Bionda
07.04.05,18:21
Zdravím,

chcela by som vedieť názory vás ostatných ako to budete riešiť.
Necháte, aby si uvedenú povinnosť riešili zamestnanci sami, ako im to vyplýva z povinnosti , alebo budete "dobré víly" a budete to vypisovať a zasielať za nich vy?
Som na pochybách, preto by som chcela vedieť názor ostatných, napr. aj -p.Mihála Jozefa.
Ja viem, že pri nástupe k novému zamestnávateľovi, je poistenec povinný vyplniť a poslať Oznámenie o zmene platiteľa, ale napr. Vy necháte to na nich (napr. ak to bude simplexná osobnosť so základným vzdelaním apod., alebo vyslovene obyčajný ľudia, z ktorých mnohí sú v týchto veciach úplne mimo) ??
Ďakujem za NÁZORY.
vladan
07.04.05,16:26
podľa mňa by mala byť otázka o prihlasovaní zamestnancov adresovaná na zdravotné poisťovne ... v tomto čase platí to, že zmenu platiteľa poistné oznamuje zamestnanec nie zamestnávateľ ... ale ak sa nezmení zákon, tak potom by som bola zvedavá, či budú akceptovať prihlásenie zamestnanca zamestnávateľom, alebo to budú ignorovať :eek:
... jeden podstatný rozdiel je v asi v tom, že oznámenie o zmene platiteľa poistného robí zamestnanec na inom tlačive ako to robí zamestnávateľ (zamestnávateľ posielal hromadné oznámenie) :D
lenkak
07.04.05,16:29
Ja som poctivo vypisovala lebo zamestnanci nemali ani šajnu že je to ich povinnosť. Spravila som si tlačivo a to sa poslalo, len zo VšZP poslali svoje tlačivo a tam som to ešte raz prepisovala, takže tak.
Bionda
07.04.05,16:32
ja totižto (podľa zamestnankyne zp) viem, že zamestnávateľ už nebude prihlasovať zamestnanca do zp, bude to vraj povinnosť zamestnanca a mňa zaujíma názor ako to budete riešiť aj vy ostatní.
Predsa hromadné hlásenia (podľa mojich info -nevravím, že sú 100%- ak som bola zavedená ja zavádzam vás aj ja) by už nemali ďalej fungovať už len to Oznámenie poistenca.
brm
07.04.05,16:33
ja to robím ďalej...dnes som ošľapávala zdravotky a v rámci toho som si pýtala tlačivá...komentár v dôvere: budeme vám veľmi vďační, keď v tom budete pokračovať...dobreže mi ručičku nebozkávali...v spoločnej detto...predstava, že im tam chodia tie stotisíce ľudí je asi pre nich desivá...
vladan
07.04.05,16:34
ono to je povinnosť už od 1.1.2005 :D ... ale zatiaľ asi 99% mzdárok prihlasuje zamestnancov podľa starých pravidiel :D
lenkak
07.04.05,16:34
Aj ja o tom takto viem, ale ja som vtedy pre istotu posielala aj hromadné oznámenie. Bolo to vo februári.
Muška
07.04.05,16:35
ja totižto (podľa zamestnankyne zp) viem, že zamestnávateľ už nebude prihlasovať zamestnanca do zp, bude to vraj povinnosť zamestnanca a mňa zaujíma názor ako to budete riešiť aj vy ostatní.
Predsa hromadné hlásenia (podľa mojich info -nevravím, že sú 100%- ak som bola zavedená ja zavádzam vás aj ja) by už nemali ďalej fungovať už len to Oznámenie poistenca.Bionda, zamestnávateľ už od 1.1.2005 nemusí prihlasovať a odhlasovať zamestnanca. Už to musí robiť od 1.1.2005 poistenec sám.
Ale poisťovne akceptujú ak to naďalej robí zamestnávateľ.
Muška
07.04.05,16:36
Karkulka, Vladka, Lenka, to tak pomaly píšem????? Že ste ma predbehli. A to som chodila na súťaže v strojopise.:eek:
vladan
07.04.05,16:38
Karkulka, Vladka, Lenka, to tak pomaly píšem????? Že ste ma predbehli. A to som chodila na súťaže v strojopise.:eek:
Muška, nechcem sa chváliť, ale ja mám až štátnu skúšku z písania na stroji ... aj vysvedčko mám :D
lenkak
07.04.05,16:39
A si predstav, že strojopis som mala na SŠ aj ja, ale na klávesnici píšem 2x rýchlejšie.
Muška
07.04.05,16:39
Vladka, vitaj v klube. A ja aj zo stenografie.:cool: Ale to Ty si už asi nepotrebovala.
vladan
07.04.05,16:42
Vladka, vitaj v klube. A ja aj zo stenografie.:cool: Ale to Ty si už asi nepotrebovala.
nepotrebovala som, ale ani nevybrala ... tie háčiky, kvačky ... hm, vôbec ma to neoslovilo :D
Kimáková
08.04.05,04:55
nepotrebovala som, ale ani nevybrala ... tie háčiky, kvačky ... hm, vôbec ma to neoslovilo :D
Ak si pozriete Vestník č.2 Úradu dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou vydaný 31.3.2005, tak v Metodickom usmernení tohto úradu sa píše:
"

Platenie poistného za zamestnanca, ktorý nemá príjem za vykonanú prácu
Podľa § 11 ods. 8 zákona č. 580/2004 Z.z. je štát platiteľom poistného za zamestnanca, ak nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z.. Zamestnanec má od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do 10. dňa nárok na náhradu príjmu, ktorú mu uhrádza zamestnávateľ a od 11. dňa má nárok na nemocenskú dávku, ktorú mu uhrádza Sociálna poisťovňa. Oba tieto príjmy sú podľa zákona o dani z príjmov oslobodené od dane. Preto je štát platiteľom poistného za zamestnanca od prvého dňa pracovnej neschopnosti.

Počet dní, za ktoré je vypočítaný a platený preddavok na poistné za zamestnanca, sa uvádza vo výkaze o preddavkoch na poistné predkladanom zdravotnej poisťovni zamestnávateľom. Preto nie je potrebné požadovať od poistencov na základe § 23, ods. 1, písm. d), zákona 580/2004 Z.z. aby predkladali zdravotnej poisťovni doklad o vzniku, resp. ukončení dočasnej práceneschopnosti. "

Teraz budem uvažovať nahlas (možno nemám pravdu, tak ma upozornite). Podľa tohto usmernenia mi vychádza to, že na prílohy výkazov do ZP uvedieme napr. 0 dní a zdravotka by na základe toho mala vedieť, že zamestnanec je na PN. Ale ako to bude v praxi to fakt netuším.
vrablicka
08.04.05,05:34
Ja to riesim nadalej tak, ze posielam oznamenie o zmenách na hromadnom oznameni zamestnávateľa - obtelegfonovala som si zdravotne poistovne a sú velmi vďační, že to naďalej robíme, ale pri nástupe zamestnanca upozornujem na túto povinnost a tlačivo mu dám nech si to ide aj sám osobne vybaviť !!
Jozef Mihál
08.04.05,05:40
Od 1.7.2005 by sa mal do zákona vrátiť pôvodný stav - teda prihlasovanie a odhlasovanie zamestnancov by oficiálne opäť robili zamestnávatelia. Dnes je to polooficiálna realita - poisťovne akceptujú, ak prihlasovanie/odhlasovanie robia zamestnávatelia. V každom prípade doporučujem konzultovať v jednotlivých prípadoch v danej ZP čo a ako, lebo v zmysle zákona má samozrejme túto povinnosť do 30.6.2005 stále zamestnanec.
Evaman
08.04.05,08:23
No moja dnešná skúsenosť so ZP: teta na ZP ma presviedčala, že mám HROMADNÉ OZNÁMENIE urobiť ja! Po mojej citácii zákona mi povedala , že áno máte pravdu, už to nie je Vaša povinnosť.V tej chvíli sa však z nej stala veľmi nepríjemná a neochotná "teta pracovníčka" a na moju otázku , že ako to budú riešiť ak ja zamestnanca neodhlásim a platba za neho nepríde a zamestnanec neohlási zmenu, či ma budú urgovať ako, že som naodviedla za neho poistné, mi povedala , že to oni nevedia ako to budú riešiť a že si to mám zistiť v Bratislave na generálnom oddelení právneho zastúpenia.
Skúsenosť v ďalšej ZP: to isté, žiadna ochota a teta ešte bola urazená, že som si dovolila citovať zákon..
Takže je to v mojom záujme aby som si zamestnancov odhlásila aby som ja nemala potom zbytočné poťahovačky. Uznám im , že oni za nedokonalý zákon nemôžu ale mali by byť aspoň trochu ochotní ku spolupráci a netváriť sa ako,že oni sú za tou prepážkou tí najdôležitejší. Nemôžem však hádzať všetky "tety" do jedného vreca, zrejme som natrafila na tie "nepravé tety".