mysimis
15.05.08,10:47
Firma je platiteľom DPH, od apríla vykonáva aj činnosť oslobodenú od DPH - výherné lotérie. Nakoľko som ešte nikdy nerobila s koeficientom veľmi pekne Vás prosím o pomoc s výpočtom koeficientu v MRP tak povediac po "lopate".
anaka
20.05.08,11:46
Zdravím, prosím ľudkov čo pracujú v mrp win a vedia ako správne zadať parametre do programu aby mi dobre počítalo koeficient DPH v daňovom priznaní. Nejako mi to nechce vypočítať.
Ďakujem vopred.;)
radik20
21.05.08,08:27
koeficient DPH program ako taky nepocita aspon ja tak viem, ten si vypocitam podla zakona a potom ho dosadim vo vypocte DPH do okienka koeficientu. Koeficientom prepocitava typy dph, ktore maju uvedene v nazve "ciastocny narok na odpocet"
anaka
21.05.08,08:49
koeficient DPH program ako taky nepocita aspon ja tak viem, ten si vypocitam podla zakona a potom ho dosadim vo vypocte DPH do okienka koeficientu. Koeficientom prepocitava typy dph, ktore maju uvedene v nazve "ciastocny narok na odpocet"
Takto som v podstate postupovala, len konkrétne vo faktúre ktorú chcem čiastočne odpočítať musím manuálne zadať v čiastkach iba tú časť DPH podľa koeficientu, ktorú si môžem odpočítať? Myslela som že mi to nahodí samé keď zadám v type DPH čiastočný nárok na odpočet. Príde mi to nejako zbytočne pracné.
Marína
23.05.08,13:19
Teraz som to vyskúšala. Funguje to tak, že na čiastočný nárok na odpočet použiješ typ 42. DPH ti v doklade ostáva neponížené. Aj v zozname dokladov.
Odpočet DPH sa ti prepočíta(a zobrazí) až po zadaní koeficientu v peňažný denník/výstupy/výpočet DPH
Napr.
DF = 1000 + 190(dph)
koef. = 0,92
v DP odpočet = 175(190x0,92)
anaka
27.05.08,08:06
Teraz som to vyskúšala. Funguje to tak, že na čiastočný nárok na odpočet použiješ typ 42. DPH ti v doklade ostáva neponížené. Aj v zozname dokladov.
Odpočet DPH sa ti prepočíta(a zobrazí) až po zadaní koeficientu v peňažný denník/výstupy/výpočet DPH
Napr.
DF = 1000 + 190(dph)
koef. = 0,92
v DP odpočet = 175(190x0,92)
Oneskorene ale predsa veľké ďakujem Maríne za radu. Vyskúšala som a je to tak.
renataton
18.06.08,17:32
Dobrý večer, prosím vás, kto mi vie poradiť - v programe MRP mi nechce aktualizovať výkaz DPH. Viem, že mám mať iné údaje vo výkaze, ale tam sa
mi to voľajako nechce premietnuť, ďakujem za každú radu som z toho zúfalá
mysimis
18.06.08,17:37
Daj si urobiť cez výstupy výpočet DPH, následne sa Ti objaví tabuľka s varovaním, že už za dané obdobie existuje daňové priznanie a opýta sa Ťa či má vytlačiť alebo ukázať pôvodné, alebo má vypočítať nové. To je všetko.
renataton
18.06.08,17:49
No veď práve vždy potvrdím áno, že ho chcem prepísať a mám tam stále tie isé sumy, som z toho už jeleň
mysimis
18.06.08,17:50
Ak si niečo doúčtovala pozri si či máš dobré dátumy na odpočet....
Zoltán Kovács
18.06.08,17:53
Ak ani to nepomôže, tak v denníku cez funkcie - Priznanie DPH sa postav na obdobie, ktoré potrebuješ znova prerátať a zaklikni tlačítko mínus. Takto vlastne zrušíš pôvodné, a potom keď si dáš vyrátať DPH určite bude nanovo rátať.
renataton
18.06.08,18:10
skúšam to aj cez funkcie, zmažem to, výkaz ostáva nezmenený vôbec tomu nerozumiem
renataton
18.06.08,18:15
už mi to ide - veľmi pekne vám ďakujem trápila som sa s tým už dva dni.
Prajem vám pekný večer
Zoltán Kovács
18.06.08,18:17
už mi to ide - veľmi pekne vám ďakujem trápila som sa s tým už dva dni.
Prajem vám pekný večer

A kde bola chyba?
Vlasta
19.01.09,07:30
Dobrý deň, robím koeficient prvý rok. Takže mám vypočítaný nejaký koeficient, ale ku koncu roka si ho prerátam, aký má byť skutočný. Ručne som si dorátala ten rozdiel aj v korunách, typ DPH má byť 65, ale ako to zaúčtovať, 343 oproti čomu?
Marína
19.01.09,12:37
Erika-ežka
23.01.09,09:15
A ako je to v JÚ?
Napr. keď som mala koeficient z r. 2007 - 1 celá a na konci roka 2008 som zistila, že môj roč. koeficient je 0,97.
V 4.Q vysporiadam DPH na vstupe týkajúcu sa oslobodených príjmov DPH (doklady, ktoré majú kód DPH 42) a potom cez ID si vytlačím všetky doklady s kódom 42 od 1.1.-30.9. a cez kód DPH 65 cez nepeňažné operácie preúčtujem rozdiel medzi uplatnenou DPH v priebehu roka a koef. DPH. Túto neuplatnenú DPH si naúčtujem do VOZD ???
Je to tak správne? :confused: Prosím o radu, robím to prvý krát . :mee: Vďaka.
Erika-ežka
23.01.09,09:52
A ako je to v JÚ?
Napr. keď som mala koeficient z r. 2007 - 1 celá a na konci roka 2008 som zistila, že môj roč. koeficient je 0,97.
V 4.Q vysporiadam DPH na vstupe týkajúcu sa oslobodených príjmov DPH (doklady, ktoré majú kód DPH 42) a potom cez ID si vytlačím všetky doklady s kódom 42 od 1.1.-30.9. a cez kód DPH 65 cez nepeňažné operácie preúčtujem rozdiel medzi uplatnenou DPH v priebehu roka a koef. DPH. Túto neuplatnenú DPH si naúčtujem do VOZD ???
Je to tak správne? :confused: Prosím o radu, robím to prvý krát . :mee: Vďaka.
Alebo rozmýšľam o druhej možnosti, asi správnejšej :rolleyes::
V 4.Q použiť ešte koeficient z r. 2007 , t.j. = 1 celá a potom si vytlačiť všetky doklady s kódom 42 - za celý rok a cez ID a kód DPH 65 preúčtovať rozdiel. Tým pádom sa ten rozdiel odzrkadlí na riadkoch 19 a 21 daň.priznania.
Prosím, kto má z tým skúsenosti, ktorý spôsob je správnejší? :confused:
Marína
27.01.09,00:20
Súhlasím s druhým výberom. Nemôžeš ročný koef. počítať z I-III.Q. Najprv vypočítaš IV.Q s koef. z r.2007 a až tak môžeš vypočítať ročný za r.2008. Ak tvoja daňová povinnosť v súčte za jednotlivé Q bola vyššia ako po vypočte ročného, ID s mínusom, ak opačne, s plusom.
Erika-ežka
27.01.09,12:11
Súhlasím s druhým výberom. Nemôžeš ročný koef. počítať z I-III.Q. Najprv vypočítaš IV.Q s koef. z r.2007 a až tak môžeš vypočítať ročný za r.2008. Ak tvoja daňová povinnosť v súčte za jednotlivé Q bola vyššia ako po vypočte ročného, ID s mínusom, ak opačne, s plusom.
Díky, presne tak som to aj urobila. :o Najprv som si to asi zle vysvetľovala, ale našťastie som na to prišla. :rolleyes:
Erika-ežka
27.01.09,12:13
Súhlasím s druhým výberom. Nemôžeš ročný koef. počítať z I-III.Q. Najprv vypočítaš IV.Q s koef. z r.2007 a až tak môžeš vypočítať ročný za r.2008. Ak tvoja daňová povinnosť v súčte za jednotlivé Q bola vyššia ako po vypočte ročného, ID s mínusom, ak opačne, s plusom.
Díky, presne tak som to aj urobila. :o Najprv som si to asi zle vysvetľovala, ale našťastie som na to prišla. :rolleyes:
Kvietocek
19.02.13,11:36
Uctujem lekaren v PU. Uctujem v MRP. Lekaren je platca DPH mesacny. Pouziva mesacne koeficient.
Prosim o radu ci uctujem spravne.
Vsetky faktury co pridu (dodavatelske) zadavam typ DPH 42 - ciastocny odpocet
Je to tak spravne? Nema tam byt 40?
Tam kde dph nie je vobec davam 39
Tam kde je neplatca DPH (moj dodavatel) davam 42 - ale vseto ide do nakladov (t.j. nemam tam odpocet dane)
A faktury ktore su s 10% alebo 20% danou davam ako 42 - je to tak spravne?

CO sa dava na dph 65?

Veeeeelmi dakujem za odpoved
adam
09.01.14,18:48
Potrebovala by som polopate vysvetliť ročné vysporiadanie koeficientu. Robím to v MRP win JÚ prvý krát. Z predch. príspevkov je takýto postup:
1. Vytlačím si všetky doklady s kódom 42, ktoré sú napr. v čiastke 1000€ bez DPH, DPH je 200€ spolu 1200€
2. Toto je potrebné nahodiť do peňažného denníka s kódom 65 cez nepeňažné operácie? Interným dokladom, typ dokladu bežný daňový doklad? a akým pohybom?
Nájde sa niekto, čo mi poradí ako na to? Vopred pekne ďakujem...
dadulcek
15.01.14,08:41
Potrebovala by som poradiť ohľadom koeficientu. Firma prenajíma priestory neplatcovi DPH. Nájomné účtuje ako oslobodený príjem, energie preúčtováva zvlášť aj s DPH. Koeficientom budem prepočítavať len opravy týkajúce sa prenajatého priestoru, keďže energie sú preúčtované s DPH? Ďakujem za odpoveď