rickman
14.05.08,12:56
Rád by som poznal názor návštevníkov stránky Porada.sk na túto situáciu:

Predstavte si, že chcete predať myšlienku resp. projekt spoločnosti, ktorá ju bude vedieť využiť vo svojej činnosti. Získala by na nej niekoľkonásobne viac, ako od nej požadujete, a to aj po odpočítaní všetkých nákladov na jej realizáciu. Táto myšlienka sa nedá patentovať. Je to jednoducho činnosť, ktorú ešte nikto neskúsil a je takmer isté, že časom napadne niekoho iného, komu sa ju podarí uviesť do praxe. No vy o nej viete už teraz a chcete ju predať. V ponuke ju opíšete, poviete o nej v podstate všetko až na samotnú podstatu. Táto podstata sa potom dá vyjadriť jednou vetou alebo niekedy aj 2 slovami. K svojej ponuke pripojíte špeciálne podmienky výhodné pre firmu, ktoré sa budú týkať samotnej ceny, za ktorú ju ponúkate napríklad do 2 rokov od podpisu zmluvy sumu vrátite s určitým navýšením, ak sa tejto spoločnosti jej realizáciou nepodari získať viac ako od nech chcete.

Otázka: Čo je na tomto postupe zlé, nevhodné? Ako by ste postupovali vy? Čo by ste zmenili? Myslíte si, že je tento postup uskutočniteľný? Ak nie, tak prečo?

Za všetky reakcie vopred ďakujem :).
mengel
14.05.08,11:08
Ak by ste s takým niečím prisšli za mnou, žiadal by som Vás o kompletné informácie. Neviem sa rozhodnúť, pokiaľ nepoznám detaily. Vy samozrejme nebudete chcieť prezradiť nič dôležité, kým nedostanete platbu. Asi by som radil ísť s tým za kamarátom, alebo takýto projekt rozbehnúť sám.
Mám kamaráta, ktorý mal v mladosti utkvelú predstavu o tom, že posšle nejakej veľkej spoločnosti návrh na vylepšenie ich výrobku, prípadne "zlepšovák" a oni mu za to zaplatia. Niekoľkokrát to aj skúsil. Výsledok, ani odpoveď.
rickman
14.05.08,13:06
Ak by ste s takým niečím prisšli za mnou, žiadal by som Vás o kompletné informácie. Neviem sa rozhodnúť, pokiaľ nepoznám detaily. Vy samozrejme nebudete chcieť prezradiť nič dôležité, kým nedostanete platbu. Asi by som radil ísť s tým za kamarátom, alebo takýto projekt rozbehnúť sám.
Mám kamaráta, ktorý mal v mladosti utkvelú predstavu o tom, že posšle nejakej veľkej spoločnosti návrh na vylepšenie ich výrobku, prípadne "zlepšovák" a oni mu za to zaplatia. Niekoľkokrát to aj skúsil. Výsledok, ani odpoveď.

Niekolkokrat? Co takto niekolko-tisic-krat?? No vysledok ten isty. Pricina neuspechu bola paradoxne vacsinou na druhej strane a len v par pripadoch na prvej. Adresovane velmi velkym spolocnostiam, ktore mesacne viac utratia za upratovanie. Aj to je jeden zo "zadrhelov".

No kompletne informacie o charaktere, trvani, sposobu a podmienkach realizacie, ... ... ... su. Ako som napisal, v podstate vsetko az na podstatu.

Problem je v tom, ze ak sa myslienka prezradi, tak uz nebude co ponuknut a de facto sa "sfukne". Ak dostane hodnotu v podobe vymeny, kupujuceho prinuti o nej minimalne premyslat. A kedze jej predavajuci veri, tak vie, ze to kupujuceho nakoniec oslovi.

V pripade "zlepsovaka" to moze byt jednoduchsie v tom, ze zlepsenie alebo uprava sa da patentovat.

Ale tak ci tak, obcas to hranici s naivitou. Prave preto som spominal specialne podmienky. Je to sice macka vo vreci, no s (napr.) 30% zhodnotenim za 2 roky. Cize 15% rocne zo sumy. Pritom moze byt velmi jednoduche odlisit napad-smetie a Napad s velkym N pre toho, kto ma aspon nejake ekonomicke vzdelanie a nadhlad.
hanelie
14.05.08,13:23
asi by som postupovala týmto spôsobom: www.instinktzabijaka.sk (http://www.instinktzabijaka.sk)

čiže rozprávať o produkte all službe zoširoka, podstatu si nechať zaplatiť
pavol54
14.05.08,13:37
Všetko sa dá právne chrániť buď je to výrobok,priemyslový vzor, vynález,objav alebo aj postup činnosti, len treba prísť na vhodnú formuláciu vášho nápadu a správne ho zaškatuľkovať, to vám určite poradia na úrade pre objavy a vynálezy v BB.
Najľahšie a najrýchlejšie sa kradne to čo je chránené lebo tam stačí len pozmeniť pôvodný návrh aby nebol identický a zadať ho spriaznenej firme do výroby, pôvodný autor vyjde naprázdno
treba si nájsť niekoho vplyvného vo firme jemu dať maximum sebe trocha
rickman
14.05.08,18:21
asi by som postupovala týmto spôsobom: www.instinktzabijaka.sk (http://www.instinktzabijaka.sk)

čiže rozprávať o produkte all službe zoširoka, podstatu si nechať zaplatiť

TAXUS je spolocnost, ktora uz ake take meno svojimi anglictinami a nemcinami na cd ziskala. Na skolenia ako take mam svoj nazor a nehodlam ho tu prezentovat :). Samozrejme, niektore aj za nieco stoja. Ale velka vacsina ...


Všetko sa dá právne chrániť buď je to výrobok,priemyslový vzor, vynález,objav alebo aj postup činnosti, len treba prísť na vhodnú formuláciu vášho nápadu a správne ho zaškatuľkovať, to vám určite poradia na úrade pre objavy a vynálezy v BB.
Najľahšie a najrýchlejšie sa kradne to čo je chránené lebo tam stačí len pozmeniť pôvodný návrh aby nebol identický a zadať ho spriaznenej firme do výroby, pôvodný autor vyjde naprázdno
treba si nájsť niekoho vplyvného vo firme jemu dať maximum sebe trocha

Postup činností sa dá chraniť? Mám pocit, že máte namysli technológiu ako takú. No toto je viacmenej len aktivita marketingoveho oddelenia, ktore po prvom uvedeni okopiruju ostatne spolocnosti na trhu.
gitka SL
14.05.08,19:07
Tiež som vypracovala PROJEKT na realizáciu činnosti, ktorým získala firma nie malé finančne hodnoty, a jej spolumajiteľ majoritné rozhodovacie pozície včítane obchodného podielu xx miliónov. Za zrealizovaný projekt som dostala od tohto majiteľa 30 tis. Sk a sľub zamestnania v menežérskej pozícii s platom na úrovni iných menežérov. Naivne som si myslela, že táto gentlmenská dohoda - týkajúceho sa zamestnania bude platiť po dobu existencie firmy (alebo aspoň do môjho odchodu do starobného dôchodku).
V ý s l e d o k ?
1. Dotyčná osoba po získaní firmy " zabudla " na moje zásluhy a gentlemenské dohody a po 2,5 roku nebolo možné už iné riešenie ako odísť z firmy s 2 mesačným odstupným ( netto 28 tis. ) + 10 tis. Sk
2. stres a ďalšie okolnosti počas uvedenej doby zamestnania vo firme odštartovali moje zdravotné problémy - rakovinu......a tiež finančné ťažkosti, nakoľko som bola na PN-ke (v ochr. dobe mesačne nemocenské cca 10,5 tis.).
P o u č e n i e :
1.
gitka SL
14.05.08,19:32
P o u č e n i e :
1. Všetky záležitosti týkajúce sa PROJEKTU dohodnúť písomne ( napríklad tzv. nepomenovanou zmluvou v zmysle § 51 Občianského zákonníka) ...... včítane dojednania
primeranej ceny
2. Za primeranú cenu považujem takú, ktorá je určená v rozpätí 5 - 10 % zo získaného prínosu z realizácie projektu firmou, alebo osobou, s vyplatením dohodnutej ceny, po dobu 5 - 10 rokov
( je to vlastne províziu).
3. Ak sa jedná o tzv. výnimočný postup (know - how ) - tak v písomnej zmluve dojednať aj zmluvnú pokutu v prípade jeho prezradenia tretej osobe ( zmluvná pokuta napríklad vo výške dojednanej ceny).
******
Tých poučení ( hlavne pre seba ) som našla podstatne viac.
Najmúdrejšie je poučiť sa zo skúseností iných ľudí....
alebo najviac platíme za vlastné chyby......
JaDo
14.05.08,19:49
......Adresovane velmi velkym spolocnostiam, ktore mesacne viac utratia za ........

Ja si myslím, že vo veľkých, bohatých spoločnostiach, ktoré majú majiteľov "bohvie kde" nemajú záujem o šetrenie ale skôr o vyčerpanie všetkých povolených prostriedkov.
Aj keď v prípade dohody s veľkou firmou je pravdepodobný zisk väčší, skúsila by som isť s návrhom k stredne veľkej, ešte sa rozvíjajúcej firme, ktorej vlastník ju priamo riadi.
rickman
15.05.08,07:40
gitka SL: tak to ma mrzi, no dakujem Ti za nazor.

Mam taketo projekty 2. Jeden bol v ponuke za spominanych 10%. Druhy, ovela atraktivnejsi, bol v ponuke za 0,05% z predpokladanych zarobkov.
rickman
15.05.08,07:43
Ja si myslím, že vo veľkých, bohatých spoločnostiach, ktoré majú majiteľov "bohvie kde" nemajú záujem o šetrenie ale skôr o vyčerpanie všetkých povolených prostriedkov.
Aj keď v prípade dohody s veľkou firmou je pravdepodobný zisk väčší, skúsila by som isť s návrhom k stredne veľkej, ešte sa rozvíjajúcej firme, ktorej vlastník ju priamo riadi.

V tom projekte nejde o setrenie. Ide o to, ze by stal menej, ako ich mesacne naklady na upratovanie. Velke spolocnosti vo vacsine pripadov nedokazu byt pruzne a ich tazka organizacna struktura brani malym inovatorom presvedcit ich o niecom :).
FTC
18.05.08,16:46
Ricman, odporucam navstivit pravnika lebo bez pravnika budes dumat a nakoniec ti to aj tak moze niekto ukradnut.
Ked pojdes do velkej spolocnosti a povies to manazmentu tak kto ti zaruci ze to neimplementuju ako vlastny projekt ak tomu porozumeju.. Bude to ich plus a oni za to zhrabnu vsetku slavu.

Skus sa s pravnikom poradit o pravach o dusevnom vlastnictve tohoto projektu. Neviem ci nahodou netrepnem teraz ale spolocnosti maju nejake postupy vyroby alebo postupy akekolvek chranene patentom.

Dokonca aj televizne relacie su takto chranene. Niekto si vymysli ze bude super dat 10 ludi do jedneho domu na 3 mesiace a zapnut kamery a robit im zle. Napise to na papier a ponukne televizii. A potom sedi na zadku doma a bankar ho informuje o pohyboch na ucte... Z hruba povedane.

cize jedine co mi z tohoto vychadza ze sa neoplati setrit a poradit sa s pravnikom. Podotykam dobrym pravnikom..
rickman
18.05.08,19:12
Ricman, odporucam navstivit pravnika lebo bez pravnika budes dumat a nakoniec ti to aj tak moze niekto ukradnut.
Ked pojdes do velkej spolocnosti a povies to manazmentu tak kto ti zaruci ze to neimplementuju ako vlastny projekt ak tomu porozumeju.. Bude to ich plus a oni za to zhrabnu vsetku slavu.

Prave o to ide - aby to implementovali, vyuzili a zarobili na tom kolko budu vediet. Nie je to nieco, co by sa dalo ukradnut - akurat tak poodhalit. Mozu na to prijst aj ini ludia, no bez velkej spolocnosti, ktorej to je urcene, je to kazdemu nanic.



Skus sa s pravnikom poradit o pravach o dusevnom vlastnictve tohoto projektu. Neviem ci nahodou netrepnem teraz ale spolocnosti maju nejake postupy vyroby alebo postupy akekolvek chranene patentom.

Este raz zdoraznujem, ze sa to patentom chranit neda. Ide o cinnost, ktora je zalozena vo svojej podstate na reklamnych aktivitach.
Postup vyroby je nieco uplne ine = je to technologia, a to je o niecom inom.



Dokonca aj televizne relacie su takto chranene. Niekto si vymysli ze bude super dat 10 ludi do jedneho domu na 3 mesiace a zapnut kamery a robit im zle. Napise to na papier a ponukne televizii. A potom sedi na zadku doma a bankar ho informuje o pohyboch na ucte... Z hruba povedane.

Velmi zhruba :). Nemyslim si, ze je to tak ako pises. Sleduj spolocnost Fremantle. Jasne, vsetko zacina od papiera, no v tomto prostredi to bude trochu zlozitejsie.



cize jedine co mi z tohoto vychadza ze sa neoplati setrit a poradit sa s pravnikom. Podotykam dobrym pravnikom..

Pravnik mi nepomoze. K tomu, aby sa dany projekt zrealizoval, staci jeden ustretovy schopny manager na vyssej urovni, ktory nema problem obhajit vstupne naklady pred predstavenstvom alebo este vyssim managerom a vie nasluchat malym inovatorom :).

Tak ci tak, dakujem za ochotu & rady... :rolleyes:
hoya_bella
19.05.08,15:16
Všetko sa dá právne chrániť buď je to výrobok,priemyslový vzor, vynález,objav alebo aj postup činnosti, len treba prísť na vhodnú formuláciu vášho nápadu a správne ho zaškatuľkovať, to vám určite poradia na úrade pre objavy a vynálezy v BB.
Najľahšie a najrýchlejšie sa kradne to čo je chránené lebo tam stačí len pozmeniť pôvodný návrh aby nebol identický a zadať ho spriaznenej firme do výroby, pôvodný autor vyjde naprázdno
treba si nájsť niekoho vplyvného vo firme jemu dať maximum sebe trocha
dovolim si nesuhlasit- teda s tym nazorom, ze sa da vsetko chranit. ja som hovorila o svojom systeme s pravnikom, ktory sa zaobera LEN a VYHRADNE ochrannymi znamkami, a povedal, ze mi to neprejde...
33andrea
22.05.08,13:07
Pravnik mi nepomoze. K tomu, aby sa dany projekt zrealizoval, staci jeden ustretovy schopny manager na vyssej urovni, ktory nema problem obhajit vstupne naklady pred predstavenstvom alebo este vyssim managerom a vie nasluchat malym inovatorom :).

Tak ci tak, dakujem za ochotu & rady... :rolleyes:[/quote]


Pravnik mi nepomoze.:confused: Staci jeden ustretovy schopny manager na vyssej urovni...:confused: Asi tolko, ze je pravidlo, ze kazdy sa uci na vlastnych chybach. Aby Ti nezostali len oci pre plac :mee: :mee: . V biznise je to tvrde. Ziadne dzentlmenske dohody NEEXISTUJU. Aj najblisi kamos sa ukaze ako najvatcsia .......nebudem neslusna. Tak hadam ten pravnik, alebo skusit viacerych a najskor dostatok info., kto by Ti naj. poradil.:) . Alebo skusenost na vlastnej kozi. DRZIM PALCE.
rickman
22.05.08,15:00
Pravnik mi nepomoze.:confused: Staci jeden ustretovy schopny manager na vyssej urovni...:confused: Asi tolko, ze je pravidlo, ze kazdy sa uci na vlastnych chybach. Aby Ti nezostali len oci pre plac :mee: :mee: . V biznise je to tvrde. Ziadne dzentlmenske dohody NEEXISTUJU. Aj najblisi kamos sa ukaze ako najvatcsia .......nebudem neslusna. Tak hadam ten pravnik, alebo skusit viacerych a najskor dostatok info., kto by Ti naj. poradil.:) . Alebo skusenost na vlastnej kozi. DRZIM PALCE.

Ano, uci. Ano, ukaze :). To poznam..

Dnes bola relacia na TA3 - Penazenka a rozpravali sa tam o patentoch, co sa da patentovat, co nie. Velmi zaujimave.

Ako spominas, neslo by o gentlemansku dohodu. Vsetko spisane v zmluve, ktoru by pripravil pravnik. Lenze do tej doby mi pravnik nepomoze. Problemom je dostat sa do fazy navrhnutia zmluvy, jej akceptacia a samotny podpis. Najprv je potrebne vyvolat zaujem o macku vo vreci s tym, ze je mila, ma rada deti, ma prekrasnu hebku srst, no nemozete ju zatial vidiet. A to je orech orechov.

:---
misomiso
31.05.08,15:03
Skus si precitat knihu FUNKY BUSINESS. Zistis, ze ked s tym budes dlho otalat, uz nebudes mat "co" ponukat.
rickman
31.05.08,15:23
Skus si precitat knihu FUNKY BUSINESS. Zistis, ze ked s tym budes dlho otalat, uz nebudes mat "co" ponukat.

To mas pravdu. Stalo sa mi to uz parkrat, ze jednoducho niekto iny rozmyslal v istych veciach podobne ako ja a zrealizoval dany projekt. Ja som potom uz len obdivoval reklamu na vlastny napad na elektricke :).

V tomto konkretnom pripade skusam ako sa len da uz posledny rok. No je to ako mur, ktory chcem prerazit hlavou. Ide o novy produkt pre poistovacie spolocnosti (worldwide & non-life), ktory by bol vytvoreny len marketingovou kampanou. Najma pre trh v US.

Dalo mi to vsetko okrem toho, co som chcel dosiahnut. Az pri takto extremne velkych spolocnostiach si clovek uvedomi, ze uz len na to, aby s nimi mohol seriozne o niecom jednat, musi vynalozit velmi vela prostriedkov. Hlavne na prekonanie ich tazkej (heavy-weight) organizacnej struktury kedy operatorka e-mail a call centra rozhoduje o veciach, o ktorych nema najmensie zdanie...
misomiso
31.05.08,16:56
To mas pravdu. Stalo sa mi to uz parkrat, ze jednoducho niekto iny rozmyslal v istych veciach podobne ako ja a zrealizoval dany projekt. Ja som potom uz len obdivoval reklamu na vlastny napad na elektricke :).

V tomto konkretnom pripade skusam ako sa len da uz posledny rok. No je to ako mur, ktory chcem prerazit hlavou. Ide o novy produkt pre poistovacie spolocnosti (worldwide & non-life), ktory by bol vytvoreny len marketingovou kampanou. Najma pre trh v US.

Dalo mi to vsetko okrem toho, co som chcel dosiahnut. Az pri takto extremne velkych spolocnostiach si clovek uvedomi, ze uz len na to, aby s nimi mohol seriozne o niecom jednat, musi vynalozit velmi vela prostriedkov. Hlavne na prekonanie ich tazkej (heavy-weight) organizacnej struktury kedy operatorka e-mail a call centra rozhoduje o veciach, o ktorych nema najmensie zdanie...

Ano - presne tak. Prave o organizacii tychto tazkotonaznych firiem sa dozvies viac v uvedenej knihe. Nakoniec prides na to, ze aj tak minas cas zbytocne a ze treba zacat uvazovat nad napadom, ktory budes moct sam rozbehnut (resp. s pomocou svojich znamych, ktorych pre to ziskas).
vertigo
31.05.08,17:44
Ahoj.
viem si predstaviť, že je to boj s veternými mlynmi. Ak by som bola v takejto situácii, asi by som na to nešla bežnou cestou (cez operátora, väčšinou to zmätú zo stola, aby mali menej práce). Snažila by som sa zo všetkých síl infiltrovať sa do danej spoločnosti z vnútra - cez nejakého zamestnanca (známeho alebo sa na niekoho nakontaktovať)
a čo sa týka rady, niekedy aj maličký bezvýznamný človiečik (napr. aj upratovačka) si možno niekedy pokecá s riaditeľom. (vlastná skúsenosť, že aj zdanlivo bezvýznamní ľudia ti dokážu pomôcť oveľa viac ako šéf oddelenia).
držím palec :)
rickman
31.05.08,17:51
Ano - presne tak. Prave o organizacii tychto tazkotonaznych firiem sa dozvies viac v uvedenej knihe. Nakoniec prides na to, ze aj tak minas cas zbytocne a ze treba zacat uvazovat nad napadom, ktory budes moct sam rozbehnut (resp. s pomocou svojich znamych, ktorych pre to ziskas).

V tomto konkretnom pripade som nad vlastnou cestou nerozmyslal. Na to, aby to bolo 99,9% uspesne to potrebuje za sebou silu v podobe velkej spolocnosti.

Asi sa pustim do tej knizky. Novych pohladov a inspiracii nie je nikdy dost.
Ide o toto http://www.martinus.sk/?uItem=18887 ?
misomiso
31.05.08,18:01
V tomto konkretnom pripade som nad vlastnou cestou nerozmyslal. Na to, aby to bolo 99,9% uspesne to potrebuje za sebou silu v podobe velkej spolocnosti.

Asi sa pustim do tej knizky. Novych pohladov a inspiracii nie je nikdy dost.
Ide o toto http://www.martinus.sk/?uItem=18887 ?

Ano, prave som ju docital. A s tym napadom mas dve moznosti. Bud sa ti to podari, alebo musis spoliehat na to, ze ak si vymyslel jedno genialne, podari sa to vymysliel aj dalsi genialny napad - mozno aj taky, ktory budes moct zacat sam.
misomiso
31.05.08,18:24
Aha - som zabudol, ta kniha je v cestine. Mne to nevadi, studoval som v Prahe, ale je mozne ze nie vsetkemu budes rozumiet. Hlavny zmysel ale urcite pochopis.
rickman
01.06.08,05:24
V sufliku su aj take. No len tento som zatial skusal predat a vyzera to tak, ze bol prvy aj posledy, pretoze tade zatial cesta nevedie..
Tak ci tak, mozno sa niekedy v buducnosti budu obchodovat aj napady. Nieco ako "ideas market", ideas outsourcing..

Ok. Dakujem :).
misomiso
02.06.08,10:46
V sufliku su aj take. No len tento som zatial skusal predat a vyzera to tak, ze bol prvy aj posledy, pretoze tade zatial cesta nevedie..
Tak ci tak, mozno sa niekedy v buducnosti budu obchodovat aj napady. Nieco ako "ideas market", ideas outsourcing..

Ok. Dakujem :).

Take uz davno existuje v podobe (opat mamutich) poradenskych firiem.

Ale to, ze to v tvojom pripade asi nepojde na svoj dovod. Skus to domysliet do detailu, z pohladu tej druhej strany. Vlastnis (vedies) silnu poistovnu. Pride za tebou nejaky (pesiak) a ponuka napad. Pre ochranu napadu je potrebne vopred uzavriet zmluvu. Lenze ty este nevies, ci by si chcel takyto napad pouzit, nevies ani to, ci ti niekto neponuka nieco, co uz sami mate "v supliku" pripravene na pouzitie. Uzavries zmluvu, ze po prezradeni napadu sa musis riadit zmluvou. Teda niekto to prezradi nieco, co uz sami chystate a na zaklade zmluvy bude chciet proviziu.

Druhy scenar - napad odmietnes ako nevhodny pre vasu firmu. Ale ako potom budes garantovat, ze ho neprezradis niekomu tretiemu? Budu v zmluve nejake pokuty, ze ak to prezradis, platis? A co ak to neprezradis, ale prezradi to vynalezca, alebo na iste to pride nezavisle niekto treti? Budes musiet platit sankcie?

To je privela rizik. Ja by som do toho tiez takto nesiel (na mieste poistovne). Myslim, ze tomu ani pravnik nepomoze.
rickman
02.06.08,13:05
Take uz davno existuje v podobe (opat mamutich) poradenskych firiem.

Ano, toho som si vedomy. Ale nie je to o tom istom. Za poradenskou firmou ide ina spolocnost, ak potrebuje ziskat riesenie, pripadne rozlozit riziko.

Pri takychto situaciach sa tomu niekomu bud podari akymsi sposobom dostat do spolocnosti so svojou myslienkou, alebo to zrealizuje niekto z vnutra spolocnosti.

Dalsou vecou je vyvolat v nich potrebu. Bez nej jednoducho nic nepotrebuju. A aj ked ju maju, tak je to velmi malo. Mam dost velku predstavivost a hybat sa niekam s niekolko mld. spolocnostou, ktora je do istej miery zavisla na PR, musi byt neuveritelne tazke. Jeden horsi krok, ktory pohne negativne s akciami a je tu cas pre novu pracu... ""



Ale to, ze to v tvojom pripade asi nepojde na svoj dovod. Skus to domysliet do detailu, z pohladu tej druhej strany. Vlastnis (vedies) silnu poistovnu. Pride za tebou nejaky (pesiak) a ponuka napad. Pre ochranu napadu je potrebne vopred uzavriet zmluvu. Lenze ty este nevies, ci by si chcel takyto napad pouzit, nevies ani to, ci ti niekto neponuka nieco, co uz sami mate "v supliku" pripravene na pouzitie. Uzavries zmluvu, ze po prezradeni napadu sa musis riadit zmluvou. Teda niekto to prezradi nieco, co uz sami chystate a na zaklade zmluvy bude chciet proviziu.

Druhy scenar - napad odmietnes ako nevhodny pre vasu firmu. Ale ako potom budes garantovat, ze ho neprezradis niekomu tretiemu? Budu v zmluve nejake pokuty, ze ak to prezradis, platis? A co ak to neprezradis, ale prezradi to vynalezca, alebo na iste to pride nezavisle niekto treti? Budes musiet platit sankcie?

To je privela rizik. Ja by som do toho tiez takto nesiel (na mieste poistovne). Myslim, ze tomu ani pravnik nepomoze.

Ano, aj to mi je jasne. Rozmyslal som z viacerych pohladov a tomu som prisposoboval aj postup, ktory bol zalozeny na sile myslienky. Hlavnou podmienkou bolo vratenie spominanej sumy do 2 rokov, ak sa spolocnost do toho nepusti.

Co sa tyka prezradenia, neprezradenia - na nieco take moze prijst po uzavreti zmluvy aj niekto treti na druhom konci sveta. Je to relativne, kedze spolocnost by od predania napadu mala casovu vyhodu moznosti pripravy a realizacie. Na to by sa taktiez vztahovalo vratenie sumy..

To znamena, ze problem bol niekde inde. Podmienky boli nastavene ako evidentne vyhodne pre kupujucu spolocnost. Take nieco sa neda spravit kazdy den, o to viac ma to mrzi... Kedze vsetko je o ludoch, chcelo to len spravneho cloveka. A kedze vacsina operatorok sa hra na board of directors, nie je to easy. Mozno ak by som byval v US a najlepsieho kamarata tatik by bol tym spravnym clovekom, tak by to maybe slo.
misomiso
02.06.08,13:32
Jasne, mas vo vsetkom pravdu. Ale skus si to predstavit z druhej strany. Vies kolko cvokov ale aj podvodnikov ich denne bombarduje? Ty im chces garantovat vratenei penazi? To je ko keby nejaky Cinan chcel od teba peniaze, s tym, ze za urcityvh podmienok ti ich o 2 roky vrati. Kde ho o 2 roky budes v tej Cine hladat? Ved oni ani nevedia, kde Slovensko lezi, ak by ti mali vopred nieco vyplatit, tak to je pre nich ako keby to vyliali do kanala.

Ja si myslim, ze (ak je pravda, ze mas genialny napad) na jednej strane to nie je bezne, ze niekto na nieco naozaj dobre pride, no na druhej strane nebudes zdaleka ani jediny, ktory prisiel o realizaciu svojho napadu preto, ze napad bol "z ineho rangu".

Je to ako ked raz jeden vedec rozpraval o tom, ako zbytocne je stavat tie obrovske satelity (v USA) ktorych ulohou je sliedenie po moznych elektronickych signaloch s vesmiru, ktore by znamenali kontakt na mimozemsku civilizaciu. Povedal, ze aj keby vo vesmire zilo 100 takychto civilizacii, musela by to byt neskutocna nahoda, aby sa aspon jedna nachadzala v uplne rovnakom stupni vyvoja. Pretoze ak sa nachadza pozadu (staci o 150 rokov, co je z pohladu vyvoja civilizacie v podstate zlomok sekundy) tak ziadne elektronicke signaly nezachytime, a pokilal sa bude nachadzat par storoci dopredu, nezachytime tiez nic, pretoze tato civilizacia UZ nebude pouzivat elektromagneticke vlny, ale nieco celkom ine (podobne ako my uz dnes v podstate nefotime a film a nepouzivame cierne platne).

Teda ak mas napad - super, ale ak nemas napad ktory "sedi" tvojmu postaveniu v spolocnosti (tvojim fin. moznostiam, kontaktom) tak moze byt 1000 krat genialny, asi bude odsudeny na neuspech.