Mipolka
15.05.08,06:11
Potrebujem poradit,
nemám celkom jasno v nasledovnej veci:
Spoločnosť denne dodáva výrobky odberateľovi. Predajne ceny su dohodnute v EUR, dodavatel sa s odberatelom dohodli, ze fakturovat budu vzdy iba 2.krat do mesiaca, 15. a 31. - to zn. ze sa bude vystavovat hromadna faktura, nebude problem ak pouzijem datum prepoctu pre ucely DPH 15. a 31., ked dodanie bolo v jednotlive dni??? Vy to ako riesite v praxi?:confused:
bv_alexandra
15.05.08,04:52
Myslím že nie:
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


:)
Vladimír Ozimý
15.05.08,05:05
Potrebujem poradit,
nemám celkom jasno v nasledovnej veci:
Spoločnosť denne dodáva výrobky odberateľovi. Predajne ceny su dohodnute v EUR, dodavatel sa s odberatelom dohodli, ze fakturovat budu vzdy iba 2.krat do mesiaca, 15. a 31. - to zn. ze sa bude vystavovat hromadna faktura, nebude problem ak pouzijem datum prepoctu pre ucely DPH 15. a 31., ked dodanie bolo v jednotlive dni??? Vy to ako riesite v praxi?:confused:

jedna vec je súhrnná faktúra, ktorú môžete vystaviť podľa § 75 ods. 1, kde ste povinní vystaviť faktúru najneskôr do 15. dni od skončenia mesiaca. Druhá vec je čo hovorí § 26 - t.j. použitie kurzu pri zahraničnej mene. Platiteľ má prepočítať dodanie služby alebo tovaru dňom kedy vznikla daňová povinnosť. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru alebo služby. T.j. tu vidím problém pretože vy ste nedodali tovar len 15 a 31, ale rôzne dni v mesiaci a mám za to že by každá jedná dodávka mala byť prepočítaná na účely DPH kurzom vzniku daňovej povinnosti ku každej dodávky. nie však každý software to umožňuje. Ak prepočítate jedným kurzom všetky dodávky potom porušíte ustanovenie par. 26 zákona o DPH. Na druhej strane plne chápem že si to platiteľ chce ulahčiť...
Mipolka
15.05.08,06:15
Ja som si to myslela.... tak im to budem musiet vysvetlit a presvedcit ich, ze sa budu musiet faktury vystavovat denne...a co pouzitie kurzu podla colnych predpisov, s tym nemate skusenosti? ten sa meni iba raz mesacne, ak sa nemylim....
Vladimír Ozimý
15.05.08,07:36
Ja som si to myslela.... tak im to budem musiet vysvetlit a presvedcit ich, ze sa budu musiet faktury vystavovat denne...a co pouzitie kurzu podla colnych predpisov, s tym nemate skusenosti? ten sa meni iba raz mesacne, ak sa nemylim....

pravdupovediac som to neskúmal ale ak je to tak ako hovoríte potom myslím že je to u vás bez problémov pretože nám to zákon v § 26 umožňuje. Potom by ste používali jeden kurz. Avšak je tam podmienka oznámenia na DU a používanie počas celeho kalendárneho roka...takže ak ste začali používať kurz NBS tak asi zmena postupu by bola možná až pre rok 2009...ale nie je to v zákone jasne napísané...