpočte je len minimálna mzda. Minimálny mzdový nárok vychádza z min. hodinovej mzdy (zatiaľ).
Pre prvý stupeň pri 40 hod. týždni to je 43,70 Sk. Pri 37,5 hod týždni to je 46,70 (43,70 : 37,5 x 40) a tento sa prepočítava príslušný koeficientom podľa stupňa náročnosti práce.
azuz
07.06.07,12:35
A ked my máme týžd.prac.čas 37,5 hod. Tak počítam 7600 : 37,5, alebo 7600: 40 x 37,5??
U mesačne odmeňovaných je min. mzda vždy 7600,- Sk. Ak by pri UPČ 37,5 mal niekto kratší pracovný čas napr. 5 hod. týždenne, tak výpočet min. mesačnej mzdy by bol 7600 : 37,5 x 5.
nikulik
08.06.07,06:21
Ďakujem pekne.
Ivánuška
08.06.07,07:44
Súhlasím s Biondou. Ak má prac. úväzok 2 hod. denne, tak aj čerpanie dovolenky
bude 2 hod. denne.

Akurat riešime takýto problém, len s tým, že osoba zamestnaná na kratší pracovný čas napr. 1 hodina denne má ešte další pracovný pomer taktiež na jednu hodinu, ako je to v tomto prípade s dovolenkou? Tak isto ma narok aj u druhého zamestnavatela?
seda
11.06.07,10:47
Dobrý deň, aj ja by som poprosila o radu. Predajňa bude otvorená pondelok - piatok od 8:00-17:00 hod., sobota 8:00-12:00 hod., tiež by sme chceli zistiť aká má byť minimálna mzda pre zamestnancov. Budú 2 predavačky, ktoré budú pracovať na základe kratšieho pracovného pomeru. Jedna bude mať v PZ prac.dobu od 7:30-12:30 hod., a druhá od 12:30-17:00 hod. V sobotu bude zamestnankyňa pracovať každú druhú. Chcem sa opýtať ustanovený pracovný čas na týždeň mám rátať 10 hod.x5 dní + sobota 4 hod., čiže 54 hod. a tým pádom min.mzda pri 2.stupni náročnosti práce bude 9.120 : 54 x 29 = 4.898,-, či soboty vôbec nerátať do ustanoveného pracovného času, ale ako prácu v sobotu? Vopred ďakujem.
azuz
11.06.07,12:01
Akurat riešime takýto problém, len s tým, že osoba zamestnaná na kratší pracovný čas napr. 1 hodina denne má ešte další pracovný pomer taktiež na jednu hodinu, ako je to v tomto prípade s dovolenkou? Tak isto ma narok aj u druhého zamestnavatela?
Nárok na dovolenku vznikne u oboch zamestnávateľov. U každého 20 (príp. 25) dní.
azuz
11.06.07,12:05
Dobrý deň, aj ja by som poprosila o radu. Predajňa bude otvorená pondelok - piatok od 8:00-17:00 hod., sobota 8:00-12:00 hod., tiež by sme chceli zistiť aká má byť minimálna mzda pre zamestnancov. Budú 2 predavačky, ktoré budú pracovať na základe kratšieho pracovného pomeru. Jedna bude mať v PZ prac.dobu od 7:30-12:30 hod., a druhá od 12:30-17:00 hod. V sobotu bude zamestnankyňa pracovať každú druhú. Chcem sa opýtať ustanovený pracovný čas na týždeň mám rátať 10 hod.x5 dní + sobota 4 hod., čiže 54 hod. a tým pádom min.mzda pri 2.stupni náročnosti práce bude 9.120 : 54 x 29 = 4.898,-, či soboty vôbec nerátať do ustanoveného pracovného času, ale ako prácu v sobotu? Vopred ďakujem.
Ustanovený pracovný čas pre jedného zamestnanca môže byť maximálne 40 hodín. Nepočíta sa za všetkých zamestnancov spolu. Ak príslušný zamestnanec robí na kratší pracovný čas, minimálna mzda sa úmerne upraví. Vychádzaš z ustanoveného pracovného času v organizácii a z týždenného pracovného času zamestnanca dohodnutého v jeho pracovnej zmluve. Pozri si k tomu príslušné pragrafy. Začni §85.
seda
11.06.07,12:29
Ďakujem za odpoveď, už som si to čítala. Keď tomu dobre rozumiem, to, že je prevádzka otvorená 9 hod. denne a ešte aj v sobotu 4 hod. nemá žiaden vplyv na 40 hod. prac. času zamestnanca. Výpočet potom asi bude 9.120 : 40 * 25 = 5.700,-.
azuz
11.06.07,12:36
Ďakujem za odpoveď, už som si to čítala. Keď tomu dobre rozumiem, to, že je prevádzka otvorená 9 hod. denne a ešte aj v sobotu 4 hod. nemá žiaden vplyv na 40 hod. prac. času zamestnanca. Výpočet potom asi bude 9.120 : 40 * 25 = 5.700,-.
Minimálny mzdový nárok sa nepočíta v mesačnej ale vždy len v hodinovej sadzbe.
Teda min. mzdový nárok pre 2. stupeň náročnosti teda bude 43,70 x 1,2 = 52,50 a to je minimum, ktoré musí dostať za každú odpracovanú hodinu v príslušnom mesiaci (ak ustanovený pracovný čas vo firme je 40 hodín).
Melnick
11.06.07,13:12
Som trošku zmätená,pretože pracovníci inš. práce v jednej firme kde robím mzdy vykonávali kontrolu a dokonca aj pri mesačnej mzde kontrolovali,či v mesiacoch,keď je napr.184 hod. FPD bol doplatok do MMN.Vyjadrili dokonca spokojnosť,že zamestnancom tento doplatok bol v mzde zohľadnený.
azuz
11.06.07,13:37
Som trošku zmätená,pretože pracovníci inš. práce v jednej firme kde robím mzdy vykonávali kontrolu a dokonca aj pri mesačnej mzde kontrolovali,či v mesiacoch,keď je napr.184 hod. FPD bol doplatok do MMN.Vyjadrili dokonca spokojnosť,že zamestnancom tento doplatok bol v mzde zohľadnený.
Pracovníci IP to kontrolovali správne. Ak je MMN napr. 43,70 a zamestnanec má mesačnú mzdu vo výške 7600,- Sk, tak ak má mesiac 184 hodinový fond prac. času, zamestnanec musí dostať mzdu minimálne vo výške 43,70 x 184 = 8041,- Sk aj keď mesačný tarif je len 7600,- Sk.
mimotemy Len v tom prosím Vás nehľadajte logiku! A navyše sa to má novelou Zákonníka práce zmeniť.:o
Melnick
11.06.07,13:41
mimotemy Zuzi ,ja uvítam každú novelu,ktorá z nás prestane robiť hlupákov.:D
Lebo takto tápame a často nevieme podporu nájsť ani v zákone. Ja už logiku nejdem hľadať v ničom,aj keď práve logika mi je blízka.:)
Heni
01.07.07,20:35
chcela by som sa uistiť, či som dala pracovníkom na kratší prac. čas správne mzdu do prac. zmluvy:
7600 Sk je na týždenný 40 hod pracovný úväzok (8 hod denne)
takže na týždenný 15 hod pracovný uväzok (3 hod denne) je 2850 Sk?
Orsz
01.07.07,20:40
chcela by som sa uistiť, či som dala pracovníkom na kratší prac. čas správne mzdu do prac. zmluvy:
7600 Sk je na týždenný 40 hod pracovný úväzok (8 hod denne)
takže na týždenný 15 hod pracovný uväzok (3 hod denne) je 2850 Sk?

Je to správne /výpočet: 43,70 x 3 hod x 21,74 = 2850,-, i keď zaokrúhľovať by sa malo na celé Sk na hor, tak potom 2851,-Sk/
Heni
01.07.07,20:41
:) dakujem, odľahlo mi
Iveta1
09.07.07,08:57
Prosím o radu:
Vo firme je UPČ 40hod/týždenne. Vrátnici v trojzmennej prevádzke majú 37,5 hod/týždenne. Je to katší prac.čas alebo sa to berie ako 40 hod/ týždeň s uvedenou výnimkou /§85 odst.5 ZP/

Ďakujem
azuz
09.07.07,09:09
Pri trojzmennej prevádzke 37,5 hod. týždenný pracovný čas nie je kratší pracovný čas ale ustanovený pracovný čas.
Iveta1
09.07.07,09:33
Teda, ak to správne chápem: väčšia časť zamestnancov pracuje 40hod/týždenne = UPC. Spomínaní vrátnici budú mať tiež UPC ale 37,5hod.
Môže mať UPC dve hodnoty?
Jana Motyčková
09.07.07,13:12
Áno, môže.
Iveta1
10.07.07,09:13
Ešte by som sa chcela uistiť, či dobre postupujem pri určení min.VZ pre odvody do ZP a SP keď je zamestnanec odmeňovaný hod.mzdou:

43,70 x 40 / 37,5 = 46,61 = 46,70 Sk/hod
46,70 x 160 /t.j.najnižší počet prac.hodín v mesiaci podľa plánovacieho kalendára na r.2007/ = 7 472,-
azuz
10.07.07,09:24
Ešte by som sa chcela uistiť, či dobre postupujem pri určení min.VZ pre odvody do ZP a SP keď je zamestnanec odmeňovaný hod.mzdou:
Pre SP je min. VZ 7600,- Sk.
43,70 x 40 / 37,5 = 46,61 = 46,70 Sk/hod Správne pre ZP
46,70 x 160 /t.j.najnižší počet prac.hodín v mesiaci podľa plánovacieho kalendára na r.2007/ = 7 472,- Min. VZ pre ZP bude každý mesiac závislý od stanoveného počtu prac. hodín v danom mesiaci a odpracovaných hodín.
Odpovede sú červeným.
Iveta1
10.07.07,11:43
Ďakujem za opravu.