erin
07.04.05,17:24
Prosim o radu,
mame asi 1200 brigadnikov, ktori pre nas pracuju na projektoch na zaklade DoVP.. kazdy projekt= nova dohoda. Z hladiska novely zakona o nelegalnej praci, je pre nas neunosne,ich neustale prihlasovat a odhlasovat do a zo SP. Chcem sa spytat, ci by teda mohli pracovat na zaklade prikaznych zmluv. Chceli by sme, ale zrazat dan preddavkovo. Niekde som citala, ze prikazne zmluvy musia byt koncipovane tak, aby nemali charakter zavislej cinnosti, inde zase, ze mozu :confused:. Ako je to potom s nahlasovanim na DÚ? prosim, poradte..
pyton
07.04.05,16:12
Mne sa páči myšlienka, že každý mesiac prihlásite a odhlásite 1200 dohodárov do SP. :rolleyes: Len viac takých firiem a budú s tým musieť niečo urobiť. A treba dať vedieť Kaníkovi, či si to predstavoval takto. Držím palce.
Ervin
07.04.05,16:29
Využiť príkaznú zmluvu by bolo podľa mňa obídením zákona. Na pracovnoprávne vzťahy- t.j. závislú prácu je potrebné aplikovať Zákonník práce. Obídenie zákona je stále len obídenie zákona, bez ohľadu na to, že z ekonomického hľadiska je takýto postup "výhodnejší". To je môj názor. Vychádzam z toho, že ak by sme mali názor o dnes tak populárnej "práci na príkaznú zmluvu" doviesť do dôsledkov, môžme rovno zrušiť celý Zákonník práce.
ESTER
07.04.05,16:55
Kde sa možno dočítať o tom čo je to príkazná zmluva. V obchodnom zákonníku som ju nenašla ani v občianskom.
Ervin
07.04.05,17:06
je upravená v občianskom zákonníku
pyton
07.04.05,18:02
A aj tu sa o tom popísalo veľa, daj si vyhľadávanie.
Yaya
08.04.05,16:20
Príkazná zmluva- § 724 a nasl.OZ
urs
11.04.05,12:10
A aj tu sa o tom popísalo veľa, daj si vyhľadávanie.popísalo, ale skúsme si podľa nového zhrnúť výhody. A je zjavné, že to prihlasovnie-odhlasovanie vypadne. Takže to je veľké plus. Len nie som si na istom s odvodmi. Ja ako zamestnávateľ nezaplatím nič. A zamestnanec si musí doplatiť zdravotnú. Alebo ináč?
pyton
11.04.05,12:15
urs, ja som doteraz tiež nič nevedela o príkazných zmluvách, všetko, čo o nich viem, som sa naučila na Porade...urs, to už nie vzťah zamestnávateľ, zamestnanec ale niečo ako dodávateľ odberateľ s tým, že tá druhá strana nemá ŽL.
Heleč
11.04.05,13:48
Môžem otázočku? Ako sa obhájite pri kontole, prečo nie pracovná zmluva?
Ja by som tiež rada našla niečo jednoduchšie ako "dohody po novom". Je tá príkazná zmluva taká jednoznačná?
pyton
11.04.05,14:08
Heleč, pridávam sa k tvojej otázke, ja si tiež na to neviem nejako zvyknúť.
Jozef Mihál
11.04.05,14:18
Ak "firma" s nejakým živnostníkom uzavtorí zmluvu na dodávku určitých tovarov alebo služieb, je to v poriadku? Je to zakázané?

Na čo potom máme v Občianksom zákonníku definíciu príkazných zmlúv?

Na čo sú dobré mandátne zmluvy, zmluvy o dielo, zmluvy o obchodnom zastúpení atď. Polovica Občianskeho a Obchodného zákonníka sú o týchto zmluvách.

...Občas sa mi zdá, že pri posudzovaní svojich práv a povinností sú naši podnikatelia príliš "defenzívni".

P.S. Viete, na základe akého právneho vzťahu je moja osoba angažovaná na MZ SR? Skúste si tipnúť.
ondrejvla
11.04.05,14:30
Ak "firma" s nejakým živnostníkom uzavtorí zmluvu na dodávku určitých tovarov alebo služieb, je to v poriadku? Je to zakázané?

Na čo potom máme v Občianksom zákonníku definíciu príkazných zmlúv?

Na čo sú dobré mandátne zmluvy, zmluvy o dielo, zmluvy o obchodnom zastúpení atď. Polovica Občianskeho a Obchodného zákonníka sú o týchto zmluvách.

...Občas sa mi zdá, že pri posudzovaní svojich práv a povinností sú naši podnikatelia príliš "defenzívni".

P.S. Viete, na základe akého právneho vzťahu je moja osoba angažovaná na MZ SR? Skúste si tipnúť.
Pán Mihál, na základe Príkaznej zmluvy?
- To znamená, že môžem uzatvoriť zmluvu -príkaznú na vykonanie určitých prác s občanom, ktorý nemá ŽL?,
- ak bude suma - 1/2 polovica odpočit.položky za rok 2005 = 43968,- Sk, a on nebude mať žiaden iný príjem, nemusí to zdaniť, resp.bude mať príjem napr. dôchodok, nižší ako 87 936,- Sk, a rozdiel nedzi 1/2 odpočitateľnej ročnej položky dodaní sa len ten rozdiel?,
- prípadne, zruším živnosť, môžem uzatvoriť ako dôchodkyňa Príkaznú zmluvu, ktorú si v ročnom DP FO zdaním, bez toho, aby som mala ŽL?
Ďakujem.
Vlasta
Jozef Mihál
11.04.05,14:35
Pani Vlasta:
- o tom to je, že ten občan nemá ŽL a preto s ním uzatvorím PZ.
- z daňového hľadiska - ak PZ bude formulovaná tak, že nejde o závislú činnosť, tak pôjde o príjem podľa § 8 ZDP a ak je do výšky 5x živ.min, je to príjem oslobodený od dane, ak je príjem max. do výšky 1/2-ce nezdaň.čiastky a iné príjmy nie sú, nepodáva sa daň.priznanie atď.
- takže - ak Váš príjem ako dôchodkyne bez ŽL bude len príjem z PZ, a to nižší ako 43986 Sk, DP podávať nemusíte,
- atď., Vám to myslím ďalej netreba vysvetľovať.
ondrejvla
11.04.05,14:43
p.Mihál, Ďakujem. Aj ja som bola toho názoru.
Zdravím. Vlasta