andrea0
15.05.08,09:43
Prosím Vás poraďte mi, môžem účtovať tovar cez sklady B priamo do spotreby?Máme fyzicky sklad. Viem, že by som mala viesť skladové karty. Ale musím?
Ja by som chcela na konci roka urobiť fyzickú inventúru a ten stav dať do zásob.
napr.
nákup 504/321
koniec roka inventúra 112/504
začiatok roka 504x112 , stav na 112 0

Dá sa to, alebo je to riadna hlúposť.
andrea0
15.05.08,07:48
prosím,poradí mi niekto?
Dúšava
15.05.08,08:09
Ako to myslíš, priamo do spotreby, na 501? Lebo účtovanie si uviedla
tak ako má byť, akorát nie účet 112, ale zásoby tovaru 132. A skladové karty musíš viesť, v priebehu roka stav skladu pri B sp. inak nezistíš ako na skladovej karte, lebo o tom neúčtuješ.
andrea0
15.05.08,08:29
a ak nepotrebujem vedieť stav skladu v priebehu roka?
priamo do spotreby na 504 je to tovar nie materiál, vlastne,že bysom nesledovala zásoby v priebehu roka , iba na konci fyzickou inventúrou. a podľa toho by som to naskladnila ,ale zle som uviedla ten účet bolo by to na 132
andrea0
15.05.08,08:33
ešte by som potrebovala vedieť,že ak naši skladníci robia výdajky sami ale iba na kusy bez hodnoty, príjemka by sa zobrala z prijatej faktúry,či by to stačilo ako skaldová evidencia a ja by som to účtovne dala do spotreby a na konci by som skutočný stav zásob naskladnila. Ten príjem a výdaj by sa bral ako skladová evidencia ? ďakujemmmmmmmmmmm
lepka
15.05.08,08:33
Ty síce nepotrebuješ vedieť stav skladu,ale daňový úrad to chce,za každú cenu,patrí do do pomocnej evidencie,ktorú musí každá účtovná jednotka viesť,dáva sa za to pokuta,za nesprávny spôsob vedenia účtovníctva a začína sa pri sumách 7000 a viac a ešte to nie je to najhoršie,takže doporučujem dorobiť tie skladové karty a samozrejme aj tá fyzická inventúra na konci roka
lepka
15.05.08,08:37
Príjemky a výdajky sú iba čiastková skladová evidencia,lebo keď nemáš skladové karty,ako preukážeš že ten a ten tovar si naskladnila a vydala si ho pre Jana,Fera,Joža a Martina?Je z môjho pohľadu ľahšie viesť skladové karty a nie príjemny a výdajky,ale keď máš zaužívané výdajky a príjemky,tak tie skladové karty dorob tiež.
andrea0
15.05.08,08:40
ďakujem Vám veľmi pekne, vrhnem sa na tie skladové karty, len by som chcela vedieť či na nich stačí viesť evidenčný stav v kusoch alebo aj v korunách, či sa to vyžaduje, mne by stačilo v kusoch. a či to vtedy môžem dať účtovne do spotreby
Dúšava
15.05.08,08:41
Pri B sp. účtuješ priamo do nákladov na 504 Predaný tovar vždy, ale pletieš si význam, to neni spotreba tovaru. A vedenie skladu je povinné zo zákona. Kontrola v priebehu roku, zistí stav zásob len podľa skladovej karty.
andrea0
15.05.08,08:49
Jasné, máš pravdu, je to predaný tovar,ďakujem za upozornenie
Takže sumár
účtovanie v priebehu roka na 504/321
koniec roka inventúra132/504
začiatok roka 504/132 , na 132 -0
a v priebehu roka evidencia skladový kariet v kusoch
bude to takto ok ,potvrďte mi to prosím hlavičky a ja skončím ďakujem
lepka
15.05.08,08:51
No či kusy stačia sopm si nie istá,po mne chceli aj sumy,ale možno si to ukecáč,že kusy sú OK a veď ceny máš na príslušnej došlej fa a vydanej fa,tajkže iba skús čo ten tvoj DU na to.
Dúšava
15.05.08,08:54
Ano, ale to je na začiatku roka. na konci roka budeš mať na 132 v súvahe zostatok v sume inventúry. Na výdajke musíš mať číslo karty z ktorej to išlo, počet kusov, cenu za kus a cenu spolu.
andrea0
15.05.08,09:03
ok ďakujem za všetko ,prajem pekný deň
Eva99
04.10.08,08:13
Prosím Vás, tiež účtujem spôsobom B a neviedla som doteraz žiadny sklad ani evidenciu.:( Mohli by ste mi prosím poradiť, či je dostatočná evidencia, ak ku každému nákupu vystavím príjemku v predajných cenách a každý mesiac priložím inventúru zásob (napr. výčapný hárok)? Viesť skladovú evidenciu je viac-menej nemožné, musím nájsť nejaký iný spôsob. Pomôžete mi prosím? :o
Eva99
06.10.08,08:27
Prosím Vás, tiež účtujem spôsobom B a neviedla som doteraz žiadny sklad ani evidenciu.:( Mohli by ste mi prosím poradiť, či je dostatočná evidencia, ak ku každému nákupu vystavím príjemku v predajných cenách a každý mesiac priložím inventúru zásob (napr. výčapný hárok)? Viesť skladovú evidenciu je viac-menej nemožné, musím nájsť nejaký iný spôsob. Pomôžete mi prosím? :o

Posúvam...
Eva99
06.10.08,10:03
Prosím Vás, tiež účtujem spôsobom B a neviedla som doteraz žiadny sklad ani evidenciu.:( Mohli by ste mi prosím poradiť, či je dostatočná evidencia, ak ku každému nákupu vystavím príjemku v predajných cenách a každý mesiac priložím inventúru zásob (napr. výčapný hárok)? Viesť skladovú evidenciu je viac-menej nemožné, musím nájsť nejaký iný spôsob. Pomôžete mi prosím? :o

Môžete mi niekto poradiť prosím? :o
invest
06.10.08,10:10
Ohľadom skladovej evidencie mám aj ja problém, majiteľ tvrdí, že viesť evidenciu skladu je nemožné. Firma nakupuje množstvo predmetov /na objednávku/ konkrétne pre určitú fimru, tlačí na ne logo a znovu ich odpredáva inej firme. Tovar vlastne vo fimre zotrvá len za ten čas, dokedy na ne nenalepia logo. Je potrebná aj v tomto prípade skladová evidencia? A ešte niečo. K tej tlači spotrebujú množsvo farebnej fólie, no z každej farby napr. 20 cm a farebné tonery do tlačiarní. Ako toto dať na skladové karty??? Ak niekto spracúva takúto firmu, prosím poraďte. Ďakujem.
Danila
06.10.08,11:09
Prosím Vás, tiež účtujem spôsobom B a neviedla som doteraz žiadny sklad ani evidenciu.:( Mohli by ste mi prosím poradiť, či je dostatočná evidencia, ak ku každému nákupu vystavím príjemku v predajných cenách a každý mesiac priložím inventúru zásob (napr. výčapný hárok)? Viesť skladovú evidenciu je viac-menej nemožné, musím nájsť nejaký iný spôsob. Pomôžete mi prosím? :oAk účtuješ spôsobom B, účtuješ na účet 501, 504- spotreba. Príjemku a výdajku/ na konci a začiatku účtovných období/ vystavuješ v prípade, že máš na základe inventúry zostatok, ktorý zaúčtuješ v rámci uzávierkových účtovných operácií. Spôsob účtovania " B " je účtovanie mimo skladu.
invest
06.10.08,11:18
Ak účtuješ spôsobom B, účtuješ na účet 501, 504- spotreba. Príjemku a výdajku/ na konci a začiatku účtovných období/ vystavuješ v prípade, že máš na základe inventúry zostatok, ktorý zaúčtuješ v rámci uzávierkových účtovných operácií. Spôsob účtovania " B " je účtovanie mimo skladu.
tiež som si to myslela, ale po prečítaní rôznych príspevkov na porade ohľadom skladových kariet som sa dozvedela, že skladové karty je potrebné viesť aj pri účtovaní spôsobom B.
Eva99
06.10.08,12:40
Ak účtuješ spôsobom B, účtuješ na účet 501, 504- spotreba. Príjemku a výdajku/ na konci a začiatku účtovných období/ vystavuješ v prípade, že máš na základe inventúry zostatok, ktorý zaúčtuješ v rámci uzávierkových účtovných operácií. Spôsob účtovania " B " je účtovanie mimo skladu.

:eek: To naozaj?? Ako si teda mám vysvetliť vetu z postupov účtovania: Pri spôsobe B sa vedia analytická evidencia formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob v priebehu účt. obdobia a zložky obstar. ceny? :confused:
Danila
06.10.08,13:16
:eek: To naozaj?? Ako si teda mám vysvetliť vetu z postupov účtovania: Pri spôsobe B sa vedia analytická evidencia formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob v priebehu účt. obdobia a zložky obstar. ceny? :confused:Ale písala si, že vystavuješ príjemky. Nechápem prečo. Skladová evidencia je akákoľvek Tvoja forma evidencie. V prípade, že všetok nákup nespotrebuješ.Aj o tom je podľa povahy zamerania účtovnej jednotky správna voľba medzi spôsobom A a B. Pre spôsob "B" sa zvyčajne rozhoduje účtovná jednotka, ktorá nákup neskladuje.
Eva99
06.10.08,13:27
Ale písala si, že vystavuješ príjemky. Nechápem prečo. Skladová evidencia je akákoľvek Tvoja forma evidencie. V prípade, že všetok nákup nespotrebuješ.Aj o tom je podľa povahy zamerania účtovnej jednotky správna voľba medzi spôsobom A a B. Pre spôsob "B" sa zvyčajne rozhoduje účtovná jednotka, ktorá nákup neskladuje.

Sme krčma. Ja som si najskôr tiež myslela, že nepotrebujem viesť sklady, preto som to aj doteraz nerobila. Pre naše potreby sklady rozhodne nepotrebujeme. Ale podľa príspevkov tu na porade a tejto vetičky z postupov účtovania je to asi potrebné práve pre daňový úrad. Alebo sa mýlim? Nevystavujem zatiaľ nič, pýtala som sa, či je pre kontrolu dostatočná evidencia, ak by som ku každému nákupu vystavila príjemku a raz mesačne doložila inventúru zásob. Snažím sa nájsť najjednoduchší spôsob, len z dôvodu správnosti pre kontrolu, nie pre nás...
Eva99
06.10.08,13:28
A tie príjemky myslím vypísané ručne prilepené k nákupu. Nie evidenciu v PC, kde by som kedykoľvek mohla vytlačiť stav zásob a podobne...
Danila
06.10.08,14:02
A tie príjemky myslím vypísané ručne prilepené k nákupu. Nie evidenciu v PC, kde by som kedykoľvek mohla vytlačiť stav zásob a podobne...Ale ty potrebuješ zostatky. Tú evidenciu si zvolíš sama. Takže pri "B" spôsobe spätne. Všetko kontuješ 5 tr. a nespotrebované je zostatok. A každý krčmár je presný takmer na poldecák.:);)
Eva99
06.10.08,14:40
Ale ty potrebuješ zostatky. Tú evidenciu si zvolíš sama. Takže pri "B" spôsobe spätne. Všetko kontuješ 5 tr. a nespotrebované je zostatok. A každý krčmár je presný takmer na poldecák.:);)

Rozumiem tomu správne, že stačí ak každý mesiac založím napr. výčapný hárok, kde mám zostatky? A na konci roka preúčtujem na 132? Nemusím písať ani tie príjemky?
Eva99
06.10.08,14:41
Môžem sa to spýtať trošku inak? Aká minimálna evidencia je potrebná pri účtovaní spôsobom B?
Danila
06.10.08,15:03
Môžem sa to spýtať trošku inak? Aká minimálna evidencia je potrebná pri účtovaní spôsobom B?Priložím Ti link, ktorý som vyhrabala o pohostinstve. zrejme si ho čítala. Napriek tomu si myslím, že skladové karty úplne postačujú. Príjemky a výdajky sú podľa mňa zbytočná nadpráca. Na skladovej karte je všetko potrebné.

http://www.porada.sk/t8265-uctovanie-zasob.html
Eva99
06.10.08,15:13
Priložím Ti link, ktorý som vyhrabala o pohostinstve. zrejme si ho čítala. Napriek tomu si myslím, že skladové karty úplne postačujú. Príjemky a výdajky sú podľa mňa zbytočná nadpráca. Na skladovej karte je všetko potrebné.

http://www.porada.sk/t8265-uctovanie-zasob.html

Skladové karty? To mám na každý tovar založiť kartu??? A vpisovať každý nákup a každý výdaj??? Práve tomu som sa chcela vyhnúť...
Danila
06.10.08,15:18
Skladové karty? To mám na každý tovar založiť kartu??? A vpisovať každý nákup a každý výdaj??? Práve tomu som sa chcela vyhnúť...S Tebou sa mi dnes dobre diskutuje. Ty síce nevieš čo chceš, ale dovtedy budeš neúnavná kým to nedosiahneš. :D:)Účtovníctvo je súčasť vedy zvanej ekonómia.:D;). Sú veci, ktorým sa nevyhneš.;) Takže skladové karty.:):):)
Eva99
06.10.08,15:24
S Tebou sa mi dnes dobre diskutuje. Ty síce nevieš čo chceš, ale dovtedy budeš neúnavná kým to nedosiahneš. :D:)Účtovníctvo je súčasť vedy zvanej ekonómia.:D;). Sú veci, ktorým sa nevyhneš.;) Takže skladové karty.:):):)

Ospravedlňujem sa. Viem čo chcem, hľadám spôsob ako čo najjednoduchšie spracovať spätne rok. Skladové karty sú pre mňa obrovským problémom, pohyb jednotlivých tovarov je skutočne veľký. Preto som chcela celý čas zistiť, či to nejde aj inak, napríklad tým spôsobom ako som sa pýtala na začiatku, že stav zásob mám vyjadrený vo výčapnom hárku, keby len ten doložím. Ale ok, už som pochopila, že žiadny iný spôsob neexistuje a všetci vedú skladové karty. Ďakujem! :)
MartinkoK
21.10.08,11:34
Dobrý deň,
chcem sa pridať do tejto témy, sme s.r.o., ktorá sa zaoberá veľkoobchodm, nakupujeme a predávame, jasné, že máme aj skladové zásoby.
Pri účtovaní však používame spôsob B, a neexistujú u nás žiadne skladové karty, príjemky, výdajky, proste nič.
Všetok nákup účtujeme na 504 a predaj na 604. Na konci účt.obdobia sa spraví inventúra a prevediem stav zásob na 132.
Aby sme viedli všetky tie príjemky a výdajky potrebovali by sme zamestnat asi dvoch ľudí, s čím majitelia samozrejme nesúhlasia.
Neviem ako to vyriešiť.
paťuška
21.10.08,11:51
Podľa môjho názoru túto robotu zvládne aj účtovník, ktorý fa účtuje na príjme s tým, že položky na fa hneď po prepnutí sa na skladové hospodárstvo prijme na skladové karty a pri predaji tovaru to urobí opačne. Faktúru vydanú s prepojením na sklad - položky odpíše zo skladových kariet a prenesie sa mu všetko do fa. My sme mali kontrolu z DÚ a prvá veta z ich úst bola - vediete sklad? a mimochodom sme tiež veľkosklad. Robím to sama a zvládam to zatiaľ v pohode;)
poisonkatka
21.10.08,12:00
my pouzivame tiez sposob B, u nas je to tak, ze prijemky a vydajky sa vedu iba v pocitaci, takze fyzicky nie su...a tie sa spravia automaticky pri vystaveni faktury... pri doslych fakturach sa urobia tiez iba v pocitaci...
MartinkoK
21.10.08,12:42
Podľa môjho názoru túto robotu zvládne aj účtovník, ktorý fa účtuje na príjme s tým, že položky na fa hneď po prepnutí sa na skladové hospodárstvo prijme na skladové karty a pri predaji tovaru to urobí opačne. Faktúru vydanú s prepojením na sklad - položky odpíše zo skladových kariet a prenesie sa mu všetko do fa. My sme mali kontrolu z DÚ a prvá veta z ich úst bola - vediete sklad? a mimochodom sme tiež veľkosklad. Robím to sama a zvládam to zatiaľ v pohode;)

Lenže u nás je na sklade asi milión rôznych položiek a o DF a VF ani nehovorím.
poisonkatka
21.10.08,12:50
a ako potom mate prehlad, co mate na sklade a co nie? vsak cim viac poloziek, tym horsie sa to odsleduje, nie?
paťuška
21.10.08,14:00
Lenže u nás je na sklade asi milión rôznych položiek a o DF a VF ani nehovorím.
Ja sa ti snažím iba vysvetliť, že asi nemáš na výber ak si nechceš pohnevať ctených úradníkov.
MartinkoK
22.10.08,06:23
Ja nechcem nikoho pohnevať, ale tento problém sa musí vyriešiť v našej firme, majitelia sklad viesť nechcú, že čím neprehľadnejšie tým pre DU ťažšie niečo nájsť. Ja som iba zamestnanec a vždy keď som začala s touto témou tak si povedali svoje a koniec. Takže sklad nevedieme, a skladník veru má aký taký prehľad, a keď nievie tak sa pozrie, sklad je pekne podelený, vždy presne vie kde má čo hľadať. A to je pre mojich šéfov dôležité. Nie to čo poviem ja ako účtovník.
poisonkatka
22.10.08,06:26
no ak dostanu pokutu nahodou za nevedenie skladu, tak potom sa mozno zobudia :-) neviem, ako to tam je zo stranu DU
timejka200
07.02.14,08:37
nákup sudového vína účtujem počas roka na 504 /321 . predaj na 211/604 , mám nejakú povinnosť ku koncu roka. myslím s tým účtom 504 ?