janci218
15.05.08,10:53
Zdravim,

povedzme ze som dochodca a chcem predat nejaky pozemok chlapikovi, ktory ho ale mieni vyuzivat na podnikanie. Ake mam moznosti znizenia zakladu dane aby som nemusel platit zo 100 000 SKK 19 000SKK dan?

Vdaka.....
Zoltán Kovács
15.05.08,08:55
Zdravim,

povedzme ze som dochodca a chcem predat nejaky pozemok chlapikovi, ktory ho ale mieni vyuzivat na podnikanie. Ake mam moznosti znizenia zakladu dane aby som nemusel platit zo 100 000 SKK 19 000SKK dan?

Vdaka.....

Ak ten pozemok vlastníš viac ako 5 rokov, tak predaj bude oslobodený od platenia dane.
Vladimír Ozimý
15.05.08,09:33
Zdravim,

povedzme ze som dochodca a chcem predat nejaky pozemok chlapikovi, ktory ho ale mieni vyuzivat na podnikanie. Ake mam moznosti znizenia zakladu dane aby som nemusel platit zo 100 000 SKK 19 000SKK dan?

Vdaka.....

na presné určenie daňovej povinnosti je málo informácii. t.j. doba vlastníctva pozemku. Pri predaji nie je podstatné na čo ho bude využívať kupujúci podstatné je či ty si ho ak osoba využíval na podnikanie alebo nie. Potom tá päťročná lehota sa počíta od doby vyradenia z obchodného majetku, t.j. kedy bolo o ňom účtované. Ak je predaj do piatich rokov či už vlastníctva alebo vyradenia z obchodného majetku potom je možné ako daňový výdavok uznať obstarávaciu cenu majetku, t.j. za ktorú si majetok kúpil. v prípade darovania je možné použiť ešte aj reprodukčnú cenu. V prípade dedenia sa započítava do doby vlastníctva aj doba, počas ktorej vlastnil pozemok poručiteľ a dedič bol v priamom rade. V prípade nesplenenia päťročnej lehody na oslobodenie sa za daňový výdavok uzná reprodukčná cena v čase dedenia.

Čo som tým chcle povedať? :)

1. Ak je splnená päťročná lehota na oslobodenie daň neplatiš
2. ak nie je potom daň sa platí len z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou uznanou za daňový výdavok (buď obst. cena alebo reprodukčná cena)

T.j. nikdy nebudeš platiť daň z plnej výšky príjmu za predaj pozemku