leka
07.04.05,22:28
Máte niekto skúsenosti s trojstranným obchodom? Musím aj v tomto prípade viesť intrastat. Ak by som tovar kúpila z 1 krajiny EU a hneď ho predala do inej EU krajiny, sú to dosť vysoké fa, mala by som viesť intrastat. Ak by som to mala vedené ako trojstranný obchod, tiež musím viesť intrastat? A ako sa to potom robí pri DP DPh?:confused::confused::confused:
barbie4
24.06.05,09:14
Ten isty problem mam aj ja, ako si ho vyriesila? Od akej sumy pri nadobudnuti a dodani sa vedie INTRASTAT?

Dik
jamajka
24.06.05,09:19
Intrastat posielaš iba ak za uplynulý kalendárny rok si mala odoslaný tovar do krajín EÚ za viac ako 30 mil. Sk, alebo prijatý zo spoločenstva za viac ako 12 mil. Sk. Ak túto hranicu prekročíš tento rok, nabudúci rok budeš mať povinnosť viesť Intrastat. V daňovom priznaní k DPH máš zvlášť kolonku na trojstranný obchod. Ako ti prešiel ten tovar cez hranice? Išiel rovno od tvojho dodávateľa k tvojmu odberateľovi?
barbie4
24.06.05,11:22
Tovar mi cez hranice nepresiel, nakupeny z Poľska sa priamo vyviezol do Rakuska. V dph mam kolonku na trojstranny obchod, ale stale tomu nerozumiem, riad. 33,34? Ako mam dat do DPH tovar nakupeny zo zahranicia, ale na Slovensko sa nedoviezol, priamo sa vyviezol do EU? Nedavala som to to r. 4
jamajka
24.06.05,13:03
Tovar mi cez hranice nepresiel, nakupeny z Poľska sa priamo vyviezol do Rakuska. V dph mam kolonku na trojstranny obchod, ale stale tomu nerozumiem, riad. 33,34? Ako mam dat do DPH tovar nakupeny zo zahranicia, ale na Slovensko sa nedoviezol, priamo sa vyviezol do EU? Nedavala som to to r. 4Podľa toho čo píšeš, ak tovar prešiel rovno z Poľska do Rakúska, je to trojstranný obchod. Do riadku 4 tento tvoj obchod nepatrí, to si urobila správne, nakoľko ty si prvý odberateľ a tým pádom došlú faktúru z Poľska nesamozdaňuješ. Nákup takéhoto tovaru uvedieš do riadku 33 daňového priznania k DPH a predaj do Rakúska uvádzaš na riadku 34. Samozdaňuje ho až Rakúsko. Nezabudni faktúru, ktorú budeš robiť ty Rakúšanovi zahrnúť do súhrnného výkazu za príslušný štvrťok ako trojstranný obchod.
evina
24.06.05,13:32
Intrastat posielaš iba ak za uplynulý kalendárny rok si mala odoslaný tovar do krajín EÚ za viac ako 30 mil. Sk, alebo prijatý zo spoločenstva za viac ako 12 mil. Sk. Ak túto hranicu prekročíš tento rok, nabudúci rok budeš mať povinnosť viesť Intrastat. V daňovom priznaní k DPH máš zvlášť kolonku na trojstranný obchod. Ako ti prešiel ten tovar cez hranice? Išiel rovno od tvojho dodávateľa k tvojmu odberateľovi?
Doplňujem hranice vzniku povinnosti posielať INTRASTAT nakoľko existujú aj tzv. zjednodušené hlásenia o odoslaní a prijatí tovaru z EU
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10249&page=2&pp=10&highlight=intrastat
Janna
27.10.05,12:06
Prosím o radu:

Všetci sme platci DPH, každí zaregistrovaní vo svojej krajine.
Zrejme ide o trojstranný obchod. Naša firma nakupuje výrobky z ČR, ktoré nám zasiela firma z Nemecka. Faktúra nám príde z ČR, na ktorej je aj uvedené trojstranný obchod. Dopravu neplatíme.
Účto robím v ALFE, mám tekéto faktúry evidovať v záväzkoch ako "fa EU-2.odberateľ 3S"?
Má byť na fakúre z ČR uvedené aj napr. že tovar odišiel k nám z Nemecka? Pýtam sa preto, že niekedy nám tovar príde priamo z ČR, inokedy zase z Nemecka (podľa toho čo majú v ČR na sklade a ako rýchlo to my potrebujeme), ku mne sa však často nedostanú papiere, odkiaľ tovar v skutočnosti prišiel. Priznám sa, že som si nevšimla aj formulku trojstranný obchod na faktúre, a tak som to dávala ako dodanie tovaru z EÚ. Je to veľká chyba? Treba to nejako opraviť? Na DPH sa to aj tak nijak neprejaví.

A ešte jeden problém:
Nakupujeme tovar z Rakúska, ide o dodanie tovaru z EÚ. Tento tovar predávame v SR. Niekedy, aby tovar zbytočne neblúdil po Slovenku (tiež sú nižšie aj prepravné náklady) firma z Rakúska priamo zašle tovar do firmy v SR, s tým že Rakúska firma to faktúruje našej firme a my následne na základe potvrdeného dodacieho listu faktúrujeme firme na Slovensku. Je to v poriadku?

Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
jana
zk24
12.11.11,14:30
Ahojte,*

chcela by som sa informovať ako by sa postupovalo v uvedenom príklade. Išlo by o 4 strany v obchode, z ktorých tri sú členovia EU a sami o sebe by splnali podmienky pre trojstranný obchod.*

Rusko -> SR -> *Rakúsko -> *Nemecko. Je možné aby išiel tovar priamo z Ruska do Nemecka alebo to treba "rozbiť" na dva samostatné obchody?
1) Rusko - SR. Dovoz tovaru z krajin mimo EU.*
2) Trojstranný obchod

Ďakujem za vaše nápady.
KEJKA
12.11.11,14:42
podľa mňa rozbiť - tovar však reálne prejde do SR, áno?
zo SR do Nemecka........to už je v rímci troch krajín EU = 3T obchod.
zk24
12.11.11,14:48
podľa mňa rozbiť - tovar však reálne prejde do SR, áno?
zo SR do Nemecka........to už je v rímci troch krajín EU = 3T obchod.

Týmto spôsobom by som to vedela vyriešiť. Ako by sa však postupovalo keby tovar išiel priamo z Ruska do Nemecka?*
KEJKA
12.11.11,14:56
potom by sa malo vyjsť z tohto ustanovenia
(2) Ak sa odoslanie alebo preprava tovaru začína na území tretieho štátu, považuje sa za miesto dodania tovaru dovozcom (§ 69 ods. 8) a za miesto prípadných ďalších dodaní tohto tovaru členský štát dovozu.

dovozca by bolo Nemecko, nie?
prvé prekrročenie hraníc EU je v SR, tak by miesto dodania mohlo byť v SR
závisí od:

(8) Pri dovoze tovaru je povinná platiť daň osoba, ktorá je dlžníkom podľa colných predpisov,alebo príjemca tovaru, ak pri dovoze tovaru je dlžníkom podľa colných predpisov zahraničná osoba, ktorá je držiteľom jednotného povolenia podľa osobitného predpisu28a) vydaného colným orgánom iného členského štátu, a tento dlžník nepoužije dovezený tovar na účely svojho podnikania.

=====================================
ak by colnica vyrubila colný dlh firme v SR, Ďalej by to už bol 3T obchod.