Leontin
15.05.08,09:37
Rad by som sa ta spytal, ako zdanit predaj nehnutelnosti v majetku FO. Aby som bol presny, tak obcan, ako FO vlastni nehnutelnost, ale nema v nej ziadny trvaly pobyt, kedze su tam kancelárie, ale vyuziva ju na podnikanie. Ale budovu ma vo vlastnictve dlhsie ako 5rokov. Na LV je vlastnikom budovy obcan so svojim RC a samozrejme bezpodielovym spoluvlastnikom manzelkou. A tu je ten problem.
On ma zivnost, teda FO s ICOm. Na budove robil opravy a ine TZ, ktore si uctoval do zivnosti a uplatnoval odpisy. Z tohoto predpokladam, budova je vlastne zaradena do OM jeho zivnosti, i ked na LV je to vlastnictvo manzelov. A mam dve otazky.

1/ Ak chce budovu predat, kto ju ma predavat?!? FO zivnostnik, alebo manzelia? Podla mna manzelia, kedze su na LV oni.

2/ Ako sa zdani prijem? Manzelka nema zivnost. Kto si da prijem do danoveho priznania? Asi sa dohodnu, ze? A ked sa uz preda budova, ako bude vyzerat ZD? Je ZD = prijem z predaja - zostatkova cena? Ci ako?
Viem, ze dost obsirne, ale ak budete moct,dakujem za kazdu plodnu radu.

http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif 0

spam (http://www.porada.sk/report.php?p=)
betka
15.05.08,10:18
ZDP par 4

(5) Príjem z predaja nehnuteľností a hnuteľných vecí, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku a ktoré daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo ich daňovník prenajímal len sčasti, ktorý nie je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. a) až d), sa zahrnie do základu dane len v tom pomere, v akom daňovník tento majetok využíval na uvedené činnosti.


(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Leontin
15.05.08,20:27
v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Alebo naopak. Ak vsetky vydavky zahrnam do nakladov jeho zivnosti, tak tym padom predaj budovy bude 100%nym prijmom do zivnosti a nie je mozne ho delit na nejaku nezdanitelnu cast. OK, to je logicke.

Ale este jedna otazka, ako to je z vypoctom dane, teda danoveho zakladu? ZD=prijem z predaja - zostatkova cena?
marta
15.05.08,20:44
Áno základ dane tvorí zdaniteľný príjem podľa § 6 znížený o daňovú zostatkovú cenu podľa § 19 ods. 3 zákona o dani z príjmov. V konkrétnom prípade právna norma akceptuje aj daňovú stratu.