Terezap
14.05.08,21:20
Prosím Vás, veľmi by som potrebovala od Vás poradiť. Mám nasledovný prípad :
celý rok SZČO
do 07.01.2007 - poberateľ inval. dôchodku
od 08.01.2007 - poberateľ starob. dôchodku
Nie je mi jasné, či je tu zmena sadzby do 07.01.2007 7% a potom už 14% ?
Tým, že pobera starobný dôchodok už nie je invalid ?
Ak sa v mojich myšlienkach nemýlim, použijem potom tlačivo X a list XB ? VZ je vyšší ako 91 200,-Sk.
Budem vďačná ak ma niekto z toho vymotá.
Jozef Mihál
14.05.08,19:48
Je stále osoba so zdr.postihnutím - má po celý rok 7%.

Typ B.
Muška
14.05.08,19:49
....trošku zo zákona:

ak je samostatne zárobkovo činná osoba osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu
darling
15.05.08,05:09
Ja som sa pýtala na zamestnanca invalid.dôchodcu ktorý začal poberať predč.starobný dôchodok v všeob.zdravotnej poisťovne
kde odpoveď bola nie. Nemá nárok pretože nepoberá invalidný dôchodok. Spomenula som aj názor p. Mihála - skrátka nemajú nárok na zníženú sadzbu poistného.
Muška
15.05.08,11:20
Ja som sa pýtala na zamestnanca invalid.dôchodcu ktorý začal poberať predč.starobný dôchodok v všeob.zdravotnej poisťovne
kde odpoveď bola nie. Nemá nárok pretože nepoberá invalidný dôchodok. Spomenula som aj názor p. Mihála - skrátka nemajú nárok na zníženú sadzbu poistného.

- zákon hovorí jasne.

Zákon
o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení
580/2004
§ 12
Sadzba poistného


(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,
b) zamestnanca 14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5,
c) samostatne zárobkovo činnú osobu 14 % z vymeriavacieho základu; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu,
d) zamestnávateľa 10 % z vymeriavacieho základu; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je za tieto osoby 5 % z vymeriavacieho základu,
e) poistenca podľa § 11 ods. 2 14 % z vymeriavacieho základu; ak je poistenec podľa § 11 ods. 2 osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu,
f) štát 4 % z vymeriavacieho základu.
(2) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
___________________________________________
40)
§ 9 zákona č. 5/2004 Z. z. v znení zákona č. 191/2004 Z. z.
§ 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. v znení neskorších predpisov.
___________________________________________

Zákon 5/2004
§ 9
(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto
zákona je
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného
predpisu,14)
b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú
činnosť o 20 %, ale najviac o 40 % podľa
osobitného predpisu.15)
(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu
a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti
vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy,
duševnej poruchy alebo poruchy správania posudkom
Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru
sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)

Zákon 195/1998
§ 51
Za občana s ťažkým zdravotným postihnutím na
účely tohto zákona sa považuje občan, ktorého miera
funkčnej poruchy je najmenej 50 %.
Jana Motyčková
15.05.08,19:32
Ja som sa pýtala na zamestnanca invalid.dôchodcu ktorý začal poberať predč.starobný dôchodok v všeob.zdravotnej poisťovne
kde odpoveď bola nie. Nemá nárok pretože nepoberá invalidný dôchodok. Spomenula som aj názor p. Mihála - skrátka nemajú nárok na zníženú sadzbu poistného.
Jemu invaliditu neodobrali, čiže aj keď už nepoberá invlidný dôchodok, naďalej je invalidný a teda podľa zákona, čo citovala Muška, je občanom so zdravotným postihnutím a ako taký má nižšiu sadzbu poistného.
darling
16.05.08,05:21
Ďakujem, ja som bola osobne v VŠZP aj doslova som jej pri okienku
čítala zákon. Pracovníčka pri okienku bola ochotná, vypočula ma
a nakoľko bola nerozhodná išla za právnikom, ktorý povedal tak
ako som napísala v prvom príspevku. Tak ja už teraz neviem čo
spraviť, či zníženú sadzbu alebo nie.
Ešte raz Vám ďakujem.
Jana Motyčková
16.05.08,12:13
Zníženú sadzbu.
darling
16.05.08,12:25
Veľmi pekne ďakujem a prajem príjemný víkend.