Lotarka
14.05.08,14:18
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať na Vaše prípadné skúsenosti s podobným problémom:

Máme neustále zatopenú vodovodnú šachtu, kde sa nachádzajú aj "koncové vodomery". Správca ku koncu každého mesiaca musí vodu odčerpať a tú vodu odvážať vodárom do čističky, aby sprístupnil odpísanie stavu. Keď som sa informovala, či tá voda je porucha nejakého potrubia (ktoré mimochodom vlany vodári opravovali) povedali, že to zrejme bude spodná voda. Správca poslal požiadavku vodárom, aby presunuli vodomer do pivničných častí domu, aby sa tá voda nemusela odčerpávať, nakoľko za to platíme každomesačne z fondu opráv. Ja sa veľmi nerozumiem do týchto vecí, ale môže byť spodnej vody toľko, aby to zatopilo celú šachtu? A ak aj presunú tie vodomery do pivnice, tým sa problém spodnej vody nevyrieši.
Ak ste mali podobný prípad,prosím popíšte, ako ste to riešili.

Ďakujem!
Karas Milan1
14.05.08,12:35
Ahoj.
Ak je to spodná voda , tej je vždy toľko ako je výška hladiny podzemnej
vody ( hladiny sa vyrovnajú). Keď netreba , spodnú vodu zo šachty nečerpajte (znovu natečie a pomaly rozširuje kanáliky).Ak neškodí , preložte vodomery a nechajte tak.

Ahoj
Ka Mil
Lotarka
14.05.08,13:49
Práveže to neviem, čo všetko môže poškodiť. Tá šachta je zhruba 5 metrov o stien bytovky.
Karas Milan1
14.05.08,14:28
Ahoj.

Ak je panelák postavený (dno pivnice) pod hladinou spodnej vody , musel byť proti nej izolovaný = inak by bola voda v pivnici ,ak nie je , neboj sa.
Šachta možno nebola izolovaná - potrubie vydrží.

Ahoj
Ka Mil
lubica_02
14.05.08,15:17
Aj tak by som preverila spotrebu vody v dome, či náhodou nie je niečo poškodené.
Karas Milan
14.05.08,17:23
Ahoj.

Na to sú prístroje , ktoré (musí byť okolo ticho) zistia poruchu (voda tam šumí).

Ahoj
Ka Mil
Lotarka
14.05.08,17:59
Vodu v pivniciach nemáme a ani nejaké vlhko nie. Teda aspoň zatial nie. Pracovníčka správcu povedala, že to nie je porucha na našom potrubí, lebo spotreba to vraj nepotvrdzuje. Ale neviem, čo je pre nich potvrdenie, teda aká veľká spotreby by musela byť, aby si povedali, že to asi bude potrubie. Takže mala by som si vyžiadať mesačné stavy vodomerov a porovnať to. Bývam tu síce len necelé dva roky a čo sa pamätám, s tej šachty vždy ťahali vodu, takže by som mala žiadať porovnávať spotrebu asi vo dlhšom období. No ak by to bolo potrubie, na oprave ktorého by zarobili, už by to riešili.
Ďakujem za odpovede!
sgi320
14.05.08,18:29
v zasade suhlasim s Milanom, co sa tyka hladiny spodnej vody (HSV), tak podla napisaneho sudim, ze HSV je pomerne vysoko, kedze sa Vam vodomerna sachta (VS) "plni" vodou (vzhladom na beznu hlbku VS), nepoznam sice vek bytoveho domu, a teda aj VS, ale za predpokladu, ze rozdiel medzi suctom vodomerov za jednotlive byty (domy) a fakturacnym vodomerom vo VS nie je nejaky vazny (desiatky m3) za rok, tak je vysoko pravdepodobne, ze je to skutocne len presakujuca spodna voda, podobne ako napisal Milan, suhlasim s tym, ze dodavatel stavby by mal mat preverene geologicke podmienky (zaroven aj HSV), a podla tychto podmienok realizovat hydroizolaciu
lubica_02
14.05.08,19:15
Ak si to myslíte v pohode - opravu vodomernej šachty musí zabezpečiť vlastník domu - takže v tomto prípade by som si situáciu preverila najprv jednoduchšie od dodávateľa vody a prehodnotila sním prípadnú izoláciu šachty.
Apropo kontrolu závady na potrubí do domu si jednoducho zistia aj vlastníci domu a nemusia za nič platiť - stačí uzatvoriť stúpačkové ventily v dome a kontrolovať vodomer v šachte.
Takže práca na pol hodiny a budú vedieť na čom sú.
petmar
14.05.08,19:18
Tiež ma sused raz ukľudňoval, že nevie odkiaľ má plnú šachtu vody, presakovalo a potom aj potôčikom mi tieklo pivnice. Potom zistil, že vod. rúrka od jeho šachty do domu je v prechode cez základy prehrdzavená. Veď celý rozvod vymenil, len cez základy sa mu nechcelo prerážať. Túto poruchu mohol zbadať na vodomeri .
Ak je rúra prasknutá pred Vaším vodomerom, nikto to nezistí inak, len špeciálnymi prístrojmi, ktoré majú vodári. Je to vlastne ich škoda, nech si to premerajú-upozornite, požiadajte.
lubica_02
14.05.08,19:24
Petmar to by som netvrdila, lebo dodávateľ vody prácu vykoná na náklady vlastníkov od hlavného uzáveru - ten býva dosť od šachty vzdialený, lebo sa ním uzatvára viac napojených objektov.
Je to ventil v zemi a otvára 4- hranným kľúčom. Vlastníci by boli ušetrení len nákladov za vytečenú vodu.
petmar
14.05.08,19:40
Prvý krok by mal byť zistenie odberu podľa lubice02 (prísp.9)

Záleží od toho, koho majetok je potrubie, na ktorom je porucha, ten si ho musí opraviť, my to máme s vodármi (plynármi, elektrikármi) jasno na bod.. Ako je to u Vašich rozvodoch, viete vy.
Ahoj
sgi320
14.05.08,19:41
Petmar to by som netvrdila, lebo dodávateľ vody prácu vykoná na náklady vlastníkov od hlavného uzáveru - ten býva dosť od šachty vzdialený, lebo sa ním uzatvára viac napojených objektov.
Je to ventil v zemi a otvára 4- hranným kľúčom. Vlastníci by boli ušetrení len nákladov za vytečenú vodu.

nie som si isty, ale mam dojem, ze vlastnici bytov, resp. odberatel vody je zodpovedny len za usek OD fakturacneho vodomeru dalej (samozrejme v smere prudenia vody :) ), btw. hlavny uzaver je zvycajne umiestneny vo VS (rozumej vodomerna sachta), aspon co sa novsich objektov tyka
lubica_02
14.05.08,19:56
Vodomerná šachta prislúcha k domu, dodávateľ vody vlastní len fakturačný vodomer. Aj uzáver pred vodomerom znášajú vlastníci.
Je to akoby na hlavu postavené, ale je to tak.Už sme to tu raz rozoberali na porade minulý rok. Ja som mala haváriu v jednom dome a museli sme meniť časť potrubia, ktoré bolo pre fakturačným vodomerom. Nepomohlo jednanie s dodávateľom vody. U plynu je úplne inak .
sgi320
14.05.08,20:41
Vodomerná šachta prislúcha k domu, dodávateľ vody vlastní len fakturačný vodomer. Aj uzáver pred vodomerom znášajú vlastníci.
Je to akoby na hlavu postavené, ale je to tak.Už sme to tu raz rozoberali na porade minulý rok. Ja som mala haváriu v jednom dome a museli sme meniť časť potrubia, ktoré bolo pre fakturačným vodomerom. Nepomohlo jednanie s dodávateľom vody. U plynu je úplne inak .

suhlasim s tym, ze vodomerna sachta je sucastou stavebneho objektu (aj ked sa moze stat, ze je vybudovana jedna VS pre viacero objektov) a je majetkom odberatela (citat z podmienok: Vodomerná šachta je majetkom odberateľa a tento je povinný šachtu udržiavať v prístupnom stave, chrániť ju proti vnikaniu vody a nečistôt, musí byť odvodnená, vetrateľná a bezpečne prístupná.) , suhlasim aj s tym, ze vlastnikom fakturacneho vodomeru je dodavatel vody (vodarenska spolocnost)

pozrel som zakon c. 442/2002 Z.z. a nasiel som rozuzlenie, priznavam, ze som zil v omyle, za co sa ospravedlnujem :O)
Lubica ma pravdu v tom, ze majitelom celej vodovodnej pripojky je odberatel vody (za normalnych podmienok), vybral som len najdolezitejsie:

(1) Vodovodná prípojka je úsek potrubia od miesta
odbočenia z verejného vodovodu po uzáver vody pre
pripojený objekt alebo nehnuteľnosť s výnimkou meradla,
ak je osadené. Ak je vodovodná prípojka pripojená
na verejný vodovod cez odbočenie s uzáverom,
toto odbočenie s uzáverom je súčasťou verejného vodovodu.
Vodovodnou prípojkou sa privádza voda z verejného
vodovodu do objektu alebo nehnuteľnosti, ktorá
je pripojená na verejný vodovod. Vodovodná
prípojka je vodnou stavbou, ak tak ustanovuje osobitný
predpis.2)

(7) Vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom
kanalizačnej prípojky je osoba, ktorá zriadila
prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným
prevádzkovateľom verejného vodovodu alebo verejnej
kanalizácie. Ak je vlastník nehnuteľnosti vlastníkom
vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej
prípojky, prechádza pri zmene vlastníctva nehnuteľnosti
vlastníctvo vodovodnej prípojky alebo vlastníctvo
kanalizačnej prípojky na nového vlastníka nehnuteľnosti.

(8) Vlastník vodovodnej prípojky je povinný
a) odstrániť na vlastné náklady pripojenie vodovodnej
prípojky na verejný vodovod spôsobom určeným
prevádzkovateľom verejného vodovodu,
b) zabezpečiť, aby vodovodná prípojka bola vybudovaná
tak, aby nemohlo dôjsť k znečisteniu pitnej vody
vo verejnom vodovode a aby nemohlo dôjsť k zmiešaniu
vody z iného zdroja s vodou vo verejnom vodovode,
c) zabezpečiť opravy a údržbu vodovodnej prípojky na
vlastné náklady.
Karas Milan
15.05.08,02:43
1, Pracovníčka správcu povedala, že to nie je porucha na našom potrubí, ....... 2,aká veľká spotreby by musela byť, aby si povedali, že to asi bude potrubie. "dopĺňam : pred vodomerom"


Ahoj Lotarka.
Zjednoduš si to takto.Zober si ročné vyúčtovanie a ak :
1, máš spotrebu TÚv na člena rodiny 20 - 40 m3 a SV o niečo viac , je to OK
2, korekciu spotreby vody do 1,3 , je to OK (prasknuté potrubie vypúšťa až niekoľkonásobok bežnej spotreby).

Ahoj
Ka Mil
sthruska
15.05.08,04:55
Ešte by som pohľadal nejakú jamu (dieru) v okolí a tam zistil výšku hladiny spodnej vody. Prípadne si vykopať sondu. Ešte sú také "pomôcky", ktoré niečo vypovedajú o vysokom stave spodnej vody:
1) je to bývalý močiar - mokrina
2) v blízkosti je zdroj vody - rieka, rybník
Lotarka
15.05.08,06:54
Už minulý rok opravovali potrubie pred šachtou vodári, vraj na ich náklady, lebo voda vytekala zo šachty von.
Najlepšie bude, ak preskúšame potrubie k domu tým zatvorením stupačkových ventilov. A ak to bude naozaj tá spodná voda, tak budeme trvať na tom presunutí vodomerov do pivnice a keď budú peniaze na izoláciu šachty (čo nevidím reálne, lebo všetky peniaze sme minuli na reguláciu a merače a teraz je narade strecha), tak to zaizolujeme.
Iba na doplnenie: Je to 30-40 ročný činžiak na sídlisku, v blízkosti nie je rieka ani rybník a okolité činžiaky nemajú takýto problémy.
Ďakujem!
lubica_02
15.05.08,07:38
Treba zistiť ako dlho trvá tento problém a po vylúčení možnej poruchy na trase vodovod. prípojky by som žiadala dodávateľa vody a prípadne mesto o vyriešenie tohoto problému, ak by sa skutočne jednalo o spodnú vodu.
Lotarka
15.05.08,09:06
Treba zistiť ako dlho trvá tento problém a po vylúčení možnej poruchy na trase vodovod. prípojky by som žiadala dodávateľa vody a prípadne mesto o vyriešenie tohoto problému, ak by sa skutočne jednalo o spodnú vodu.

O čo konkrétne by sme v takom prípade mali žiadať? A z akého dôvodu-prečo dodávateľa vody, prípadne mesto?
To pre prípad, aby som ich negatívne reakcia mala čím zdôvodniť.
Lotarka
28.07.08,07:39
Zdravím!
Dneska som bola u správcu riešiť problém zo strechou a bola som sa spýtať aj na riešenie tej našej zatopenej šachty.
Vraj im oficiálna odpoveď na žiadosť vodárom o premiestnenie vodomerov neprišla, ale že sa s nimi skontaktovali a oni, nevedela mi povedať pracovníčka prečo, ale nesúhlasia s presunom vodomerov do pivníc. Vraj odporučili zatesnene šachty. Ale pracovníčka mi nepovedala na čie náklady.
Je to ďalej v riešení.
Halli
28.07.08,08:38
Zdravím!
a oni, nevedela mi povedať pracovníčka prečo, ale nesúhlasia s presunom vodomerov do pivníc. Vraj odporučili zatesnene šachty. Ale pracovníčka mi nepovedala na čie náklady.
Je to ďalej v riešení.

1/ Preto, lebo vodári maju všetky zmluvy riešené vo svoj prospech a nie sú ochotní výjsť v ústrety žiadnej dohode, pokiaľ by museli niečo znášať na svoje náklady.../ nehovoriac o tom že na umiestnenie šachty je predpis/, ale ostatné dohody s nimi 0 bodov...oni len najradšej fakturujú :rolleyes:
2/ Náklady budú určite VAŠE
Orim
28.07.08,21:45
1/ Preto, lebo vodári maju všetky zmluvy riešené vo svoj prospech a nie sú ochotní výjsť v ústrety žiadnej dohode, pokiaľ by museli niečo znášať na svoje náklady.../ nehovoriac o tom že na umiestnenie šachty je predpis/, ale ostatné dohody s nimi 0 bodov...oni len najradšej fakturujú :rolleyes:
2/ Náklady budú určite VAŠE

Presne tak.
Lotarka
03.09.08,17:07
Ahojte!
Neviem, či to vy budete brať za dobré riešenie, ale musím sa vám pochváliť, ako to pokračuje s tou našou šachtou.
Zhruba pred mesiacom som podala u správcu (vlastne on sám to odporúčal) žiadosť o premiestnenie vodomeru. On s ňou apeloval na vodárov a čuduj sa svete, vodári zaujali stanovisko, že áno. Súhlasia s premiestnením vodomeru do pivničných priestorov za podmienok, že si vybudujeme novú prípojku, aspoň tak to nazval zástupca správcu dnes na schôdzi. Vraj musíme zaplatiť výmenu potrubia od pôvodnej šachty, až ku novému miestu, kde bude umiestnený vodomer. Vraj, aby mali istotu, že sa to potrubie nepokazí. Šachta je zhruba 5-6 metrov od steny domu.
Ja si myslím, že sa nám to oplatí. Keby sme dali izolovať pôvodnú šachtu, tak nemáme istotu znovuzatopenia. A teraz nám chodia vyťahovať šachtu zhruba za tisícku mesačne.
Môžme byť spokojný, alebo si myslíte, že sa to dalo riešiť lepšie, lacnejšie?
lubica_02
03.09.08,18:12
Ak premiestnia vodomer a urobíte si novú prípojku z pôvodného miesta odberu, bude vodu zo šachty čerpať dodávateľ na vlastné náklady a bude musieť riešiť odstránenie zatápania.
Blahoželám.
Lotarka
04.09.08,07:29
Takže, ak sa vyskytne situácia, že z pôvodnej šachty začne tiecť spodná voda až von, už to bude na trovy vodárov?
Ak to dobre chápem, tak sa vlastne pri vybudovaní novej prípojky bližšie k domu stane stará prípojka majiteľom vodárov, kedže potrubie pôjde tak ako predtým cez pôvodnú prípojku. Našim majetkom to bude len po miesto osadenia nového vodomeru?
Zatial viem len o podmienení premiestnenia vodomeru (vybudovanie novej prípojky) tou výmenou potrubia, môžu si to podmieniť aj tým, že všetky náklady spojené s problémom spodnej vody budeme hradiť mi aj keď to už nebude naše vlastníctvo?
Mali by sme si dať pozor, ako prebehne to premiestnenie a vybudovanie novej prípojky-dokladovo?
sykop
11.09.08,18:23
Takže, ak sa vyskytne situácia, že z pôvodnej šachty začne tiecť spodná voda až von, už to bude na trovy vodárov?
Ak to dobre chápem, tak sa vlastne pri vybudovaní novej prípojky bližšie k domu stane stará prípojka majiteľom vodárov, kedže potrubie pôjde tak ako predtým cez pôvodnú prípojku. Našim majetkom to bude len po miesto osadenia nového vodomeru?
Zatial viem len o podmienení premiestnenia vodomeru (vybudovanie novej prípojky) tou výmenou potrubia, môžu si to podmieniť aj tým, že všetky náklady spojené s problémom spodnej vody budeme hradiť mi aj keď to už nebude naše vlastníctvo?
Mali by sme si dať pozor, ako prebehne to premiestnenie a vybudovanie novej prípojky-dokladovo?

Nezdá sa mi, že vodári sa nechajú takto dobehnúť a len tak si "vyrobia" starosti s nepodarenou šachtou.
Lotarka
12.09.08,06:38
Pravdepodobne pri výmene potrubia bude celá pôvodná šachta zasypaná, možno úplne zničená. A potom si spodná voda najde inú cestičku, kde sa ukáže. Dúfam, že nie v tesnej blízskosti domu (múry, pivnice). To sú len moje predpoklady. Ozvem sa Vám, keď bude po všetkom.
milanko111
13.09.08,10:47
Nemusíš sa báť. Spodná voda nepôjde vyššie,ako je hladina spodnej vody.
Lotarka
10.10.08,09:12
Pokračovanie:
Dostali sme od vodárov cenovú ponuku na to premiestnenie a suma nás šokovala. Správca nám odhadom povedal okolo 20-30.tis, no cenová ponuka je na vyše 80.tis.. Ak by sme to riešili iným dodávateľom, už požadujú aj projektovú dokumentáciu.

Je možne, aby niekto s nami čiastočne znášal tieto náklady, kedže ide o spodnú vodu. Mám na mysli príspevok od Lubici č. 19:

"Treba zistiť ako dlho trvá tento problém a po vylúčení možnej poruchy na trase vodovod. prípojky by som žiadala dodávateľa vody a prípadne mesto o vyriešenie tohoto problému, ak by sa skutočne jednalo o spodnú vodu."

Každomesačné čerpanie a zneškodňovanie nás uberá o 1.000 korún. Neviem, či pristúpiť k neistému zaizolovaniu šachty alebo ako to ďalej riešiť, aby to bolo lacnejšie.

Toto je ako lavína rozširujúcich sa starostí - šachta, strecha, zachvíľu výťah a určite sa niečo časom nabalí zas. Ja som len vlastníčka, ktorá sa zaangažovala, no vyzerá to tak, že kvôli peniazom nedotiahnem toho veľa do konca.
Lotarka
12.10.08,10:41
Pozerala som si na nete nejaké tie veci ohľadom spodnej vody a našla som, že sa to dá riešiť aj "odvodnením". Veľmi tomu nerozumiem. Ja si len predstavujem nejakú perforovanú rúru, ktorá vedie do kanalizácie a okolo nej musia byť špecifické materiály.
Dá sa takéto niečo použiť aj na odvedenie spodnej vody zo šachty?
Orim
12.10.08,21:09
Ak to máš kde odviesť tak áno. :)
Lotarka
14.10.08,08:46
A musí to niekto povoliť, ak by to bolo vedené od vodovodnej šachty do kanalizacie z domu prípadne do kanalizácii na ulici?
Lotarka
23.11.08,16:02
Zdravím všetkých!

Už prešiel viac ako mesiac, no s touto vecou sme vôbec nepokročili, okrem mojej žiadosti správcovi na opätovné prehodnotenie cen. ponuky od vodárov a zistenie iných riešení, teda aj z finančného hladiska.

Chcem sa spýtať: Máte niekto skúsenosti s dodatočnou izoláciou - aký materiál ste použili, ako dlho vydržal, kým sa objavilo prenikanie vody? Oplatí sa to vôbec?
Existuje nejaká právna norma, na základe ktorej sa môžme obrátiť o pomoc napr. na mesto?

Ďakujem za Vaše odpovede!
Lotarka
26.11.08,09:51
To nikto nemáte skúsenosti s takou izoláciou???

Len som potrebovala vedieť, či sa to oplatí alebo by to boli zbytočne vyhodené peniaze.
Orim
13.07.11,21:31
Lotarka ako to všetko dopadlo? :)
Lotarka
14.07.11,06:45
Bohužial to ostalo na bode mrazu.

Izoláciu sme zavrhli z dôvodu, že sú to zbytočne vyhodené peniaze a naviac firmy samé do toho nechceli ísť. Premiestnenie zostavy do pivníc vodárňami v minulých rokoch nebolo schválené pre vysoké financie. Takže za minulý rok išlo z FO vyše 300,-€ za odčerpávanie spodnej vody.
Predminulý týžden som mala stretnutie s vodármi kvôli novej cenovej ponuke a presnému umiestneniu novej zostavy pred dvere pivníc do uzskej chodbičky. Samozrejme, keď som sa pýtali, či si aspoň materiál môžeme kúpiť sami, aby si tam nenahodili svoj 20% zisk a ostatné réžie, tak by sme museli dokladovať fúru papierovačiek a iný dodávateľ celeho premiestnenia by tiež nebol bez problémov možný (potreba projektu, dokladovanie certifikátov a pod.). Teraz zháňam cenovú ponuku na zemné práce, no aj to je ťažko zistiť čo najpresnejšie, lebo ani vodári mi bez vytíčenia nevedeli povedať, kde presne je odbočka. Celkovú sumu tipujem na 4 tisícky €. No ľudia chcú vedieť presnú sumu a to sa nedá. Keby sme neboli pri hlavnej ceste, tak by sme tam nahodili ponorku a každý mesiac by sme si to vyčerpali do kanalizácie a odpísali vodomer samy. No to je vraj zakázané a oči neprajníkov nikdy nespia.
Správca navrhuje premiestnenie a iné možnosti ani nezisťuje, s prípadnou pomocou od mesta alebo od samotných vodárni nemáme rátať.
Takže tak, každý nápad, ktorý by bol priechodný privítam.
timkoprvy
14.07.11,08:25
Bohužial to ostalo na bode mrazu.

Izoláciu sme zavrhli z dôvodu, že sú to zbytočne vyhodené peniaze a naviac firmy samé do toho nechceli ísť. Premiestnenie zostavy do pivníc vodárňami v minulých rokoch nebolo schválené pre vysoké financie. Takže za minulý rok išlo z FO vyše 300,-€ za odčerpávanie spodnej vody.
Predminulý týžden som mala stretnutie s vodármi kvôli novej cenovej ponuke a presnému umiestneniu novej zostavy pred dvere pivníc do uzskej chodbičky. Samozrejme, keď som sa pýtali, či si aspoň materiál môžeme kúpiť sami, aby si tam nenahodili svoj 20% zisk a ostatné réžie, tak by sme museli dokladovať fúru papierovačiek a iný dodávateľ celeho premiestnenia by tiež nebol bez problémov možný (potreba projektu, dokladovanie certifikátov a pod.). Teraz zháňam cenovú ponuku na zemné práce, no aj to je ťažko zistiť čo najpresnejšie, lebo ani vodári mi bez vytíčenia nevedeli povedať, kde presne je odbočka. Celkovú sumu tipujem na 4 tisícky €. No ľudia chcú vedieť presnú sumu a to sa nedá. Keby sme neboli pri hlavnej ceste, tak by sme tam nahodili ponorku a každý mesiac by sme si to vyčerpali do kanalizácie a odpísali vodomer samy. No to je vraj zakázané a oči neprajníkov nikdy nespia.
Správca navrhuje premiestnenie a iné možnosti ani nezisťuje, s prípadnou pomocou od mesta alebo od samotných vodárni nemáme rátať.
Takže tak, každý nápad, ktorý by bol priechodný privítam.
Takúto prkotinu vyriešiš za mesiac :
- odmeriaš max. výšku hladiny spodnej vody
- pridáš 0,5m rezervu
- vypočítaš objem
- vytiahneš vodu
- vysušíš steny
- nalepíš dvojmo sprostú IPU
- naleješ betonovú vaňu (min hrúbka steny 20 cm) s hmotnosťou 110 % objemu vody.

A je to :D:D:D.
Odhadujem do 400-1000 €.

PS
Jediné riziko, ak idú trubky do šachty pod úrovňou hladiny (ale takých 20 cm PUR peny by to mohlo vyriešiť).