apo
14.05.08,20:27
Mám problém ako v Pohode vyriešiť naplnenie zákona o účtovníctve a zákona o DPH pri vystavení faktúry za dodaný tovar osobou registrovanou na daň v SR odberateľovi registrovanému na daň v inom členskom štáte EÚ, (Oslobodené plnenie podľa §43).

Prepočítavame kurzom podľa dňa daňovej povinnosti zák o DPH §26/1

Zákon o účtovníctve cez usmernenie MF SR §2 stanovuje dátum DODANIA ako deň podľa ktorého použijeme kurz NBS.

Zákon o DPH stanovuje dátum pre kurz NBS 15. deň nasledujúceho mesiaca, alebo deň vystavenia faktúry ak bol skôr ako v 15.deň nasledujúceho mesiaca.


Keď v POHODE vystavíme faktúru v horeuvedených súvislostiach prepočet pre účely zákona o DPH aj zákona o účtovníctve sa použije jeden kurz čím evidentne porušujeme jeden z dvoch uvedených zákonov.

Ako riešite tento problém?

apo
cloe
14.05.08,19:36
Mám problém ako v Pohode vyriešiť naplnenie zákona o účtovníctve a zákona o DPH pri vystavení faktúry za dodaný tovar osobou registrovanou na daň v SR odberateľovi registrovanému na daň v inom členskom štáte EÚ, (Oslobodené plnenie podľa §43).

Prepočítavame kurzom podľa dňa daňovej povinnosti zák o DPH §26/1

Zákon o účtovníctve cez usmernenie MF SR §2 stanovuje dátum DODANIA ako deň podľa ktorého použijeme kurz NBS.

Zákon o DPH stanovuje dátum pre kurz NBS 15. deň nasledujúceho mesiaca, alebo deň vystavenia faktúry ak bol skôr ako v 15.deň nasledujúceho mesiaca.

Keď v POHODE vystavíme faktúru v horeuvedených súvislostiach prepočet pre účely zákona o DPH aj zákona o účtovníctve sa použije jeden kurz čím evidentne porušujeme jeden z dvoch uvedených zákonov.

Ako riešite tento problém?

apo

Nemusíš použiť jeden kurz. Keď vystavujem faktúru, uvediem kurz - dátum dodania. Potom urobím - vymerať DPH - urobím samozdanenie, kde mi Pohoda dáva možnosť použiť iný kurz, teda uvediem kurz pre účely DPH - dátum vystavenia faktúry.
apo
14.05.08,19:49
Nemusíš použiť jeden kurz. Keď vystavujem faktúru, uvediem kurz - dátum dodania. Potom urobím - vymerať DPH - urobím samozdanenie, kde mi Pohoda dáva možnosť použiť iný kurz, teda uvediem kurz pre účely DPH - dátum vystavenia faktúry.

Ja popisujem problém v POHODE pri vývoze tovaru do EÚ nie pri dovoze z krajín EÚ, ktorý sa uskutočňuje medzi registrovanými osobami na DPH.

Chcem docieliť, aby v programe Pohoda dopracovali podobnú funkciu ako je samozdanenie, o ktorom Ty píšeš, (tam je to perfektne vyriešené). Pri vývoze je stanovená povinnosť riadiť sa iným kurzom pri dodaní a iným pri vystavení faktúry ak sú tieto dátumy rozdielne a POHODA to podľa mňa ošetrené pri vývoze tovaru nemá, čo je závažným nedostatkom.


apo
cloe
14.05.08,19:57
Prepáč, tak to som si zasa neprečítala poriadne. Tak v tom máš pravdu, ten prepočet pri dodaní do iného čl. štátu nie je doriešený. Ja mám našťastie len také prípady, kde vystavujem faktúru v ten istý deň, keď odosielam tovar. Takže dátumy mám zhodné. Zatiaľ som neriešila taký prípad, že by som vystavovala faktúru až neskôr.
apo
16.05.08,15:05
Realizačný tím Pohody radí ako to správne zaúčtovať:

Tu klikni:
http://www.porada.sk/t82264-realizacny-tim-pohody-radi.html

apo
Milan Benka
16.05.08,16:17
Mám problém ako v Pohode vyriešiť naplnenie zákona o účtovníctve a zákona o DPH pri vystavení faktúry za dodaný tovar osobou registrovanou na daň v SR odberateľovi registrovanému na daň v inom členskom štáte EÚ, (Oslobodené plnenie podľa §43).

Prepočítavame kurzom podľa dňa daňovej povinnosti zák o DPH §26/1

Zákon o účtovníctve cez usmernenie MF SR §2 stanovuje dátum DODANIA ako deň podľa ktorého použijeme kurz NBS.

Zákon o DPH stanovuje dátum pre kurz NBS 15. deň nasledujúceho mesiaca, alebo deň vystavenia faktúry ak bol skôr ako v 15.deň nasledujúceho mesiaca.


Keď v POHODE vystavíme faktúru v horeuvedených súvislostiach prepočet pre účely zákona o DPH aj zákona o účtovníctve sa použije jeden kurz čím evidentne porušujeme jeden z dvoch uvedených zákonov.

Ako riešite tento problém?

apo


K zvýraznenému:

Táto časť zákona platí pre vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru,nie pri oslobodenom dodaní podľa § 43.
apo
16.05.08,16:25
K zvýraznenému:

Táto časť zákona platí pre vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru,nie pri oslobodenom dodaní podľa § 43.

Akože, veď názov §43 je nasledovný:

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu

a 1. odstavec pokračuje v kontexte názvu

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

apo
Milan Benka
16.05.08,16:28
Akože, veď názov §43 je nasledovný:

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu

a 1. odstavec pokračuje v kontexte názvu

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

apo

Práve. Oslododenie pri dodaní.
A oponovať skúšate vznikom daňovej povinnosti pri nadobudnutí.
apo
16.05.08,17:01
Pokúsme sa porozumieť.

Ja opisujem problém pri vystavení faktúry keď ja som dodávateľom a odberateľom je osoba z EÚ registrovaná pre daň.

V účtovníctve aj v evidencii DPH robíme prepočet cudzej meny kurzom NBS.

Zákon o účtovníctve stanovuje deň prepočtu podľa dňa dodania.

Zákon o DPH stanovuje deň prepočtu podľa dňa daňovej povinnosti.
§19/8
(8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).

§43 uvádzam len z toho dôvodu, že je citovaný v §19, aby bolo jasné, že riešim problém vystavenia faktúry bez DPH, ktorý je oslobodený od DPH, že neriešime výšku DPH ale správnosť vyplneného súhrnného výkazu nakoľko rozdiel kurzov ak sa riadim podľa zákona o účtovníctve cez Usmernenie MF SR neovplyvní základ dane z príjmu, neovplyvňuje vzťah k štátnemu rozpočtu, ale ovplyvňuje číselné údaje uvádzané v súhrnnom výkaze a nesprávne vyplnený súhrnný výkaz o vývoze tovaru je PROBLÉM, ktorý Pohoda nerieši.

Myslím, že teraz si budeme rozumieť.

Ďakujem.

apo
apo
24.02.10,16:44
Dobrý deň.

Prosím vie mi niekto poradiť aký význam má v Pohode v členení DPH položka "kód pre súhrnný výkaz"?

Má naplnenú hodnotu "1" pri dodaní tovaru.
Je nutné niečo v členení upravovať v súvislosti s podávaním súhrnného výkazu aj pre služby?.

Ďakujem.

apo