Vivi
07.04.05,20:09
Prosim surne o radu: 10. aprila nastupujem na matersku dovolenku.Som zamestnana na dobu neurcitu. Planujem nastup do prace po skonceni 28 tyzdnov (po skonceni riadnej materskej dovolenky).Zamestnavatel vsak na moje miesto prijal silu na dobu neurcitu - t.z. moje miesto v oktobri uz volne nebude. Ako mam postupovať, aby som si obhajila svoje pravo nastupit znovu do prace na svoje miesto. Je potrebne este pre odchodom na MD dat nejake pisomne oznamenie o termine navratu do prace?Ma zamestnavatel pravo ma po skonceni materskej nezobrat spat alebo ma prepustit, lebo je na mojom mieste uz iny zamestnanec?

Velmi pekne dakujem za kazdu radu.....prosim, pomozte, suri mi to....
Livia2
08.04.05,05:27
Podľa § 157 zákonníka práce Ťa zamestnávateľ musí prijať na pôvodné pracovné miesto po skončení materskej dovolenky. Iba ak by bolo Tvoje pracovné miesto zrušené, môže Ťa preradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Luba2
08.04.05,07:17
Pred odchodom na MD mu žiadne oznámenie nemusíš dávať, je povinný Ti miesto držať. Len keď už budeš chcieť nastúpiť, pre istotu mu to písomne oznám /napr. 1-2 týždne dopredu/ aby sa vedel na to pripraviť a aby sa nevyhováral, že nevedel a rátal až za tri roky a pod.
margot157
30.11.09,07:09
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, akú právnu ochranu má zamestnankyňa po nástupe do práce po materskej dovolenke, teda nie po rodičovskej, po troch rokoch, ale po materskej - 28 týždňov, zamestnávateľ ju riadne prijme, lebo musí a čo mu zabráni, aby ju trebárs po mesiaci neprepustil? Dá sa tomuto nejako predísť, alebo sa potom brániť? Podotýkam, že na jej miesto na dobu čerpania materskej dovolenky bol prijatý zamestnanec na dobu určitú s vymedzením doby len na čas zastupovania. Ďakujem, M.
Tweety
30.11.09,07:11
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, akú právnu ochranu má zamestnankyňa po nástupe do práce po materskej dovolenke, teda nie po rodičovskej, po troch rokoch, ale po materskej - 28 týždňov, zamestnávateľ ju riadne prijme, lebo musí a čo mu zabráni, aby ju trebárs po mesiaci neprepustil? Dá sa tomuto nejako predísť, alebo sa potom brániť? Podotýkam, že na jej miesto na dobu čerpania materskej dovolenky bol prijatý zamestnanec na dobu určitú s vymedzením doby len na čas zastupovania. Ďakujem, M.
ZP na takéto ženy pamätá , sú v ochrannej dobe, ale ide len o prípad osamelých matiek.
margot157
30.11.09,07:14
ZP na takéto ženy pamätá , sú v ochrannej dobe.
Prosím ťa možeš mi povedať aj konkrétny §, ktorý to rieši? Ďakujem, M.
veronikasad
30.11.09,07:19
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, akú právnu ochranu má zamestnankyňa po nástupe do práce po materskej dovolenke, teda nie po rodičovskej, po troch rokoch, ale po materskej - 28 týždňov, zamestnávateľ ju riadne prijme, lebo musí a čo mu zabráni, aby ju trebárs po mesiaci neprepustil? Dá sa tomuto nejako predísť, alebo sa potom brániť? Podotýkam, že na jej miesto na dobu čerpania materskej dovolenky bol prijatý zamestnanec na dobu určitú s vymedzením doby len na čas zastupovania. Ďakujem, M.

§ 64 odst. 1 písm. c sa vzťahuje len na osamelú zamestnankyňu.
V inom prípade - bohužial môže, ak má dôvod v zmysle § 63 ZP.

§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
margot157
30.11.09,07:36
§ 64 odst. 1 písm. c sa vzťahuje len na osamelú zamestnankyňu.
V inom prípade - bohužial môže, ak má dôvod v zmysle § 63 ZP.

§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
Ale ona už nebude na rodičovskej dovolenke, keďže ukončila materskú dovolenku 28 týždňov a nastúpila riadne do práce, vtedy sa na ňu asi nevzťahuje žiadna ochrana, mýlim sa?
veronikasad
30.11.09,07:40
Ale ona už nebude na rodičovskej dovolenke, keďže ukončila materskú dovolenku 28 týždňov a nastúpila riadne do práce, vtedy sa na ňu asi nevzťahuje žiadna ochrana, mýlim sa?
ochranná doba sa na ňu vzťahuje len počas materskej a rodičovskej dovolenky. Ak nie je osamelá zamestnankyňa starajúca sa o dieťa mladšia ako 3 roky, po nástupe do práce už ochrannú dobu nemá.
Tweety
30.11.09,07:44
Ale ona už nebude na rodičovskej dovolenke, keďže ukončila materskú dovolenku 28 týždňov a nastúpila riadne do práce, vtedy sa na ňu asi nevzťahuje žiadna ochrana, mýlim sa?
Áno, nevzťahuje.
brčko
30.11.09,14:05
v prípade, ak by napr. dostala výpoved z nadbytočnosti, tak môže požiadať o čerpanie RD ešte počas plynutia výpovednej doby. Zamestnávatel je povinný poskytnúť jej RD v rozsahu, v akom o nu požiada. Jej PP potom skončí posledným dnom RD (t.j. posledným dnom ochrannej doby).