petacuckova
16.05.08,07:13
Dobrý deň. Mám zamestnanca, ktorému bol priznaný starobný dôchodok. Naďalej v našej spoločnosti ostáva pracovať. Je potrebné do SP, ZP poslať nejaký papier? Či keď je naďalej zamestnanec, aj keď je dôchodca, pokračuje v pomere, tak neposielam nič ?
A ako je to v prípade ak zoberiem dôchodcu na KPČ ? Pošlem do SP prihlášku a do ZP tiež s kódom číslo 2 ?
Ďakujem.
Atiz
16.05.08,06:33
Starobný dôchodca, ktorý ďalej pokračuje pracovať - zamestnanec musí doniesť rozhodnutie o dôchodku. Potom je potrebné poslať do SP RLFO so zmenou, že je starobný dôchodca (vyplň na RLFO kolónky s číslami 2., 3., 7. a 12. - dátum vzniku zmeny t.j. od kedy má priznaný dôchodok; dátum vyplnenia formulára).
Dôchodca na KPČ - prihlásiť do SF aj do ZP ako zamestnanca - 2.
petacuckova
16.05.08,06:54
A do zdravotnej poisťovne po priznaní dôchodku nejde žiaden papier ? Len do SP ?
katka50
16.05.08,07:03
A do zdravotnej poisťovne po priznaní dôchodku nejde žiaden papier ? Len do SP ?
Ak dôjde k priznaniu star.dôchodku v priebehu PP do zdr. poisťovne sa nenahlasuje.
Atiz
16.05.08,07:22
V priebehu prac. pomeru nenahlasuješ žiadnu zmenu, pretože sa nezmenili odvody na poistnom do ZP za dôchodcu.
Do SP sa pri dôchodcovi menila povinnosť platiť odvody (neplatí na DPI a PvN) preto musíš nahlásiť zmenu.
Ludula
03.06.08,10:30
Aké odvody bude platiť SZČO do SP a ZP od 1.7.2008, ktorej bude v priebehu mesiaca 6/08 priznaný predčasný SD? Príjmy za rok 2008 mal viac ako 97 200 SK.
Ďakujem.
Ludula
06.06.08,08:13
Aké odvody bude platiť SZČO do SP a ZP od 1.7.2008, ktorej bude v priebehu mesiaca 6/08 priznaný predčasný SD? Príjmy za rok 2008 mal viac ako 97 200 SK.
Ďakujem.
Prosím poraďte.
kukučka
25.06.08,15:28
posúvam
Aljok
26.06.08,08:09
Aké odvody bude platiť SZČO do SP a ZP od 1.7.2008, ktorej bude v priebehu mesiaca 6/08 priznaný predčasný SD? Príjmy za rok 2008 mal viac ako 97 200 SK.
Ďakujem.

Neplatí 6% poistné na invalidné poistenie.

Pozri § 128

(3) Poistné na invalidné poistenie platí, ak tento zákon neustanovuje inak,
a) zamestnanec,
b) zamestnávateľ,
c) povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba,
d) dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba,
e) štát.

(4) Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je poistenec podľa prvej vety.
Ludula
28.08.08,10:21
V priebehu prac. pomeru nenahlasuješ žiadnu zmenu, pretože sa nezmenili odvody na poistnom do ZP za dôchodcu.
Do SP sa pri dôchodcovi menila povinnosť platiť odvody (neplatí na DPI a PvN) preto musíš nahlásiť zmenu.
Ako túto zmenu nahlásim- na akom tlačive?
Ďakujem.
VERONIKA6
28.08.08,10:38
Ako túto zmenu nahlásim- na akom tlačive?
Ďakujem.
Nahlasuješ na RL FO - zmena.
vema
28.08.08,15:35
Prosím Vás, keď vyplním RLFO ako zmenu / bol mu priznaný predčastný starobný dôchodok/, kde bude označené, že už je starobný dôchodca, alebo stačí len, že je to zmena a dole dátum zmeny. Nič iné sa navyše nevypĺňa? Ja som to nenahlásila, tak idem rýchlo na to, len neviem tieto veci. Ďakujem pekne. Ak niekto viete, poraďte mi prosím, chcem to ešte dnes poslať.
vema
01.09.08,16:07
Prosím Vás, keď vyplním RLFO ako zmenu / bol mu priznaný predčastný starobný dôchodok/, kde bude označené, že už je starobný dôchodca, alebo stačí len, že je to zmena a dole dátum zmeny. Nič iné sa navyše nevypĺňa? Ja som to nenahlásila, tak idem rýchlo na to, len neviem tieto veci. Ďakujem pekne. Ak niekto viete, poraďte mi prosím, chcem to ešte dnes poslať.Nikto mi nevie poradiť?
Ludula
02.09.08,05:00
Nahlasuješ na RL FO - zmena.
Ďakujem za odpoveď, len sa chcem ešte opýtať aký dátum uvediem ako deň zmeny, keď bol SZČO priznaný predčasný starobný dôchodok spätne od 9.6.2008.
Uvediem dátum zmeny 9.6.2008 alebo keď túto zmenu nahlasujem dnes tak tam uvediem dátum od 1.9.2008.
VERONIKA6
02.09.08,05:15
Ďakujem za odpoveď, len sa chcem ešte opýtať aký dátum uvediem ako deň zmeny, keď bol SZČO priznaný predčasný starobný dôchodok spätne od 9.6.2008.
Uvediem dátum zmeny 9.6.2008 alebo keď túto zmenu nahlasujem dnes tak tam uvediem dátum od 1.9.2008.
Daj dátum zmeny 9.6.2008.
VERONIKA6
02.09.08,05:22
Prosím Vás, keď vyplním RLFO ako zmenu / bol mu priznaný predčastný starobný dôchodok/, kde bude označené, že už je starobný dôchodca, alebo stačí len, že je to zmena a dole dátum zmeny. Nič iné sa navyše nevypĺňa? Ja som to nenahlásila, tak idem rýchlo na to, len neviem tieto veci. Ďakujem pekne. Ak niekto viete, poraďte mi prosím, chcem to ešte dnes poslať.
Označíš zmenu - dôchodok predčasný starobný a neplatí odvod na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
vema
02.09.08,06:18
Označíš zmenu - dôchodok predčasný starobný a neplatí odvod na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Ďakujem VERONIKA6 za pomoc. Už som to poslala, ale tam na tlačive je IP neplatí a NP neplatí. NP je nemocenské poistenie, nie? To mi vyhodilo ako chybu tak som to dala preč, lebo NP už dôchodcovia platia a na poistné v nezamestnanosti nie je okienko. Snáď je to aj tak dobre.
VERONIKA6
02.09.08,06:23
Ďakujem VERONIKA6 za pomoc. Už som to poslala, ale tam na tlačive je IP neplatí a NP neplatí. NP je nemocenské poistenie, nie? To mi vyhodilo ako chybu tak som to dala preč, lebo NP už dôchodcovia platia a na poistné v nezamestnanosti nie je okienko. Snáď je to aj tak dobre.
Tak je to správne.
vema
04.09.08,05:55
Prosím Vás, keď predčastný dôchodca ešte pracoval a teraz 30.8.2008 ide do riadneho dôchodku, musím zase poslať RLFO ako zmenu, lebo bude čerpať ešte dovolenku a tú už bude čerpať ako riadny dôchodca? Následne rozviaže pracovný pomer. Jedná sa o 5 dní dovolenky. Soc.poisťovňa žiada ELDP. Jeden som už dala 11,4.2008, keď išiel do predčastného dôchodku. Teraz neviem, či stačí vystaviť doklad do konca augusta, alebo tam musí byŤ aj tých 5 dní dovolenky, torú bude čerpať už až v 9 mesiaci.
VERONIKA6
04.09.08,06:10
Prosím Vás, keď predčastný dôchodca ešte pracoval a teraz 30.8.2008 ide do riadneho dôchodku, musím zase poslať RLFO ako zmenu, lebo bude čerpať ešte dovolenku a tú už bude čerpať ako riadny dôchodca? Následne rozviaže pracovný pomer. Jedná sa o 5 dní dovolenky. Soc.poisťovňa žiada ELDP. Jeden som už dala 11,4.2008, keď išiel do predčastného dôchodku. Teraz neviem, či stačí vystaviť doklad do konca augusta, alebo tam musí byŤ aj tých 5 dní dovolenky, torú bude čerpať už až v 9 mesiaci.
Do sociálky zašleš RLFO ukončenie s dátumom, kedy skutočne skončí pracovný pomer. ELDP vystavíš od 12.4.2008 do konca pracovného pomeru.